עצת נפש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל עצת נפש

עצת נפש היא עמותה ישראלית שמטרתה, כעולה מפרסומיה, סיוע ב"סוגיות של תקיפה מינית, התמכרות לפייסבוק ולאינטרנט, נטיות הפוכות (הומוסקסואליות), אובססיות ודחפים מיניים והתמכרותיים"[1]. עיקר פעילותה עם גברים הנמשכים לגברים, ומטרתה לסייע לגברים אלה הפונים אליה לשנות את נטייתם המינית לגמרי או לפחות לסייע לגברים אלה לשפר את התמודדותם עם קשיים תפקודיים העשויים לנבוע מנטייתם[2].

הארגון הוקם בשנת 2001, ואנשיו מסתייעים לעיתים באנשי מקצוע, חלקם מתחום בריאות הנפש.

תחומי עיסוק עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיסוקו העיקרי של הארגון הוא סיוע לגברים הומוסקסואלים המבקשים זאת, שרבים מהם דתיים ומתמודדים עם איסור משכב זכר, לשנות את נטייתם המינית. בנוסף, כאמור, מספק הארגון ייעוץ ותמיכה למעוניינים להימנע מאוננות ("שמירת הברית" בלשון הארגון), מצריכת פורנוגרפיה, משירותי זנות, מהתמכרות למין או לאינטרנט, ולסובלים מטראומה בעקבות תקיפה מינית.

הארגון מפעיל קו תמיכה טלפוני ואתר אינטרנט, ועורך השתלמויות כנסים והרצאות לאנשי חינוך ומקצועות בריאות הנפש[3].

הומוסקסואליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון מתנגד להתמודדות עם הנטייה ההומוסקסואלית באמצעות הכחשה, הדחקה[4], או טיפולי המרה המתיימרים לכפות באופן חיצוני את הנטייה ההטרוסקסואלית על המטופל[5]. הארגון מצהיר שמתוך ניסיונו המצטבר השיטה המוצלחת ביותר להתמודדות עם הומוסקסואליות, מבחינת התוצאות בפועל, היא טיפול המשלב בתוכו את התרפיה הרפראטיבית[6]. הארגון מציע סדנאות: "סדנת המסע אל עצמך"[7] ו"סדנת מעגלים"[8], שהן מעין סוג של טיפול קבוצתי. בנוסף לכך, הוא מפנה לטיפולים רפראטיבים (טיפולי המרה) ממטפלים חיצוניים המומלצים על ידי הארגון.

לדברי אנשי הארגון, חלק מהפונים אליהם מצליחים לשנות את נטייתם המינית, ושאר הפונים עוברים תהליך של שינוי משמעותי המסייע להם בהתמודדות, גם אם אינם מגיעים לפתרון מלא[9]. הארגון מציג עדויות של הומוסקסואלים, לפיהן הצליחו לשנות את נטייתם המינית בעזרת הארגון, או לכל הפחות להפחיתה ולשפר את תחושתם לגביה[10].

פולמוס סביב טיפולי המרה וסביב פעילות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגונים של פסיכולוגים ופסיכיאטרים בארצות הברית ובאירופה מתנגדים לטיפולי המרה בטענה שלא הוכחו כיעילים וכי הם משדרים שלילה כלפי נטייתו המינית של המטופל ושל הומוסקסואלים אחרים. בישראל, בשנת 2011 פרסמה הסתדרות הפסיכולוגים בישראל נייר עמדה בנושא[11], לפיו הבסיס המקצועי והעדויות האמפיריות להצלחתם של טיפולי המרה הוא קלוש למדי ועל המטפל להימנע מלשמש שליח של קבוצה המבקשת למנוע מהמטופל לחיות בדרך ההולמת את נטייתו. עם זאת, פסיכולוג המקבל מטופל החש מרצונו החופשי שנטייתו או התנהגותו המינית ההומוסקסואלית עומדות בסתירה לאמונתו הדתית, או עלולות לגרום לניתוקו מסביבתו החברתית או התרבותית, חייב לכבד את ערכיו ואמונתו של המטופל ולנסות לעזור לו בהתאם. בשנת 2014 החליטו איגוד העובדים הסוציאליים ומשרד הבריאות לאמץ נייר עמדה זה[12][13].

לצד המדווחים על כישלון בתרפיה ואף על דיכאון בעקבותיה, ישנם מטופלים המדווחים על שביעות רצון מתוצאות הטיפול. לפי העמותה, הפסיכולוגים אליהם הם מפנים דיווחו על שיעור הצלחה של כ-80%.[14]

הארגון עצמו זכה לתמיכה, בין היתר של רבנים מחוגים שונים ופסיכיאטרים[15]. לדוגמה, ד"ר ז'אק אייזנברג, מנהל מרפאה לבריאות הנפש של בית חולים הרצוג[16], ראיין בחורים שעברו טיפול ממושך דרך "עצת נפש", והעידו שהנטיות ההומוסקסואליות שהיו להם, הפכו לנחלת העבר, ושבאף רגע לא הרגישו שהפעילו עליהם לחץ פסיכולוגי או גישה שיפוטית[17].

