משתמש:Radioactive Grandpa/אבישי כהן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אבישי כהן
Avishai Cohen.jpg
אבישי כהן בהופעה בקייב, 2007
לידה 20 באפריל 1970 (49)
ישראלישראל כברי, ישראל
סוגה ג'אז, פוסט בופ, ג'אז מודאלי, פיוז'ן, מוזיקת עולם, פופ
כלי נגינה קונטרבס, פסנתר, גיטרה בס
חברת תקליטים Stretch Records, ‏Razdaz Recordz, בלו נוט, Parlophone
שיתופי פעולה בולטים צ'יק קוריאה (1997–2003)
דנילו פרז (1995–1996)
אתר רשמי (באנגלית)
אתר רשמי (בצרפתית)

אבישי כהן (נולד ב-20 באפריל 1970) הוא נגן קונטרבס, מלחין ומוביל הרכבי ג'אז. נחשב בעיני רבים לאמן הג'אז הישראלי המצליח ביותר בעולם כיום,[1][2][3] וכגורם מרכזי לשגשוג הג'אז הישראלי בעשור האחרון.[4][5]

ידוע גם כפסנתרן, נגן גיטרה בס, זמר, ובעל מותג הקלטות. נודע במיוחד בעקבות נגינתו בקונטרבס לצד צ'יק קוריאה, וזכה להכרה רחבה כוירטואוז ואחד הבסיסטים הבולטים בעולם.

סגנונו המוזיקלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבישי כהן מזוהה בעיקר עם סוגת הג'אז, עקב מאפיינים רבים של סוגה זו המופיעים ביצירתו, וכן מעצם העובדה שהקריירה המוזיקלית שלו צמחה מתוך עולם הג'אז. אך למרות השיוך הכללי לג'אז, כהן אינו מזוהה עם הג'אז המסורתי, ומבקרים רבים מתקשים להגדיר את סגנונו המוזיקלי.[6] כהן עצמו העיד כי אינו חש העדפה או מחויבות כלפי סגנון מסוים ובעבר אף הביע הסתייגות משימוש במונחים כדי לתאר מוזיקה.[7] לאורך הקריירה שלו ביקש להרחיב את שדה עיסוקו המוזיקלי, לאתגר את המוסכמות וליצור משהו חדש.

היצירה של כהן מתאפיינת לרוב בסגנון ג'אז הנתון להשפעות חזקות של סגנונות שונים, בעיקר אתניים, כאשר רכיבים מזרח-תיכוניים הם הנפוצים ביותר וכמעט אידיוסינקרטיים. מקורות ההשראה משקפים שלבים שונים בחייו של כהן, אלו הנוגעים למוצאו ואלו שאליהם נחשף במהלך דרכו המוזיקלית. השפעות שספג החל מילדותו כוללות שירי לדינו וספרדית, פיוטים יהודיים, שירי ארץ ישראל ומוזיקה קלאסית. השפעות מאוחרות יותר, מעבר לג'אז המסורתי, כוללות מוזיקה לטינית, מוזיקה שחורה, מוזיקה אפרו-קובנית, ופאנק. לכל אלו ביטויים ניכרים בנקודות שונות בקריירה של כהן.

רב עבודותיו הן לחנים מקוריים שחיבר בעצמו. עיקר עיבודיו הם מוזיקה אינסטרומנטלית, אך לצדם חיבר או כיסה שירים עם מלל. הלחנת הג'אז של כהן ניכרת בצורה מובהקת במיקוד חזק בקצב, שעשיר במאפיינים ואמצעים כגון משקלים מורכבים, פוליריתמיקה, סינקופות ועוד, וזאת לעומת הרמוניה פשוטה בהשוואה לקצב ויחסית לאמות מידה של ג'אז מודרני, לרוב במיקוד בסולם הדיאטוני ובעלת מאפיינים מודאליים.[8] בעוד שמשקלים מורכבים הם מאפיין נפוץ במוזיקת הג'אז, הגישה המורכבת של כהן לקצב מתבלטת בייחודיותה, מלבד למורכבות עצמה ולהיקף השימוש בה, בכך שבדרך כלל תכונות הקצב המורכבות של היצירה מהוות חלק עיקרי מהמהות שלה.[8] מאפיין מרכזי שבא לידי ביטוי ביצירות רבות בהרכב הטריו הוא שימוש ב"משקלים מקבילים", כלומר מערכת קצב המחולקת בו-זמנית לשני משקלים שונים שאינם מנוגדים זה לזה (בניגוד לדוגמאות נפוצות של פוליריתמיקה),[9] כאשר ההקבלה קיימת ביסודה של היצירה לכל אורכה, והמעבר מקצב אחד לשני מתבצע באופן חופשי.[8]

