לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – לוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
יחסי ארצות הבריתלוב
ארצות הבריתארצות הברית לובלוב
ארצות הברית לוב
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 1,759,540
אוכלוסייה
341,665,542 6,957,794
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 45,752
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,525 6,576
משטר
דמוקרטיה נשיאותית ממשלת מעבר

יחסי ארצות הברית–לוב הם היחסים הדיפלומטים בין ארצות הברית של אמריקה לבין לוב.

כיום היחסים בין ארצות הברית ללוב הם לבביים, עם שיתוף פעולה רחב.

עם זאת, עד לפני מלחמת האזרחים בלוב בשנת 2011, שתי המדינות היו אויבות וממשלתו של מועמר קדאפי אף מימנה מספר פעולות טרור ארצות הברית. עם תחילת מלחמת האזרחים בלוב, ארצות הברית התערבה צבאית וסייעה למורדים במדינה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממלכת לוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1951, ארצות הברית תמכה בהחלטת האו״ם, להעניק ללוב עצמאות. באותה שנה ארצות הברית העלתה את מעמדה הדיפלומטי במדינה מקונסוליה כללית לצירות. ב-1954, לוב פתחה נציגות בוושינגטון די. סי.. לאחר מכן, שתי המדינות העלו את רמת היחסים ביניהן לרמת שגרירות.

ב-1959, התגלה בארה״ב נפט, ולוב שהייתה עד אז אחת המדינות העניות בעולם, הפכה למדינה עשירה יחסית. ארצות הברית המשיכה במערכת יחסים מתמשכת עם לוב שמתמקדת באינטרסים האמריקאים בלוב, הכוללים את בסיס חיל האוויר האמריקאי בלוב ואת העניין הרב שעורר הנפט הלובי בארה״ב.

לוב של קדאפי (1969-2011)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי ההפיכה שביצע מועמר קדאפי בלוב ב-1969, נעשו יחסי ארצות הברית ולוב מתוחים יותר ויותר כאשר קדאפי הסיר את חברות הנפט האמריקאיות על ידי הלאמת תעשיית הנפט הלובית. ב-1972, הוחזר השגריר האמריקאי בלוב חזרה לארה״ב ואנשי צוות השגרירות האמריקאית הוחזרו מטריפולי בדצמבר 1979, לאחר שהשגרירות האמריקאית בעיר הוצתה. ב-29 בדצמבר 1979, ארצות הברית הגדירה את לוב כ״מדינת חסות לטרור״.

תקרית מפרץ סידרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-19 באוגוסט 1981, אירעה תקרית המפרץ כאשר שני מטוסים סובייטים, מטעם הצבא הלובי הפציצו ספינה של הצבא האמריקאי, אשר עשתה תרגיל ימי במים בינלאומיים בים התיכון. בתגובה, הצבא האמריקאי הפיל את המטוסים התוקפים.

פיגועי טרור בחסות לוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-5 באפריל 1986 ביצעו שליחי לוב את הפיגוע במועדון לה בל בברלין בו נהרגו שלושה בהם שני חיילים אמריקאים ואזרחית טורקית. בתגובה יצאה ארצות הברית למבצע קניון אל דוראדו, תקיפה אווירית נרחבת בלוב.

ב-21 בדצמבר 1988 פוצצה טיסה 103 של פאן אמריקן שיצאה מנמל התעופה הית'רו בלונדון לנמל התעופה קנדי. בפיגוע נהרגו 270 בני אדם.

נרמול היחסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2003, לוב חתמה על אמנת הנשק הכימי.

בהכרה בפעולות אלו, החלה ארה״ב בתהליך נורמליזציה עם לוב. בנוסף, הוסרו הסנקציות שהטילה ארצות הברית על לוב. ארצות הברית פתחה מחדש ב-8 בפברואר 2004, את מחלקת הריבית האמריקנית בטריפולי. ב-28 ביוני 2004, המשרד קושר למחלקת הקישור האמריקני ולשגרירות מלאה ב-31 במאי 2006. ב-30 ביוני 2006, ארצות הברית הסירה את הגדרתה של לוב כמדינה מממנת טרור.

באוקטובר 2008, ארצות הברית ולוב חתמו על הסכם דו-צדדי לשיתוף פעולה בתחומי המדע והטכנולוגיה.

מלחמת האזרחים בלוב (2011)[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים שוב היו מתוחים, עם פרוץ מלחמת האזרחים בלוב, שבה ניסה קדאפי למחוץ את המחאה הראשונה, ולאחר מכן מרד מזוין נגד שלטונו. הממשל האמריקאי חתך את קשריו עם שלטון קדאפי והטיל סנקציות נגד בכירים בממשלו. ארצות הברית יחד עם מדינות אירופאיות וערביות נוספות, קראה לאו״ם בדרישה שיאשר התערבות צבאית בסכסוך. שגרירת ארצות הברית לאו״ם, סוזן רייס, לחצה על רוסיה שלא להטיל וטו על הדרישה וההחלטה עברה ב-17 במרץ 2011.

הצבא האמריקאי, דיכא את חיל האוויר הלובי ותיאם עם כוחות בינלאומיים אזור אסור לטיסה מעל לוב. ההתערבות הקשה של הקואליציה בראשות ארה״ב הובילה לנפילת משטרו של קדאפי וניצחון המורדים, עם נפילתה של טריפולי באוגוסט אותה שנה.

2011 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-11 בספטמבר 2012, היחסים בין ארצות הברית לבין לוב, אשר שוקמו לאחר עידן קדאפי, ספגו מכה קשה בעקבות מתקפת הטרור בקונסוליה האמריקנית בבנגאזי, כאשר חמושים תקפו ופוצצו את משרד הקישור האמריקני בבנגאזי והרגו 4 אמריקאים, בהם השגריר כריסטופר סטיבנס. מנהיג ממשלת המעבר של לוב, מוחמד מגריף, גינה במהרה את ההתקפה והתחייב להעמיד לדין את הרוצחים. לוב שיתפה פעולה עם ארצות הברית כדי לחקור את התקיפה וסגרה את המרחב האווירי של בנגאזי למספר שעות, כדי לאפשר את הסיורים של מזל״ט על העיר ב-14 בספטמבר.

ב-27 במאי 2014, יעצה ארצות הברית לאזרחיה בלוב לעזוב את המדינה ולאזרחיה לא לנסוע ללוב מחשש למצב הלא-יציב במדינה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]