ה' באייר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
►► אייר ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

ה' באייר הוא היום החמישי בחודש השמיני בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום החמישי בחודש השני למניין החודשים מניסן. ה' באייר לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון, שלישי וחמישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגה".

חגים ואירועים החלים ביום זה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירועים היסטוריים שהיו בזמן זה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולדו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נפטרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעלת היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגר"א כתב[4] שביום זה אין כוחות הרע יכולים לשלוט בו, לכן תלמידי הגר"א הניחו בה' באייר, שנת תקעב, את אבן הפינה לבית מדרש אליהו עש הגרא. ובה' באייר שנת תרכ"ט את אבן הפינה לשכונה הראשונה נחלת שבעה.

יום זה הוא כנגד שביעי של פסח, לפי הסימן של הטור (או"ח תכח) בסימן האת ב"ש.

האר"י רמז שבתאריך זה יהיה דבר חשוב מאוד בגאולה[5].  

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ה' באייר חל בלוח השנה העברי רק בימים שני, רביעי, שישי ושבת. מטעמי שמירת שבת, החג מוקדם ליום חמישי בשבוע כאשר ה' באייר חל בימים שישי או שבת. במקרה וה' באייר חל ביום שני, מצוין יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בתאריך זה וחגיגות יום העצמאות מתקיימות יום למחרת. ראו פירוט.
  2. ^ מגילת התקומה והעצמאות, ד"ר חגי בן ארצי, עמוד 24. קבוצת מסוימות נותנות למאורע זה משמעות היסטורית עצומה, שכן ישנה מסורת כי הגר"א גילה ברוח הקודש לתלמידיו, כאשר תזכו להַרְחִיבִי מְקוֹם אָהֳלֵךְ (ישעיה נד), זה יגרום לקיום המשך הפסוק "כִּי יָמִין וּשְׂמֹאול תִּפְרֹצִי וְזַרְעֵךְ גּוֹיִם יִירָשׁ וְעָרִים נְשַׁמּוֹת יוֹשִׁיבוּ". הנבואה התקימה 79 שנה אחר כך קמה מדינת ישראל באותו יום.
  3. ^ מגילת התקומה והעצמאות, ד"ר חגי בן ארצי. על פי תפיסות מסוימות, למאורע זה יש משמעות עצומה בהתחלת הגאולה, ר' מאיר שמחה מדוינסק (המשך חכמה), אמר שעם החלטה זו פסק האיסור משלושת השבועות לעלות בחומה, ומותר לכל היהודים לעלות לא"י (בחר ה' בציון עמ' 60).
  4. ^ ונשמחה בישועתו תשעו - על השמחה ביום העצמאות.pdf (עמ' ו'), Google Docs
  5. ^ ונשמחה בישועתו תשעו - על השמחה ביום העצמאות.pdf (עמ' ח'), Google Docs