לדלג לתוכן

מערך הנפגעים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מחלקת נפגעים)
מערך הנפגעים
סמל מערך הנפגעים
סמל מערך הנפגעים
פרטים
מדינה ישראלישראל ישראל
בסיס האם מחנה מקלף
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1973–הווה (כ־51 שנים)
פיקוד
יחידת אם חיל משאבי האנוש
דרגת המפקד אלוף-משנה  אלוף-משנה
מפקד נוכחי רעות קורן

מערך הנפגעים הוא גוף בחיל משאבי האנוש בצה"ל האחראי על הטיפול הלא רפואי בנפגעים בצה"ל. המערך אחראי על ליווי נפגעי צה"ל ובני משפחותיהם, ליווי משפחות מקל"ן ואיתור נעדרים. הוא גם נושא באחריות המקצועית לקביעת מדיניות ותורת עבודה בכל תחום הנפגעים, הדרכות ובניין הכוח בתחום עיסוקו.

בראש המערך עומדת קצינה בדרגת אלוף־משנה ובסיס המפקדה נמצא במפקדת קצין משאבי האנוש הראשי במחנה מקלף ברמת גן.

החל מקום המדינה עסק צה"ל בתחום הנפגעים וליווי הנפגעים ובני משפחותיהם. עם קום צה"ל, בשנת 1948, הוקמה מחלקת נפגעים בצורה מצומצמת. במהלך מלחמת יום הכיפורים ב-1973 הבינו שיש צורך בגוף שירכז את הטיפול בנושא הנפגעים וילווה את הנפגעים ומשפחות ההרוגים. לאחר המלחמה ובעקבות ועדת אגרנט, הוחלט על הקמת מערך נפגעים סדור בחילות ובחטיבות. כך, החלו קצינות הנפגעים ללוות את המשפחות השכולות ואת הפצועים.

ב-2006, לאחר מלחמת לבנון השנייה, הובן כי קיימים פערים בתחום ניהול החירום בצה"ל ועל כן הוסדרו נהלים ופקודות חדשים במערך הנפגעים. בשנת 2007 הוכפפו קציני הערים למערך הנפגעים, ובשנת 2016[דרושה הבהרה] נסגרו כלל קציני הערים והוקמו זירות הנפגעים אשר מחולקות על פי אזורים גאוגרפיים. זירות וחמ"ל הנפגעים אשר שוכנים במטה מערך הנפגעים אמונים על ניהול הודעות הנפגעים באמצעות מודיעי נפגעים. בשנת 2017 הוכפף מערך הנפגעים תחת חיל משאבי האנוש, ובשנת 2019 שונה שמו מ"מחלקת נפגעים" ל-"מערך הנפגעים".

לאורך כל שנות פועלו, מערך הנפגעים פעל בשגרה ובחירום בכל תחום הנפגעים. במסגרת תפקידו מערך הנפגעים משמר את כבוד החללים, מלווה את הפצועים ומקיים את הקשר עם הנפגעים ובני משפחותיהם – הפצועים, הנכים ומשפחות החללים. כמו כן, הוא מוביל את תחום איתור נעדרי צה"ל.

שרוך בצבע תכלת-צהוב שנענד על ידי חיילת המשרתת במערך הנפגעים

סגלי המערך עונדים שרוך ייחודי בצבעי צהוב-ותכלת. בעבר היה השרוך ניתן למש"קיות ולקצינות ולקציני הנפגעים בלבד, אך בתחילת חודש מאי 2011 הודיע רמ"ח הנפגעים שכלל בוגרי הכשרות המערך יזכו לענוד אותו - רכזי נפגעים, ראשי זירות נפגעים וסגליהם ושאר הבוגרים.

על סיכה שלהם מופיע סמל המערך המייצג את המגע, הקשר, התקווה והיציבות שמעניק המערך בשגרה ובשעת חירום. בתחתית סמל המערך מופיע הביטוי "עומק המחשבה, רוחב הלב" - אשר מנחה את סגלי הנפגעים בשירותם ומבטא את העובדה שקציני וקצינות הנפגעים פועלים באחריות מקצועית, בתחושת שליחות, בגמישות ותוך כדי התאמת אופן הליווי לצורך שעולה, לשמש שופר לאוכלוסיית הנפגעים ולייצג את צה"ל באורח ממלכתי וערכי.

את ההמנון של מערך הנפגעים, "גשר לאדם", כתב איזי מן והלחין דרור אלכסנדר.

ייעוד וערכים מובילים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייעוד מערך הנפגעים הוא להוות סמכות מקצועית המתווה ומטמיעה מדיניות בצה"ל בכל הנוגע לקשר עם נפגעים ובני משפחותיהם. בנוסף, מערך הנפגעים מסייע למפקדים וליחידות ליזום ולחזק את הקשר עם הנפגעים ומשפחותיהם. כל זאת, על מנת לממש את מחויבות צה"ל לנפגע, למשפחתו ולחברה הישראלית. מערך הנפגעים נמצא בתווך שבין חברה לצבא, ועל כן על מערך הנפגעים לפעול ברגישות יתרה בעבודתם, ולדאוג לטוות חוטי אמון בין שני הצדדים. סגל מערך הנפגעים שואב את כוחו מתוך ערכי השליחות ואהבת הארץ, אהבת האדם, מתוך כמיהה לאחדות, ערבות הדדית ואחריות. תפקיד סגל מערך הנפגעים הוא ללוות, לייצג, לסייע ולתווך לאוכלוסיית הנפגעים ובני משפחותיהם.

