טנט (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טנט
Tenet
כרזת הסרט בעברית
כרזת הסרט בעברית
מבוסס על סיפור ורעיון מקורי מאת כריסטופר נולאן
בימוי כריסטופר נולאן
הופק בידי כריסטופר נולאן
אמה תומאס
תסריט כריסטופר נולאן
עריכה ג'ניפר ליים
שחקנים ראשיים ג'ון דייוויד וושינגטון
רוברט פטינסון
אליזבת דביקי
דימפל קפאדיה
אהרון טיילור-ג'ונסון
קלמנס פואזי
מייקל קיין
קנת בראנה
מוזיקה לודוויג גוראנסון
צילום הויט ואן הויטמה
מדינה בריטניהבריטניה  בריטניה
ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
חברת הפקה Syncopy Films
חברה מפיצה Warner Bros. Pictures
הקרנת בכורה בריטניהבריטניה 26 באוגוסט 2020
ישראלישראל 17 בדצמבר 2020
משך הקרנה 150 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה ריגול
אקשן
מותחן
תקציב 225 מיליון דולר[1]
הכנסות 360 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו wbevent2019b
פרסים פרס אוסקר לאפקטים הטובים ביותר
www.tenetfilm.com
דף הסרט ב־IMDb
ריבוע SATOR ובו שם הסרט באנגלית, TENET, מיקום סצנת הפתיחה (האופרה של קייב) ושמות החברה או הדמות (A. Sator; Arepo; ROTAS).[2]

טנט (באנגלית: TENET; בתרגום חופשי לעברית: אמונה או עקרון[3]) הוא סרט פעולה מדע בדיוני ריגול בריטי-אמריקאי משנת 2020, בבימויו של הבמאי כריסטופר נולאן, שגם כתב את התסריט והפיק את הסרט ביחד עם אשתו-שותפתו אמה תומאס ובכיכובם של ג'ון דייוויד וושינגטון, רוברט פטינסון, אליזבת דביקי, דימפל קפאדיה, אהרון טיילור-ג'ונסון, קלמנס פואזי, מייקל קיין, קנת בראנה ויורי קולוקולניקוב[4]

מועד הקרנת הסרט נדחה עקב מגפת הקורונה ל-31 ביולי 2020,[5][6][7] אחר-כך ל-12 באוגוסט 2020[8] ומאוחר יותר נדחה לסוף אוגוסט 2020.[9] לא נחשפו פרטים על עלילת הסרט והתקציר שפורסם מתאר מרגל, בגילומו של ג'ון דייוויד וושינגטון, שנשלח למנוע את מלחמת העולם השלישית ולדברי נולאן עצמו, זהו סרטו "השאפתני ביותר עד כה". מהמעט הידוע הסרט יתמקד ברעיונות של היפוך זמן ועיוות מרחב-זמן, בדומה לנושאים בחלק מסרטיו הקודמים של נולאן.[10] בסרט הושקע תקציב הפקה של כ-225 מיליון דולר, מה שהופך אותו לסרטו היקר ביותר של נולאן.

הסרט הוצג במספר רב של הקרנות מוקדמות, הקרנות מבחן ועוד עד שלבסוף יצא במספר מדינות ב-21 באוגוסט 2020 לפני התאריך הרשמי שלו ב-26 באוגוסט. הסרט זכה לביקורות משבחות על סצנות האקשן, הפסקול, הופעות המשחק (במיוחד אלה של וושינגטון, פטינסון, דביקי ובראנה) ורעיונותיו של הסיפור בנושא הזמן כשהמבקרים נתנו ביקורות פושרות על הסיפור המסובך והסוף שלו.

