קבוצת שלמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איי.טי.או שמלצר החזקות בע"מ
Shlomo group new logo.png
סוג חברה פרטית
מייסדים שלמה שמלצר
תאריך הקמה 1969
בעלות עתליה שמלצר
ענפי תעשייה החזקות, נדל"ן, אנרגיה, רכב, תקשורת, ביטוח, מספנות ולוגיסטיקה
הכנסות 3.70 מיליארד ש"ח (2019)[1]
רווח תפעולי 319 מיליון ש"ח (2019)[1]
רווח 203 מיליון ש"ח (2019)[1]
הון עצמי 1.45 מיליארד ש"ח (2019)[1]
סך המאזן 9.80 מיליארד ש"ח (2019)[1]
אנשי מפתח אסי שמלצר (יו"ר); עתליה שמלצר (נשיאה); אייל גור (מנכ"ל)
 
www.shlomo.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

איי.טי.או שמלצר החזקות בע"מ המוכרת בשם קבוצת שלמה, היא חברת החזקות ישראלית פרטית העוסקת, באמצעות חברות בנות בשירותי הרכב, עסקי נדל"ן, תקשורת, ביטוח, מספנות ולוגיסטיקה. גרעין הקבוצה הוקם בשנת 1969 על ידי שלמה שמלצר. המחזור המאוחד של כלל תחומי הפעילות העסקיים של קבוצת שלמה עמד בשנת 2019 על 7 מיליארד ש"ח.[דרוש מקור] בעלת השליטה בחברה היא עתליה שמלצר, ויו"ר הקבוצה הוא אסי שמלצר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת ש. שלמה החזקות בע"מ הוקמה בשנת 1969 כחברה להשכרת רכב ומתן שירותי רכב. בשנת 1983 נרשמו מניותיה של החברה למסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב. בדצמבר 2010 הפכה החברה לחברה פרטית שהיא תאגיד מדווח.

ב־1990 הצטרפה לקבוצה חברת "גולד בונד/ קונטרם", המתמחה בתחום אחסנה ושינוע של מכולות ובמתן פתרונות לוגיסטיים למטענים.

בשנת 1991 הוקם "שלמה השכרת רכב", המרכז הלוגיסטי הראשון של הקבוצה, בקריית אריה בפתח תקווה. באותה שנה הקבוצה קיבלה את הזיכיון למכירת רכבי סקודה בישראל.[2]

ב־1995 השתתפה הקבוצה ברכישת מספנות ישראל, לאחר שבממשלה החליטו להפריט את החברה.[3]

בשנת 1996 קבוצת שלמה רכשה את חברת "קופל נהיגה עצמית" ושינתה את שמה ל"חברת ניו קופל", שקיבלה את ניהול צי הרכב של לקוחות קבוצת שלמה.

בשנת 2002 קיבלה החברה את הזיכיון לפעילות בישראל של חברת השכרת הרכב העולמית Sixt.

ב־2003 נרכשה חברת "פויכטונגר", שהפכה לקבוצת ההחזקות "אפקון". החברה נסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב ומתמחה בתחומי תשתיות, מערכות אלקטרומכניות, בקרה ואוטומציה וכן בתחום התקשורת[4].

ב־2005 הרחיבה הקבוצה את פעולתה אל מחוץ לגבולות ישראל עם הקמתה של הזרוע שזכתה לכינוי "שלמה רומניה", אשר סיפקה שירותי ליסינג, השכרה ומכירה של רכבים.

ב־2007 נוספה חברת "שלמה נדל"ן" וב־2008 הוקמה "ש. שלמה חברה לביטוח" .

ב־2011 קיבלה הקבוצה זיכיון ליבוא מותג הרכב הגרמני "אופל" בישראל[5] מידי יבואנית הרכב UMI[6], וגם באזור בוקרשט, רומניה. באותה השנה, הקבוצה הקימה את "קריית שלמה", מרכז שירות ולוגיסטיקה הממוקם סמוך לצריפין. במתחם, המתפרש על יותר מ-60 דונמים, מציעה הקבוצה שירותי ליסינג תפעולי, השכרת רכב, מכירות מכוניות משומשות ומוסך. בנוסף, משמש המרכז כמתחם הלוגיסטי והניהולי עבור הקבוצה. [7]

בשנת 2013 הטיל המשרד להגנת הסביבה קנס בסכום כולל של 1,549,100 ש"ח על מספר יבואני רכב ובהם "קבוצת שלמה", משום שלא פרסמו החברות את שיעור פליטת הזיהום של המכוניות. בהודעה שפרסם המשרד להגנת הסביבה צוין כי אין זו הפעם הראשונה שבה קבוצת שלמה נקנסת בשל ההפרה המדוברת.[8]

בשנת 2014 החברה הייתה אמורה לרכוש את חברת הדלק סונול מידי קבוצת עזריאלי, אך עסקה זו נקטעה בעקבות מותו הפתאומי של שלמה שמלצר,[9] ויממה לאחר מכן גם עם פטירתו של דוד עזריאלי[10]. בעקבות כך, מונה בנו אסי שמלצר ליו"ר הקבוצה ואלמנתו עתליה שמלצר לבעלת השליטה בקבוצה.[11]

בשנת 2015 זכתה קבוצת שלמה במכרז על היכל קבוצת שלמה, אשר משמש בין היתר כאולם הביתי של קבוצת הפועל תל אביב (כדורסל), למשך 8 שנים.

