לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – פפואה גינאה החדשה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הבריתפפואה גינאה החדשה
ארצות הבריתארצות הברית פפואה גינאה החדשהפפואה גינאה החדשה
ארצות הברית פפואה גינאה החדשה
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 462,840
אוכלוסייה
341,814,420 10,515,788
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 30,633
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,493 2,913

יחסי ארצות הברית–פפואה גינאה החדשה הם היחסים הבילטרליים הרשמיים, הפוליטיים, השיתופיים והמדיניים שבין ארצות הברית של אמריקה לבין המדינה העצמאית של פפואה גינאה החדשה.

ארצות הברית ופפואה גינאה החדשה ייסדו יחסים דיפלומטיים מיד עם עצמאותה ב-16 בספטמבר 1975. שתי המדינות שייכות למגוון של ארגונים אזוריים, ביניהם הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט (APEC); הפורום האזורי של ASEAN; מזכירות קהילת האוקיינוס השקט (SPC); והתוכנית האזורית של דרום מזרח האוקיינוס השקט (SPREP).

אחד המאמצים המוצלחים ביותר של שיתוף פעולה רב-צדדי בין ארצות הברית ופפואה גינאה החדשה הוא הסכם הדיג הרב-צדדי של ארצות הברית באוקיינוס השקט, לפיו ארצות הברית מעניקה 18 מיליון דולר בשנה לסיעות האי באוקיינוס השקט, והאחרונים מספקים גישה לאניות הדיג של ארצות הברית. ארצות הברית סיפקה סיוע הומניטרי משמעותי לפפואה גינאה החדשה ותרמה לשיקום בוגנווילהסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי מממנת 1.5 מיליון דולר בשנה לכל פרויקט HIV / AIDS בפפואה גינאה החדשה.

ארצות הברית תומכת במאמציה של פפואה גינאה להגן על המגוון הביולוגי. ממשלת ארצות הברית תומכת ביוזמת שונית האלמוגים הבינלאומית שמטרתה להגן על שוניות במדינות טרופיות כגון פפואה גינאה החדשה. כוחות צבא ארצות הברית, באמצעות הפיקוד הפסיפי (PACOM) בהונולולו, הוואי, מספקים הכשרה לכוחות ההגנה של פפואה גינאה החדשה (PNGDF) וערכו תרגילי אימון משותפים בהיקף קטן. ארצות הברית מספקת קורסי הכשרת משטרות והכשרות אחרות לגורמי הביטחון הלאומי. ארצות הברית גם מעניקה חסות למספר קטן של פקידי PNG ואזרחים פרטיים כדי להיפגש עם עמיתיהם המקצועיים ולחוות את ארצות הברית ממקור ראשון באמצעות תוכנית מנהיגות מבקרים בינלאומית (IVLP).

חיל השלום האמריקאי הפסיק את פעילותו בפפואה גינאה החדשה ב-2001 בשל חששות ביטחוניים. כ-2000 אזרחים אמריקאים חיים בפפואה גינאה החדשה, עם ריכוזים גדולים במפקדת משלחת השבטים החדשים ומכון הקיץ ללימודי הבלשנות, שניהם ממוקמים באגן המזרחי של המחוז ההררי.

ארצות הברית מחזיקה בשגרירות הממוקמת בפורט מורסבי, פפואה גינאה החדשה. פפואה גינאה החדשה מחזיקה בשגרירות הממוקמת בוושינגטון די. סי., בירת המדינה.[1]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ "Embassy of Papua New Guinea to the Americas". נבדק ב-15 במאי 2016. {{cite web}}: (עזרה)