טד קצ'ינסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טד קצ'ינסקי
Ted Kaczynski
Young theodore kaczynski.jpeg
לידה 22 במאי 1942 (בן 75)
אוורגרין פארק, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מגורים אוורגרין פארק, לומברד, לינקולן עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה אוניברסיטת הרווארד
אוניברסיטת מישיגן עריכת הנתון בוויקינתונים
מקצוע מתמטיקאי, איש חינוך, סופר, טרוריסט, אנרכיסט עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הקלסתרון של קצ'ינסקי, שהורכב על ידי ה-FBI

תיאודור (טד) קצ'ינסקיאנגלית: Theodore Kaczynski; נולד ב-22 במאי 1942) הידוע יותר בכינוי יונבומבר (Unabomber)[1] הוא רוצח סדרתי, טרוריסט אמריקאי, ואנרכו-פרימיטיביסט שפעל לבדו. בשנים 1978-1995 שלח 16 חבילות נפץ לאנשים שונים בארצות הברית וגרם למות שלושה מהם ולפציעת 23.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

קצ'ינסקי נולד ב־22 במאי 1942. הוא נחשב לילד מחונן ביותר אך חסר כישורים חברתיים. את לימודיו התיכוניים סיים בגיל 16, ולאחר מכן סיים תואר ראשון במתמטיקה באוניברסיטת הרווארד. קצ'ינסקי המשיך ללימודי דוקטורט במתמטיקה באוניברסיטת מישיגן, ובשנת 1967 התקבל למשרת מורה מן החוץ באוניברסיטת ברקלי. קצ'ינסקי פרש ממשרת ההוראה לאחר שנתיים.

תקיפתו הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב 25 במאי 1978 שלח טד פצצה למגרש החניה של אוניברסיטת שיקגו שהייתה ממוענת לפרופסור i.g smit מהמכון הפוליטכני ע"ש רנסיאלר בעיר ניו יורק שבכלל לא היה קשור לאוניברסיטת שיקגו, האדם שהרים את החבילה שלח אותה מיד לנמען וכשפתח את החבילה- התפוצצה לו מול פניו. ההתקפה הזאת הייתה ההתקפה ראשונה של ה'יונמבמר'.

המניפסט שלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

במכתביו משנת 1995 (חלקם לקורבנות העבר שלו) תבע קצ'ינסקי פרסום של מניפסט שכתב בשם "החברה התעשייתית ועתידה"[2] בעיתונים מובילים, תוך שהוא מבטיח לחדול ממעשיו אם יפורסם המאמר. בספטמבר 1995, במהלך שנוי במחלוקת, אכן פורסם המאמר בניו יורק טיימס ובוושינגטון פוסט מתוך תקווה שסגנונו של האלמוני יזוהה ויוביל למעצרו.

מעצרו של קצ'ינסקי אכן התאפשר בזכות עירנותה של אשת אחיו דייוויד שזיהתה את סגנון כתיבתו של טד מתוך הפרסומים וכן שמה לב כי הרציחות התרחשו במועדים בהם עזב האח את בקתתו שביערות מונטנה ונסע ברחבי ארצות הברית. היא הסבה את תשומת לבו של דיוויד לחשדותיה. לאחר שכנועים רבים מצדה הסכים האח להצליב את "המניפסט" של ה"יונבומבר" עם מאמר ישן שאחיו כתב ואשר לא זכה לפרסום, בציפיה שחשדותיה של אשתו יתבדו, אלא שהדמיון בין שני המאמרים והביטויים הזהים שהופיעו בהם היה ברור לעין. בהמשך הם לקחו את המאמר לגרפולוג, אשר השווה את כתב ידו של כותב המאמר עם כתב ידו של היונבומבר וקבע כי קיימת סבירות גבוהה שמדובר באותו אדם. דייוויד הודיע לרשויות, שהוא חושד כי היונבומבר הוא אחיו, התמהוני, שחי בבקתה מבודדת ביער. בתחילה לא התייחס ה F.B.I. ברצינות למידע החדש. באותה תקופה היה היונבומבר הפושע המבוקש ביותר בארצות הברית, ול- F.B.I. היו יותר מאלף חשודים פוטנציאליים. החוקרים נטו לחשוב כי המדובר באדם החי בקרבה גאוגרפית לאזורים בהם אירעו הפיצוצים, שמקורב באופן כלשהו לאמצעים טכנולוגיים מפותחים ולא נטו לחשוב כי מדובר דווקא במתבודד תמהוני, אולם לאחר קריאת מאמרו הישן של טד, אשר היה בידי האח וקבלת חוות הדעת הגרפולוגית הוחלט לעצור את קצ'ינסקי.

מעצרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קצ'ינסקי לאחר מעצרו, 1996

האח התנה את העברת האינפורמציה בשלושה תנאים:

  1. הרשויות יודיעו לו לפני תפיסתו של טד.
  2. על טד לא יוטל עונש מוות.
  3. מקור המידע שהסגיר את טד, כלומר דיוויד עצמו, לא יחשף.

