פסל החירות (בודפשט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפסל ושני הפסלים המתלווים לו

פסל החירות או פסל החופש (מהונגרית: Szabadság-szobor, מבוטא: סאבאצ'אג סובור) הוא אנדרטה הממוקמת בגבעת גלרט בבודפשט, הונגריה. הפסל מנציח את אלו שהקריבו את חייהם עבור עצמאותה, חירותה, שגשוגה ופריחתה של הונגריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסל הועמד לראשונה בשנת 1947, אז לזכר השחרור הסובייטי של הונגריה במלחמת העולם השנייה מהכיבוש הנאצי של הונגריה שאירע באוקטובר 1944. בזכות מיקומו הגבוה מעל גבעת גלרט, הפך הפסל למאפיין בולט בנוף של בודפשט.

פסל הברונזה בגובה 14 מ' עומד על בסיס בגובה 26 מ' ומחזיק עלה דקל. לפסל מתלווים שני פסלים קטנים המוצבים לצדי הבסיס, בעוד שהאנדרטה המקורית הייתה מורכבת מעוד שני פסלים שמאז הוסרו והועברו לפארק המזכרת, מוזיאון חוץ הכולל פסלים של המלחמה הקרה הנמצא בבודפשט. המצבה עוצבה על ידי הפסל והאמן ההונגרי זיגמונד קישפלאודי שטרובל ולפי דבריו המצבה עוצבה במקור לזכר אישטוון הורטי, בנו של ראש הממשלה של הונגריה לשעבר מיקלוש הורטי, שמת בתאונת מטוסים ברוסיה ולפי התכנונים המקוריים הפסל היה אמור להחזיק ילד במקום עלה דקל שאותו הסובייטים הוסיפו. בזמנה של בניית האנדרטה, תבוסת כוחות מדינות הציר לצבא האדום הוכרזה באופן רשמי כ”שחרור“ — מה שהוביל ליצירת הכיתוב על המצבה ברוסית והונגרית:

A FELSZABADÍTÓ SZOVJET HŐSÖK EMLÉKÉRE A HÁLÁS MAGYAR NÉP 1945

שיכול להיות מתורגם כ"לזכר גיבורי מועצת השחרור הסובייטים, הוקם על ידי ההונגרים אסירי התודה ב-1945"

במשך השנים הבאות, ירד הרגש ההונגרי כלפי הסובייטים עד כדי הגעה למהפכה ב-1956 שהצליחה זמנית אשר במהלכה האנדרטה ניזוקה בכמה מחלקיה. לאחר המעבר בשנת 1989 משלטון קומוניסטי לדמוקרטי הכיתוב על המצבה שונה ל:

MINDAZOK EMLÉKÉRE AKIK ÉLETÜKET ÁLDOZTÁK MAGYARORSZÁG FÜGGETLENSÉGÉÉRT, SZABADSÁGÁÉRT ÉS BOLDOGULÁSÁÉRT

בתרגום מהונגרית: "לזכר כל אלו שהקריבו את חייהם עבור עצמאותה, חירותה ושיגשוגה של הונגריה"

הפסל מעל בודפשט בשעות הערב

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פסל החירות בוויקישיתוף