ונום (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ונום
Venom
כרזת הסרט בישראל
כרזת הסרט בישראל
מבוסס על הדמות "ונום" מאת דייוויד שולר, דייוויד מיצ'ליני, מייק זק וטוד מקפרלן
בימוי רובן פליישר עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי אבי ארד
מאט טולמך
איימי פסקל
תסריט סקוט רוזנברג, ג'ף פינקנר, קלי מרקל עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה אלן באומגרטן עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים טום הארדי
מישל ויליאמס
ריז אחמד
ריד סקוט
סקוט הייז
ג'ני סלייט
מוזיקה לודוויג גורנסון עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום מת'יו ליבטיק עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה סרטי קולומביה
מארוול אנטרטיימנט
חברה מפיצה סרטי סוני
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה, הפצה לאולמות הקולנוע עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 5 באוקטובר 2018
ישראלישראל 4 באוקטובר 2018
משך הקרנה 112 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה גיבורי-על
מדע בדיוני
תקציב 100 מיליון דולר
הכנסות 856 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו venom2018
סרט הבא ונום 2 עריכת הנתון בוויקינתונים
האתר הרשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ונוםאנגלית: Venom) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי בלייב אקשן המבוסס על דמות באותו השם, המשמש כאנטיתזה עבור גיבור-העל ספיידרמן. הסרט מבית סוני, והוא מופק באמצעות חברת-הבת סרטי קולומביה. הוא מהווה את הסרט הראשון ביקום ספיידרמן של סוני, המהווה נספח צמוד אך נפרד ליקום הקולנועי של מארוול. הסרט מבוים על ידי רובן פליישר ונכתב על ידי סקוט רוזנברג, ג'ף פינקר וקלי מרסל ומככבים בו טום הארדי, מישל ויליאמס, ריז אחמד, ריד סקוט וסקוט הייז.

פיתוח סרט עבור דמותו של ונום, שנועד לשמש כספין-אוף עבור זיכיון סרטי ספיידרמן החל בשנת 2007, עם המפיק הישראלי-אמריקאי אבי ארד. אחרי מספר איטרציות, דווחה שמועה במרץ 2017 כי הסרט נמצא תחת סיווג הצפייה PG-13. אף על פי שכוונת המפיקים הייתה להתחיל בפיתוח של יקום משותף של דמויות מארוול תחת חסותה והפצתה הבלעדית של סרטי סוני, כתוצאה מהעסקה בין אולפני מארוול לסרטי סוני, סרטי סוני הודיעו שהם מעוניינים שהסרט הנוכחי והסרטים העתידיים שלהם יתרחשו בעולם של "ספיידרמן: השיבה הביתה", ולפיכך יהוו "נספח" עבור היקום הקולנועי של מארוול. צילומי הסרט החלו באוקטובר 2017 באטלנטה, ניו יורק סיטי וסן פרנסיסקו.

בארצות הברית יצא הסרט לאקרנים ב-5 באוקטובר 2018. בישראל יצא הסרט ב-4 באוקטובר.

בנוסף נכתב שיר במיוחד לסרט. השיר בוצע על ידי הראפר אמינם, ונקרא על שם הסרט.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2018, נוצר כשל מסתורי במערכות של חללית שחוזרת ממסע בחלל, והחללית מתרסקת בצפון מלזיה. הקרן של "תאגיד החיים" שולחת את עובדיה לאסוף את תוכן המיכלים שהיו בחללית. אחד המיכלים נמצא מנופץ ואחד האסטרונאוטים מהחללית נראה חי, אולם כשלוקחים אותו באמבולנס, יצור דמוי קורים יוצא ממנו, משתלט על הפרמדיקית באמבולנס והורג באמצעותה את נהג האמבולנס ומזהה שהיא שייכת לתאגיד החיים. לאחר מכן הפרמדיקית נראית בשוק מקומי, זוללת צלופחים והיצור שבתוכה הורג את כל האנשים שנחלצים לטובת מוכרת הצלופחים, והיצור נכנס לגוף של מוכרת זקנה בשוק.