ה- F.B.I. הבטיח לדיוויד כי כך אכן יהיה, אולם הוא הפר חלק מהבטחותיו. קצ'ינסקי נעצר ב-3 באפריל 1996. המעצר עצמו בוצע באופן שלקח בחשבון את טבעו המתבודד של טד ושנאתו לטכנולוגיה. אנשי ה-F.B.I. התחזו לפועלים, אשר באו לסלול כביש ביער, אשר טד חי בו. כפי שצפו יצא אליהם טד, כשהוא מנסה למנוע מהם להמשיך ב"עבודתם" ואז נעצר על ידם. בבקתה הדחוקה שבה התגורר שהייתה בגודל של 3.5 מ' על 3 מ', נמצאו עדויות מרשיעות לפעילותו ובהם בין השאר, חומרי חבלה ואף פצצה שהייתה מוכנה למשלוח. בנוסף נמצאו ברשותו של הרוצח ספרו של ג'ורג' אורוול, "1984", וכן כמה מדריכי טלפון של מדינת מונטנה. במסמכים שלו נתפסו גם כותרים דוגמת "איך להיות שפוי במקומות בלתי שפויים", וכן "לימודי ויכוחים אישיים מתוחים".

משפטו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקליטיו של קצ'ינסקי טענו לאי כשירותו לעמוד לדין מטעמים של אי שפיות. קצ'ינסקי עצמו התנגד לקו הגנה זה וכאשר הועלתה הטענה בבית המשפט על ידי פרקליטיו, קם ואמר לשופט כי הוא חפץ לפטר את פרקליטיו ולנהל את ההגנה שלו בעצמו. בתגובה מינה השופט פסיכיאטרית מטעם ביהמ"ש שמצאה שקצ'ינסקי, הגם שאובחן כסכיזופרן-פרנואיד, נמצא בשלב נסיגה של המחלה שלו וכשיר לעמוד לדין[3].

קצ'ינסקי חמק מעונש מוות בזכות הודאתו באשמה ב-22 בינואר 1998, הודאה שלאחר מכן ניסה לחזור בו ממנה בטענה שלא מסר אותה מרצונו. משעה ביהמ"ש דחה את בקשתו לחזור בו מהודאתו. יש הסוברים שקצ'ינסקי, על אף האדישות שגילה כלפי בני אדם אחרים, לא יכל לסבול שדיון בשפיות שלו יערך בפני כל האומה, וכן שחשש כי אם יוכרז כחולה נפש ויקבע כי פעל כתוצאה ממחלתו ינטל העוקץ מניסיונו להציג את עצמו כמי שפעל ממניעים "אידאולוגיים". לאחר ששמע את גזר דינו יצא קצ'ינסקי מאולם בית המשפט בליווי סוהריו, כשהוא אינו מחליף מילה ואף אינו מביט באחיו ובאמו, אשר ישבו אותה שעה באולם בית המשפט.

סוף דבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קצ'ינסקי מרצה עונש מאסר עולם בלי זכות לבקש חנינה. גם הפסיכיאטרית שלו וגם אחיו ואמו טענו כי מבחינתו של קז'ינסקי עונש המאסר גרוע מעונש מוות, שכן עונש המוות היה מאפשר לו לראות את עצמו כמרטיר, אשר מת מוות הרואי למען רעיונותיו, בשעה שחיים כאסיר יביאו לתלות באחרים, המצב השנוא עליו מכל. כמו כן כאסיר עולם הוא נדון לראות את המהפכה התעשייתית שנואת נפשו ממשיכה ומתעצמת.

קצ'ינסקי עצמו דרש מהממשלה לקבל את הפצצות שלו בחזרה, ואיתן גם כמה אביזרים אחרים שנלקחו ממנו. על אף שטען כי הדבר נעשה כדי לממן את חובותיו הכבדים, שכן לטענתו הוא חייב פיצוי של למעלה מ-15 מיליון דולר למי שכינה "קורבנותי, כביכול", וסכום של 21 מיליון דולר בשל המשפט האזרחי שהתנהל נגדו, ביקש שהחומר ישלח לאוניברסיטת מישיגן, "לצורכי מחקר". בסופו של דבר שופט הורה למכור במכירה פומבית ברשת את הפריטים שנתפסו בפשיטה על ביתו של טד קצ'ינסקי והרווחים מהמכירה ישמשו לכיסוי הוצאות הנזקים שגרמו הפצצות שהכין, אשר מוערכים בסכום של כ-15 מיליון דולר, ותשלום לנפגעים. החלטה זו אינה תמוהה בהתחשב בכך שלאמריקה יש מסורת ארוכה של שימור חפצים אישיים של פושעים ידועים לשימצה, הנשמרים במוזיאונים לקידום התיירות. בכמה מקרים אף הוצעו למכירה פומבית פריטים ששימשו פושעים ידועים.

מייקל מלו בספרו "ארצות הברית נגד תיאודור קצ'ינסקי", כתב שבין השנים 1959-1962 השתתף קצ'ינסקי בניסוי של שליטה במוח, שמטרתו לבחון תפקוד תחת לחץ. הניסוי נערך באוניברסיטת הרווארד על ידי ד"ר הנרי מארי תחת פיקוחו של סידני גוטליב מן ה-CIA, במסגרת פרויקט MKULTRA.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טד קצ'ינסקי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מקור הכינוי בהלחם של המילים באמצעותן תיאר ה-FBI את המבוקש: UNABOM - UNiversity and Airline BOMber, הואיל ועיקר הנמענים שלו היו אנשי אקדמיה ותעשיית התעופה
  2. ^ Theodore Kaczynski, Industrial Society and Its Future,‏ 1995 (באנגלית)
  3. ^ קצ'ינסקי אובחן על ידי פסיכיאטרים ונוירופסיכולוגים רבים, בהם רחל וראובן גור, קארן פרומינג ורבים אחרים; לקריאה נוספת: Pysychological Evaluation of Theodore Kaczynski
  4. ^ Harvard and the Making of the Unabomber, ‏The Atlantic, ‏יוני 2000