לצד הלחנים המקוריים של כהן, עיבודיו ללחנים שלא חיבר מבוססים לרוב על סטנדרטים, שירים ספרדיים, ובמיוחד שירי לדינו ושירי ארץ ישראל. מבין שירי הלדינו הבולטים בביצועיו נמנים שחרחורת (Morenika), כאשר המלך נמרוד, Yo M'enamori D'un Aire (המוכר בשם "צל לא צל" בנוסח עברי), פונצ'ה פונצ'ה (Puncha Puncha) ועוד. מבין שירי ארץ ישראל בולטים בביצועיו השירים אני מאמין ("שחקי שחקי"), ספני שלמה המלך ("עציון גבר"), בגליל ("עלי גבעה"), אל הציפור, ניגון עתיק, קומי ונצא השדה, כפל ועוד רבים. מרבית השירים בוצעו בעיבודים אינסטרומנטליים, אך חלקם, בעיקר שירי הלדינו, כוסו בשירה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חייו המוקדמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבישי כהן נולד בקיבוץ כברי ב-1970, לאם בעלת שורשים ספרדיים (ממוצא טורקי ויווני) ולאב ממוצא אשכנזי (פולני וצ'כי), שניהם ילידי ישראל. כהן גדל לאחר גיל שנתיים במוצא ובבית זית, ובגיל 6 עברה משפחתו לשואבה. בגיל 9 החל לנגן בפסנתר להנאתו, ובגיל 11 החל ללמוד במסגרת שיעורים מקצועיים.

כשהיה בן 14 עבר עם הוריו לסנט לואיס בארצות הברית, שם נחשף לנגינת ג'אז והתרשם עמוקות מהחופש וההבעה האישית שהסגנון מאפשר. במהלך אותה תקופה עבר לנגן בגיטרה בס ולקח שיעורי ג'אז, ובמהלכם נחשף לפועלו של הבסיסט הנודע ורב-ההשפעה ג'אקו פסטוריוס שהותיר בכהן רושם עמוק.[10]

כשחזר לישראל כעבור שנתיים (1986) בהיותו בן 16 נרשם לאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים והמשיך בלימודי נגינת בס, כולל התנסות קצרה ובלתי מוצלחת בקונטרבס, ושם הכיר את עמוס הופמן. כשהתגייס לצה"ל שרת בלהקות צבאיות שונות, והשתחרר כעבור שנתיים. בגיל 20, בעקבות העניין ההולך וגובר בג'אז כל משך נעוריו, החליט לעבור מגיטרה בס לקונטרבס, והחל ללמוד אצל המאסטרו מיכאל קלינגהופר, שלצד הלימודים הקלאסיים עודד את העניין שלו בג'אז. במהרה הפך הקונטרבס לכלי המומחיות שלו.

המעבר לניו-יורק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 1992 בהיותו בן 21, עזב אבישי כהן, עם חבריו נגן הטרומבון אבי ליבוביץ' ונגן הקונטרבס עומר אביטל, לניו יורק, המהווה מרכז ג'אז עולמי, במטרה להביא את יכולותיו האישיות בנגינת הבס למרב האפשרי. לימים תואר המעבר של שלושת הישראלים הצעירים לניו יורק כ"אירוע מכונן בתולדות הג'אז הישראלי".[4] שם נרשם כהן לניו סקול, וכדי לעמוד בתשלומי שכר הדירה והלימודים עבד בעבודות פיזיות, כגון הובלה ושיפוצים. בשאר הזמן היה מתאמן, ומופיע עם ליבוביץ' באירועים מזדמנים ובהופעות רחוב. השנה הראשונה בניו יורק תוארה על פיו כשנה הקשה בחייו.[11] במהלכה החל להשתלב בהדרגה בהתרחשות המוזיקלית המקומית, להכיר נגנים ולנגן במועדונים. בניו סקול הכיר את בראד מלדאו ואדם קרוז, והשלושה חברו לשלישייה בה ניגנו לתקופה קצרה.

