לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – בנין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הבריתבנין
ארצות הבריתארצות הברית בניןבנין
ארצות הברית בנין
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 112,622
אוכלוסייה
341,814,420 14,080,072
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 17,402
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,493 1,236
משטר
רפובליקה נשיאותית פדרטיבית רפובליקה

יחסי ארצות הברית–בנין הם יחסים בינלאומיים בין בנין לבין ארצות הברית. ההיסטוריה של היחסים בין שני העמים הייתה מצוינת לאורך השנים, מאז בנין הפכה לדמוקרטית. ממשלת ארצות הברית ממשיכה לסייע לבנין בשיפור רמת החיים, המהווים את המפתח להצלחה האולטימטיבית של בנין, עם ממשל דמוקרטי וליברליזציה כלכלית, העולים בקנה אחד עם הערכים של ארצות הברית והאינטרס הלאומי שלה בהפחתת העוני וקידום הצמיחה. מרבית מאמצי התמיכה של ארצות הברית בגיבוש הדמוקרטיה בבנין ממוקד בפיתוח המשאב האנושי לטווח ארוך באמצעות הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי (USAID).[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאמצים להמשיך את האינטרס הלאומי המובלים על ידי USAID, כוללות תוכניות יעילות הממוקדות בהענקת חינוך יסודי, בריאות המשפחה (כולל תכנון משפחה), של נשים וילדים, בריאות, והתמודדות עם מחלות המועברות במגע מיני, במיוחד את התפשטות ה-HIV. בנוסף, קיימות תוכניות לשיפור הדמוקרטיה והממשל בבנין, על ידי עידוד החברה האזרחית למעורבות בקבלת ההחלטות הלאומיות; חיזוק מנגנונים לקדם שקיפות ואחריות; שיפור היוזמות המקומיות; ושיפור שיטת הבחירות. מערך של תוכניות לשיתוף פעולה צבאי מחזק את המאמצים הדמוקרטיים. שיתוף הפעולה הצבאי של שתי המדינות מתרחב כעת, הן באופן דו-צדדי והן במסגרת אזורית רחבה יותר.

בפברואר 2006 ממשלת בנין, חתמה על הסכם ל-5 שנים בשווי 307 מיליון דולר להקמת מתחם אתגר המילניום (MCC) כדי להגדיל את השקעות הסקטור הפרטי בבנין. התוכנית מסירה מגבלות מפתח לצמיחה ותומכת שיפורים בתשתיות פיזיות ומוסדיות בארבעת מגזרים קריטיים: קרקעות, שירותים פיננסיים, צדק, ושווקים. הפרויקטים המוצעים מחזקים אחד את השני, ותורמים לשיעור תשואה כלכלית של 17%.

ארצות הברית מקדמת את האתוס של אכיפת החוק על ידי עבודה עם הרשויות בבנין לדכא פשעים, לעזור למגר את השחיתות, לקידום ממשל תקין המבוסס על שלטון החוק, והגדלת הדו"חות הרשמיים.

לשכת יחסי הציבור של ארצות הברית בקוטונו מובילה את חילופי התרבות, החינוך והחינוך בין שתי המדינות, תוך התמקדות בחינוך של ממשלת בנין והציבור על הזדמנויות הסחר והיתרונות של חוק הצמיחה וההזדמנות באפריקה. המשרד גם מסייע בהרחבת המאמצים לבניית אמצעי תקשורת אחראים יותר.

תוכנית חילות השלום של ארצות הברית בבנין מספקת הזדמנויות מתמשכות להגברת ההבנה בין תושבי בנין לאמריקנים. כ-110 המתנדבים מקדמים פיתוח בר-קיימא באמצעות פעילויות בתחומי הבריאות, החינוך, הסביבה ופיתוח ארגונים קטנים. תוכנית חיל השלום של ארצות הברית בבנין היא אחת המצליחות ביותר באפריקה, בין היתר בגלל פתיחות ושיתוף פעולה מצד בנין.

כיום, הסחר בין בנין לבין ארצות הברית הוא קטן, אבל העניין במוצרים האמריקנים גדל. ארצות הברית מעוניינת בקידום סחר מוגבר עם בנין, על מנת לתרום לאינטרסים האמריקניים בסחר עם המדינות הסמוכות לבנין, במיוחד ניגריה, ניז'ר, ובורקינה פאסו, אשר מקבלות כמויות גדולות של היבוא שלהן דרך נמל קוטונו. סחר זה גם הוא הקל על ידי החברות של בנין בקהילה הכלכלית של מדינות מערב אפריקה (ECOWAS) ובאזור המונטרי של הפרנק CFA. ממשלת ארצות הברית פועלת גם לעורר השקעות אמריקניות בענפי מפתח, כגון אנרגיה, תקשורת, תחבורה. בנין גם הייתה זכאית לתמיכה בעקבות חוק הצמיחה וההזדמנות באפריקה (AGOA), ומאז תחילת התוכנית בשנת 2000, סופקו לבנין הטבות בתחום הטקסקטיל והביגוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Background Note: Benin". U.S. Department of State (June 2008).