קאוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קאוסאיטלקית: Kaos) הוא סרטם של האחים טביאני, ויטוריו ופאולו. הסרט נוצר באיטליה בשנת 1984. הצלם היה ג'וזפה לאנצ'י ואת המוזיקה הנפלאה לסרט כתב ניקולא פיובאני, שחיבר גם את המוזיקה לסרט "הלילה של סן לורנצו", גם הוא של האחים טביאני, וכן לסרטים של פדריקו פליני ולסרטו של רוברטו בניני, החיים יפים.

הסרט "קאוס" בנוי על פי סיפורים קצרים של לואיג'י פיראנדלו. כל הסיפורים מתרחשים בסיציליה במחצית השנייה של המאה ה-19 וראשית המאה ה-20. בין הסיפורים השונים מקשר עורב, שאיכרים לוכדים בראשית הסרט, קושרים פעמון לצווארו ומשחררים אותו, והוא מתעופף מעל ראשיהם ומצלצל כמבשר, אם רעות ואם טובות, בלוויית מוטיב מוזיקלי חוזר (לייטמוטיב). העורב גם מסמל את החריג והשונה בחברה (הוא נתפס כשהוא דוגר על ביצים, למרות היותו זכר, ולכן בתחילת הסרט האיכרים מתעללים בו ורק לאחר מכן משלחים אותו לחופשי עם הפעמון לצווארו). אנשים חריגים (או מוחרגים או מודרים) עומדים ביסוד שלושת הסיפורים הראשונים של הסרט. בסוף הסיפור הראשון ישנה השלמה של החריג עם מצבו, בסוף הסיפור השני הוא כבר זוכה לעדנה ולנחמה, ובסוף הסיפור השלישי הוא יוצא מנצח.

עלילות הסיפורים המרכיבים את הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבן האחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמות הראשית בפרק זה היא כפרייה זקנה, אלמנה בודדה, שבניה היגרו זה כבר לאמריקה והותירוה לבדה בכפר הנידח בסיציליה. שוב ושוב היא שולחת להם מכתבים, אך הם אינם עונים לה. בני כפרה חושבים אותה למשוגעת. כאשר עוד קבוצת צעירים מבני הכפר מכינה עצמה לנסיעה, באה הזקנה אל מקום ההתכנסות כדי למסור להם מכתב אל בניה הרחוקים, ובהזדמנות זו מתוודע אליה הרופא, המשכיל היחיד במקום. האיש, ששמע כי היא בודדה לאחר שכל בניה עזבוה, תמיה לגלות, שהגבר הצעיר השומר את צעדיה מרחוק גם הוא בנה, אך היא מסרבת להכיר בו ומגרשת אותו מעל פניה. הרופא חוקר אותה בעדינות ושומע את סיפורה הטרגי. בנה זה נולד לה כתוצאה מיחסים שכפה עליה האיש, שרצח את בעלה בברוטאליות בתקופת מאבקי העצמאות של ג'וזפה גריבלדי ושיחק בגולגלתו. עקב דמיונו הבולט לאביו, האם איננה יכולה לשאת את קרבתו ומרחיקה אותו מעליה בתקיפות עיקשת, שאיננה מדבירה את מסירותו המתמשכת אליה. האם והבן מתייסרים בבדידותם, כבולים בזכרונות העבר המחרידים שאין להם מרפא ואין להם פתרון.