עם זאת, הסרט זכה להצלחה קופתית יחסית בהתחשב בכך שהוקרן ב-41 מדינות בעולם והכניס 360 מיליון דולר, למרות מגבלות שהוטלו בעקבות התפרצות מגפת הקורונה.[11]

הסרט זכה בפרס אוסקר לאפקטים הטובים ביותר בטקס פרסי אוסקר ה-93 שנערך באפריל 2021.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרוטגוניסט מסייע במבצע של סוכנות הביון המרכזית לסכל מצור בבית האופרה ולהשגת מטמון פלוטוניום גנוב בקייב, אוקראינה. במהלך המבצע נמצא שהפלוטוניום מזויף, אך הגיבור הראשי ניצל על ידי חמוש במסיכה עם חוט אדום בגבו. לאחר מכן נחטף הפרוטגוניסט ומאוים בעינויים, אך הוא נושך גלולת התאבדות לכאורה לפני שחושף מידע כלשהו. כשהוא מתעורר לומד הגיבור הראשי שהגלולה הייתה מבחן לנאמנותו כך לדברי המפעיל שלו, ויקטור, אדם בחליפה ועניבה אותו הוא פוגש בבית החולים. הוא מגויס לארגון סודי, בהינתן רק המידע שהמילה "טנט (אמונה)" ותנועה מחוצה אצבעות "יפתחו עבורו דלתות רבות".

הפרוטגוניסט מסתנן למתקן בו הוא לומד שבעתיד פותחה טכנולוגיה המאפשרת לאובייקטים להפוך את האנטרופיה שלהם ולעבור לאחור לאורך הזמן. לגיבור מוצג אימון מקליע שאותו הוא יורה מאקדח וחוזר אליו לתוך קנה האקדח, כשברברה המדענית אומרת לו כי הוא לוכד את הקליע ולא יורה אותו.

במעקב אחר המתכת שממנה עשויים הקליעים ההפוכים, הגיבור מגיע למומבאי, שם הוא חודר לתוככי מתחם של מיליארדר הודי, בעזרתו של ניל, המפעיל ושותפו החדש. הוא לומד שלמעשה אשתו של המיליארדר, פרייה, היא זו שיודעת מה קורה. פרייה אומרת לפרוטגוניסט שהטכנולוגיה של היפוך הזמן נמצאת בשליטתו של סוחר נשק רוסי בשם אנדריי סאטור, שנמצא בעתיד בתקשורת עם סוכנות לא ידועה.

כדי להגיע לסאטור, הגיבור ניגש לאשתו המנוכרת של סאטור, קאט. קאט מספרת לפרוטגוניסט שהיא נמצאת תחת שליטתו של סאטור, תמורת ציור מזויף שהעניקה לסאטור. הגיבור מנסה לזכות באמונה של קאט על ידי ריסוק מטוס מטען בואינג 747 ישירות לתוך מחסן כדי להשיג את הציור האמיתי ממנו במתחם שדה התעופה באוסלו שבנורווגיה כאשר תוכנית ריסוק המטוס תוכננה על ידי ניל עוד קודם לכן. עם זאת, במהלך הפעולה, הפרוטגוניסט וניל מותקפים על ידי שני רעולי פנים, שאחד מהם משתמש באקדח בעל יכולת היפוך בזמן. תוקף זה בורח לפני שהגיבור מצליח לגלות מי הוא.

הגיבור חוזר לקאט ומבקש את עזרתה בארגון פגישה עם בעלה סאטור. קאט מארגנת שהפרוטגוניסט ישתתף במסיבת ארוחת ערב של סאטור, אך סאטור מגלה שהוא אינו סומך על הפרוטגוניסט ואף מאיים עליו. הפרוטגוניסט מתמקח על חייו בכך שהוא מציע לגנוב פלוטוניום עבור סאטור.