לצד ההתמחות במוזיקת הג'אז ולמידת מאות סטנדרטים על בוריים באותה תקופה, החל כהן להתעניין במוזיקה שחורה, פאנק ובמיוחד מוזיקה לטינית ואפרו-קובנית. העניין שלו במוזיקה לטינית הושפע מאדי פאלמיירי, ובעקבותיו למד אצל נגן הקונסטרבס אנדי גונזלס, וניגן עם אמני מוזיקה לטינית נוספים, ביניהם אייבל רודריגז וריי סנטיאגו. העיסוק בסוגות אלו הקנה לו מיומנות טכנית רבה, באופן העולה על הדרישה הרווחת בג'אז. כהן נעשה מוכר יותר ויותר בזכות יתרונו האישי בעצם מיומנותו הרבה הן בג'אז והן במוזיקה הלטינית.

ההשתתפות בהרכב של דנילו פרז[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפריצה הראשונה של כהן החלה ב-1995, כאשר דנילו פרז שבאותה תקופה היה לשם-דבר בניו יורק, פנה אליו וצרף אותו ללהקתו. פרז נודע אל כהן בזכות המתופף חורחה רוסי, שקישר ביניהם לאחר שהכיר את כהן בהופעותיו במסגרת השלישייה עם מלדאו, וזיהה אצל כהן את הנגיעה המיוחדת במוזיקה הלטינית. כהן השתתף בהקלטת האלבום PanaMonk מאת פרז שיצא לאור ב-1996, וסיבובי ההופעות שערך עם פרז ברחבי העולם קצרו שבחים מפי המבקרים, ואפשרו לו להיחשף לשאר העולם מחוץ לניו יורק.

הפריצה הגדולה: העבודה עם צ'יק קוריאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1997 הועברה לידי אמן הג'אז הנודע צ'יק קוריאה קלטת שמע ובה עבודות של אבישי כהן – גרסה ראשונית של מה שלימים הפך לאלבומו הראשון. את הקלטת העביר כהן אל רון מוס, מנהלו האישי של קוריאה, במסגרת כנס האיגוד הבינלאומי של מורי הג'אז (IAJE) בשיקגו, שם ניגן כהן עם השלישייה של דנילו פרז. קוריאה התלהב מאוד מהיצירה של כהן והזמין אותו להפיק אצלו את אלבום הבכורה. באותה תקופה, הָחֵל משנת 1995 שבה החל להופיע בקביעות במועדון הג'אז Smalls בניו-יורק, קיבץ כהן כמה נגנים שהיו ללהקתו, ובהם המתופף ג'ף בלרד שהכיר במסגרת עבודתו עם דנילו פרז, הנשפן סטיב ווילסון, נגן הטרומבון סטיב דייויס והפסנתרן ג'ייסון לינדנר. קוריאה החליט להקים הרכב שישייה אקוסטית חדש בשם Origin שהתבסס על הלהקה של כהן.[12] במקום לינדנר שניגן על פסנתר (תפקיד שבוצע על ידי קוריאה) ל-Origin נוסף הנשפן בוב שפרד. כך עבד כהן לאורך התקופה בשני אפיקים במקביל: באחד עבד עם להקתו ופיתח את הקריירה שלו כמוזיקאי יוצר ונגן מוביל, ובשני כנגן משנה בהרכבים תחת הובלתו של צ'יק קוריאה, תחילה כחבר-מייסד בלהקת Origin.

במהרה זכה כהן להכרה עולמית כוירטואוז במסגרת סיבובי ההופעות עם קוריאה ולהקת Origin. כמה מהופעות הלהקה במועדון הבלו נוט בניו יורק במהלך דצמבר 1997 וינואר 1998 הוקלטו והופקו לאלבומים Origin: Live at Blue Note, ו-A Week at the Blue Note. במקביל עסק כהן בהפקת אלבום הבכורה שלו כמוביל (שבהפקתו השתתף קוריאה), ועבד עם להקתו על חומרים מקוריים שיצר. בלהקתו נכלל גם נגן העוד והגיטרה עמוס הופמן שהכיר מהלימודים בנעוריו באקדמיה למוסיקה ולמחול, ולצד להקתו התארחו באלבומו אמנים נוספים: צ'יק קוריאה, דנילו פרז, חורחה רוסי, בראד מלדאו ונוספים, רובם ניגנו עם כהן בעבר. אלבום הבכורה של כהן, Adama, ראה אור ב-27 במרץ באותה שנה (1998) בהפקת מותג ההקלטות הפרטי של קוריאה Stretch Records וזכה לביקורות אוהדות, ובכך ביסס את מעמדו גם כיוצר מקורי ומבטיח לאחר שכבר התפרסם בזכות יכולת הנגינה שלו.

