לדלג לתוכן

כיכר ורשמארטי

כיכר ורשמארטי
Vörösmarty tér (Budapest)
כיכר ורשמארטי
כיכר ורשמארטי
מידע כללי
על שם מִיהָאי וֶרֶשְמָארְטִי
אורך 110
רוחב 100-70
שטח 9300
מיקום
מדינה הונגריההונגריה הונגריה
ערים ראשיות בודפשט
רובע חמישי
מפגשים עיקריים רחוב ואצי
קואורדינטות 47°29′48″N 19°03′02″E / 47.496636°N 19.050617°E / 47.496636; 19.050617
מפה
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

כיכר ורשמארטי (בהונגרית Vörösmarty tér) היא כיכר לא גדולה - מדרחוב להולכי רגל, במיקום מרכזי בבודפשט, באזור הקרוי ליפוטווארוש (בהונגרית Lipótváros), בקצה הצפוני של רחוב ואצי [1] - שהוא מדרחוב קניות ותיירות ראשי של העיר. הכיכר נמצאת ברובע החמישי של בודפשט, ונקראת על שמו של המשורר ההונגרי מיהאי ורשמארטי. הכיכר מוקפת בבניינים ובעסקים, במבני ציבור, ובחנויות יוקרה. במרכזה בנוי פסל גדול. מתחת לכיכר נמצאת תחנת מטרו.

מיקום: הרחובות הגובלים בכיכר הם: Dorottya, Harmincad, Váci, Deák Ferenc, Vigadó.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני שהוענק לה שמה הנוכחי, היו לכיכר שמות רבים, המייצגים תקופות בהיסטוריה של בודפשט ושל הכיכר. בראשית קיומו של המבנה הראשון בכיכר היו הונגריה ובודפשט חלק מהאימפריה האוסטרו - הונגרית, ולכן גם השמות שניתנו משקפים מציאות זו, וניתנו בעיקר בגרמנית, וגם בהונגרית. השמות הקודמים של הכיכר היו[2] החל מ-1812 Theátrom piatcza, משנת השלושים של המאה-19 כיכר השלושים - Dreysigstplatz, מ-1833 כיכר התיאטרון, מ-1840 כיכר הטיילת, החל משנת 1846 כיכר התיאטרון הגרמני - Deutsche Theaterplatz, אך בשנת 1850 השם שונה לכיכר התיאטרון, ללא ציון שמה של גרמניה. ב-1866 הכיכר הפכה לכיכר התיאטרון הישן, וב-1874 לכיכר גיזלה, ארכידוכסית אוסטריה, לכבוד הארכידוכסית של אוסטריה. ב-1918 הפכה לכיכר מיהאי קארואי על שם ראש ממשלת הונגריה, שנהג לשאת בה נאומים. ב-1920 שוב נקראה כיכר גיזלה. שמה הנוכחי, כיכר ורשמארטי הוענק לכיכר בשנת 1926.

הכיכר נוצרה בקרבת שער ואצי של העיר הישנה של בודפשט. במאה השמונה עשרה היו סביב הכיכר בנייניי משרדים ממשלתיים שונים דוגמת משרדי הטבק והמלח, וכן מחסנים של טבק. ב-1787 החליטה עיריית בודפשט לייפות את האזור ולהקים במקום כיכר שוק. בתחילה הכיכר תוכננה להיות גדולה מאד, עד גדות הדנובה, אך מאחר יותר התוכנית שונתה וצומצמה. לקראת סוף המאה השמונה עשרה האזור אוכלס במהגרים מיוון. 1812 נחשבת לשנה מכוננת בהיסטוריית הכיכר, אז נבנה התיאטרון הגרמני, שבעת בנייתו נקרא התיאטרון המלכותי-עירוני[3]. התיאטרון עבר תלאות רבות, הצפת מי הדנובה ב-1838, וגם שריפה ב-1847, שכפי הנראה נגרמה משימוש באביזר פירוטכני. השריפה גרמה נזקים כבדים גם למבנים אחרים בכיכר. למעשה, מהבניינים שהיו קיימים אז, שרד עד היום אך ורק הבניין שנבנה מעט מאוחר יותר על-פי תוכניות של אדריכל העיר יוזף הילד[4], והפך למבנה שכיום הוא בניין ז'רבו, הבניין המזוהה ביותר עם הכיכר. הכיכר נותרה שרופה, עד שבשנת 1868 החליטה מועצת העיר לסלק את השרידים. החלטה בוצעה רק כשנתיים מאוחר יותר. ב-1870 נבנה גם ארמון האס, בצד המערבי של הכיכר. הארמון היה קיים עד מלחמת העולם השנייה, אך נפגע קשות בהפצצה מהאוויר ונשרף. ב-1957 הוקם במקום הארמון חניון לכלי רכב. החניון החזיק מעמד שנים בודדות בלבד. ב-1971 נהרס החניון, ובמקומו נבנה מרכז לניהול הפעילות המוזיקלית של הונגריה, שעסק בארגון קונצרטים, מופעים וכדומה. הפסל שבמרכז הכיכר הוקם ב-1908.

