לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הבריתהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
ארצות הבריתארצות הברית הרפובליקה הדמוקרטית של קונגוהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
ארצות הברית הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 2,344,858
אוכלוסייה
341,814,420 105,625,114
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 58,066
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,493 550
משטר
רפובליקה נשיאותית פדרלית רפובליקה

יחסי ארצות הברית–הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הם היחסים הדיפלומטיים בין ארצות הברית לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמדתה הדומיננטית של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו במרכז אפריקה הפכה אותה לגורם חשוב ביציבות הכוללת באזור. בדצמבר 2006 בחרה הרפובליקה הדמוקרטית את נשיאה שנבחר בבחירות דמוקרטיות מזה מ-40 שנה, שיאם של מאמצי העם הקונגואי לבחור את מנהיגו בתהליך שלום דמוקרטי.

כשהרפובליקה הדמוקרטית נודעה כזאיר, הייתה לה ברית חזקה עם ארצות הברית. זאת בעיקר בגלל מנהיג זאיר מובוטו ססה סקו שנחשב לאנטי-קומוניסט מובהק, וממשלת ארצות הברית ראתה בזאיר מאגר של יציבות במניעת התפשטות המרקסיזם באפריקה. מובוטו עצמו היה ידידותי עם רוב נשיאי ארצות הברית במהלך כהונתו, וקיבל סיוע חוץ רב מארצות הברית ומהעולם המערבי. זאיר מצאה עצמה באותו צד של ארצות הברית ודרום אפריקה ונלחמת בהשפעה הקובנית והסובייטית במהלך מלחמת האזרחים באנגולה. לאחר נפילת מסך הברזל ב-1991, היחסים נחלשו באופן משמעותי, והסוציאליזם כבר לא היווה איום על האינטרסים המערביים באפריקה, ממשלת ארצות הברית החלישה את צידודה במשטרו של מובוטו, שגם הואשם בהפרות זכויות אדם. בסופו של דבר תהליך זה הוביל לקריסתה של זאיר ומלחמת קונגו הראשונה. זמן לא רב לאחר שינוי המשטר, זאיר נודעה בשם הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

ארצות הברית נותרה שותפה של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ומדינות מרכז אפריקניות אחרות בחיפוש אחר יציבות וצמיחה ביבשת, והקלה על חתימת הסכם משולש בדבר ביטחון אזורי בין הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, רואנדה ואוגנדה באוקטובר 2004. בורונדי הצטרפה רשמית הסכם המשולש בספטמבר 2005. ארצות הברית גם תמכה במאמצי האומות המאוחדות ליצור מנגנון משותף לפיקוח הגבול בין קונגו ורואנדה. מראשית המשבר בקונגו, ארצות הברית מפעילה אסטרטגיה דיפלומטית למען מטרות אלה. בטווח הארוך, מבקשת ארצות הברית לחזק את תהליך הפיוס הפנימי והדמוקרטיזציה בכל מדינות האזור לקידום מדינות יציבות, מתפתחות ודמוקרטיות, שבהן היא יכולה לפעול כדי לטפל באינטרסים ביטחוניים ביבשת ולפתח תועלת הדדית כלכלית.

ארצות הברית מינתה את שגרירה הנוכחי בקונגו ב-2007. הרפובליקה הדמוקרטית מינתה את שגרירה הנוכחי בארצות הברית בשנת 2000. קונגו נמצאת ברשימת היועצים של מחלקת המדינה של ארצות הברית מאז 1977.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]