חטיבת עוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חטיבת עוז
Komando.png
סמל החטיבה, וראו בהרחבה
ידך בעורף אויביך[1]
פרטים
כינוי חטיבת הקומנדו
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
סוג חטיבת קומנדו
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה דצמבר 2015
מקים היחידה דוד זיני
נתוני היחידה
כוח אדם יחידות קומנדו של זרוע היבשה
ציוד עיקרי נשק קל, מערכות נשק צלפים ואמצעים מיוחדים
פיקוד
יחידת אם Utsbat ha'Esh - Ugda 98.png  עוצבת האש
יחידות בת
דרגת המפקד אלוף משנה  אלוף משנה
מפקד נוכחי קובי הלר
מפקדים מפקדי החטיבה

חטיבת עֹוז (חטיבה 89), הידועה יותר בכינוי חטיבת הקומנדו, היא חטיבת חיל רגלים למבצעים מיוחדים של זרוע היבשה בצה"ל. החטיבה מאגדת תחתיה שלוש יחידות קומנדו - יחידת מגלן, יחידת דובדבן ויחידת אגוז, וכפופה לעוצבת האש (אוגדה 98).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על הקמת החטיבה החליט ב-2015 הרמטכ"ל גדי איזנקוט, במסגרת תר״ש גדעון[2]. עד הקמת החטיבה, זרוע היבשה הייתה הזרוע היחידה בצה"ל ללא מערך מבצעים מיוחדים אחוד, בניגוד לשלוש הזרועות האחרות של צה"ל:

בהקמת חטיבת הקומנדו כיחידת קומנדו של זרוע היבשה והוספתה ליחידות הקומנדו הזרעיות במפקדת העומק, צה"ל למעשה התאים את מבנהו למבנה האמריקאי בהפעלת כוחות מיוחדים על ידי השלמת מפקדת העומק שלמעשה מהווה את ה-SOCOM הישראלי.

התהליך החל בדצמבר 2011 בהחלטה להקים את מפקדת העומק, מפקדה עצמאית שמכירה ומעדכנת את יכולותיהן של יחידות הקומנדו הזרועיות ותפקידה הוא תכנון, הפעלת הכוח והובלת מבצעים מיוחדים ורב-זרועיים ארוכי טווח במרחב המוגדר כעומק האסטרטגי של מדינות האויב של ישראל.[3]

ב-6 ביולי 2015 מינה הרמטכ"ל את אל"ם דוד זיני להקים את חטיבת הקומנדו[4]. החטיבה הוקמה רשמית ב-27 בדצמבר 2015 וזיני נכנס לתפקידו כמפקדה.

בפברואר 2016 סיימה החטיבה את התרגיל החטיבתי הראשון בתולדותיה[5] ובנובמבר 2016 נחתם הליך הפיכת החטיבה לחטיבה מבצעית.

ביוני 2017 ערכה החטיבה תרגיל נרחב בקפריסין[6].

ביוני 2018 נסגרה יחידת רימון וביולי מוזגה ליחידת מגלן.

יחידות החטיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידת מגלן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחידת מגלן

יחידת מגלן היא יחידת קומנדו בצה"ל, המתמחה בהשמדת מטרות איכות בעומק שדה הקרב וביצירת מודיעין[7]. לוחמי היחידה נבחרים ממסיימי גיבוש סיירת מטכ"ל ושייטת 13 לאחר שעברו ראיון, ומן המתגייסים לחטיבת הצנחנים, העוברים גיבוש ממיין.

יחידת דובדבן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחידת דובדבן

יחידת "דובדבן" היא יחידת קומנדו המתמחה בלוחמה זעירה תחת הסוואה חלקית או מלאה, עיקר פעילותה של היחידה הם: איסוף מודיעין בשטח בנוי, ביצוע מעצרים מורכבים או סיכול ממוקד של מבוקשים ומחבלים (פעילי טרור) בלב שטחים עוינים תוך שימוש ביכולות מתקדמות ומסווגות, כאשר חלק מהפעילות נעשית בצורה מסוערבת, כלומר הלוחמים מחופשים לעוברי-אורח ערבים.