הגאון המולטי-מיליארדר דרייק, מנהל התאגיד "קרן חיים" אוסף את שלושת המיכלים הנותרים למעבדותיו בסן פרנסיסקו, ומתחיל בניסויים עם היצורים שנקראים סימביוטים הנכנסים לגופם של יצורים אחרים. תחילה בבעלי חיים - שמתים תוך זמן קצר - ואחר כך הוא אוסף הומלסים שמתנדבים לניסוי בלי לדעת שהסימביוט ישתלט על גופם, ומרביתם מתים לאחר ימים ספורים בהם הסימביוט שוכן בגופם. מטרתו של דרייק לחזק את גופם של בני האדם באמצעות סימביוטים כך שיוכלו לשרוד בחלל, אולם מסתבר שנחוצה התאמה נדירה בין גוף המארח לסימביוט, אחרת שניהם ימותו.

אדי ברוק הוא עיתונאי חוקר שנזרק מניו-יורק בגלל שתחקיריו פגעו בבעלי הון. הוא מתבקש מהבוס שלו לבצע ראיון אוהד עם דרייק בנושא החלליות שלו. לאחר חיטוט במחשב של חברתו אן עורכת הדין, הוא מגלה שהיא עוסקת בתביעה משפטית נגד דרייק הקשורה לשלושת ההומלסים שנעלמו ושגופותיהם המרוטשות נמצאו במזבלה.

בראיון במשרדי "קרן החיים", אדי שואל את דרייק על שלושת ההומלסים, נזרק משם ומקבל הודעת פיטורין מהבוס שלו בעיתון. בחוזרו הביתה הוא מגלה שארוסתו פוטרה גם היא מעבודתה. ארוסתו מחזירה לו את טבעת הנישואין ונפרדת ממנו.

אדי לא מצליח לקבל שום עבודה אחרת, חי בדירה קטנה בשכונת עוני, ומקיים קשר דל עם הומלסית מוכרת עיתונים ועם בעלת חנות מכולת שנסחטת לעינו והוא לא מתערב.

אחת המדעניות של דרייק לא מצליחה לעמוד במותם של ההומלסים כתוצאה מהניסויים במעבדות "קרן החיים", ומגניבה את אדי למעבדות כדי שידווח על הפשעים שמתבצעים שם. אדי רואה שם את ההומלסית מוכרת העיתונים שמבקשת שישחרר אותה. הוא שובר את התא בו היא כלואה ויצור יוצא מגופה ומשתלט על גופו של אדי. היצור תוקף את השומרים של המעבדות, ואדי והיצור שבתוכו בורחים. לאחר מרדף ארוך ברחבי סן פרנסיסקו, אדי טרם התרגל לכוחותיו של היצור שקורא לעצמו ונום, ולצורך המתמיד שלו בבשר.

אדי מנסה לחדש את הקשר עם ארוסתו לשעבר, אך רואה שיש לה כבר בן זוג חדש - רופא. בעקבות התנהגותו המוזרה של אדי, הרופא מבצע לאדי בדיקות ומגלה שוונום רגיש לקולות מסוימים כמו אלו של מכשיר סי.טי, ומגלה כי הסימביוט שבתוך אדי לאט לאט הורג אותו בגלל מזון לא מתאים, ומזמין אותו לבדיקה רפואית חוזרת.

דרייק מגלה מי המדענית שהכניסה את אדי למעבדות שלו, וזו מגלה לו את זהותו של אדי, והוא מעניש אותה בהכנסת סימביוט לגופה שגורם למותם של שניהם. דרייק רואה באדי והסימביוט שלו דוגמה מוצלחת לסימביוזה ושולח את אנשי הביטחון שלו לתפוש אותם בביתו של אדי, אולם ונום הורג את כולם ואדי וונום נמלטים.

בבדיקה הרפואית החוזרת בבית החולים, הקולות ממכשיר ה סי.טי. מפרידות את אדי מוונום. אדי נתפס בידי אנשי הביטחון של דרייק, ואילו וונום בורח ומתחבא בגוף של כלב ואחר כך בגוף של אן ונותן לה כוחות על, ואן מחלצת את אדי מאנשי הביטחון של דרייק וונום חוזר לגופו של אדי.