Origin המשיכה לפעול במהלך השנים הקרובות וההרכב עבר תמורות מעטות. כך גם ההרכב בהובלתו של כהן עבר תמורות מעטות ובהמשך נוספו אליו הנשפן ג'ימי גרין, ונגן הטרומבון אבי ליבוביץ', חברו מראשית דרכו בניו יורק. הרכב זה עמד בבסיס שלושת אלבומיו הראשונים של כהן: פרט ל-Adama, האלבומים Devotion ‏(1999) ו-Colors ‏(2000). בעוד שב-Adama ניגן כהן על הקונטרבס בלבד, הכלי שעמו זכה לתהילה, בשני האלבומים הבאים ניגן גם בכלים נוספים, אם כי באופן משני, ובהם גיטרה בס וכן פסנתר – כלי הנגינה הראשון שלמד בילדותו ושבאמצעותו הוא מלחין את יצירותיו.

The International Vamp Band[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – Unity (אלבום)

לאחר הוצאת שלושה אלבומים כמוביל, בשנת 2000 הקים כהן הרכב שישייה חדש בשם The International Vamp Band (בתרגום חופשי: "להקת האלתור הבינלאומית"), שמלבד נגן הטרומבון ליבוביץ' שנכלל בהרכב הקודם, כלל נגנים חדשים, והם המתופף אנטוניו סנצ'ס, הקונטרבסיסט יגיל ברס (סנצ'ס וברס השתתפו כאמנים אורחים באלבום Colors), הנשפן יוסבני טרי והחצוצרן דיאגו אורקולה. כהן עצמו ויתר על תפקיד הקונטרבס (אותו אייש ברס) לטובת הובלה בפסנתר. בפברואר 2001 התקיימה בניו יורק הופעת הבכורה של The International Vamp Band. ההרכב המשיך להופיע ברחבי העולם, ובאפריל הוציא אלבום אולפן ראשון (ויחיד) בשם Unity, גם הוא כמו אלבומיו הקודמים של כהן בהוצאת מותג ההקלטות של קוריאה Stretch Records. בהמשך אותה שנה הוחלף המתופף סנצ'ס עם אריק מקפרסון.

במקביל לאותה תקופה צומצם הרכב השישייה של קוריאה Origin לגרעין שעמד בבסיסו: קוריאה על פסנתר, כהן על קונטרבס ובלרד על תופים. הרכב שלישיית הפסנתר החדש נקרא The Chick Corea New Trio (בתרגום מילולי: "הטריו החדש של צ'יק קוריאה"). ב-2001 ראה אור האלבום הראשון של ההרכב תחת השם Past, Present & Future. מופע בולט של הרכב הטריו היה הופעה משותפת עם בובי מקפרין.

במהלך אותן שנים ניגן כהן עם גדולי ג'אז נוספים, ביניהם רוי הרגרוב, הרבי הנקוק, פקיטו דה ריברה ועוד.

המשך דרכו העצמאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – Razdaz Recordz

ב-2002 הקים אבישי כהן עם מנהלו האישי את מותג ההקלטות העצמאי Razdaz Recordz, שבו לימים הקליט את אלבומיו הבאים ואלבומיהם של אמנים שניגנו בהרכביו. מכאן ואילך סיים את הקשר המקצועי עם המותג Stretch Records של צ'יק קוריאה שתחתיו יצאו ארבעת אלבומיו הראשונים של כהן. המותג הפרטי Razdaz נועד בין היתר להרחיב את עצמאותו המוזיקלית ולאפשר לכהן חופש אומנותי והתגבשות מוזיקלית כדרך הנסיון.

