לדלג לתוכן

יחסי אנטיגואה וברבודה – ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי אנטיגואה וברבודהארצות הברית
אנטיגואה וברבודהאנטיגואה וברבודה ארצות הבריתארצות הברית
אנטיגואה וברבודה ארצות הברית
שטחקילומטר רבוע)
442.60 9,833,517
אוכלוסייה
94,774 341,665,542
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,758 25,462,700
תמ"ג לנפש (בדולרים)
18,545 74,525
משטר
מונרכיה חוקתית דמוקרטיה נשיאותית

יחסי אנטיגואה וברבודה–ארצות הברית הם היחסים הדו צדדיים בין אנטיגואה וברבודה וארצות הברית של אמריקה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים בין אנטיגואה וברבודה וארצות הברית היו ידידותיים מאז עצמאות אנטיגואה וברבודה מבריטניה בשנת 1981.

ארצות הברית תמכה במאמץ של ממשלת אנטיגואה וברבודה להרחיב את בסיסה הכלכלי ולשפר את רמת החיים של אזרחיה. עם זאת, בעקבות חששות מהיעדר הרגולציה המתאימה בתחום השירותים הפיננסיים פרסמה ממשלת ארצות הברית אזהרה פיננסית בנוגע לאנטיגואה וברבודה בשנת 1999.[1] האזהרה הוסרה בשנת 2001, אך ממשלת ארצות הברית ממשיכה לפקח על ממשלת אנטיגואה וברבודה בנוגע לרגולציה של שירותים פיננסיים.

ארצות הברית הייתה פעילה בתמיכה, סיוע ושיקום לאחר אסונות הוריקן, באמצעות הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי (USAID) לסיוע באסונות חוץ וחיל השלום. הסיוע האמריקני מופנה בעיקר באמצעות סוכנויות רב-צדדיות כמו הבנק העולמי ובנק הפיתוח בקריביים (CDB), וכן באמצעות משרד USAID בברידג'טאון, ברבדוס.

אנטיגואה וברבודה שוכנת במיקום אסטרטגי, באיי ליווארד ליד נתיבי תובלה ימית החשובים לארצות הברית. במדינה קיימת נוכחות צבאית של ארצות הברית. מתקן תמיכה של חיל הים האמריקני, שהיה ממוקם באנטיגואה וברבודה, הועבר לממשלת אנטיגואה וברבודה בשנת 1995 ומפותח כעת כמתקן הכשרה אזורי של משמר החופים המקומי.

מיקומה של אנטיגואה וברבודה בסמוך לאיי הבתולה של ארצות הברית ופוארטו ריקו הופך אותה לנקודת מעבר אטרקטיבית לסוחרי סמים. כדי לטפל בבעיה זו, ארצות הברית ואנטיגואה וברבודה חתמו על שורה של הסכמים למאבק בסמים, כולל הסכם אכיפת החוק הימי (1995), שתוקן לאחר מכן לכלול אפשרות להורות על נחיתת כלי טיס שעוברים בשטח אנטיגואה וברבודה; אמנת הסגרה דו צדדית (1996); והסכם סיוע משפטי הדדי (1996). בנוסף, אנטיגואה וברבודה מקבלת סיוע למלחמה בסמים והטבות מפרויקטים אמריקאים.

בשנת 2005 ביקרו באנטיגואה וברבודה 239,804 תיירים, כאשר כמעט 28% מהמבקרים באנטיגואה וברבודה הגיעו מארצות הברית. ההערכה היא כי כ-4,500 אמריקאים מתגוררים במדינה.

מאז 2003 שתי המדינות מעורבות בסכסוך סחר שנידון במסגרת המנגנון ליישוב סכסוכים של ארגון הסחר העולמי. אנטיגואה וברבודה טענה במסגרת הסכסוך שארצות הברית מונעת פעילות של חברות הימורים באינטרנט באופן שנוגד את חוקי הארגון.[2] ארגון הסחר פסק בנושא ושני הצדדים ערערו על הפסיקה ב-2005. הפסיקה בנוגע לערעור קבעה שעל ארצות הברית לשלם פיצויים של 21 מיליון דולר בשנה לאנטיגואה וברבודה, אך ארצות הברית סרבה לשלם. בשנת 2007 היו היחסים מתוחים כאשר אנטיגואה וברבודה דרשה סנקציות בשווי 3.4 מיליארד דולר שיוטלו על ארצות הברית בגין כישלונה לציית לפסק הדין בנושא הימורים של ארגון הסחר העולמי, וקבעו כי "בעוד אנו מבינים שזה צעד משמעותי מצד אנטיגואה וברבודה, אנו מרגישים שאין לנו ברירה בעניין".[3] ב-2018 טענו נציגיה של אנטיגואה וברבודה שסך הפיצוי שאנטיגואה וברבודה זכאית לקבל עולה על רבע מהתוצר הלאומי של המדינה. לאור הפסיקה, אנטיגואה וברבודה יכולה לנקוט בסנקציות על סחר עם ארצות הברית, אך מומחים לסחר אמרו שהמקרה מעיד על בעיות באכיפת חוקי הארגון כאשר מדובר במדינות קטנות או חלקות כלכלית.[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Fincen, United States Department of the Treasury,Financial Crimes Enforcement Network, Enhanced Scrutiny for Transactions Concerning Barbuda and Antigua, Issue 11, April 1999
  2. ^ World Trade Organization, Dispute Settlement Mechanism, DS285: United States — Measures Affecting the Cross-Border Supply of Gambling and Betting Services, 28 January 2013
  3. ^ "Antigua hits back at US on gaming". News.bbc.co.uk. 21 ביוני 2007. {{cite web}}: (עזרה)
  4. ^ Tom Miles, Antigua "losing all hope" of U.S. payout in gambling dispute, Reuters, June 22, 2018