מבנה ארגוני

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערך הנפגעים מחולק לשניים – מחלקת נפגעים והדרג הנפרס:

מחלקת נפגעים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
כניסה לבניין מחלקת נפגעים

מחלקת נפגעים מורכבת מארבעה ענפים:

ענף קשר למשפחות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הענף עוסק בקשר עם המשפחות השכולות בטיפול במאושפזים ובנכים ובמשפחתם, ובהדרכה ומהווה גורם מקצועי לסגלי הנפגעים בשטח.

הענף מחולק למדורי מטה שכל אחד מהם תחומי עיסוק עיקריים:

 • מדור פרט – המדור מרכז את הליווי באוכלוסיית בני המשפחות השכולות ונפגעי פעולות האיבה המועמדים לשירות בצה"ל והמשרתים בסדיר ובמילואים. כמו כן, המדור אחראי על ארגון אירועים לבני המשפחות השכולות, המתקיימים מדי שנה.
 • מדור קשר למשפחות – המדור אמון על נושא הטיפול במשפחות השכולות, מנחה את כל הגורמים העובדים מולן ומהווה סמכות מקצועית בתחום עבור הדרג הנפרס. הוא אחראי על ליווי נציגי המשפחות השכולות במשלחות "עדים במדים", מסירת תיקי חקירה וחומרים ארכיונים למשפחות. המדור עונה על שאילתות הקשורות למשפחות השכולות המגיעות מגורמים בצבא, גורמים חיצוניים או גורמי התקשורת.
 • מדור חוסן והדרכה – אחראי על ההכשרות הקורסים, והמיונים למחלקת נפגעים ועל איתור וטיפוח סגלי הנפגעים. המדור מבצע מיונים למלש"בים, חוגרים וקצינים המבקשים להתקבל לתפקידים במערך, אחראי להכשרות היסוד והקצונה של מש"קי וקציני הנפגעים בבה"ד 11, עוסק בהטמעת תורת הנפגעים בצה"ל ושומר על הרמה המקצועית והחוסן של המשרתים.
 • מדור מאושפזים ונכים – אחראי על הטיפול במאושפזים (פצועים) ונכי צה"ל.

מדורי מטה אלה עובדים מול הדרג הנפרס (מדורי הנפגעים החיליים או החטיבתיים), מנחים אותם מקצועית בתחומם, מקבלים מהם את בקשות המשפחות ופועלים מול גורמים חיצוניים על מנת להשיב עליהם. מלבד מדורים אלה כולל ענף קשר למשפחות גם מדורים נוספים האחראים על התחום הניהולי והארגוני של מחלקת נפגעים, כגון: מדור כוח אדם ומדור ארגון וחירום.

ערך מורחב – אית"ן

ענף אית"ן (ראשי תיבות של "איתור נעדרים") אחראי על איתור הנעדרים בצה"ל ושומר על קשר עם משפחות השבויים והנעדרים לאורך השנים. תחת הענף קיימים שני תחומי עיסוק:

 • איתור נעדרים (אית"ן) – המדור מתכלל את תחום איתור הנעדרים לרבות טיפול בכל אירוע שבו חייל נעדר משירות ומנהל חיפושים אחר חללים שמקום קבורתם לא נודע. כמו כן, אחראי המדור על הכשרת ציוותי איתור הנעדרים ותרגולם לאורך השנה.
 • שבויים ונעדרים (שו"ן) – המדור מתכלל את הקשר עם משפחות השבויים והנעדרים לרבות מעקב אחר חקירות הנעדרים, מתן מענה לשאילתות הקשורות לתחום המגיעות מגורמים צבאיים ומהתקשורת.

ענף הנפגעים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענף הנפגעים אחראי על הטיפול הראשוני בנפגע בצה"ל לרבות הודעות הנפגעים ותמיכה בבני המשפחה בשלבי ההודעה הראשונים. בענף נמצא חמ"ל הנפגעים אשר פועל 24 שעות ביממה ואחראי על קבלת המידע על הנפגעים והטיפול בו, כולל עדכון הגורמים הנוגעים בדבר, לרבות גורמי הפיקוד הבכיר והנחיה מקצועית לטיפול בהודעה על הנפגע למשפחתו. בשגרה אחראי הענף גם על רישומת, תעודות ומתן מענה טכני למערך כולו.

