יחסי ארצות הברית–מיקרונזיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הברית–מיקרונזיה
ארצות הבריתארצות הברית מיקרונזיהמיקרונזיה
FSM USA Locator.svg
ארצות הברית מיקרונזיה
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 702
אוכלוסייה
334,707,610 559,260
תמ"ג (במיליוני דולרים)
19,846,720 390
תמ"ג לנפש (בדולרים)
59,296 697

יחסי ארצות הברית–מיקרונזיה הם היחסים הדו-צדדיים הרשמיים, הפוליטיים, השיתופיים והמדיניים שבין ארצות הברית של אמריקה לבין המדינות הפדרטיביות של מיקרונזיה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית מחזיקה בשגרירות הממוקמת בקולוניה, פוהנפיי, מיקרונזיה. השגריר האמריקאי הוא תושב מיקרונזיה.

למעלה מ -25 סוכנויות פדרליות בארצות הברית ממשיכות לשמור על תוכניות במיקרונזיה. תחת הקומפקט המתוקן, לארצות הברית יש סמכות ואחריות מלאה להגנה על מיקרונזיה. ניתן לשנות או לבטל את הקשר הביטחוני בהסכם הדדי. גם תחת הקומפקט, מיקרונזים יכולים לחיות, לעבוד, וללמוד בארצות הברית ללא צורך בויזה. המיקרונזים מתנדבים לשרת בצבא ארצות הברית בכפליים מהמחיר לנפש כאמריקנים. כמו כן, אמריקאים מורשים לחיות ולעבוד בחופשיות במיקרונזיה ללא צורך באשרה.

נודע כי ארצות הברית תספק כ-100 מיליון דולר בשנה לסיוע למיקרונזיה במהלך 20 השנים הקרובות.[1] ועדת ניהול כלכלי משותפת (JEMCO) המורכבת מנציגי שתי המדינות אחראית להבטיח כי כספי הסיוע יושקעו ביעילות, במטרה לטפח ממשל תקין והסתמכות עצמית כלכלית.

ארצות הברית היא שותפת הסחר הגדולה ביותר למיקרונזיה.

ראשי המשלחת הדיפלומטית האמריקנית כוללים את השגריר רוברט אנאן ריילי השלישי, סגן ראש המשלחת ריצ'רד ק. פרוט, ומנהל המחלקה ג'ונתן פלוס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "The Federated States of Micronesia". CIA World Factbook. U.S. Central Intelligence Agency. נבדק ב-18 ביולי 2017. {{cite web}}: (עזרה)