הפרוטגוניסט מצליח לגנוב פלוטוניום ממכונית משוריינת בעזרתם של ניל והאמיר, חבר בארגון, אך הפרוטגוניסט נקטע על ידי רכב מהיפוך זמן. הוא חושף את מזימתו של סאטור וחבורתו: הם מפעילים 'תנועת מלקחיים זמנית' בעזרת מערכת ממונעת בה הם נעים קדימה ואחורה בזמן, באמצעות כניסה ל"צומת זמנית" תוך פעולה ואז נעים אחורה בזמן. ב"צומת הזמנית" יורה סאטור בקאט בבטנה ויוצא איתה לפני שהשירות החשאי מגיע לאבטח את הצומת הזמנית שנוצרה. הפרוטגוניסט מצליח לאחר מכן לעקוב אחר סאטור דרך הצומת הזמנית, שם הוא מתגלה כנהג המכונית מהיפוך הזמן. הפרוטגוניסט מחלץ את קאט, אך לא מצליח למנוע מסאטור להשיג את הפלוטוניום.

נחשף שסאטור גוסס מסרטן הלבלב שאי אפשר לנתח והפך לסופני עבורו. הוא מתכנן, מתוך אמונה שאם ימות, כיצד להפיץ את המוות לכל האנושות. סאטור מתכנן להשתמש בפלוטוניום כדי להפעיל את נשק יום הדין שיהפוך את האנטרופיה על כדור הארץ ויהרוג את כל מה שיש בו. סאטור מתכנן לחזור לתקופה בעבר כשהיה מאושר עם אשתו ואז להשיק את המכשיר, המחובר למתג של אדם מת שמתקשר לדופק לבו. הפרוטגוניסט, ניל וקאט עוקבים אחר סאטור בזמן, כשהם נוסעים בספינת מטען בחזרה לאוסלו.

הם מסתננים שוב למתקן אחסון של אומנות בנורווגיה, שם הם נכנסים לצומת זמנית אחרת המאפשרת לקאט לעבור שוב ושוב קדימה בזמן ולרפא את פצעי הירי שלה ושם הם מגלים שהפרוטגוניסט היה למעשה התוקף רעול הפנים במהלך המבצע הראשון שלהם במחסן.

בחזרתם אל העבר יוצא לפועל מבצע צבאי במסגרתו הגיבור וניל מנסים להשיג את מכשיר יום הדין מעיר סובייטית נטושה ואילו קאט נמצאת עם בעלה ביאכטה שלו, במטרה למנוע ממנו להרוג את עצמו לפני שמכשיר יום הדין יישלף לפעולה וכך תוכניתו תצא לפועל. קאט הורגת את סאטור, אך הגיבור וניל מספיקים לאחזר את מכשיר יום הדין בזמן.

במהלך מבצע זה, הפרוטגוניסט מבחין כי לניל מיתר אדום על גבו וכי הוא היה האיש רעול הפנים שהציל אותו בתחילת הסרט והם נפרדים לשלום אך לא לפני שניל מגלה לפרוטגוניסט כי הוא זה שגייס אותו לארגון וכי המשימה עמו עד כה הייתה החברות האחרונה ביניהם.

הפרוטגוניסט נוסע אחר כך אחורה בזמן, עוזר להגן על קאט מלהיהרג על ידי פרייה, תוך כדי הוא מגלה כי הוא עומד בראש הארגון מזה שנתיים ובזה הסרט מסתיים.

צוות שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעיון הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי הסרט, כריסטופר נולאן, בוחן בסרט את עולם הזמן תוך חקירת פרדוקס הסבא ובייחוד דן בשאלה האם מותה של דמות תביא בהכרח למותה בכל יקום אפשרי שבה היא קיימת. באופן הגיוני, מותו של סאטור בעבר היה צריך לבטל את כל האיומים מהעתיד. עם זאת, זה לא קרה, מה שמעיד בעקיפין שהגיבורים נמצאים בלולאת זמן מעוותת. בהתבסס על אירועי הסרט, הבמאי מאמין שהדמויות עדיין צריכות לבחור, למרות העובדה שכל האירועים נקבעים מראש. מצד אחד, מותו של סאטור אינו שולל את מעשי הפרוטגוניסט בעתיד. מצד שני, הגיבור הורג את בת בריתו לשעבר, סוחרת הנשק פרייה, כדי להציל את קאט ובנה בעבר. למעשה, כל הפעולות הללו, ככל הנראה, נחוצות רק כדי שלולאת הזמן תשמור על צורתה והגיבורים יוכלו להיכנס למעגל חדש.

