לדלג לתוכן

יחסי ארצות הברית – צ'ילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי ארצות הבריתצ'ילה
ארצות הבריתארצות הברית צ'ילהצ'ילה
ארצות הברית צ'ילה
שטחקילומטר רבוע)
9,833,517 756,102
אוכלוסייה
341,665,542 19,656,495
תמ"ג (במיליוני דולרים)
25,462,700 301,025
תמ"ג לנפש (בדולרים)
74,525 15,314
משטר
דמוקרטיה נשיאותית רפובליקה דמוקרטית

יחסי ארצות הברית–צ'ילה הם היחסים ההדדיים בין הרפובליקה של צ'ילה לבין ארצות הברית של אמריקה, אשר ראשיתם במהלך המאה ה-19, ואשר השתפרו יותר משנת 1988, וכיום יש ביניהם יחסים מצוינים. בשנות ה-80 המאוחרות ותחילת שנות ה-90, ממשלת ארצות הברית שיבחה את הלידה מחדש של הדמוקרטיה בצ'ילה, למרות שסייעה להפיכה הצבאית בצ'ילה בשנת 1973, וסייעה למשטר הצבאי שהיה לאחר מכן, אשר הביא לערעור היציבות במדינה, ולערעור הכלכלה והפוליטיקה.

המשטר בצ'ילה נחשב להכי פחות מושחת והכי דמוקרטי בדרום אמריקה, עם כלכלה בריאה, וצ'ילה היא כאמור בעלת ברית אסטרטגית של ארצות הברית בחצי הכדור הדרומי, יחד עם קולומביה, והיא חתומה על ההסכם בין-אמריקני לסיוע הדדי. דוגמה מובהקת לשיתוף פעולה בין המדינות, כולל את הסכם הסחר החופשי בין צ'ילה לארצות הברית. צ'ילה היא גם היחידה בדרום אמריקה אשר חברה בארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי, והיחידה באמריקה הלטינית אשר אזרחיה פטורים מוויזה בארצות הברית.

הממשלות מתייעצות לעיתים קרובות בנושאי דיפלומטיה, ביטחון, תרבות ומדע. לאחרונה חתמו הממשלות על הסכמים בנושאי חינוך ואנרגיה ירוקה.

נשיא צ'ילה חורחה אלסנדרי עם הנשיא ג'ון פ. קנדי בשגרירות צ 'ילה בארצות הברית, 1962
הנשיא ג'ורג 'וו. בוש עם נשיאת צ'ילה מיצ'ל בצ'לט במפגש בוושינגטון.

על פי דוח המנהיגות הגלובלית של ארצות הברית לשנת 2012, 42% מהצ'יליאנים תומכים בהנהגת ארצות הברית, כאשר 25% מסתייגים ו-32% אינם בטוחים.[1]

שיתוף פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלקה ליחסי הציבור האמריקנית משתפת פעולה עם אוניברסיטאות ועם ארגונים לא-ממשלתיים צ'יליאנים במגוון תוכניות, ובכלל זה תוכנית פולברייט תוכניות, סחר בינלאומי, אבטחה, ממשל דמוקרטי באזור, רפורמה משפטית, אכיפת החוק, נושאים סביבתיים, ולימודי אנגלית. המחלקה לענייני ציבור פועלת מדי יום עם התקשורת הצ'יליאנית, והיא גם מסייעת לתקשורת זרה, כולל עיתונאים אמריקנים.

בנוסף, קיים שיתוף פעולה בין המדינות בנושאי סחר חוץ, שירות חקלאי, ומשרד הפיקוח על החי והצומח (APHIS), וקיים שיתוף פעולה הדוק עם מאות חברות בארצות הברית אשר מחזיקות משרדים בצ'ילה.

תוכנית הפטור מוויזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2014 ממשלת ארצות הברית הודיעה באופן רשמי, כי הוסיפה את צ'ילה לתוכנית הוויתור על ויזה, מה שמאפשר לכל אזרחי צ'ילה לנסוע לארצות הברית ללא ויזה, וכיום, צ'ילה היא המדינה היחידה באמריקה הלטינית המחזיקה בזכות זו, המוענקת בדרך כלל רק לבעלי הברית הקרובים ביותר של ארצות הברית, כגון האיחוד האירופי, יפן ואוסטרליה.[2][3][4]

יחסים דיפלומטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'ילה מחזיקה בארצות הברית שגרירות בוושינגטון די. סי. ו-20 קונסוליות באטלנטה, בוסטון, שיקגו, דאלאס, דטרויט, הונולולו, יוסטון, קנזס סיטי, לאס וגאס, לוס אנג'לס, מיאמי, מיניאפוליס, ניו אורלינס, ניו יורק, אורלנדו, פילדלפיה, פיניקס, סן אנטוניו, סן דייגו, וסן פרנסיסקו. מאידך, ארצות הברית מחזיקה בצ'ילה רק שגרירות בסנטיאגו דה צ'ילה[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]