הכיכר במאה ה- 21[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיכר ורשמארטי בנויה בצורת מלבן לא סימטרי. אורכה 110 מטר, רוחבה בצד הצפוני כ-100 מטר, ובדרומי 70 מטר[5]. הכיכר מוקפת במבנים המאוכלסים על ידי פירמות מקומיות ידועות, וחברות בין לאומיות. הוותיק והידוע מכול המאכלסים את הכיכר הוא קפה ז'רבו, שקיים באותו המקום משנת 1870. בבית הקפה ניתן למצוא את מגוון המאפים ההונגריים המסורתיים האופייניים, דוגמת קורטוש, קפה ומשקאות חריפים, חלקם אופייניים גם הם למסורת ההונגרית. קפה ז'רבו הוא גם אתר תיירותי. גם המשרדים של הבנק הסיני בנק אוף צ'יינה נמצאים בכיכר, וכן פועלים בה בתי קפה נוספים, מסעדות, כל-בו גדול השוכן במבנה העשוי ברובו מזכוכית, והופך אותו לשונה ממראה אירופה הקלאסית של שאר המבנים שבכיכר.

קבוצת הפסלים בכיכר, פסלו של ורשמארטי יושב מעל כל האחרים.

במרכז הכיכר ניצב פסל גדול של המשורר ההונגרי מיהאי ורשמארטי, שעל שמו היא נקראת. הפסל עשוי משיש קרארה, והוצב בשנת 1908[6], תוכנן על-ידי קאלוש אדה[7], והביצוע הופקד בידיי מארקוש גזה. למעשה, מדובר בקבוצת פסלים, כיוון שלצד המשורר ניצבות בפסל דמויות שונות, המייצגות שכבות מגוונות של העם ההונגרי, איכרים, פועלים, נשים ילדים ותינוקות. חלק מהדמויות לבושות בבגדים הונגריים מסורתיים, ואחת מהן אוחזת באת חיפרה. הדמויות הנוספות מפוסלות בגובה נמוך יותר מדמותו של המשורר ורשמארטי, המגיעה עד לגובה 3.3 מטר.

מזרקת האריות ממוקמת בצד הצפון מזרחי של הכיכר. מדובר באריות המתיזים מפיותיהם. המזרקה הוצבה בכיכר ב-1985. במרכז המזרקה עמוד שיש קטום, ממנו יוצא צינור ברזל אנכי, שבראשו פנסי תאורה. המזרקה נבנתה על אתר של מעיין קיים, נוצרה על-ידי וילד לאסלו - László Wild, והפסלת אגנש פטר - Ágnes Péter[8].

הונגריה:ערים, בודפשט: כיכרות, הונגריה:היסטוריה
מראה קפה ז'רבו בכיכר.

