ויטמין D

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ויטמין D2
ויטמין D3

ויטמין D הוא קבוצה של חמש תרכובות מסיסות בשמן המסייעות למאזן תקין של משק הסידן והזרחן בגוף האדם. כמו כן, יש לו השפעה מהותית על תפקידים רבים אחרים. קבוצת התרכובות התגלתה על ידי אלמר מקקולום בתחילת שנות ה-20 של המאה ה-20, והוא העניק להן את השם "ויטמין D".

ייצור ויטמין D[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגוף מסוגל להרכיב בעצמו חלק מהתרכובות, ואלה אינן נחשבות לוויטמין במובן הקלאסי של המונח, שכן ויטמין מוגדר על ידי רבים כחומר שהגוף אינו מסוגל לייצר ויש לצרוך אותו במזון,[1] עובדה זו לא הייתה ידועה בעבר, והשם ויטמין D השתמר. חמש התרכובות מסומנות D1 עד D5 וההבדלים ביניהן מזעריים (הבדל של אטום מימן בודד או קשר קוולנטי כפול במקום יחיד, לדוגמה).

ככל שצבע העור בהיר יותר וככל שלא מקבלים כוויית שמש, תאי העור מסוגלים להפוך כולסטרול המצוי בעור לוויטמין D באמצעות חשיפה ישירה לקרינה על-סגולה (UV) מסוג UV-B (גל בינוני, להבדיל מ-UV-A ומ-UV-C). קרינה זו מסופקת ע״י השמש כשמדד UV, המודד את חוזק קרינת השמש נמצא מעל לרמה 3, כלומר למשך שעות מעטות בכל יום בעיקר בין השעות 10:30 ל-14:00, אז רמות הקרינה UV-B גבוהות מספיק לייצור הוויטמין. הזמן המיטבי מבחינת יעילות ובטיחות ליצירת הוויטמין ולצמצום החשיפה לקרינה המסוכנת של השמש (UV-A) הוא כאשר השמש נמצאת כמה שיותר קרוב למרכז השמיים, בניגוד להמלצות המקובלות במדינות רבות להימנע מחשיפה לשמש בצהריים.[2] על מנת לספוג מקסימום ויטמין D תוך מזעור נזק לעור, מומלצת שהיה בשמש לפרקי זמן קצרים יחסית - עשר עד עשרים דקות בין שלוש לשבע פעמים בשבוע לבעלי עור בהיר (ולמשך ארוך יותר לבעלי עור כהה), ותוך הימנעות משימוש בקרם הגנה החוסם את הרוב המכריע של קרני UV-B.[3] כמו כן חשוב שהחשיפה תהיה לקרינה ישירה (לא בצל, ולא מאחורי זכוכית) כיוון שצל וזכוכית גם הם חוסמים את רוב קרני ה-UV-B, אך לא מאוד יעילים בחסימת הקרניים המזיקות (UV-A). אם העור מתחיל להיות ורוד, זו אינדיקציה לכך שהוא הפסיק לייצר ויטמין D ומתחיל להישרף. זה הזמן להפסיק את החשיפה לשמש או להשתמש בקרם הגנה. לא ניתן להגיע למנת יתר של הוויטמין מחשיפה לשמש כיוון שהעור מפסיק לייצר את הוויטמין.[4]

זווית השמש בשמים ועוצמת הקרינה הנגזרת ממנה תלויה בקו הרוחב הגאוגרפי, כיוון שהוא קובע עד כמה תסונן הקרינה על ידי האטמוספירה. באזור קו המשווה קרני השמש מגיעות לקרקע בזווית הקרובה ל־90 מעלות, כך שהן עוברות את המרחק הקצר ביותר דרך האטמוספירה, בעוד שבמקומות המתרחקים מקו המשווה זווית קרני השמש קטנה, במיוחד בחורף, והמרחק שהן עוברות באטמוספירה גדל. ואכן בארצות הרחוקות מקו המשווה קשה יותר לספק לגוף את כמות הוויטמין הדרושה באמצעות אור השמש בלבד; בארצות הצפון והדרום הרחוק הדבר כמעט ואינו אפשרי בחורף. מחלות הנגרמות כתוצאה מחוסר בוויטמין D אכן מתרחשות בתדירות גבוהה יותר באזורים אלו בחורף.

