לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הבית הלבן"

הוסרו 14 בתים ,  לפני שנה
מ
שריפה-שרפה (דרך WP:JWB)
(דרום קרוליינה ==> קרוליינה הדרומית)
מ (שריפה-שרפה (דרך WP:JWB))
 
===שם המבנה===
בתחילה נקרא המבנה בשמות "ארמון הנשיא", "אחוזת הנשיא", או "בית הנשיא". העדות הראשונה לשימוש ציבורי בשם "הבית הלבן" היא משנת [[1811]]. יש הטוענים כי בזמן הבנייה מחדש של המבנה לאחר השריפההשרפה ב-[[1814]], השתמשו בצבע [[לבן]] כדי לכסות את נזקי השריפההשרפה, וכך קיבל המבנה את שמו; טענה זו משוללת יסוד כיוון שהבית נצבע לבן עוד בבנייתו הראשונית בשנת [[1798]].{{מקור}} בהקשרים רשמיים נקרא המבנה בשם "האחוזה הביצועית" (Executive Mansion), עד שהנשיא [[תאודור רוזוולט]] ביסס את שמו הרשמי כאשר חרט את השם "הבית הלבן-וושינגטון" על נייר המכתבים הרשמי של המבנה בשנת [[1901]]. הניסוח העכשווי של כותרת נייר המכתבים, המילים "הבית הלבן" והמילה "וושינגטון" ממורכזת בשורה מתחתן, נקבע כבר מימי ממשלו של [[פרנקלין דלאנו רוזוולט]].
 
השערה נוספת למקור שמו של הבית, היא מתקופתו של [[ג'ורג' וושינגטון]], וזאת אף על פי שהבית לא נבנה עד מספר שנים לאחר נשיאותו; נטען{{דרושה הבהרה}} כי שם הבית הגיע משם אחוזתה של רעייתו, [[מרתה וושינגטון]], "הבית הלבן" במחוז ניו קנט שב[[וירג'יניה|ווירג'יניה]], בה התגוררה עם בעלה הראשון דניאל קרטיס בטרם מותו.
אדמס גר בבית תקופה קצרה, ואחריו גר בו [[תומאס ג'פרסון]]. למרות טענותיו על כך שהבית גדול מדי, הוא תכנן התרחבויות עתידיות של הבית. לצד האדריכל בנג'מין הנרי לאטרוב, הוא סייע להכנת תוכניות לאכסדרה המערבית והמזרחית, אגפים קטנים שיוכלו להסתיר את הפעולות הפנימיות והשגרתיות בבית, כגון [[כביסה]], מקום האורווה והמחסנים. כיום אכסדרות ג'פרסון מחברות בין אגף המגורים לבין [[האגף המערבי של הבית הלבן|האגף המערבי]] ו[[האגף המזרחי של הבית הלבן|המזרחי]].
 
בשנת [[1814]], במהלך [[מלחמת 1812]], הבית הלבן הועלה באש על ידי כוחות [[הממלכה המאוחדת|בריטיים]], בתגובה לשריפת בניין הפרלמנט של מחוז קנדה העליונה ב[[קרב יורק]]; מרבית שטחה של וושינגטון נפגע באותה שריפהשרפה. רוב הקירות החיצוניים שנותרו על תילם בבית הלבן ניזוקו ונחלשו כתוצאה מהשריפהמהשרפה, ולמעט חלקים מהקיר הדרומי, נאלצו המתכננים להרוס את מרבית הקירות ולבנותם מחדש. הכוחות הבריטיים בזזו שלל רב מהבית הלבן, ורובו אבד כאשר שיירה של ספינות בריטיות טבעה בליל סערה ב-24 בנובמבר 1814. רק שני חפצים נותרו: [[ציור]] של ג'ורג' וושינגטון, שהוברח על ידי הגברת הראשונה דאז [[דולי מדיסון]]; וקופסת [[תכשיט]]ים, שהוחזרה לנשיא [[פרנקלין דלאנו רוזוולט]] בשנת 1939 על ידי גבר [[קנדה|קנדי]] שטען כי סבו לקח את הקופסה מוושינגטון.
 
לאחר השריפההשרפה, שני האדריכלים, לאטרוב והובאן, עיצבו את הבית והשגיחו על הבנייה מחדש. המרפסת הדרומית נבנתה בשנת [[1824]] בתקופת כהונתו של [[ג'יימס מונרו]]; המרפסת הצפונית נבנתה שש שנים לאחר מכן. אמנם לאטרוב הציע מרפסות דומות לפני השריפההשרפה של 1814, אך לבסוף שתי המרפסות נבנו לפי עיצובו של הובאן. יש הטוענים כי מקור ההשראה שלו היה צרפתי, בשל הדמיון בין המרפסת הדרומית למרפסת האליפטית שבארמון הצרפתי שאטו דה ראסטיגנאק, והמדרגות הנוטות הזהות בשתיהן. עבודת האבן המקושטת בשתי המרפסות בוצעה על ידי אמן איטלקי שהובא לוושינגטון כדי לסייע בבניית בניין [[הקפיטול]].
 
===צפיפות יתר ובניית האגף המערבי===
ב-[[1881]] נכנס לתפקידו הנשיא [[צ'סטר ארתור]], שהורה על שיפוץ וקישוט החלל הפנימי בבית הלבן; השיפוץ הושלם ב-[[1882]]. בשנת [[1891]], הגברת הראשונה [[קרוליין הריסון]] הציעה לבנות הרחבות לבית הלבן, שכללו אגף לאומי במזרח ל[[גלריה|גלריית]] אמנות היסטורית, ואגף במערב לשימושים רשמיים. הקולונל תיאודור א. בינגהם הכין תוכנית בנייה לפי הצעותיה של הריסון. בשנת [[1901]], הנשיא [[תאודור רוזוולט]] נכנס לתפקידו ושכר את חברת [[מ'קים, מיד וויט]] כדי להוציא לפועל את השיפוצים וההרחבות, שכללו את הוספת [[האגף המערבי של הבית הלבן|האגף המערבי]]. אחריו, הנשיא [[ויליאם הווארד טאפט]] גייס את עזרתו של האדריכל נייתן ס. וויט', כדי להוסיף שטח נוסף לאגף המערבי, שכלל את [[החדר הסגלגל]].
 
האגף המערבי נפגע בשריפהבשרפה בשנת [[1929]], ונבנה מחדש בשלהי כהונתו של הנשיא [[הרברט הובר]]. ב[[שנות ה-30 של המאה ה-20]], נבנתה קומה שנייה לאגף, וכן מרתף גדול יותר לצוות הבית הלבן; בתקופה זו העביר הנשיא [[פרנקלין דלאנו רוזוולט]] את המשרד הסגלגל למקומו הנוכחי תוך בנייה מחודשת שלו, צמוד ל[[גן הוורדים של הבית הלבן|גן הוורדים]].
 
===השיפוץ של טרומן===