בחודשי הקיץ הכיכר מתמלאת בדוכנים המוכרים בירה ומשקאות קלים וחריפים[9]. מתקיימים מופעים מוזיקליים של מוזיקת עולם, תזמורות ג'אז, מוזיקה קלאסית, ומוזיקה צוענית. בנוסף, מתקיימים מופעים מתחלפים אחרים. מדי שנה לפני הקיץ נערך שבוע הספר בכיכר, ונפתחים דוכנים למכירת דברי אומנות של אומנים מקומיים. בחורף מתקיים בכיכר שוק חג המולד. השוק נערך בדרך כלל מהשבוע האחרון בחודש נובמבר, ועד סוף חודש דצמבר. בתקופה זו הכיכר והבניינים סביבו מקושטים ומוארים בתאורה חגיגית מיוחדת, ומוקמים עצי חג מולד מוארים, וגם קירות הבניינים הניצבים סביב הכיכר מוארים בתוארה צבעונית, של עצי חג מולד וירטואליים ודמויות ונושאים הקשורים לחג המולד ולחגיגות השנה החדשה. בלילה שבין 31 בדצמבר ל-1 בינואר, הכיכר הכיכר מהווה אתר לקבלת השנה החדשה, כמקובל עם ספירה לאחור, שתיית שמפניה ומשקאות חריפים, נשיקות, וכל שאר המנהגים המקובלים בקבלתה של שנה חדשה.

בסוף המאה העשרים החליטו עיריית בודפשט ועיריית הרובע, על שיפוץ ושדרוג הכיכר. השדרוג החל בשנת 2019[10], וכלל את הזזת מזרקת האריות למיקום חדש, ניקוי הפסל המרכזי בכיכר, החלפת הריצוף בכל השטח, שיפור החיבורים עם הרחובות הסמוכים, והתקנת מערכת השקיה חדשה. החלקים הירוקים בכיכר שונו והורחבו בעשרה אחוזים, ובדרכי הגישה לרחובות הסמוכים ניטעו עצים בוגרים חדשים, עצים ננסיים ושתילים בחביות. גם חזיתות הבניינים הסמוכים הגובלים בכיכר זכו לשדרוג וניקוי. מערכת תאורה חדשה הותקנה לימי שגרה, וגם תאורה מיוחדת לאירועים חגיגיים.

הכיכר גובלת ברחוב ויגאדו (בהונגרית Vigadó), ובקרבה מיידית אליה נמצא גם מועדון ויגאדו[11], שהוא אולם קונצרטים ומקום בילוי מקובל מאד על המקומיים ועל תיירים כאחד.

תחבורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכיכר עצמה היא מדרחוב, ואין מתאפשרת בה תנועת כלי רכב. גם חלק מהחיבורים עם הרחובות הסמוכים הם מדרחוב, וכמובן רחוב ואצי, שהוא כולו מדרחוב. תחנה סופית של קו מטרו M1, בנויה ממש מתחת לכיכר ורשמארטי, ומשתרעת עד לדרך מקסיקו הסמוכה. תחבורה ציבורית נוספת בקרבת מקום אפשרית עם קווי חשמלית מספר 2B, 2, 23, וגם באמצעות תחנת אוטובוס סמוכה של קו עירוני מספר 15.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כיכר ורשמארטי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ We love Budapest, Vörösmarty tér - Hely - We love Budapest, welovebudapest.com, ‏2020-02-05 (ב־)
 2. ^ Vörösmarty tér | egykor.hu, egykor.hu
 3. ^ A Német Színháztól a Luxus Áruházig – a Vörösmarty tér története, pestbuda.hu, ‏2018-08-06 (בהונגרית)
 4. ^ Laza, Gerbeaud-ház, Budapest | Kereskedelem | Épületek, Kitervezte.hu (ב־)
 5. ^ Google Maps, Google Maps (ב־)
 6. ^ Pál Tamás, Vörösmarty Mihály-emlékmű, www.kozterkep.hu (בהונגרית)
 7. ^ Költészet napi séta – A legnagyobb magyar poéták budapesti szobrai, pestbuda.hu, ‏2020-04-11 (בהונגרית)
 8. ^ Vörösmarty Square, Budapest (באנגלית אמריקאית)
 9. ^ מטרופוליס בודפשט, תל-אביב: ידין רומן ודיטה קול, 2005, עמ' 123-124
 10. ^ A Vörösmarty tér megújítása, www.blvf.hu
 11. ^ budapestconcert, Vigado Concert Hall Budapest, Budapest Concert, ‏2016-11-10 (באנגלית בריטית)