ב-2003, מלבד המסגרות שאותן הוביל בעצמו, השתתף כהן בהקלטות של הזמרת אלישה קיז, והופיע עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הפילהרמונית של לונדון ותזמורת הטיילת של בוסטון. באותה שנה המשיך להתנסות עם ההרכבים בהובלתו, ביניהם The International Vamp Band, ולהקת רוק בשם Gadu שהקים עם בוגרי מכללת וויליאם פטרסון וביניהם מארק ג'וליאנה, וכתוצאה מכך הפיק את אלבומו הראשון בהוצאת Razdaz Recordz, והוא Lyla, אלבומו החמישי כמוביל שהיה האקלקטי ביותר באלבומיו עד כה ונחל הצלחה רבה, גם בישראל, והיה האלבום הנמכר ביותר של כהן עד 2008. באלבום Lyla השתתף צ'יק קוריאה כאמן אורח, ובשלהי אותה שנה חדלה הפעילות של הטריו Chick Corea New Trio. בשלב זה הסתיים שיתוף הפעולה רב השנים בין כהן לקוריאה.

ב-2004, לאחר 12 שנות מגורים בניו יורק, חזר כהן למולדתו ישראל ועבר להתגורר בתל-אביב.

לאחר האלבומים Unity ו-Lyla שבהם שימש כהן בתור הפסנתרן, חזר להתמקד בקונטרבס, והקים בעצמו שלישיית ג'אז בהרכב של פסנתר-קונטרבס-תופים ("שלישיית פסנתר") תחת הובלתו כבסיסט, בשם Avishai Cohen Trio, שהחלה להופיע באמצע 2004. השלישיה הורכבה מכהן כבסיסט, מארק ג'וליאנה (שהשתתף ב-Lyla) כמתופף, וסאם בארש, כשרון חדש, כפסנתרן. הטריו סימן את המעבר של כהן מגרעין המבוסס על הרכב שישייה להרכב טריו מצומצם יותר. ב-2005 הוציא את האלבום At Home, אלבומו השישי והראשון שבגרעינו עמד הטריו ואליו נוספו נגנים נוספים שרובם השתתפו באלבומיו הקודמים. באלבום נכללה היצירה Remembering, שזכתה לפופולריות רבה גם בישראל, והיתה לאחת הנעימות המזוהות ביותר עם כהן.

באותה שנה (2005) החל לכתוב טקסטים בעברית ולשיר אותם, והקליט כמה עיבודים שבהם הוא לא רק מנגן אלא גם שר. זו היתה התנסות פרטית, שלימים התגבשה לאלבומו הישראלי שעות רגישות. באותה תקופה הפיק גם אלבום פרטי למשפחתו הכולל שירי לדינו בעיבודו כשאמו, אורה, שרה אותם.

ב-2006 הוציא עם הטריו, בהצטרפותו של עמוס הופמן, את אלבומו השביעי Continuo שזכה לשבחים רבים. סינגל מהאלבום ששוחרר בישראל הוא "אני מאמין (שחקי שחקי)", עיבוד אינסטרומנטלי לשיר באותו שם מאת טשרניחובסקי. האלבום כלל יצירות חשובות ברפרטואר הטריו של כהן. הטריו של כהן היה לאחד ההרכבים הבולטים בג'אז המודרני העדכני באותה תקופה, ואחת מההופעות הרבות שקיים הטריו היתה במועדון הבלו נוט בניו יורק, ביחד עם ג'ימי גרין ודיאגו אורקולה שהשתתפו באלבומים קודמים של כהן. הופעה זו הוקלטה באלבום As Is... Live At The Blue Note שיצא לאור ב-2007. בסוף 2006 עזב הפסנתרן בארש את הטריו, ואת מקומו תפס הפסנתרן הישראלי, אז בראשית דרכו, שי מאסטרו.

ב-2007 הוציא כהן אלבום ג'אז משותף עם פרנצ'סקו נאסטרו, חביאר חירוטו ורוברטו גאטו, בשם Sea Inside.

ב-2008 יצא לאור אלבום הטריו Gently Disturbed, שנחל הצלחה רבה וגרר תגובות נלהבות ברחבי העולם. ההצלחה הניכרת שהאלבום זכה לה בצרפת עוררה את העניין של הסניף הצרפתי של מותג ההקלטות היוקרתי בלו נוט, תחתיו הוציא כהן כמה מאלבומיו הבאים. כמה מההופעות של הטריו בהרכבו החדש בשנים 2007–2008 תועדו, ביניהן ההופעה בפסטיבל הג'אז בלברקוזן (Leverkusener Jazztage) שהוקלטה על ידי הערוץ Jazz Line, ההופעה בפסטיבל הג'אז בקייב (Jazz in Kiev) שהוקלטה באלבום בהפקת הפסטיבל בשם Night of Magic, וההופעה הייחודית עם הביג בנד של בוהוסלן, Bohuslän Big Band, בסטוקהולם.

