לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – הרפובליקה הדומיניקנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הבריתהרפובליקה הדומיניקנית
ארצות הבריתארצות הברית הרפובליקה הדומיניקניתהרפובליקה הדומיניקנית
ארצות הברית הרפובליקה הדומיניקנית
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 48,670
אוכלוסייה
341,665,542 11,425,567
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 113,642
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,525 9,946
משטר
רפובליקה נשיאותית פדרלית דמוקרטיה נשיאותית

יחסי ארצות הברית–הרפובליקה הדומיניקנית הם היחסים הדו-צדדיים שבין ארצות הברית של אמריקה בין הרפובליקה הדומיניקנית.

על פי דו"ח המנהיגות העולמית האמריקנית לשנת 2012 של מכון גאלופ, 57% מאזרחי הרפובליקה הדומיניקנית הסכימו עם הקביעה כי ארצות הברית היא המנהיגה העולמית, 8% לא הסכימו ו-35% לא בטוחים; זהו השיעור השלישי בגובהו ביותר עבור כל מדינה שנבדקה באמריקה[1].

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעמדה של הרפובליקה הדומיניקנית ככלכלה הגדולה ביותר בקריביים, המדינה השנייה בגודלה מבחינת אוכלוסייה ושטח, היקף סחר גדול עם ארצות הברית וכן סמיכותה לארצות הברית ולמדינות אחרות בקריביים הופכות את הרפובליקה הדומיניקנית לשותפה חשובה של ארצות הברית בקרב המדינות המקיפות אותה. בנוסף, בשגרירות ארצות הברית מעריכים כי ברפובליקה הדומיניקנית מתגוררים 100 אלף אזרחי ארצות הברית; רבים מהם אזרחים כפולים. נדבך חשוב נוסף במערכת היחסים בין המדינות הוא העובדה כי למעלה ממיליון אנשים ממוצא דומיניקני מתגוררים בארצות הברית, רובם בצפון-מזרח ארצות הברית ואילו חלקם בפלורידה.

בעבר, ארצות הברית כבשה את הרפובליקה הדומיניקנית בין השנים 1916 עד 1924, וכן סייעה לממשלה במהלך מלחמת האזרחים הדומיניקנית.

הממשלה הדומיניקנית תומכת ביוזמות אמריקאיות רבות באו"ם והסוכנויות הנספחות אליו. שתי הממשלות משתפות פעולה במאבק בסחר בסמים. הרפובליקה הדומיניקנית עבדה בשיתוף פעולה הדוק עם גורמי אכיפת החוק האמריקנית בנושאים כמו הסגרת מבוקשים ואמצעים למניעת הגירה בלתי חוקית.

נכון ל-2019, ארצות הברית תומכת במאמצים של ממשל לאונל פרננדס לשפר את התחרות ברפובליקה, למשוך השקעות פרטיות זרות, המלחמה בשחיתות והמודרניזציה של מערכות המס. חברות אמריקאיות, לרוב יצרני מוצרי הלבשה, הנעלה, ואלקטרוניקה קלה, כמו גם חברות אנרגיה אמריקאיות, משחקות תפקיד חשוב בכלכלה הדומיניקנית, ומהוות חלק ניכר מההשקעה הזרה במדינה.

סחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2012, היקף הסחר בין שתי המדינות עומד על כ-81 מיליון דולר[2][3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]