צבע העור משפיע על יעילות יצירת הוויטמין בחשיפה לקרינה על-סגולה בגלל המלנין, צבען התורם לצבע עור כהה, שחוסם את מרבית הקרינה העל-סגולה. חוסר בוויטמין D אכן נפוץ יותר אצל כהי-עור. באוסטרליה, למשל, שבה קיימת מודעות גבוהה לשימוש בתכשירי הגנה, עקב החור באוזון הנמצא מעל ליבשת זו והגורם לרמות גבוהות של קרינה על-סגולה, נפוצות יותר מחלות הנגרמות כתוצאה מחוסר בוויטמין D. ייתכן שהסיבה האבולוציונית שהעור של תושבי ארצות הרחוקות מקו המשווה, כגון מדינות סקנדינביה, הוא בהיר היא שכך מתאפשר ייצור הוויטמין גם בתנאי האור המועטים בחורף של אזורים אלו.

הוספת ויטמין D למזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במדינות רבות נוהגים להוסיף ויטמין D למוצרי מזון שונים. ויטמין D נמצא באופן טבעי במזונות מועטים בלבד ובכמות מועטה: בשמן דגים, בדגים עתירי-שומן (סלמון, סרדינים, צלופחים) ובמידה פחותה בביצים ובכבד עוף.

מחסור בוויטמין D[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלה הנפוצה והידועה ביותר הנגרמת כתוצאה ממחסור בוויטמין D בילדים היא רככתאנגלית: Rickets) ובמבוגרים דלדול עצם (באנגלית: Osteoporosis) ואוסטיאומלציה (באנגלית: Osteomalacia) האחת קשורה לבריחת סידן והשנייה מגלמת מצב בו העצם לא מתחדשת בצורה טובה, כתוצאה ממחסור חמור בוויטמין D, שתיהן מחלות מטבוליות נפוצות ביותר, הגורמות להתרככות של העצמות ולהתעקמותן. בעבר הייתה הרככת מחלה שכיחה ביותר בכל העולם, בעיקר בילדים. שכיחותה במדינות המערב פחתה בשיעור ניכר עם הנהגת ההוספה של הוויטמין למזון.

בישראל נמצאה שכיחות גבוהה של חוסר בוויטמין D בקרב נשים חרדיות שחשיפת עורן לשמש מועטה עקב הלכות צניעות,[5][6] ובקרב בחורי ישיבה חרדים.[7] במחקר שנערך בצה"ל נמצא ריבוי מקרי שברי מאמץ בקרב חיילים שלהם רמת ויטמין D נמוכה.[6][8]

משרד הבריאות ממליץ על מתן ויטמין D3 לכלל התינוקות ללא קשר לסוג המזון שהם מקבלים, החל מהלידה ועד לתום השנה הראשונה לחייהם, בכמות של 400 יחב"ל (יחידות בינלאומיות) ליום.[9](הקישור אינו פעיל, 2 ביוני 2019) הסיבה היא כיוון שמומלץ שהתינוק לא ייחשף יותר מדי לשמש [10].