מחלת ירח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרק זה מופיע בטא, איכר צעיר, שזה עתה נשא לו לאישה נערה מכפר סמוך בשם סידורה והביאה אל ביתו המבודד. הנערה, שנישאה לו משום שאמה העדיפה אותו על פניו את בן דודה, הולכת אחריו, אך אינה יודעת, שבעלה מוכה ירח. מדי חודש, בליל ירח מלא, הוא נתקף טירוף שאין לו שליטה עליו. כאשר מתקרב הלילה הגורלי בפעם הראשונה מאז נישואיהם, בטא מורה לסידורה להסתגר בבית ולא להניח לו להיכנס ויהי מה, אך עדיין אינו מגלה לה את הסיבה לדרישתו. רק כאשר היא שומעת את יללותיו ודפיקותיו הפראיות בדלת הבית, ולאחר שבטא בטירופו מנפץ את החלון ומושך בשערה, היא מבינה למה נכנסה בבלי דעת. בבוקר היא נמלטת אל בית אמה. בטא בא לשם, מתיישב ברחוב (כי לא נתנו לו להיכנס לאף בית), ומספר לראשונה את סיפורו לאוזני בני הכפר. הוא מספר כי כאשר היה תינוק נאלצה אמו לעבוד בשדות בלילה, והניחה אותו בעריסה אל מול הירח. אז כישף אותו הירח, ומאז נעשה מוכה ירח, כל אימת שהירח מגיע למילואו. הוא מתנצל על כך שלא סיפר על מחלתו לפני כן אך מסביר כי אילו עשה כך אף בחורה לא הייתה רוצה אותו. הוא מציע, שאשתו תשוב עמו הביתה וכשיתחדש ליל ירח מלא בחודש הבא, תבוא אמה לשהות אתה בבית. סידורה משתכנעת לחזור רק לאחר שהאם מבטיחה לבוא עם בן-דודה האהוב, סארו, כשבסתר לבה היא מקווה לממש עמו את אהבת נעוריה, שאותה לא זכתה להגשים. ואולם סארו, שבתחילה היה גם הוא להוט לבלות עם סידורה לילה לוהט, מגלה רגישות ואמפתיה כלפי בטא, ומאבד את החשק לבילוי הלילי. לסידורה ההמומה הוא מסביר: "הוא סובל". (ברגע זה מתרחש מהפך גם בגישת הצופה כלפי בטא, מייצור מאיים ומפחיד לסובייקט מיוסר ומעורר הזדהות). סארו מצליח להתגבר על אימת מוכה הירח, ניגש את בטא, עוצר את עוויתותיו ומסייע לסידורה להתגבר על פחדיה ולהתקרב מחדש אל בעלה.

הכד[עריכת קוד מקור | עריכה]

דון לולו, בעל אדמות עשיר, אכזר ורודני, מזמין כד חרס ענקי לאצור בו את השמן מיבול הזיתים המבורך שזכה לו. הג'ארה מגיעה בשלום ליעדה ומוצבת על כנה, אבל בלילה קורה אסון - הכד החדש וכביר המידות נשבר לשניים בדרך בלתי נודעת. דון לולו המום וחסר אונים, אך אשתו ועובדיו מזמינים את מתקן הכדים הטוב ביותר בסיציליה - רב אמן גיבן, יחיד במינו, שבידו דבק פלאים סודי שהמציא ואת סודו אינו מגלה. האמן אמנם מתקן את הכד השבור, אך לדרישת דון לולו הוא נאלץ לחזק אותו גם בתפרים, נוסף לדבק הפלאים שלו, ולצורך התיקון עליו להיכנס אל תוך הכד לפני חיבורו ואין הוא לוקח בחשבון, שהגבנון ימנע ממנו לעבור בפי הכד לאחר שיתוקן. בעלי הכד מסרב לשבור אותו כדי לשחרר את המתקן אם זה לא יסכים לפצותו על שבירת הכד, והגיבן נשאר כלוא וחסר אונים, אך במשך הלילה הוא מקהיל סביבו את אנשי דון לולו, הששים להזדמנות למרוד באדוניהם הנוגש. הם מביאים מזון ומשקה לאמן הכלוא ומקיפים אותו בשירה ובריקודים פראיים, בעוד הדון מסתגר עם אשתו בביתם המפואר וחושש לצאת. הסיפור מסתיים כאשר דון לולו הרתחן והמושפל בועט בג'ארה, מגלגל אותה עד שהיא נשברת ללא תקנה והאמן הגיבן משתחרר ללא תנאי והולך לדרכו, גא, מנצח ומסתורי כלעומת שבא.

