לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – שוודיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך שניתן לשפר את מקורותיו
בערך זה יש מקורות, אבל ניתן וכדאי לשפר את המקורות שכבר קיימים בו.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך שניתן לשפר את מקורותיו
בערך זה יש מקורות, אבל ניתן וכדאי לשפר את המקורות שכבר קיימים בו.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
יחסי ארצות הבריתשוודיה
ארצות הבריתארצות הברית שוודיהשוודיה
ארצות הברית שוודיה
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 450,295
אוכלוסייה
341,814,420 10,673,669
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 585,939
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,493 54,896
משטר
דמוקרטיה נשיאותית מונרכיה חוקתית

בין ארצות הברית לבין ממלכת שוודיה מתקיימים יחסים דיפלומטיים מלאים, והן מקיימות ביניהם קשרים בשלל תחומים. בנוסף, הנציגות הדיפלומטית של שוודיה בקוריאה הצפונית, מייצגת ושומרת שם על האינטרסים של ארצות הברית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1638 הקימו מתיישבים שוודיים את שוודיה החדשה לאורך נהר הדלאוור על החוף האטלנטי של צפון אמריקה, אשר התקיימה עד לשנת 1655. שוודיה לא התערבה במלחמת העצמאות של ארצות הברית, ובשנת 1783 הכירה במדינה האמריקנית החדשה וחתמה עמה על הסכם סחר.

בין השנים 18201930 היגרו כ-1.3 מיליון שוודים לארצות הברית ורובם התיישבו במרכז ובמערב ארצות הברית, וחלק ניכר מתוכם התיישבו במינסוטה. במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית תמכו רוב המהגרים השוודים בכוחות האיחוד.

בשנת 1952 ביקר טאגה ארלנדר, ראש ממשלת שוודיה בבית הלבן, ונפגש עם נשיא ארצות הברית הארי טרומן. במהלך המלחמה הקרה נערכה הממשלה השוודית בחשאי לקבלת סיוע מארצות הברית, במקרה של תוקפנות סובייטית. בין השנים 19681976 היו היחסים בין המדינות קרירים, עקב התנגדותה התקיפה של שוודיה למעורבותה של ארצות הברית במלחמת וייטנאם. בשנים שלאחר מכן התחזקו היחסים בין המדינות, ולאחר פיגועי 11 בספטמבר תמכה שוודיה בפלישה לאפגניסטן. בשנת 2003 התנגדה שוודיה לפלישה לעיראק וטענה כי היא מנוגדת לחוק הבינלאומי, אולם התנגדותה הייתה פחות נחרצת מהתנגדותה למלחמת וייטנאם. בשנת 2011 שיתפה שוודיה פעולה עם הכוחות האמריקניים ועם כוחות נאט"ו במלחמת האזרחים בלוב, וחיל האוויר השוודי השתתף בתקיפה הבינלאומית בלוב.

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין ארצות הברית לשוודיה מתקיימים יחסי מסחר פעילים, וארצות הברית כיום היא שותפת הסחר השלישית בגודלה בשוודיה. בנוסף, חברות אמריקניות הם החברות הזרות המיוצגות ביותר בשוודיה.

יחסים דיפלומטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית מחזיקה בשוודיה רק שגרירות בסטוקהולם, ואילו שוודיה מחזיקה בארצות הברית שגרירות בוושינגטון די. סי., ו-28 קונסוליות כבוד באנקורג', אטלנטה, בוסטון, שיקגו, קליבלנד, דאלאס, דנוור, דטרויט, פורט לודרדייל, הונולולו, יוסטון, ג'יימסטאון, קנזס סיטי, לאס וגאס, מילווקי, מיניאפוליס, ניו אורלינס, ניו יורק, נורפוק, אומהה, פילדלפיה, פיניקס, ראלי, סולט לייק סיטי, סן דייגו, סן פרנסיסקו, סיאטל וסנט לואיס.[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]