לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – פרגוואי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הבריתפרגוואי
ארצות הבריתארצות הברית פרגוואיפרגוואי
ארצות הברית פרגוואי
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 406,752
אוכלוסייה
341,665,542 6,939,970
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 41,722
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,525 6,012
נשיא פרגוואי מריו אבדו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בבית הלבן, דצמבר 2019.

יחסי ארצות הברית–פרגוואי הם היחסים הבינלאומיים, הדו-צדדיים, המדיניים, הפוליטיים והשיתופיים המתנהלים בין ארצות הברית לבין הרפובליקה של פרגוואי.

על פי דוח ההנהגה העולמית של ארצות הברית 2012, 41% מהפרגוואים תומכים בשלטון ארצות הברית, כאשר 24% מסתייגים ו-35% אינם בטוחים.[1]

ייצוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ארצות הברית מחזיקה שגרירות באסונסיון, בירת פרגוואי.
  • שגריר ארצות הברית בפרגוואי כיון הוא מ. לי מק'קלני.[2]

אינטרסים של ארצות הברית בפרגוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית ופרגוואי מקיימות יחסים נרחבים ברמה הממשלתית, העסקית והאישית. פרגוואי היא שותפה ביוזמות חצי הכדור לשיפור שיתוף פעולה נגד נרקוטיקה, הלבנת הון, סחר בבני אדם ופעילויות בלתי חוקיות אחרות הגבולות, והגנה נאותה על זכויות קניין רוחני. ארצות הברית פונה לפרגוואי, שיש לה משאבים יעריים טרופיים ונהרות, לעסוק במאמצים חצי כדוריים להבטיח פיתוח בר-קיימא. ארצות הברית ופרגוואי משתפות פעולה גם בארגונים בינלאומיים.

פרגוואי נקטה צעדים משמעותיים למאבק בפעילות מימון טרור באזור הגבול שאותו היא חולקת עם ארגנטינה וברזיל. היא משתתפת בתוכניות ובפורומים נגד טרור, בהם "דיאלוג האבטחה שלוש פלוס אחת", עם שכנותיה וארצות הברית.

ארצות הברית תומכת בתוקף בגיבוש הדמוקרטיה של פרגוואי והמשך הרפורמה הכלכלית, אבני היסוד לשיתוף הפעולה בין מדינות בחצי הכדור. ארצות הברית מילאה תפקידים חשובים בהגנה על המוסדות הדמוקרטיים של פרגוואי, בסיוע לפתור את המשבר באפריל 1996, והבטחיה ששינוי הממשל במרץ 1999 יתרחש ללא שפיכות דמים נוספת.

הסחר הדו-צדדי עם ארצות הברית גבר בארבע השנים האחרונות, לאחר ירידה מתמדת לאורך מספר שנים עקב מיתון ארוך טווח של הכלכלה הפרגוואי. היבוא האמריקני מפרגוואי היה 51.28 מיליון דולר בלבד בשנת 2005, לעומת 58.58 מיליון דולר בשנה הקודמת. היצוא האמריקני לפרגוואי בשנת 2005 היה בשווי 895.53 מיליון דולר, ומעל ל-622.87 מיליון דולר בשנת 2004, על פי נתוני המכס האמריקני (לא כל היצוא והיבוא באים לידי ביטוי בנתוני הממשלה הפרגוואי ). יותר מתריסר חברות רב לאומיות בארצות הברית מחזיקות חברות בת בפרגוואי. אלו כוללות חברות בתחומי המחשבים, האגרו-תעשייה, הטלקום, הבנקאות ושירותים אחרים. כ-75 עסקים בארצות הברית מעסיקים סוכנים או נציגים בפרגוואי, ולמעלה מ-3,000 אזרחי ארצות הברית מתגוררים במדינה.

סיוע אמריקני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממשלת ארצות הברית מסייעת בפיתוח פרגוואי מאז 1942. בשנת 2006 חתמה פרגוואי על תוכנית אתגר המילניום בסך של 34.9 מיליון דולר (MCC), וארצות הברית התמקדה במאמץ של פרגוואי להילחם בחסינות ובאינפורמיות. כמו כן, בשנת 2006 חתמה פרגוואי על הסכם עם ארצות הברית במסגרת חוק שימור היער הטרופי המספק לפרגוואי 7.4 מיליון דולר להקלת חובותיה הדו-צדדיים שנותרו בתמורה למחויבותה של ממשלת פרגוואי לשמר ולהשיב יערות טרופיים באזור דרום-מזרח המדינה. בנפרד, הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי (USAID) תומכת בתוכניות לחיזוק המוסדות הדמוקרטיים של פרגוואי בתחומי החברה האזרחית, השלטון המקומי והביזור, הרפורמה הלאומית במדינה, שלטון החוק והאנטי שחיתות. תחומי התערבות אמריקאית חשובים נוספים הם צמיחה כלכלית, הסביבה ובריאות הציבור. הסכום הכולל של התוכנית היה בערך 10 מיליון דולר בשנת הכספים 2006.