שעות רגישות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שעות רגישות

Avishai Cohen Trio[עריכת קוד מקור | עריכה]

Avishai Cohen Trio הוא הרכב שלישיית הג'אז של אבישי כהן. זהו הרכב במבנה הרווח של פסנתר-קונטרבס-תופים, המכונה בג'אז "שלישיית פסנתר". לרוב הרכבים כאלו מובלים על ידי הפסנתרן, אך במסגרת Avishai Cohen Trio מנגן כהן בקונטרבס. הטריו הוא אחת מהדוגמאות הבולטות והנדירות יחסית לשלישיות פסנתר בג'אז המובלות על ידי הקונטרבסיסט.

הטריו פעיל מאז אמצע 2004, וממשיך להופיע בגלגוליו השונים. מאז שהוקם הטריו, גם במקרה של עיבוד המיועד להרכב רחב יותר, הטריו משמש לרוב כגרעין ההרכב שעליו הביצוע נשען. לטריו יש משקל חשוב ומרכזי ברפרטואר של כהן. רב העיבודים לשלישיית פסנתר ביצירותיו מדגישים את המאפיינים האידיוסינקרטיים בהלחנה והביצוע של כהן.[13] אף במהלך סיבוב הופעות עולמי של אבישי כהן במסגרת פרויקט של הרכב מסוג אחר (למשל, סיבוב ההופעות Avishai Cohen with Strings ב-2013–2014) לעתים נהג כהן לקיים הופעות באותה תקופה במקביל עם עם הטריו בלבד.

כהרכב מוגדר, הטריו קיים בדיסקוגרפיה של כהן החל מהאלבום At Home. עד כה הוציא כהן שני אלבומי אולפן שהם ניתנים להגדרה כ"אלבום טריו": Continuo ו-Gently Disturbed ‏(Continuo אמנם לא נקרא באופן רשמי על שם הטריו, ואל נגניו צורף גם נגן העוד עמוס הופמן, אך הוא בעל כל המאפיינים ובעל משקל מרכזי ברפרטואר הטריו של כהן). מלבד שני האלבומים, לחנים שיועדו לביצוע טריו מצויים באלבומים נוספים. אחד מהלחנים המזוהים ביותר עם כהן בכלל, Remembering (מתוך At Home), הוא דוגמה לכך. Duende, אלבום דואט לקונטרבס ופסנתר, מבוסס על הרכב קרוב לטריו, והיצירות שהוקלטו בו משמשות הרבה את הטריו בהופעותיו. חלקן עוד בוצעו בעיבודים לטריו לפני ש-Duende יצא לאור (למשל Soof[14]). מבין היצירות הבולטות ביותר ברפרטואר הטריו ניתן למנות את Remembering, ‏Seven Seas, ‏One for Mark, ‏Samuel, ‏Nu Nu, ‏Soof, ו-Smash. עוד יצירות בעלות נוכחות בולטת ברפרטואר הופעות הטריו הן לא לחנים מקוריים של כהן אלא עיבודים אינסטרומנטליים ייחודיים לשירים מוכרים, כמו Bésame Mucho, בגליל[15] (נודע במסגרת הרפרטואר בשם Aley Givaa, "עלי גבעה"), ספני שלמה המלך (נודע בשם Etzion Gever, "עציון גבר"), ואני מאמין ("שחקי שחקי").

