לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – טרינידד וטובגו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הבריתטרינידד וטובגו
ארצות הבריתארצות הברית טרינידד וטובגוטרינידד וטובגו
ארצות הברית טרינידד וטובגו
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 5,128
אוכלוסייה
341,665,542 1,537,938
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 27,899
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,525 18,141
משטר
רפובליקה נשיאותית פדרלית רפובליקה
שגרירות טרינידד וטובגו בוושינגטון הבירה
שגרירות ארצות הברית בפורט אוף ספיין

יחסי ארצות הברית–טרינידד וטובגו הם היחסים הדו-צדדיים הרשמיים, הפוליטיים, השיתופיים והמדיניים שבין ארצות הברית של אמריקה לבין הרפובליקה של טרינידד וטובגו.

ארצות הברית וטרינידד וטובגו נהנות מיחסים לבביים. האינטרסים של ארצות הברית כאן וברחבי חצי הכדור מתמקדים בהגדלת ההשקעות והסחר, והבטחת אספקת אנרגיה יציבה יותר. הם כוללים גם שיפור היציבות הפוליטית והחברתית של טרינידד וטובגו ותפקידם האזורי החיובי באמצעות סיוע במאבק בסמים, בעיות בריאות ועניינים משפטיים. שגרירות ארצות הברית הוקמה בפורט אוף ספיין בשנת 1962, והחליפה את הקונסוליה לשעבר.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות החינוך וההכשרה הצבאית הבינלאומית (IMET) ותוכניות המימון הצבאי הזר (FMF) הושעו בשנת 2003 בתנאים של חוק הגנת חברי השירות האמריקני (ASPA), מכיוון שטרינידד וטובגו, חברת בית הדין הפלילי הבינלאומי, לא חתמה על הסכם דו צדדי או כניעה או "סעיף 98" עם ארצות הברית. עם זאת, כאשר הקונגרס ניתק את מימון ה-IMET מהסנקציות של סעיף 98, הוקצה הקצאה נומינלית בסך 45,000 דולר ב-IMET בסוף 2007. נכון לעכשיו, המקור העיקרי לסיוע הכספי הניתן לכוח ההגנה הוא באמצעות הלשכה של מחלקת המדינה לנרקוטיקה בינלאומית לאכיפת החוק, קרנות פעילויות המפקד המסורתית, תוכנית השותפות הממלכתית (עם דלאוור) וה-IMET. הסיוע לטרינידד וטובגו מצבא ארצות הברית, רשויות אכיפת החוק, ובנושאי הבריאות נותר חשוב לקשר הדו-צדדי ולהגשמת יעדי המדיניות של ארצות הברית.

ממשלת ארצות הברית מספקת גם סיוע טכני לממשלת טרינידד וטובגו באמצעות מספר הסכמים קיימים. למחלקה לביטחון המולדת של ארצות הברית צוות ייעוץ מכס העובד עם משרד האוצר כדי לעדכן את הנהלים שלו. באופן דומה, למשרד האוצר היה צוות מייעץ לשירות הכנסות הפנים (IRS) שעבד עם מועצת הכנסות הפנים במודרניזציה של ניהול המס שלה; פרויקט ארוך טווח זה הסתיים באוקטובר 2007. המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית (CDC), וחלק מהמחלקה לשירותי בריאות ושירותי אנוש, משתפות פעולה עם המרכז האפידמיולוגי הקריבי בטרינידד (CAREC) ושותפים אזוריים אחרים על מנת לספק סיוע טכני ותמיכה כלכלית למאבק באיידס, מעקב אפידמיולוגי קשור והדרכות לבריאות הציבור באזור.

הקשרים המסחריים של ארצות הברית עם טרינידד וטובגו תמיד היו חזקים וצמחו באופן משמעותי בשנים האחרונות בעקבות הליברליזציה הכלכלית. חברות אמריקאיות השקיעו יותר ממיליארד דולר בשנים האחרונות - בעיקר בענף הפטרוכימיה, הנפט / הגז והברזל / פלדה. לרבים מהתאגידים הגדולים באמריקה יש קשרים מסחריים עם טרינידד וטובגו, ולמעלה מ-30 חברות אמריקאיות פעילות במדינה. טרינידד וטובגו נהנית מיוזמת האגן הקריבי האמריקני (CBI). שגרירות ארצות הברית מטפחת באופן פעיל את הקשרים הדו-צדדיים ומספקת מספר שירותים מסחריים למשקיעים וסוחרים פוטנציאליים. הסכם כפל מס קיים מאז תחילת שנות השבעים. הסכם חילופי מידע על מס נחתם בשנת 1989, ובשנת 1994 נחתמו הסכם השקעות דו-צדדי (BIT) והסכם זכויות קניין רוחני. ה-BIT נכנס לתוקף בשנת 1996. הסכמים אחרים כוללים הסכמי הסגרה וסיוע משפטי הדדי, שהחלו את תוקפם מאז 1999. הסכם על שיתוף פעולה ימי נחתם בשנת 1996.

ישנו מספר גדול של אזרחי ארצות הברית ותושבי קבע ממוצא טרינידדי שחיים בארצות הברית (בעיקר בניו יורק ופלורידה), השומרים על קשרים תרבותיים חזקים. כ-20,000 אזרחי ארצות הברית מבקרים בטרינידד וטובגו כחופשה או לעסקים מדי שנה, ויותר מ-4,600 אזרחים אמריקאים הם תושבים.

ייצוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • כיום, שגריר ארצות הברית בטרינידד וטובגו הוא ג'וזף מונדלו.
  • שגרירות ארצות הברית ברפובליקת טרינידד וטובגו שוכנת בנמל עיר הבירה, פורט אוף ספיין באי הראשי טרינידד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]