הסימביוט שברח ממלזיה ונקרא "ריוט", משתלט על גופה של ילדה ומגיע לנמל תעופה בסן פרנסיסקו. משם נוסע ריוט ופוגש את דרייק במעבדתו, והם מחליטים לעבוד יחדיו למען אכלוס כדור הארץ בסימביוטים, ולשם כך יש לטוס לחלל כדי להביא סימביוטים נוספים. דרייק שגופו מאוכלס בריוט מצווה על הכנת חללית לשיגור מידי.

כאשר היחסים בין ונום לאדי מתחדשים, וונום מספר לאדי שהוא אוהב את השהות בכדור הארץ, אולם שמנהיג הסימביוטים "ריוט" עומד לאכלס את כדור הארץ בסימביוטים שיחסלו את האנושות. ונום ואדי מחליטים לעצור את דרייק וריוט, ולבסוף הורגים אותם בכך שהם מפוצצים את החללית עליה ריוט ודרייק נמצאים בהמראתה. הפיצוץ כמעט הורג את ונום.

לאחר שמתברר כי ונום עדיין חי, ונום ואדי הולכים לקנות מזון במכולת, ואדי משביע את ונום להרוג רק אנשים רעים. כשהפושע סוחט שנית את בעלת המכולת מול עיניו של אדי, ונום ואדי מתערבים ואוכלים את הפושע. אז ונום אומר לאדי שעם כוחות כאלה, הם יכולים לעשות מה שהם רוצים.

בסצנה שלאחר הכתוביות, ונום ואדי מגיעים לבית הסוהר של סן פרנסיסקו, שם הם מראיינים פושע רנדומלי שאומר להם שהוא ייצא מבית הסוהר "בצורה של קרנג'".

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף, וודי הרלסון מופיע בסצנה של אמצע הקרדיטים בתור קרנג'.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של אדי ברוק בגילומו של טופר גרייס הוצגה לראשונה בסרט "ספיידרמן 3", כשלדמותו בתחילה ניתנה סיפור רקע קטן ולא משמעותי ביחס לשאר הדמויות שלא חקר את האלטר אגו שלו, ונום, אך לאחר התערבותו של המפיק אבי ארד, שחש שסדרת הסרטים של ריימי חוקרת את הנבלים האהובים עליו [על ריימי] במקום לחקור את הנבלים האהובים על מעריציו המודרניים של ספיידרמן, דמותו שונתה מחדש קיבלה תפקיד יותר משמעותי בסרט והפכה לאנטגוניסט הראשית של הסרט. כבר ביולי 2007, ארד חשף שישנן תוכניות להפקת סרט ספין-אוף על דמותו של ונום.

ביולי 2008, סרטי סוני פיתחו באופן אקטיבי את ההפקה לסרט הספין-אוף על ונום לצד פיתוח המשך ל"ספיידרמן 3", בתקווה שדמותו של ונום תוכל להפיח חיים נוספים בזיכיון של סרטי ספיידרמן, בדומה למה שדמותו של וולברין עשתה עבור זיכיון סרטי האקס-מן של אולפני פוקס המאה ה-20. התסריטאי ג'ייקוב אסטס כתב תסריט עבור הסרט, אך האולפנים, שחיפשו אחר כיוון אחר, דחו את התסריט והמשיכו לחפש תסריטאים חדשים. בנוסף, סרטי סוני לא היו משוכנעים שגרייס יוכל "לשאת" את משקל הסרט. באותו הספטמבר, סרטי סוני שכרו את התסריטאים פול ורניק ורט ריז עבור כתיבת תסריט חדש בזמן שאנשי מקצוע בתעשייה המליצו לאולפנים להחזיר את גרייס לגילום דמותו של ונום בספין-אוף מכיוון ש"השחקן החביב ביותר עלול להיהפך לאוהד העוין ביותר" בתגובה לרמיזתו של טוד מקפרלן שסרט על ונום לא יצליח עם נבל במרכזו. ורניק וריס הציגו לסרטי סוני רעיון לסיפור מקורי עבור הסרט - רעיון שאותו תיאר ריס "ריאליסטי, מקורקע וקצת יותר אפל עבור הדמות". צמד התסריטאים עבדו על קווי מתאר לסיפור יחד עם סרטי סוני ואולפני מארוול, שלהם היו חוקים ברורים וספציפיים לגבי הנבל, סיפור הרקע שלו וכיוצא בזה. הטיוטה, שכללה תפקיד מיוחד עבור סטן לי וכללה קו עלילה במהלכו החייזר הסימביוטי קופץ ממארח למארח, הושלמה באפריל 2009.