מלבד כהן, זהות שאר נגני הטריו, הפסנתרן והמתופף, התחלפה במהלך השנים. כהן נוהג לצרף לטריו נגנים צעירים בתחילת דרכם, בדרך כלל ישראלים,[16] ובמסגרת זו לפתח את היכולות והחשיפה שלהם. דוגמה בולטת במיוחד היא שי מאסטרו, שכהן פרש כנפו עליו בהיותו בן 19 בלבד, והמשיך לנגן לצד כהן כחמש שנים, ובסופן המשיך לבניית קריירת סולו בינלאומית מצליחה שבה הוביל טריו משלו והוציא איתו שני אלבומים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני הטריו (2004) כהן התבסס בעיקר על הרכבי שישייה, כמו Avishai Cohen Band ‏(Adama, ‏Devotion ו-Colors) ו-The International Vamp Band ‏(Unity). התקופה שקדמה להקמת The International Vamp Band מאופיינת במעבר של כהן לנגן בפסנתר, הכלי הראשון שלמד בילדותו ושבאמצעותו הוא מלחין את יצירותיו, במקום בקונטרבס, וזאת בין השאר מתוך תפישה שיש יתרון חשוב בהובלה בפסנתר. בינואר 2000 בעת שהותו בירושלים (כשמגוריו בניו יורק), החליט כהן להקים לזמן קצר שלישיית פסנתר כאשר הוא, כהן, המוביל בפסנתר. הקונטרבסיסט היה יגיל ברס שהתארח באלבומו האחרון דאז Colors, והמתופף היה דן ארן.[17] כשחזר לניו יורק המשיך כהן בתפקיד הפסנתרן הראשי באלבומיו הבאים (Unity ו-Lyla) עד לאלבום At Home, ששם במקביל חזר לנגינה בקונטרבס והן עבר מהתבססות על הרכבי שישייה להרכב שלישייה, הטריו.

מעבר דומה, של הרכב שישייה המצטמצם לטריו, עשה כהן גם כנגן תחת הובלתו של צ'יק קוריאה. הרכב השישייה של קוריאה Origin שנוסד ב-1997 שבו היה כהן הקוטרבסיסט, צומצם לאחר כשלוש שנים לשלישיית פסנתר ונקרא The Chick Corea New Trio. ישנן הקבלות רבות בין דפוסי הפעולה של קוריאה ובין מהלכים של כהן.[18]

גלגולי הטריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונטרבס (בס) פסנתר (קלידים) תופים (כלי הקשה)
אבישי כהן סאם בארש מארק ג'וליאנה (2004)
אבישי כהן שי מאסטרו מארק ג'וליאנה (בארש←מאסטרו, 2006)
אבישי כהן שי מאסטרו איתמר דוארי (ג'וליאנה←דוארי, 2008)
אבישי כהן שי מאסטרו אמיר ברסלר (דוארי←ברסלר, מרץ 2011)
אבישי כהן עמרי מור אמיר ברסלר (מאסטרו←מור, 2011)
אבישי כהן ניתאי הרשקוביץ אמיר ברסלר (מור←הרשקוביץ, 2011–2012)[19]
אבישי כהן ניתאי הרשקוביץ חורחה רוסי (פברואר 2013; סבב מיוחד בהרכב אורח)[20]
אבישי כהן ניתאי הרשקוביץ עפרי נחמיה (ברסלר←נחמיה, 2013)
אבישי כהן ניתאי הרשקוביץ דניאל דור (נחמיה←דור, ינואר 2014)

דיסקוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמוביל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלבומי אולפן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלבומי הופעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצד אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם צ'יק קוריאה
 • Chick Corea & Origin, Origin: Live at Blue Note (1998)
 • Chick Corea & Origin, Week At The Blue Note (1998)
 • Chick Corea & Origin, Change (1999)
 • Chick Corea & Origin, Corea Concerto – Spain for Sextet & Orchestra – Piano Concerto No. 1 (1999)
 • Chick Corea & Origin, Originations (2000)
 • The Chick Corea New Trio, Past, Present & Futures (2001)
 • The Chick Corea New Trio, Rendezvous In New York (2003)
 • Chick Corea & Origin, Rendezvous in New York (2004)*ברשימה לא נכללו אלבומי אוסף של נושא אחד על ידי אמנים שונים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Nicholas L. Abbey, Aspects of rhythm in the music and improvisation in six pieces by bassist Avishai Cohen, 2011 [9]
 • Richard Johnston, "Avishai Cohen: Finding The Odd Time Within", in Bass Player, Vol. 19 Issue 11, 2008 [10]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרים רשמיים:

ביוגרפיה:

דיסקוגרפיה:

