לדלג לתוכן

יחסי איי שלמה – ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי איי שלמהארצות הברית
איי שלמהאיי שלמה ארצות הבריתארצות הברית
איי שלמה ארצות הברית
שטחקילומטר רבוע)
28,896 9,833,517
אוכלוסייה
756,673 341,814,420
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,596 25,462,700
תמ"ג לנפש (בדולרים)
2,109 74,493
משטר
דמוקרטיה פרלמנטרית רפובליקה נשיאותית פדרלית
שגרירים
קולין בק טדי ב. טיילור

יחסי איי שלמה – ארצות הברית הם היחסים הבילטרליים בין איי שלמה לבין ארצות הברית של אמריקה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית החלה בקיום יחסים דיפלומטיים עם איי שלמה בעקבות עצמאותה של איי שלמה ב-7 ביולי 1978. נציגות ארצות הברית באיי שלמה מטופלת על ידי השגרירות בפורט מורסבי, שם גם השגריר מתגורר. בהוקרה על הקשר ההדוק בין ארצות הברית לבין תושבי איי שלמה במלחמת העולם השנייה, הקונגרס האמריקאי מימן את בנייתו של בניין הפרלמנט של איי שלמה. ישנם כ-95 אזרחים אמריקאים המתגוררים באיי שלמה.

סיועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שתי המדינות שייכות למגוון של ארגונים אזוריים, כגון: הקהילה הפסיפית ותוכנית הסביבה האזורית של האוקיינוס השקט. ארצות הברית ואיי שלמה משתפות פעולה גם במסגרת הסכם דיג הטונה של ארצות הברית, במסגרתו מעניקה ארצות הברית כ-18 מיליון דולר בשנה למפלגות האי באוקיינוס השקט, והן מספקות גישה לאוניות הדיג של ארצות הברית.

משמר החופים של ארצות הברית מספק הכשרה לקצינים המגנים על הגבול של איי שלמה, וגם הצבא האמריקאי מספק קורסים צבאיים מתאימים והכשרה לאנשי ביטחון לאומי.

חיל השלום האמריקאי השהה את תוכניתו ביוני 2000 בשל האלימות המוסרית והתמוטטות השלטון. יותר מ-70 מתנדבים, ששירתו בכל רחבי המדינה בפיתוח קהילות הכפרים, החינוך, הניהול הסביבתי ותוכניות הנוער, פונו.

המסחר של ארצות הברית עם איי שלמה מאוד מוגבל. ב-2001 היצוא של ארצות הברית הווה 5% מכל הייצואים שלה, בעוד שהיצוא של איי שלמה לארצות הברית באותה שנה היה זניח.

בעקבות רעידת האדמה והצונמי באיי שלמה ב-2007, ארצות הברית סיפקה כ-250,000$ במענקי סיוע אנושי ושלחה את אוניית המכולות USNS Stockham עם מסוק לתמיכה באזור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמר זה משלב יצירה של הממשל הפדרלי של ארצות הברית ממחלקת המדינה של ארצות הברית – "U.S. Relations With the Solomon Islands".[דרושה הבהרה]