רקויאם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשי מרגרי, כפר זעיר ונידח בהרים, באים לדרוש בית קברות משלהם. הזקן שייסד את הכפר נוטה למות ומסרב להיקבר, כמו קודמיו, בבית הקברות של עיירת המחוז לרגלי ההרים, שם יושב הברון, בעל האדמות שעליהן הוקם הכפר מרגרי. לטענת הברון, הזקן ואנשיו השתלטו על אדמותיו ללא רשותו, ואם כי איננו מונע מהם את הישיבה עליהן בחייהם, הוא מסרב בתוקף להתיר למתים להשתלט על אדמותיו מתחת לפני הקרקע. שוטרים מלווים את משלחת הכפריים בדרכם בהרים, אך בהגיעם אל הכפר הם מוצאים, שכל אנשיו מכונסים סביב הקבר, שנכרה לזקן הגוסס היושב לפניו בכורסתו וממתין למותו. לפי צו הברון מתחילים השוטרים להרוס את ראשית בית הקברות הנבנה והולך, אך הזקן מערים עליהם כשהוא מתחזה למת. מול המוות נכנעים השוטרים ועוזבים את המקום, והזקן מוצא מארונו ומושב אל כורסתו, להמתין עם כל בני הכפר למותו.

אפילוג - שיחה עם אמא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרק המסיים את הרצף מופיע לואיג'י פיראנדלו עצמו, החוזר אל כפר הולדתו הסיציליאני לראשונה מאז מות אמו. החיים ברומא היו עליו למעמסה והוא חש, שמישהו קורא לו ודוחק בו לחזור אל בית ילדותו. כל תחילתו של קטע זה רצופה בתמונות הלקוחות מארבעת הסיפורים הקודמים, באופן המרמז על טשטוש הגבולות שבין דמיון למציאות. בבית אמו המנוחה הוא מדמה לראותה יושבת ומשוחחת עמו, בדמות כמעט חיה, שנראית לרגע כאילו היא חלק מן המציאות. ופירנדלו מבקש מאמו שתחזור על סיפור שסיפרה לו שנים קודם לכן, משום שכבר זמן שב שהוא רצה להיזכר בו ולהעלותו על הכתב, אך קטע מסויים בו נשכח ממנו. האם מתחילה לספר את הסיפור, והמצלמה עוברת לפרק מן העבר, כשקולה של האם מלווה אותו. הסיפור הוא זיכרון מימי ילדותה של האם, כאשר הפליגה בסירה עם אמה, אחיה ואחיותיה אל האי מלטה, כדי לבקר את אבי המשפחה, הגולה שם בצו השלטונות לאחר שהיה מעורב במהפכת 1848. במהלך המסע הימי עוצרת המשפחה למנוחה באי אבן הגיר, והמלח המשיט אותם בסירתו ממליץ לאם להרשות לילדים לגלוש אל המים על פני הסלעים הלבנים, שאבק הגיר שעליהם בריא לעור. הילדים מטפסים בצהלה על הסלעים התלולים וגולשים מהם אל ים הטורקיז באחת התמונות היפות ביותר בקולנוע. כאן נקטע הסיפור, קולה של האם מפסיק להישמע ברקע והמצלמה חוזרת אל ביתו של פירנדלו בסיציליה, אלא שכעת נמצא שם הסופר לבדו, ודמות אמו נעלמה כלא הייתה.

היו שסברו כי עיקרו של סיפור זה איננו בעלילתו אלא באווירה, במוזיקה ובצילום, אך לא כך הדבר. למעשה יש כאן משחק בין דמיון למציאות מן הסוג החביב על פירנדלו בכל יצירתו. דמותה של האם, הממשית כל כך, כבר מתחילה לשכנע את הצופה כאילו היא חלק מן המציאות, אך העובדה שהסיפור נקטע רומז לכך שזוהי כנראה הנקודה שממנה שכח פירנדלו את ההמשך. בכך מתחוור לו - ולצופה - כי הסיפור איננו מושמע באמת מפי האם, אלא מזכרונו הקטוע, והסופר הוא שדמיין את אמו משוחחת עמו. הסצנה הקצרה בבית, שבה כבר האם נעדרת, מחדדת את ההבנה כי הוא שב והבהיר לעצמו את הגבול שבין דמיון למציאות.

הסרט נקרא "קאוס" על שם כפר הולדתו של פירנדלו (שהיום כבר נקרא "כפר פירנדלו"). הוא זכה בשעתו לתשומת לב למסויימת, אך לא עורר הדים נרחבים, ותוך כמה שנים נשכח. למרות זאת, יש הסבורים כי זהו אחד הסרטים המיוחדים, המרגשים, העדינים והמתוחכמים ביותר שנוצרו אי פעם בתולדות הקולנוע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "קאוס", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)