בניגוד בולט להנחה המקובלת, טיפול במינון גבוה של ויטמין D גרם לעליה בנפילות ובשברים בנשים בסיכון שהשתתפו במחקר עם הקצאה אקראית בהשוואה לפלצבו.[11] כח המשימה האמריקאי לרפואה מונעת עדכן באפריל 2018 את ההמלצה לגבי ויטמין D, סידן או תוסף-משולב למניעה ראשונית של שברים לאנשים הגרים בקהילה: מומלץ להימנע מתוספת יומית של עד 400 יחידות של ויטמין D ושל עד 1000 מ"ג סידן למניעה ראשונית של שברים בקרב נשים לאחר גיל המעבר - תוספת כזו עלולה לגרום לעליה בשכיחות אבני כליה וכלל לא הפחיתה סיכון לשברים בעצמות.[12]

תחקיר ניו-יורק טיימס מ-18.8.2018 מצביע על ד"ר מיכאל הוליק (Michael F. Holick), שעל עבודותיו בוססו שיטות למדידת רמת ויטמין D וטיפולים במחלות הקשורות בחסר ויטמין D, ושפיקח על עדכון המלצות החברה המדעית האנדוקרינית, כמי שקיבל תמיכה כספית מסיבית מחברות תרופות, מאחת המעבדות המסחריות הגדולות בארצות הברית ומיצרני מיטות-שיזוף.[13]

עודף ויטמין D[עריכת קוד מקור | עריכה]

עודף ויטמין D עלול לגרום לשלל מחלות. ויטמין D אף הוא מקבוצת הוויטמינים שעודף צריכתם מוביל להרעלת ויטמינים. עודף סידן בדם מעודד ייצור אבני כליות אשר עלול להוביל לכשל כלייתי, שקיעת סידן ברקמות השונות: כלי דם, כליות, לב, ריאות. תופעות נוספות: התייבשות, הקאות, ירידה במשקל ועצירות. במחלות מסוימות כמו מיאלומה או סרקוידוזיס, הרקמות החולות משפעלות את הוויטמין, ורמות גבוהות של ויטמין D בדם עשוי ללמדנו על הימצאותן של מחלות אלו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ M. Jane Heinig, "Vitamin D and the Breastfed Infant: Controversies and Concerns", Journal of Human Lactation, Vol. 19, No. 3, 247-249 (2003)
 2. ^ Johan Moan, Arne Dahlback, Alina Carmen Porojnicu, At what time should one go out in the sun?, Advances in Experimental Medicine and Biology 624, 2008, עמ' 86–88 doi: 10.1007/978-0-387-77574-6_7
 3. ^ Vitamin D Benefits and Sources, Vitamin D Deficiencies, www.savvyvegetarian.com
 4. ^ "How Much Sunshine Does it Take to Make Enough Vitamin D Perhaps More Than You Think". Mercola.com (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-13 ביולי 2018. 
 5. ^ Infomed.co.il, Infomed (בhe-IL)
 6. ^ 6.0 6.1 חכמים בשמש, האמנם?, באתר "ויטמין D", ‏נובמבר 2007
 7. ^ תלמידי ישיבה סובלים מחסר בויטמין D, באתר ערוץ 7, 28 באוקטובר 2008
 8. ^ http://www.beok.co.il/SelectedArticle.aspx?ArticleID=8878
 9. ^ ויטמין D לתינוקות, www.health.gov.il
 10. ^ https://www.health.gov.il/Subjects/infants/care/Pages/VitaminD.aspx
 11. ^ Kerrie M. Sanders, Amanda L. Stuart, Elizabeth J. Williamson, Julie A. Simpson, Annual high-dose oral vitamin D and falls and fractures in older women: a randomized controlled trial, JAMA 303, 2010-05-12, עמ' 1815–1822 doi: 10.1001/jama.2010.594
 12. ^ Meera Viswanathan, Manny Coker-Schwimmer, Erin LeBlanc, Margaret Gourlay, Vitamin D, Calcium, or Combined Supplementation for the Primary Prevention of Fractures in Community-Dwelling Adults: Evidence Report and Systematic Review for the US Preventive Services Task Force, JAMA 319, 2018-04-17, עמ' 1600–1612 doi: 10.1001/jama.2017.21640
 13. ^ Szabo, Liz (18 באוגוסט 2018). "Vitamin D, the Sunshine Supplement, Has Shadowy Money Behind It". The New York Times (באנגלית). ISSN 0362-4331. בדיקה אחרונה ב-19 בדצמבר 2018. 


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.