בנוסף אחראי הענף על תאום והפעלת מודיעי הנפגעים באמצעות זירות הנפגעים:

 • זירת צפון – אחראית על הודעות הנפגעים באזור הצפון.
 • זירת מרכז – אחראית על הודעות הנפגעים באזור המרכז.
 • זירת ירושלים ושפלה – אחראית על הודעות הנפגעים באזור ירושלים והשפלה.
 • זירת דרום – אחראית על הודעות הנפגעים באזור הדרום.

ענף ליווי פצועי ונכי צה"ל

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאור עבודת מטה שהתקיימה בצה"ל בשנים האחרונות וכחלק מרפורמת "בנפש אחת", הוקם בשנת 2021 ענף לליווי נכים בצה"ל תחת מערך הנפגעים.[1][2] הענף עוסק במספר נושאים שתכליתם טיוב המענה שמעניק צה"ל לנכי ופצועי צה"ל, ואלו הם מדוריו:

 • מדור ליווי נכים:
  המדור עוסק בשני תחומים עיקריים:
  • מרכז 'קשר עד'- המרכז אמון על מתן מענה רחב ליקירי מערך הנפגעים ובני משפחותיהם, אזרחים, מפקדי צה"ל וגורמי מקצוע משלימים בצבא ומחוץ לו בנושאי הנפגעים. המרכז מסייע בין היתר בהגשת בקשות הכרה למשרד הביטחון, סיוע מול מחוזות אגף השיקום, איתור חומרים לבקשת הכרה, סיוע לאנשי קבע מול ביטוח לאומי בעת פגיעה, סיוע בחיבור לקצינת נפגעים למשפחות שכולות ונכי צה״ל, טיפול בבקשות מיוחדות ועוד.
  • טלפון המרכז: 1111 שלוחה 6.
 • מדור מאושפזים:
  המדור מהווה סמכות מקצועית עבור מדורי הנפגעים בחילות השונים בתחום המאושפזים במהלך שירות צבאי, אחראי על אישור תהליכים ובקשות חריגות בתחום המאושפזים והנכים בשירות קבע. מטרתו לסייע, לתת מענה, כלים וידע מקצועי לסגלי הנפגעים.
 • מדור מקשר למשרד הביטחון ולביטוח הלאומי:
  גוף צה"לי אשר מהווה כגורם המקשר בין צה"ל לבין אגף שיקום נכים בממרד הביטחון ובין צה"ל לביטול לאומי וזאת על מנת לסייע לנכים ובני משפחותיהם בתהליכים הקשורים בצה"ל.

הדרג הנפרס

[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרתי המערך פרוסים בכל החילות וחטיבות צה"ל לרבות מדורים המרכזים את הטיפול בחטיבות המילואים השונות ומלווים את המשפחות השכולות, הפצועים והנכים לאורך השנים.

תחת המערך ארבעה ענפים עיקריים המחולקים למדורים ובראש כל אחד מהם עומד קצין בדרגת סגן-אלוף:

רמ"ח הנפגעים לדורותיהם

[עריכת קוד מקור | עריכה]
שם תקופת כהונה
מאיר איזנטל 1974-1976
משה כהן 1976-1977
נתן ענבר 1977-1980
יואב גיא 1980-1983
חיים אביטל 1983-1986
צפייה גילת 1986-1988
ורדה פומרנץ 1988-1992
איתמר ברנע 1992-1995
דרורה פאר 1995-1999
משה בנבנישתי 1999-2002
אלברט אלמלם 2002-2005
דפנה הררי 2005-2007
יאיר בן שלום 2007-2012
יפה מור 2012-2016
ז'וסלין בש 2016-2019
עידית סולומון 2019-2022
רעות קורן 2022-

המערך בחירום

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשעת חירום חטיבת הנפגעים תומכת את רציפות המאמץ המבצעי תוך קביעת מדיניות, שליטה בנתוני כוח אדם נפגע, ביצוע הודעות נפגעים, קבורה, איתור נעדרים וליווי המשפחות השכולות, משפחות השבויים והנעדרים והפצועים.

מערך הנפגעים ובחירום חטיבת הנפגעים, מונה אנשי מילואים ומורכבת מארבעה מרכזים עיקריים: מרכז נפגעים, מרכז אית"ן, מרכז שו"ן, ומרכז קשר.

החטיבה מבצעת אימונים ותרגילים בשיתוף אנשי המילואים ובכך מתחזקת כשירות חטיבת הנפגעים בשעת חירום. מנהלת התרגילים והבקרה של מערך הנפגעים מלווה את אימונים אלו ומבצע בהם בקרה וחניכה.

בשעת חירום נפרסות תשע גזרות וארבעה זירות בבסיסים השונים ברחבי הארץ, משם יוצאות הודעות הנפגעים למשפחות. חטיבת הנפגעים מתרחבת בהיבטי סדר כוח ויכולות בשעת חירום על פי ארבעת מדרגות גיוס ובהתאם לתרחישי הנפגעים.

קבלת ההודעה היא ההתחלה של ליווי סגלי הנפגעים, החל מהמודיעים ועד לקצינות הנפגעים ואנשי הקשר למשפחות אשר מלווים את המשפחה לאחר השבעה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]