יחידת אגוז[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחידת אגוז

יחידת אגוז היא יחידת קומנדו המתמחה בפעילות יבשתית מורכבת, ובמקור נועדה ללחום בטקטיקה של לוחמת גרילה כנגד ארגון חזבאללה ברצועת הביטחון שבדרום לבנון. היא מתמחה בלחימה בכל תוואי. בשטח סבוך, בשדאות, הסוואה ועוד. ניסיונה הרב של היחידה בלחימה מול כוחות לא סדירים, במיוחד מול חזבאללה בדרום לבנון, השפיע רבות על תורות הלחימה של חטיבות החי"ר והיחידות המיוחדות בצה"ל. היחידה היא יחידה ניידת, הפועלת בכל מקום.

לוחמי היחידה נבחרים מבין מסיימי גיבוש סיירת מטכ"ל ושייטת 13, ובודדים מגיעים דרך גיבוש גדס"ר גולני.

יחידות חטיבתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידת רפואה חטיבתית (יר״א), יחידה לפיתוח טכנולוגי (יפת"ח) ומפקדת החטיבה.

יחידות המילואים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידות המילואים של יחידות מגלן ודובדבן.

יחידות בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידת רימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יחידת רימון (2010)

יחידת רימון הייתה יחידה קומנדו המתמחה בלוחמת מדבר. היחידה פעלה הן בלחימה ברצועת עזה, הן בפעולות ביטחון שוטף לאורך גבול ישראל-מצרים, הן בפעולות בעומק הנגב והן בגזרת איו"ש בתנאי מדבר, במטרה להילחם בהברחות לא חוקיות, בהן, אמצעי לחימה, סמים וחדירת מחבלים. היחידה הצטיינה במבצע צוק איתן וזכתה לצל"ש אלוף. מאז הקמתה באוגוסט 2010 עד הקמת חטיבת הקומנדו בדצמבר 2015, פעלה היחידה במסגרת חטיבת גבעתי. בדצמבר 2015 הוכפפה לחטיבת עוז. ביוני 2018 נסגרה היחידה והפכה ביולי לפלגה המתמחה בין השאר בלוחמה מדברית ביחידת מגלן.

סמל וכומתות החטיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תג החטיבה

על פי השבועון "במחנה" תג היחידה של חטיבת הקומנדו מלא בסמליות:

החץ הדו-כיווני מסמל הגעה מהיבשה ומהאוויר. במרכז התג מופיעה סכין קומנדו, המסמלת את ייעוד היחידה ואת פועלה, גם מן הים. החץ והסכין יחד יוצרים את האות ק', וששת פרקי הידית מסמלים את יחידות העלית בסדיר ובמילואים. צבעי התג הם שחור ולבן והם מסמלים את פעילות החטיבה ביום ובלילה, ואת העובדה כי הם לא משויכים לגזרה ספציפית. בתוך החץ מובלעת הציפור של אוגדת 98, ושני החצים והחלל בין החצים הוא מצנח.

"במחנה", דצמבר 2015

סמל חטיבת הקומנדו בעל דמיון לסמל מפקדת העומק, משום שהקמת חטיבת הקומנדו השלימה את המהלך הכולל של שיפור ההפעלה ומיצוי היכולות של הכוחות המיוחדים בשגרה ובחירום, לאחר איחוד גדודי הסיור החטיבתיים, והקמת מפקדת העומק.

מעת הקמת החטיבה חבשו חיילי היחידות השונות בחטיבה את הכומתות של "חטיבות האם" מהם הגיעו (מגלן ודובדבן - כומתה אדומה, אגוז - כומתה חומה, רימון - כומתה סגולה). באפריל 2018, הוחלט כי צבע הכומתה של כלל יחידות החטיבה יוחלף לאדום, וזאת על מנת ליצור זהות אחידה לכל הלוחמים בחטיבת הקומנדו.[8]

כל חיילי החטיבה נועלים נעליים אדומות ועונדים את תג החטיבה.

מפקדי החטיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת כהונה הערות
דוד זיני 2015 - 2017 מקים החטיבה ומפקדה הראשון. כיום מפקד עוצבת עידן
אבי בלוט[9] 2017 - 2018 כיום המזכיר הצבאי של ראש הממשלה
קובי הלר ספטמבר 2018 -

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]