מחלקת נפגעים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מחלקת נפגעים
סמל מנהל נפגעים
סמל מנהל נפגעים
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
בסיס האם מחנה מקלף
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1973
פיקוד
יחידת אם Tag-shalishut-new.png  חיל משאבי האנוש
דרגת המפקד אלוף-משנה  אלוף-משנה
מפקד נוכחי עידית סולומון

מחלקת נפגעים היא גוף באגף כוח אדם בצה"ל האחראי על הטיפול הלא רפואי בנפגעים בצה"ל. המחלקה אמונה על הקשר המתמשך לאורך השנים עם הפצועים ומשפחותיהם. תחת מחלקת נפגעים נמצא גם ענף אית״ן – איתור נעדרים.

המחלקה אחראית גם על הדרכת תחום עיסוקה, על ניסוח תורת עבודה בתחומה ועל בניין הכוח של ראשי זירות הנפגעים בחמ"ל הנפגעים.

מבנה המחלקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקת נפגעים כוללת את:

  • ענף נפגעים העוסק בטיפול הראשוני בנפגע.
  • ענף קשר למשפחות העוסק בטיפול במאושפזים ובמשפחתם, בקשר למשפחות שכולות ובהדרכה.
  • ענף אית"ן (איתור נעדרים), הכולל את מדור שו"ן (שבויים ונעדרים).

בראש המחלקה עומד קצין בדרגת אלוף-משנה (נכון לספטמבר 2019 - אלוף-משנה עידית סולומון), ומפקדתה שוכנת במחנה השלישות הראשית ברמת גן (מחנה מקלף).

ענף נפגעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענף נפגעים כולל את נושא הטיפול הראשוני בנפגעים בצה"ל. בלב הענף נמצא חמ"ל הנפגעים המאויש 24 שעות ביממה ואחראי על קבלת הודעות על נפגעים ותפעולן - העברתן לגורמים הרלוונטיים והנחייתם כיצד לפעול. בין היתר החמ"ל אחראי על תיאום והפעלת מודיעי נפגעים באמצעות ראשי זירות הנפגעים בענף. בשגרה אחראי הענף גם על רישומת, תעודות ומתן מענה טכני למערך כולו.

ענף קשר למשפחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הענף מתכלל את הטיפול והקשר עם המשפחות השכולות בצה"ל וכמו כן את הטיפול במאושפזים ונכים. הענף מחולק למספר מדורי מטה כאשר כל אחד מהם אחראי על תחום אחד ספציפי בנושא:

  • מדור פרט:
אחראי על הטיפול בבנמ"שים (בנים למשפחות שכולות), בנמ"כים (בנים למשפחות נכי צה"ל) ובנים למשפחות נפגעי פעולות איבה המשרתים בצה"ל בשירות סדיר ובמילואים. אחראי על נופשי המשפחות השכולות והאירועים המתקיימים מדי שנה.
  • מדור מאושפזים ונכים:
אחראי על הטיפול במאושפזים (פצועים) ונכי צה"ל.
  • מדור הדרכה:
אחראי על הכשרות המחלקה (קורסים, מיונים וכו'). מנהל את בית הספר לאובדן ושכול האמון על העשרת אנשי המערך בתחום עיסוקם ומכשיר גורמים חיצוניים לתפקידים בתוך המערך (קורסי מודיעי נפגעים וכו').
  • מדור קשר למשפחות:
מתכלל את נושא הטיפול במשפחות השכולות. מנחה את כל הגורמים בטיפול ועבודה מולן. אחראי על ליווי נציגי המשפחות במשלחות "עדים במדים", מסירת תיקי חקירה וחומרים ארכיונים למשפחות. המדור עונה על שאילתות הקשורות למשפחות השכולות המגיעות מגורמים בצבא, גורמים חיצוניים או גורמי התקשורת.

מדורי מטה אלה עובדים מול הדרג הנפרש (מדורי הנפגעים החיליים/חטיבתיים), מנחים אותם מקצועית בתחומם הספציפי, מקבלים מהם את בקשותיהם של המשפחות ופועלים מול גורמים חיצוניים על מנת להשיב עליהם. מלבד מדורים אלה כולל ענף קשר למשפחות גם מדורים נוספים האחראים על התחום הניהולי והארגוני של מחלקת הנפגעים, כגון: מדור כוח אדם ומדור ארגון וחירום.

ענף אית"ן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענף אית"ן (ראשי תיבות של "איתור נעדרים") אחראי לנושא איתור הנעדרים בצה"ל, מנהל תרגילים המאמנים צוותים לאיתור נעדרים, שומר על קשר עם משפחות השבויים והנעדרים (מדור שו"ן), מנהל חיפושים אחר חללים שמקום קבורתם לא נודע ועוד.

בעבר היה ניתן לזהות את אנשי המחלקה באמצעות השרוך התכלת-צהוב על מדיהם, שהיה מזוהה עד כה עם מש"קיות וקצינות וקציני הנפגעים בלבד, אך בתחילת חודש מאי 2011 הודיע רמ"ח הנפגעים שכלל בוגרי הכשרות המערך יזכו לענוד אותו - רכזי נפגעים, ראשי זירות נפגעים וסגליהם ושאר הבוגרים.

הדרג הנפרש של המחלקה הוא כאמור מדורי הנפגעים המחולקים לשלושה ענפים: ענף נפגעים שריון, ענף נפגעים חי"ר וענף נפגעים חיל אוויר, ולמדורי נפגעים חיליים וחטיבתיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערך הנפגעים הוקם בעקבות מלחמת יום הכיפורים (1973). במהלך המלחמה הבינו שיש צורך בגוף שירכז את הטיפול בנושא הנפגעים וילווה את הנפגעים ומשפחות ההרוגים.

ביולי 2016 הוכפפה מחלקת נפגעים לאחריותו הישירה של קצין המשא"ן הראשי.