הסרט גם דן באריכות בנושא היפוך זמן ובאפשרויות הטמונות ביכולת תאורטית להפוך את תנועת הזמן לאחור, אם מתייחסים אל הזמן כממד נוסף על ממד המרחב (ראו תורת הקוונטים).

נקודת המוצא של הסרט היא שזרימת הזמן אינה אוניברסלית ומוחלטת ויכול להשתנות. זרימת הזמן משתנה בהתאם לעיקול זמן החלל ותוואי החלל של הצופה ולכן ההתחלה היא סוף: הפרוטגוניסט הוא זה שהקים את ארגון Tenet והיה מקור למבצע החשאי שנועד לעצור את סאטור, מנגד סצנת הפתיחה מתרחשת כאשר הפרוטגוניסט טרם התוודע לקיומו של הארגון ולא פגש את ניל, אך ניל אומר כי השניים מכירים כבר שנים רבות מאז גויס על ידי הפרוטגוניסט לארגון.

הסרט נשען על כמה תאוריות מדעיות ואחת מהן היא תאוריית הקליטה של ​​וילר-פיינמן, המכונה גם תורת הסימטריה של היקום. על פי הצהרות שני המדענים (ג'ון וילר וריצ'רד פיינמן), קיימת מערכת משוואות סימטריות העובדות בשתי נקודות זמן - קדימה ואחורה. במציאות הקוונטית, הזמן והמרחב אינם נפרדים זה מזה, כך שתודעת האדם יכולה לנסוע גם לעבר וגם לעתיד. על פי עיקרון זה העלילה המורכבת עובדת עם כל ההיפוכים הזמניים. הגיבורים, שנתקלים בקרוסלות מיוחדות, הופכים לעצמם את מהלך הזמן, אך הם עצמם אינם משתנים - רק תנאים מסוימים של קיומם במציאות החדשה משתנים (מסכות נשימה, עצמים הפוכים ועוד). לפיכך, נולאן משתמש בתיאוריה של וילר-פיינמן כבסיס לעלילת סרטו, בו התנהגות הדמויות במציאות עם זרימת הזמן קדימה ואחורה, קשורה זו בזו ואינה יכולה לקרות אחת ללא השנייה.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אני קורא את זה ואני לא מבין מה אני קורא. זה הדבר הכי משוגע שקראתי מזה שנים. יש לזה את הדחיסות והגודל של שלושה סרטים".

הפקת הסרט הוכרזה כבר בינואר 2019 כשעוד לפני שהחלה כתיבת התסריט אולפני האחים ורנר כבר שריינו את תאריך יציאתו לאקרנים: 17 ביולי 2020.[12] במרץ כבר הוכרז על סבב ליהוקים ראשון, שכלל שחקנים כמו ג'ון דייוויד וושינגטון, רוברט פטינסון, ואליזבת דביקי.[13][14] פטינסון חשף כי התסריט נשמר בחשאי וכי הוא קרא אותו רק פעם אחת והיה נעול בחדר בעת הקריאה.[15]

ההכנות לצילומי הסרט החלו במאי 2019 והצילומים נערכו בשבע מדינות שונות כולל הממלכה המאוחדת, אסטוניה, הודו ומקומות נוספים.[16][17][18][19] הסרט מצולם באמצעות מצלמות פילם 70 מילימטר ובמצלמת IMAX.‏[20] במאי 2019, נחשף שם הסרט Tenet והוכרז על שחקנים נוספים שהצטרפו לצוות: דימפל קפאדיה, אהרון טיילור-ג'ונסון, קלמנס פואזי, מייקל קיין וקנת בראנה.[21]

