יחסי ערב הסעודית–רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי ערב הסעודית–רוסיה
ערב הסעודיתערב הסעודית רוסיהרוסיה
Russia Saudi Arabia Locator.svg
ערב הסעודית רוסיה
שטחקילומטר רבוע)
2,149,690 17,098,242
אוכלוסייה
33,091,113 142,122,776
תמ"ג (במיליוני דולרים)
1,775,000 4,016,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
53,640 28,257
משטר
מונרכיה אבסולוטית תיאוקרטית רפובליקה פדרלית נשיאותית

יחסי ערב הסעודית–רוסיה הם היחסים הדיפלומטיים בין הממלכה הערבית הסעודית והפדרציה הרוסית. היחסים ידעו עליות ומורדות, לאחר שהושפעו מיחסי ארצות הברית עם רוסיה ועם ערב הסעודית. מבחינה כלכלית, הקשרים בין שתי המדינות מתמקדים בעיקר בנושא ייצור, ייבוא וייצוא הנפט[1]. כמו כן המדינות משתפות פעולה במגוון נושאים משותפים כמו בעיות ביטחון אזוריות, אנרגיה, מסחר, תחבורה ושיתוף פעולה מדעי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערב הסעודית וברית המועצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1926 נקשרו לראשונה קשרים דיפלומטיים בין ברית המועצות וממלכת נג'ד וחג'אז[2].

עם השנים, היחסים התקררו בהדרגה, כאשר ערב הסעודית סגרה את הצירות הסעודית במוסקבה בשנת 1938, והודיעה כי היא מסרבת לשקם את היחסים ביניהם[דרוש מקור]. היחסים נעשו מתוחים שוב בשנת 1980, לאחר שערב הסעודית הכריזה על תמיכה במוג'אהדין במהלך הפלישה הסובייטית לאפגניסטן. באותה עת ערב הסעודית הידקה את יחסיה עם ארצות הברית, והביעה תמיכה באמריקאים במהלך המלחמה הקרה.

ערב הסעודית ורוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחסים דיפלומטיים חודשו בשנת 1991, לאחר התפרקות ברית המועצות והקמת ההפדרציה הרוסית.

בשנת 2003 ביקר ברוסיה עבדאללה, מלך ערב הסעודית, ביקור ראשון בדרג הגבוה ביותר של נציגות סעודית ברוסיה לאחר קירור היחסים. בנוגע למלחמת גאורגיה-רוסיה בשנת 2008, אמר המלך עבדאללה כי הוא מבין את התביעה הרוסית להכרה בינלאומית בדרום אוסטיה ובאבחזיה. למרות דבריו, סעודיה עדיין לא הכירה בטריטוריות אלו כמדינות[3].

ב-11-12 בפברואר 2007 ערך נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביקור רשמי בריאד. במהלך הביקור הוא נפגש עם המלך עבדאללה. הביקור היה הזדמנות לשפר את יחסי המדינות[4].

היחסים בין שתי המדינות נעשו מתוחים במהלך מלחמת האזרחים בסוריה. רוסיה תמכה בנשיא סוריה בשאר אל-אסד, בעוד ערב הסעודית עמדה בנושא זה לצידה של ארצות הברית וסייעה למורדים במשטר אסד, יחד עם קטר וטורקיה. ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב הזהיר שאם ערב הסעודית וטורקיה יפריעו למעורבות הצבא הרוסי בסוריה, הסכסוך עלול לגרום למלחמת עולם שלישית[5].

ביוני 2015 חתמו שר ההגנה של סעודיה מוחמד בן סלמאן אל סעוד ונשיא רוסיה פוטין על הסכם לשיתוף פעולה גרעיני בסנקט פטרבורג[6].

באוקטובר 2019 ערך נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביקור רשמי בערב הסעודית, לראשונה מזה 12 שנה. במסגרת הביקור הוא פגש את סלמאן, מלך ערב הסעודית ויורש העצר מוחמד בן סלמאן אאל סעוד וקידם עסקות נשק בשווי מיליארדי דולרים.[7]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]