בספטמבר 2009, ורניק וריס התחילו את כתיבת הטיוטה השנייה. על כך ריס ציין שסרטי סוני "דוחפים קדימה בכל דרך שהיא". חודש לאחר מכן, גארי רוס, שכתב את התסריט עבור "ספיידרמן 4", נשכר למלאכת כתיבת התסריט מחדש, כמו כן למלאכת הבימוי וההפקה לצידו של ארד. באותה התקופה, האולפנים כבר לא ראו בגרייס מועמד מתאים לחזור לגילום דמותו של ונום, עם חזרת הסרט לבניית היסודות והבסיס לדמותו של ונום, וכן עם רצון ההפקה להפוך את ונום לאנטי-גיבור שהופך למגינם של החפים מפשע. בינואר 2010, סרטי סוני הודיעו שזיכיון הסרטים יאותחל לאור חוסר רצונו של ריימי לחזור למלאכת הבימוי עבור ההמשכים ל"ספיידרמן 3". במרץ 2012, ההתעניינות של סרטי סוני בסרט על ונום גברה, במיוחד לאור אתחול הזיכיון, וניסתה לנצל את הסרט הראשון באתחול, "ספיידרמן המופלא", עבור התקדמות משמעותית בפיתוח סרט הספין-אוף. לאחר שרוס עזב את הפרויקט כדי לביים את משחקי הרעב, סרטי סוני ניהלו משא ומתן עם הבמאי ג'וש טראנק. ביוני, המפיקים ארד ומאט טולמך דנו יחד על שילוב סרט הספין-אוף עם סרטי "ספיידרמן המופלא" לאחר שעשו השוואה ליקום הקולנועי של מארוול. ארד אמר כי הסרט הוא סיפורו של אדי ברוק בלבד, אך טולמך הוסיף שהוא מקווה שיום אחד כל העולמות האלו יחיו יחד בשלום.

ביוני 2013, סוני חשפה תוכניות להשתמש בסרט "ספיידרמן המופלא 2 כמינוף להקים בעזרתו את היקום המורחב שלהם שיתבסס על נכסי מארוול שהיו בשליטתם, כולל דמותו של ונום. בקבוצת דיון שנערכה, ארד וטולמך קיבלו את התפקיד להפיק את הסרטים, ואלכס קורצמן, רוברטו אורצ'י ואד סולומון החלו לכתוב את התסריט על הסרט, שהוחלט שאותו יביים קורצמן. באפריל 2014, ארד וטולמך אמרו שהסרט ייצא לאקרנים לאחר יציאת הסרט "ספיידרמן המופלא 3", שתאריך יציאתו לאקרנים נקבע ל-27 במאי 2016 - אך לפני יציאת "ספיידרמן המופלא 4". עם זאת, "ספיידרמן המופלא 2" התגלה ככישלון קופתי, ועם הלחץ העצום שהוטל בעקבות כך על סוני, בנייתו של היקום המשותף נשקל מחדש. תאריך יציאתו של "ספיידרמן המופלא 3" נדחה ל-2018, ותאריך יציאתו של הסרט, שאז קיבל את השם "ונום קראנג'", הוזז ל-2017. בפברואר 2015, חברת סוני ואולפני מארוול הודיעו כינון שותפות חדשה, אשר במהלכה אולפני מארוול יפיקו את סרט ספיידרמן הבא עבור סוני, וישלבו את הדמות אל תוך היקום הקולנועי שלהם. למרות השותפות החדשה, לסוני היו עדיין תוכניות להפיק את סרטי הספין-אוף שלה ללא מעורבותם של אולפני מארוול, אך בנובמבר שבא לאחר מכן, נראה היה שסוני זנחה את התוכניות לכך והתמקדה באתחול המחודש שלה עם אולפני מארוול.