מחלקת המדינה האמריקנית, המנהל לאכיפת הסמים, משרד המשפטים ומחלקת האוצר מספקים סיוע טכני, ציוד והדרכה לחיזוק האכיפה נגד נרקוטיקה, סחר באנשים, קידום כבוד לזכויות קניין רוחני ומסייעים בפיתוח ויישום של חקיקה בנושא הלבנת הון וחקיקה נגד טרור.

  • ב-19 בדצמבר 2003 חתמו גורמים רשמיים בארצות הברית ופרגוואי על מזכר הבנות חדש לחיזוק ההגנה והאכיפה החוקית של זכויות הקניין הרוחני בפרגוואי. המזכר הוארך בשנת 2006 עד סוף 2007.
  • מאז 2003 מעסיקה ממשלת ארצות הברית יועץ לצדק התושבים בפרגוואי, התומך במאבק להלבנת הון ומימון הטרור, ופשעים פיננסיים אחרים וכן פשע מאורגן ושחיתות.
  • בשנת 2006 סיפקה הלשכה של מחלקת המדינה לעניינים נרקומטיים בינלאומיים ואכיפת חוק (INL) לפרגוואי 494,000 דולר בסיוע לתמיכה במאמציה למאבק בסחר נרקוטים, הלבנת הון והפרת זכויות קניין רוחני.
  • החל משנת 2004, עובדים יועץ חוב ציבורי לתושב, יועץ לתקציבי תושבים ויועץ מיסוי תושבים מטעם משרד האוצר עם עמיתיהם הפרגוואים ליישום רפורמות חיוניות.

כ-160 מתנדבים מטעם חיל השלום עובדים ברחבי פרגוואי בפרויקטים הנעים בין חקלאות ומשאבי טבע וכלה בחינוך, בריאות כפרית ופיתוח נוער עירוני. ב-2007 צוינו 40 שנים לחיל השלום בפרגוואי.

המשרד לדיפלומטיה ציבורית פעיל גם בפרגוואי, ומממן את פולברייט ומלגות אחרות לארצות הברית, חוקרים אמריקאים לפרגוואי, חילופי דברים אחרים לטווח הקצר והארוך, תוכניות מלגות באנגלית, תרומות של ספרים וציוד, ופרויקט שימור תרבותי לשחזר את הספרייה הלאומית של פרגוואי.

משרד ההגנה האמריקני (DoD) מספק סיוע והדרכה טכניות כדי לסייע למודרניזציה של הצבא ומקצועיותו, כולל על ידי קידום הכבוד לזכויות האדם וציות לרשויות אזרחיות שנבחרו באופן דמוקרטי. המשרד מספק גם סיוע לקהילות עניות באמצעות תוכנית הסיוע ההומניטרי שלה.

הסכם אימונים צבאיים עם אסונסיון, שהעניק חסינות לחיילים אמריקניים, עורר דאגה לאחר שדיווחים בתקשורת דיווחו בתחילה כי בסיס המאגד 20,000 חיילים אמריקאים נבנה במריסקאל אסטיגריביה בתוך 200 קילומטרים מארגנטינה ובוליביה, ו-300 קילומטרים מברזיל, סמוך לשדה תעופה שיכול לקבל מטוסים גדולים ( B-52 סטרטופורטס, לוקהיד C-130 הרקולס וכו') שאין בידי כוחות האוויר של פרגוואי.[3]

בספטמבר 2009 ביטל נשיא פרגוואי פרננדו לוגו את התוכניות של הכוחות האמריקנים לקיים תרגילים צבאיים משותפים ופרויקטים של פיתוח לאחר שקבע כי הוא כבר לא חושב שאירוח של כוחות המשתתפים בתוכנית "אופקים חדשים" של מחלקת ההגנה של ארצות הברית היה חיוני. הנשיא לוגו התייחס בהחלטתו להתנגדות אזורית חזקה של מדינות כמו ארגנטינה, ברזיל, ונצואלה, בוליביה ואקוודור להרחבת בסיסים צבאיים של ארצות הברית בקולומביה.[4]

"טייסת פרגוואי" (הארפר'ס ויקלי, ניו יורק, 16 באוקטובר 1858).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ U.S. Global Leadership Project Report – 2012 Gallup
  2. ^ "Bassett, Leslie A." U.S. Department of State. נבדק ב-16 בפברואר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ "U.S. Military Moves in Paraguay Rattle Regional Relations". International Relations Center. 14 בדצמבר 2005. אורכב מ-המקור ב-24 ביוני 2007. נבדק ב-1 באפריל 2006. {{cite news}}: (עזרה)
  4. ^ "Paraguay cancels US troops deal | News | al Jazeera".