ב-22 במאי נודע כי המלחין לודוויג גוראנסון (Ludwig Göransson) יעבוד על פסקול הסרט, מה שהופך את הסרט הזה לראשון בבימויו של נולאן מאז יוקרה שפסקולו לא הולחן על ידי הנס צימר, שליווה את נולן במרבית סרטיו, זאת מפני שעבד על הסרט חולית באותו הזמן. בנוסף יהיה זה הסרט הראשון של נולאן מאז אינסומניה שלא יערוך לי סמית', בשל עבודתו על הסרט 1917. במקומו נשכרה ג'ניפר ליים להחליפו כעורכת הסרט.[22][23]

ביוני 2019 הצילומים החלו בטאלין שבאסטוניה.[1] ונערכו בשש מדינות נוספות: איטליה, אנגליה, ארצות הברית, הודו, צרפת והונגריה.

פס־קול[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה למרבית סרטיו, גם בסרט זה אחד הנושאים הייחודיים ביותר בסרט הוא הפסקול המשלב מוזיקה מונוטונית שתפקידה לשמור על מתח מתמיד. בעריכה, במעבר בין סצנות המתרחשות בקווי עלילה שונים, לא נקטע הפסקול, אלא ממשיך לספק את אותה מסגרת צלילית, שלא נותנת לצופה מנוח וזהו אחד מהמאפיינים הבולטים של נולאן בסרטים. הפסקול הולחן על ידי לודוויג גוראנסון, שהלחין גם את הפסקולים לסרטים כמו ונום, הפנתר השחור וקריד.

רצועות הפסקול
1. "Dreaming of the Crash" 3:55
"Rainy Night in Tallinn" 8:01
2. "Windmills" 5:16
3. "Meeting Neil" 2:16
4. "Priya" 3:24
5. "Betrayal" 3:56
6. "Freeport" 3:39
7. "747" 7:05
8. "From Mumbai to Amalfi" 4:26
9. "Foils" 3:11
10. "Sator" 2:51
11. "Trucks in Place" 5:32
12. "Red Room Blue Room" 3:29
13. "Inversion" 3:32
14. "Retrieving the Case" 3:20
15. "The Algorithm" 5:58
16. "Posterity" 12:42
17. "The Protagonist" 4:48
18. "The Plan" (שיר שהולחן על ידי טרוויס סקוט)[24] 3:05

הפצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יציאה לאקרנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"טנט" היה אמור בתחילה לצאת ב-17 ביולי 2020. אולם מועד הקרנת הסרט נדחה עקב מגפת הקורונה ל-31 ביולי 2020,[5][6][7] אחר-כך ל-12 באוגוסט 2020[8] ומאוחר יותר נדחה ל-26 אוגוסט 2020. לבסוף, הוא יצא במספר מדינות ב-21 באוגוסט 2020 להקרנות מבחן והצגות מוקדמות למרות ביטול הפרימיירה העולמית ויופץ במספר מדינות ב-3 בספטמבר 2020.

הסרט הכניס 347,100,000 מיליון דולר לאחר שהוקרן בעשרות מדינות בהן בתי הקולנוע פתוחים, כשבתחילת ספטמבר הוקרן בחלק מבתי הקולנוע בארצות הברית ובסין[25]

מדיה ביתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2020, האחים וורנר הודיעו רשמית כי מהדורת בלו-ריי באיכות 4k תהיה זמינה לרכישה ב־15 בדצמבר. המהדורה כוללת את הסרט עצמו וסרט תיעודי בן שעה של פיתוח והפקת הסרט עם כתוביות באנגלית, ספרדית, צרפתית ופורטוגזית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 Christopher Nolan’s Tenet will be one of the most expensive original films in history
 2. ^ Tenet är ett luftslott fyllt av temporala labyrinter där det viktigaste är att det ser invecklat ut
 3. ^ המילה Tenet מתארת עקרון, או הנחת יסוד הגיונית המשמשת בנפרד או בשילוב עם מילים אחרות להוכחת אמיתות אמירה מסוימת או תזה.
 4. ^ קדימון הסרט באתר יוטיוב (באנגלית)
 5. ^ 1 2 משק כנפי הקורונה: נדחו הפצות "וונדר וומן 1984" והסרט החדש של נולאן, באתר וואלה!‏, 13 ביוני 2020
 6. ^ 1 2 Tenet - טריילר לסרט החדש של כריסטופר נולאן
 7. ^ 1 2 צפו: טריילר ראשון לסרט החדש של כריסטופר נולאן
 8. ^ 1 2 קיץ אבוד בהוליווד? "מולאן" ו"טנט" נדחו לאוגוסט באתר הארץ
 9. ^ "Tenet film release delay dashes industry hopes". BBC News (באנגלית). 20 ביולי 2020. בדיקה אחרונה ב-21 ביולי 2020. 
 10. ^ האם הסרט הבא של כריסטופר נולאן הוא סיקוול ל"התחלה"?
 11. ^ בכל העולם חיכו ל"טנט", אבל אפילו המפיקים הופתעו מהצלחתו
 12. ^ D'Alessandro, Anthony (25 בינואר 2019). "Warner Bros. Dates Next Christopher Nolan Movie For Summer 2020". Deadline (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-21 בפברואר 2019. 
 13. ^ Kroll, Justin (19 במרץ 2019). "John David Washington to Star in Christopher Nolan’s Next Film (EXCLUSIVE)". Variety (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-25 במרץ 2019. 
 14. ^ Kroll, Justin (20 במרץ 2019). "Elizabeth Debicki and Robert Pattinson Join Christopher Nolan’s Next Film (EXCLUSIVE)". Variety (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-25 במרץ 2019. 
 15. ^ Robert Pattinson Got ‘Locked in a Room’ to Read Christopher Nolan’s New Movie, Says It’s ‘Unreal’
 16. ^ Christopher Nolan’s Untitled Romantic Thriller Taps Cinematographer Hoyte Van Hoytema; Filming Begins June
 17. ^ Marc, Christopher (30 באפריל 2019). "Christopher Nolan’s Next Film Eyes UK Shoot – Stars John David Washington, Robert Pattinson, and Elizabeth Debicki". HN Entertainment (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-22 במאי 2019. 
 18. ^ Marc, Christopher (21 במאי 2019). "Christopher Nolan’s Next Film Expected To Shoot Scenes In India and Adds ‘Inception/Mission: Impossible – Fallout’ Costume Designer Jeffrey Kurland". HN Entertainment (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-22 במאי 2019. 
 19. ^ Hankewitz, Sten (23 במאי 2019). "World-famous Christopher Nolan is to shoot a movie in Estonia". Estonian World (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-23 במאי 2019. 
 20. ^ "Filming is Underway on “Tenet,” a New Film from Christopher Nolan". www.businesswire.com (באנגלית). 22 במאי 2019. בדיקה אחרונה ב-26 במאי 2019. 
 21. ^ Hipes, Patrick (22 במאי 2019). "Christopher Nolan’s New Movie Gets A Title, Final Cast As Shooting Begins". Deadline Hollywood. בדיקה אחרונה ב-22 במאי 2019. 
 22. ^ Zack Sharf, Zack Sharf, Christopher Nolan’s Action Epic Is Titled ‘Tenet,’ Hoyte van Hoytema and Ludwig Göransson Sign On, IndieWire, ‏2019-05-22 (באנגלית)
 23. ^ Christopher Nolan Taps 'Hereditary' Editor Jennifer Lame for His New Movie (Exclusive)
 24. ^ The Plan, ביוטיוב
 25. ^ למרות הקורונה: "טנט" הרוויח קרוב ל-150 מיליון דולר בעולם - סרטו החדש של כריסטופר נולאן יצא לפני שבועיים במדינות שונות בעולם ובסוף השבוע האחרון הגיע לארצות הברית ולסין והרוויח קרוב ל-150 מיליון דולר. בימים רגילים מדובר בנתון נמוך, אבל באולפני האחים וורנר מרוצים: "זה מרתון ולא ספרינט" ynet, אינה טוקר, 7 בספטמבר 2020