במרץ 2016, סוני השיבה את פרויקט הספין-אוף לרשימת הפרויקטים העתידיים שלה, ושכרה את ארד וטולמך להפיק את הסרט, ואת התסריטאי דנטה הארפר לכתוב תסריט חדש. הפרויקט נתפס כסרט עצמאי, שאינו קשור לסרטי ספיידרמן החדשים של סוני ומארוול, שיפתח זיכיון נפרד. שנה לאחר מכן, סוני קבעה שהסרט ייצא לאקרנים ב-5 באוקטובר 2018, והסבירה שקורצמן לא יהיה מעורב בפרויקט החדש, ושעוד לא נבחר במאי חדש, בעוד שהתסריט נכתב על ידי סקוט רוזנברג וג'ף פינקנר. הסרט היה צפוי לא רק להתחיל זיכיון חדש, אלא גם יקום משותף חדש עצמאי של MCU, וקיבל את הדירוג R ותקציב צנוע יותר, בהשראת ההצלחה של פוקס המאה ה-20 עם הסרטים "דדפול" ו"לוגאן - וולברין". במאי, הודיעה סוני שטום הארדי יגלם את דמותו של אדי ברוק/ונום ושהסרט יבוים על ידי רובן פליישר. כמו כן, נודע שהסרט יתחיל באופן רשמי את "יקום מארוול של סוני".

קדם הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2017, נשיא אולפני מארוול, קווין פייגי אישר כי הסרט הוא פרויקט בלעדי של סרטי סוני, ולפיכך הוא לא ישתלב ביקום הקולנועי של מארוול. עם זאת, המפיקה איימי פסקל הבהירה לאחר מכן כי סרטי סוני מעוניינים שהסרטים שלהם יתקיימו "באותו העולם" של "ספיידרמן: השיבה הביתה", ותיארה אותם כ"נספחים" לעולם הזה, היקום הקולנועי של מארוול. פסקל אמרה שהסרט ישתלב יחד עם הפרויקט הבא של סרטי סוני ביקום מארוול של סוני, שיתבסס על דמויותיהן של החתולה השחורה וסילבר סייבל, וקיימת אפשרות שדמותו של ספיידרמן בגילומו של טום הולנד תופיע בהופעת קמע. באותו החודש, נפוצו שמועות שדמותו של קרנג' תופיע בסרט. ביולי, נשיא סרטי קולומביה, סנפורד פניץ', הסביר שסרטי סוני לא מעוניינים להפיק "סרטי קומיקס קונבנציונליים", והם מחפשים לתת לכל סרט ביקום שלהם סגנון מובהק - כך למשל, הסרט נחשב "לסרט אימה", בהשראת יצירותיו של ג'ון קרפנטר ודייוויד קרוננברג אבל עם סגנון "יותר פופי ומהנה". פליישר אמר שהוא "תמיד נמשך לאנטי-גיבורים מאשר לגיבורי-העל, יש אלמנט אפל ב[ונום] ושנינות שתמיד משכו אותי" וציין שהסרט יחקור את מקורותיו של ונום ואת יחסי ד"ר ג'קיל ומר הייד שברוק חולק עם החייזר הסימביוזי.

באוגוסט 2017, ריז אחמד ניהל משא ומתן על תפקיד בסרט, כשבמקביל גם מאט סמית, פדרו פסקל ומתיאס שונארטס ניהלו גם הם משא ומתן על אותו תפקיד. בספטמבר, מישל ויליאמס ניהלה משא ומתן על תפקיד בסרט כעורכת דין מחוזית וכאינטרס האהבה של ברוק. באוקטובר, ג'ני סלייט, ריד סקוט וסקוט הייז ניהלו משא ומתן על הצטרפות לסרט וקלי מרסל סיימה את הטיוטה האחרונה של התסריט לסרט.

צילומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צילומי הסרט החלו ב-23 באוקטובר 2017 באטלנטה ובניו יורק סיטי. אוליבר סקול נבחר לשמש כמעצב הפקה עבור צילומי הסרט, תפקיד שעשה אף בצילומי הסרט "ספיידרמן: השיבה הביתה". בנובמבר 2017, אושר כי ויליאמס תצטרף לצוות השחקנים וסרטי סוני התאימו את לוח זמני הצילומים שלהם לשל ויליאמס במטרה להבטיח את זמינותה לצילומי הסרט לאחר שנאלצה לחזור לצילומים חוזרים ובלתי צפויים עבור הסרט "כל הכסף שבעולם". בדצמבר, פליישר והארדי ציינו שהסרט משמעותי עבור היקום של מארוול ושהוא יתבסס בעיקר על מיני קשתות העלילה של ספיידרמן - "ונום: מגן קטלני" ו"כוכב הסימביוזה". הארדי הוסיף שכמו בקומיקסים המוקדמים, עלילת הסרט תתרחש בסן פרנסיסקו. לאחר מכן, נחשף שהשחקן וודי הארלסון מנהל משא ומתן עבור תפקיד בסרט ונחשף כי ויליאמס תגלם את אן ווינג, הידועה יותר ככלתו של ונום. צילומים נוספים עבור הסרט נערכו בסן פרנסיסקו מ-16 בינואר עד ל-26 בינואר 2018, וכללו בין היתר את השכונות הגבעה הרוסית, צ'יינטאון, החוף הצפוני והמחוז הפיננסי. צילומי הסרט הסתיימו ב-27 בינואר 2018.

גמר הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2018, אושר כי השחקנים ריז אחמד וריד סקוט יופיעו בסרט בתפקידים לא ידועים, וויל ביאל נחשף כתסריטאי נוסף.

שיווק[עריכת קוד מקור | עריכה]

פליישר והארדי השתתפו בקידום הסרט מתוך סרטון שצולם על סט הצילומים והוקרן במהלך פאנל סרטי סוני בכנס "חוויית קומיק-קון" 2017, כנס המבוסס על כנס הקומיק-קון, סן דייגו.

בפברואר 2018 יצא הטיזר הראשון לסרט[1]

סרט המשך ועתיד לזיכיון אפשרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ונום 2

חברת "סרטי סוני" מתכננת להתחיל זיכיון אפשרי משלה שייקרא "יקום מארוול של סוני", כשהסרט הוא הראשון בו. ביוני 2017, נודע כי ייתכן שהסרטים העתידיים בזיכיון יצטלבו עם זיכיון סרטי ספיידרמן. האולפנים אישרו הפקת סרט המשך שייצא לאקרנים באוקטובר 2020, עם טום הארדי שחוזר לגלם את ונום. באוגוסט 2019 נודע שאנדי סירקיס נשאר לביים את הסרט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורות

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרנוודארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון הארטאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזיק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרגור שוחט האליםהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)פרנקלין ריצ'רדסאניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרון
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)גברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןנובהתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקארן פייג'קולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןזאוסילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
(היסטוריה פרסומית לאירועי קרוסאובר של מארוול קומיקס)
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • נולד מחדש (פברואר 1986) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 שושלת קאנג (יוני 2001) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019) • אימפריה (יולי 2020) • מלך בשחור (דצמבר 2020) • שלטון השטן (דצמבר 2021) • אוונג'רס: התאספו (נובמבר 2022)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםהנוקמים: האיחוד ‏•‏‏ הנוקמים: האיחוד 2 ‏•‏‏ איירון מן הבלתי מנוצח ‏•‏‏ דוקטור סטריינג' ‏•‏‏ ארבעת המופלאים (2005)ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעה מופלאים (2015)
סרטי אקס-מן אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש
יקום ספיידרמן של סוני ונוםמורביוסונום 2קרייבן הציידמאדאם ובאל מוארטוונום 3
היקום הקולנועי של מארוול איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםספיידרמן: אין דרך הביתהדוקטור סטריינג' בממדי הטירוףתור: אהבה ורעםאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3 (הקצרים של מארוול)
סדרות טלוויזיה (לייב אקשן ואנימציה) האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומןספיידי וחבריו המופלאים
כותבים ומאיירים: גארת' אניסבריאן מייקל בנדיסאד ברובייקרסטיב דיטקוג'ונתן היקמןמארק ויידסטן ליגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס