לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – גיאנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הבריתגיאנה
ארצות הבריתארצות הברית גיאנהגיאנה
ארצות הברית גיאנה
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 214,969
אוכלוסייה
341,665,542 819,118
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 15,358
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,525 18,749
משטר
דמוקרטיה נשיאותית רפובליקה פדרלית נשיאותית

יחסי ארצות הברית–גיאנה הם היחסים הדו-צדדיים בין הרפובליקה הקואופרטיבית של גיאנה לארצות הברית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדיניות האמריקנית כלפי גיאנה מבקשת לפתח מוסדות, חוקים ומנהלים פוליטיים דמוקרטיים חזקים ובר קיימא; לתמוך בצמיחה ופיתוח כלכלי; ולקדם בה יציבות וביטחון. במהלך שנותיו האחרונים של ממשלו, הנשיא הגיאני דזמונד הויט (אנ') ביקש לשפר את היחסים עם ארצות הברית כחלק מההחלטה להניע את ארצו לעבר אי-הזדהות פוליטית אמיתית. היחסים שופרו גם על ידי מאמציו של הויט לכבד את זכויות האדם, הוזמנו משקיפים בינלאומיים לבחירות 1992 ונעשתה רפורמת בחוקי הבחירות. ארצות הברית גם בירכה על הרפורמה והמאמצים הכלכליים של ממשלת הויט, אשר עוררו השקעה וצמיחה. הבחירות הדמוקרטיות ב-1992 והאישור המחודש של גיאנה על מדיניות כלכלית תקינה וכבוד לזכויות האדם הועילו ליחסים בין המדינות. תחת מספר ממשלות רצופות של המפלגה העממית הפרוגריסבית (אנ'), הידועה בתור PPP, ארצות הברית וגיאנה המשיכו בשיפור היחסים. הנשיא צ'די ג'גן (אנ') היה מחויב לדמוקרטיה, אימץ מדיניות שוק חופשי יותר ודאג לפיתוח בר-קיימא לגיאנה. הנשיא בהרט ג'גדאו ממשיך במסלול זה, וארצות הברית מקיימת יחסים חיוביים עם הממשלה הנוכחית.

במאמץ להילחם בהתפשטות האיידס בגיאנה המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן האמריקניים (CDC) פתחו משרד בשגרירות ארצות הברית בשנת 2002. בינואר 2003, הרפובליקה השיתופית של גיאנה נבחרה כאחת משתי מדינות בלבד בחצי הכדור המערבי שנכללו בתוכנית החירום של הנשיא בוש להקלה באיידס. סוכנות CDC, בתיאום עם הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי (USAID), מנהלת תוכנית של 5 מיליוני דולרים לחינוך, מניעה וטיפול באנשים הנגועים במחלה.

צוותי רפואה והנדסה צבאיים אמריקאים ממשיכים לערוך אימונים בגיאנה, לחפור בארות, לבנות בתי ספר ומרפאות ולהעניק טיפול רפואי.

אקטיביזם פוליטי בתוך גיאנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימת מפלגה פוליטית פעילה לצד תנועה אזרחית בגיאנה הדוגלת בקשרים עמוקים יותר בין ארצות הברית לגיאנה, המבקשת להפוך אותה לשטח אמריקני או להיכנס לקהילייה שלה בדומה לפוארטו ריקו. אפילו מדינה אפשרית נוסחה כמטרה סופית. לאור, בין היתר, ההגירה הגיאנית לארצות הברית והקשרים ההדוקים שצמחו מההגירה הזו מבחינה חברתית וכלכלית הוקמה נוכחות אינטרנטית רשמית, והיא פועלת מזה מספר שנים ומספקת מידע מפורט אודות הגירה ועובדות אחרות הנוגעות למדינה הגיאנית הנוכחית.[1][2][3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "GuyanaUSA". Guyanausa.org. נבדק ב-14 באוקטובר 2017. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ "Guyana to become a U.S territory – David Granger hints – News Daily TV". Newsdaily-tv.com. אורכב מ-המקור ב-2018-02-22. נבדק ב-14 באוקטובר 2017. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ Guyana to become a U.S territory – David Granger hints – States TV, web.archive.org, ‏2017-02-17