דייוויד עמנואל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דייוויד עמנואל
David Emanuel
דייוויד עמנואל, המושל היהודי הראשון של מדינה בארצות הברית (ג'ורג'יה)
דייוויד עמנואל, המושל היהודי הראשון של מדינה בארצות הברית (ג'ורג'יה)
דייוויד עמנואל, המושל היהודי הראשון של מדינה בארצות הברית (ג'ורג'יה)
לידה 1 בינואר 1744
פנסילבניה
פטירה 19 בפברואר 1808 (בגיל 64)
בורק, ג'ורג'יה
מדינה ארצות הברית
מפלגה המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית
בת זוג אן לואיס
מושל ג'ורג'יה ה־24
3 במרץ 18017 בנובמבר 1801
(250 ימים)
חתימה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דייוויד עמנואלאנגלית: David Emanuel; ‏1 בינואר 1744 - 19 בפברואר 1808) מושלה של מדינת ג'ורג'יה בארצות הברית. כיהן כשמונה חודשים בשנת 1801, כמושל ממונה במקום קודמו שהתפטר. ישנם הטוענים כי היה יהודי, ולפיכך היהודי הראשון שכיהן כמושל בארה"ב, אך לטענה זו אין ביסוס משמעותי. לפני כן היה חבר ולאחר מכן יו"ר הסנאט המדינתי של ג'ורג'יה[1][2]. עוד קודם לכן היה ציר בבית הנבחרים המדינתי, שופט שלום וקולונל במיליציה של ג'ורג'יה, במלחמת העצמאות האמריקאית.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמנואל נולד ב-1744 בפנסילבניה, ארצות הברית, באותה תקופה עדיין מושבה בריטית. משפחתו היגרה לג'ורג'יה בעודו צעיר. עם פרוץ המהפכה האמריקאית הוא הצטרף למיליציה של ג'ורג'יה ונלחם במסגרתה כנגד הצבא הבריטי. בשלב מסוים אף נישבה על ידי הבריטים, אך הצליח להימלט מהשבי, וחזר לפיקוד הצבאי עד תום המלחמה. הוא התקדם בדרגות במיליציה והגיע עד לדרגת קולונל. מפקדו, ג'ון טוויגס, מפקד המיליציה ואחד מגיבורי המהפכה נישא לאחותו של עמנואל, רות ונולדו להם שישה ילדים, אשר שניים מהם, אחייניו של עמנואל, היו לאחר מכן מגיבוריה הידועים של ג'ורג'יה במלחמת ארצות הברית–מקסיקו (לוי טוויגס) ובמלחמת האזרחים האמריקאית (גנרל דייוויד עמנואל טוויגס).

בשלהי המלחמה בבריטים חזר עמנואל לג'ורג'יה וב-1780 הצטרף לפוליטיקה, במסגרת המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית. הבריטים עוד הספיקו לשבות אותו שוב, לזמן קצר ב-1781, אך אז כבר הסתיימה המלחמה בפועל והוא שוחרר.

עמנואל נישא לאן לואיס והיו להם שישה ילדים.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקריירה הפוליטית של עמנואל החלה כמפקח האחראי על קבלת שבועת האמונים של תושבי מחוז מגוריו בורק (Burke) ולאחר מכן הוא נבחר לשופט שלום במחוזו. ב-1782 נבחר לבית הנבחרים של ג'ורג'יה ובו שירת לסירוגין עד 1797, כאשר בשנים בהן לא היה בבית המחוקקים, כיהן כשופט או בתפקידי ממשל בכירים אחרים. ב-1797 נבחר עמנואל לסנאט ותוך זמן קצר הפך לנשיאו או יושב הראש שלו, התפקיד השני בחשיבותו במדינה.

ב-3 במרץ 1801 התפטר מושל ג'ורג'יה ג'יימס ג'קסון כדי להיבחר לסנאט האמריקאי, ועמנואל ירש את תפקידו בתור השני בשרשרת הסמכויות המדינתית, עד לבחירות למושלות שהתקיימו בנובמבר 1801. עמנואל היה המושל ה-24 של ג'ורג'יה והיהודי הראשון שכיהן כמושל אחת ממדינות ארצות הברית. הוא שירת בסך הכל שמונה חודשים כמושל ג'ורג'יה והעדיף לחזור לתפקידו כיו"ר הסנאט המדינתי במקום להתמודד על תפקיד המושל.

ב-1803 פרש עמנואל מתפקיד יו"ר הסנאט של ג'ורג'יה ומהפוליטיקה. הוא נפטר ב-1808 ונקבר ב"אחוזת עמנואל", בעיירה גוף (Gough), שבמחוז מגוריו בורק, מזרח ג'ורג'יה, המחוז אותו ייצג שנים רבות בבית הנבחרים ובסנאט של ג'ורג'יה. ארבע שנים אחרי פטירתו קראה ג'ורג'יה מחוז על שמו, מחוז עמנואל, השוכן סמוך למחוז ביתו בורק[3].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Cook, James F, Governors of Georgia, 1754-2004, 3d ed. Macon, Ga.: Mercer University Press, 2005
  • Sobel, Robert, and John Raimo, eds, Biographical Directory of the Governors of the United States, 1789-1978, Vol.1, Westport, Conn.; Meckler Books, 1978. 4 vols.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]