ראיונות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "כיום הוא ללא ספק הג'זיסט הישראלי המצליח ביותר בעולם."בן שלו, הארץ [1] (מרץ 2006). התבטאויות דומות: [2] (אוגוסט 2006), [3] (אוגוסט 2012)
 2. ^ "הג'אזיסט הישראלי הכי מצליח בכול הזמנים" –יוסי חרסונסקי, אתר יוסמוזיק [4]
 3. ^ גם בתוך ישראל: "פרט לדוגמה היוצאת דופן של אבישי כהן, קשה מאוד למכור לקהל המקומי קונצרטים של ג'זיסטים ישראלים" –זיו בן, מפיק סדרת "ג'אז חם" [5] (נובמבר 2006)
 4. ^ 4.0 4.1 בן שלוג'זיסט במובן הרחב, באתר הארץ, 1 במרץ 2006
 5. ^ גיל רוביו, אדמה אדמתי, באתר קול הקמפוס, 31 במרץ 2008
 6. ^ דוגמאות מפורשות:
  "Cohen's work defies easy categorization" –באתר All About Jazz ‏[6]
  "There is no way to reduce bassist Avishai Cohen's music into tidy categories" –במגזין Jazziz (מצוטט באתר All About Jazz ‏[7])
 7. ^ "I don’t use any terms for any music. I think it makes the music smaller" –אבישי כהן, מתוך ראיון באתר JazzUSA, ‏2000
  ראו גם Conversation with Avishai Cohen, ראיון באתר All About Jazz, ‏2003
 8. ^ 8.0 8.1 8.2 Nicholas L. Abbey, Aspects of rhythm in the music and improvisation in six pieces by bassist Avishai Cohen, 2011 ‏[8]
 9. ^ כלומר, אלו משקלים שונים שבהם יחידת הקצב המינימלית (למשל, חלקי השש-עשרה של תיבה סטנדרטית) היא זהה, להבדיל מחלוקה סטנדרטית בפוליריתמיקה של אותו משך זמן למספרים שונים (למשל בפוליריתמיקה של 4:5, בה קצב אחד המחלק את יחידת הזמן לארבעה חלקים שווים מקביל לקצב שני המחלק את יחידת הזמן לחמישה חלקים שווים).
 10. ^ "Jaco Pastorius took me by storm when I was just starting to learn the bass in New York. It changed my life and in a way created a new path for me." –אבישי כהן, מתוך ראיון באתר Made In Pécs, נובמבר 2011
 11. ^ Oksana Faryna, ‏Prominent Israeli jazzman Avishai Cohen shares experiences (ראיון), באתר KyivPost, ‏29 באוקטובר 2008
 12. ^ Edward Kane, ‏ Chick Corea - Rendezvous in New York (ראיון עם צ'יק קוריאה), באתר jazzREVIEW, ‏ 29 בינואר 2011
  תחילה אדם קרוז היה המתופף של Origin ואילו זה הוחלף מאוחר יותר על ידי ג'ף בלרד. בשלב כלשהו השתתף גם טים גרלנד.
 13. ^ הדברים אמורים בעיקר לגבי הגישה המורכבת למבנים קצביים. ראו לעיל בפרק על סגנונו המוזיקלי.
 14. ^ בוצע בפסטיבל הג'אז בקולי 2011 (Cully Jazz Festival), עם מאסטרו וברסלר.
 15. ^ בגליל באתר זמרשת
 16. ^ למעשה רק בגלגולו הראשון של הטריו, עם בארש וג'וליאנה, הנגנים לא היו ישראלים.
 17. ^ Avishai Cohen, ‏Unity, ראו בהערות האלבום
 18. ^ נוסף על כך, העובדה שב-1997 כהן היה נגן צעיר שהעבודה תחת אמן ג'אז נודע כצ'יק קוריאה הביאה אותו לגדולה, כך גם כהן טיפח והביא לשגשוגם של אמנים צעירים תחת הובלתו, וכמו קוריאה הוא הקים מותג הקלטות פרטי, Razdaz Recordz, שבאמצעותו הוציא לאור אלבומים של יוצרים צעירים שטיפח, כפי שאלבומיו הראשונים של כהן הופקו תחת Stretch Records.
 19. ^ המעבר ככל הנראה לא היה מיידי. הרקשקוביץ הופיע בטריו כבר בפסטיבל הג'אז אוסדבה (Usadba Jazz) בסנקט פטרבורג) ביולי 2011. מור לעומת זאת המשיך הופיע פעמים רבות בטריו במהלך 2012, לפחות עד אוקטובר.
 20. ^ יונתן גת, אבישי כהן: "הפעם אני מנגן ג'אז בהארדקור שלו", באתר ynet, ‏28 בפברואר 2013