מאידך, אישים אחרים, ובהם להט"ב יהודים דתיים כגון הרב רון יוסף, ראש ארגון הו"ד, מתח ביקורת על הארגון ועל גישתו להומוסקסואליות[18].

סרטו התיעודי של אורי רווח "מצעד האהבה", ששודר ביוני 2008[19], הציג את הארגון ואת פעילותו בעיקר באמצעות ראיונות עם תומכי הארגון ועם צעירים שסיפרו על המוטיבציה שהייתה להם לפנות לסדנאות הארגון ועל התהליך שעברו, והביעו שביעות רצון מתוצאותיהם. לאחר הסרט שודר דיון בנושא פעילות הארגון, בהשתתפות רב, לסבית מארגון בת קול, ופסיכולוג קליני. מאידך, בתוכנית "עובדה" ששודרה באפריל 2009[20], הוצגו ראיונות עם צעירים שהביעו אכזבה מהסדנאות, וטענות נגד הפעלתן, לכאורה ללא פיקוח טיפולי מתאים, ונגד התנהלות הארגון בכלל.

באוקטובר 2014 אמרה ימימה גולדברג, הפסיכולוגית הראשית של משרד הבריאות, שרשימת המטפלים המומלצים של העמותה נמצאת בידי המשרד, ולא כולם פסיכולוגים רשומים.[14] בחודש מרץ 2015, התפרסם תחקיר על העמותה, שבו נטען בין היתר שלמרות דברי העמותה שהיא מפנה לפסיכולוגים, למעשה התחקירן הופנה לטיפול אצל מטפל שאינו פסיכולוג או עוסק באחד ממקצועות בריאות הנפש האחרים[21][22].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "אודות עצת נפש", מתוך אתר העמותה
 2. ^ "מסמך עקרונות עצת נפש בנושא הומוסקסואליות", מתוך אתר העמותה
 3. ^ "השתלמויות אנשי חינוך והדרכת אנשי מקצוע", מתוך אתר הארגון
 4. ^ "טיפים להתמודדות בנטיות הפוכות", מתוך אתר הארגון
 5. ^ "מאמינים באדם- מאמינים בשינוי", מתוך אתר הארגון
 6. ^ מסמך עקרונות עצת נפש בנושא הומוסקסואליות - סעיף 7
 7. ^ תיאור הסדנה באתר הארגון
 8. ^ תיאור הסדנה באתר הארגון
 9. ^ "מסמך עקרונות עצת נפש בנושא הומוסקסואליות"
 10. ^ סיפורים אישיים באתר הארגון
 11. ^ "נייר עמדה בנושא טיפולי המרה" של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, נובמבר, 2011.
 12. ^ צפרא דוויק, מכתב יושב ראש האיגוד לרב רון יוסף, ‏30 ביוני 2014.
 13. ^ יואב אבן, ‏משרד הבריאות קובע: "לא משנים נטייה מינית בטיפולים", באתר ‏mako‏‏, ‏05 באוקטובר 2014‏
 14. ^ 14.0 14.1 סרטונים עצת נפש, סרטון באתר יוטיוב
 15. ^ המכתבים סרוקים באתר הארגון
 16. ^ לפי אתר "עצת נפש". נכון למרץ 2013, לפי פרסום של בית החולים, כיהן מטעם בית החולים כמנהל המרפאה הפסיכיאטרית לילדים ו"מכון אתגר".
 17. ^ מכתבו, מ-07/09/2008
 18. ^ רון יוסף, תשובה למכתב הפתוח של עמותת "עצת נפש", סרוגים, 12.01.2011
  זאב דרור, "עוצו עצה – על ארגון 'עצת נפש' לטיפול בהומואים דתיים, מייסודו של הרב שלמה אבינר", דעות - בטאון "נאמני תורה ועבודה" 17, עמ' 12- 18.
  ראו גם את תגובת יושב ראש הארגון, באתר srugim.
 19. ^ עינת ברזילי, "מצעד האהבה" בערוץ הראשון, באתר nrg‏, 18 ביוני 2008
 20. ^ אורלי וילנאי, עידית אברהמי, עובדה, ‏גאווה פצועה, באתר ‏mako‏‏, ‏6 באפריל 2009‏
 21. ^ נתנאל אזולאי, "אתה צריך לרסן את התשוקות שלך, לאלף את הסוס, לומר לו 'שתוק'", מגזין mako גאווה, ‏25 במרץ 2015
 22. ^ "חבר שלי התאבד לאחר טיפולי המרה", מגזין מאקו גאווה, ‏26 במרץ 2015