ב-2017 רכשה קבוצת שלמה את הזיכיון ליבוא תוצרת החברה הסינית BYD Auto והחלה בייבוא רכבים ואוטובוסים חשמליים[12]. בשנת 2019 יובאו 10 אוטובוסים חשמליים ראשונים, אשר השתלבו במערכת התחבורה הציבורית של חברת אגד בירושלים.[13]

בשנת 2019 העבירה קבוצת שלמה את זיכיון "אופל ישראל" לידי קבוצת לובינסקי, וזאת במטרה להתמקד בשירותים ולא במוצרים.[14]

באוקטובר 2020 נכנסה "קבוצת שלמה" כשותפה בחברת התיירות "תלמה תיירות"[15]

היקף הפעילות הכלכלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזור הפעילות העסקית הכולל של קבוצת שלמה נמצא בצמיחה בעשר השנים האחרונות: בשנת 2008 עמד מחזור הקבוצה על 4.3 מיליארד ש"ח, שנתיים לאחר מכן ב־2010 זינק המחזור ל־5.3 מיליארד ש"ח, בשנת 2016 עמד המחזור על 6.85 מיליארד ש"ח וב-2019 עמד מחזור המכירות השנתי על למעלה מ־7 מיליארד ש"ח.

מבנה הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת איי.טי.או שמלצר החזקות בע"מ, המוכרת בשם "קבוצת שלמה", כוללת מספר חברות, ובהן:

ש. שלמה החזקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחת חברת ש. שלמה החזקות בע"מ פועלות מספר חברות נוספות.

חטיבת הליסינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

חטיבת הליסינג של "ש. שלמה אחזקות" היא חברת הליסינג הגדולה ביותר בישראל, עם צי כלי רכב המונה כ־80,000 כלי רכב. מתוכם כ־54,000 כלי רכב הם רכבי ליסינג (ליסינג תפעולי וליסינג פרטי). לחברה 3,500 לקוחות עסקיים. בתחום הליסינג התפעולי מחזיקה קבוצה שלמה החזקות בכ־25% מנתח שוק הליסינג בישראל. בתחום הליסינג הפרטי לחברה כ-20,000 לקוחות מאז שנת 2009, כ־32% מנתח השוק.

חטיבת ההשכרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום השכרת הרכב מחזיקה קבוצת שלמה כ־25% מהשוק הישראלי עם צי של 13,000 כלי רכב להשכרה ו-29 תחנות השכרת רכב ברחבי הארץ. קבוצת שלמה מחזיקה גם בזיכיון בלעדי בישראל של חברת ההשכרה הבינלאומית Sixt שלה נציגות ב־105 מדינות ברחבי העולם עם כ-4,000 נקודות השכרה.[16]

פעילות נוספת של "קבוצת שלמה" בתחום הרכב הוא מכירת כלי רכב מיד ראשונה. הקבוצה מפעילה 33 נקודות מכירה ברחבי הארץ ומדווחת על כ־25,000 מכירות בשנה המהוות כ־25% מנתח השוק לתחום זה.

שלמה ביטוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת שלמה קיבלה בנובמבר 2007 רישיון מהמפקח על הביטוח. בתחילת 2008 הוקמה "שלמה חברה לביטוח" המספקת ביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח בתי עסק וביטוח תאונות אישיות.

לקבוצה 700,000 לקוחות עם 1,500 סוכני ביטוח פעילים. לפי פרסומי החברה שווי תיק ההשקעות של החברה עומד על סך של 1.7 מיליארד ש"ח.

תביעות נגד החברה וחברות הקשורות בה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות תובענה ייצוגית שהוגשה נגד החברה וחברות הקשורות בה, נקבע בהסכם פשרה שאושר על ידי בית המשפט במאי 2020 שהחברה תיתן ללקוחותיה הטבה בסך 38 מיליון ש"ח בצורת זכות לשכור כלי רכב ללא תמורה על פני תקופה כוללת של 6 שנים.[17]

בשנת 2019 פתחה רשות המיסים בחקירה עקב חשדות בעניין התנהלותן של חברות בקבוצה בקשר עם גביית מע"מ בגין ביטוחי חובה. במאי 2020 הסתיימה חקירה זו בהסדר לפיו תשלם הקבוצה מס בסך כ-12.7 מיליון ש"ח בגין השנים 2008–2011, ובנוסף תשלם כופר בסך 478 אלף ש"ח.[18]

ש.י.ר חטיבת מוסכים ושירותי דרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת שלמה מפעילה רשת מוסכים עם 400 נקודות שירות המציעות שירותי מכונאות ותיקונים קוסמטיים עבור למעלה מ־300,000 הלקוחות המנויים על שירותי הדרך אותם מפעילה הקבוצה.

אפקון החזקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת "אפקון" הנמצאת בשליטה "קבוצת שלמה" (62%) מספקת מגוון של מוצרים ושירותים עבור תשתיות וטכנולוגיות למגוון חברות בשוק.

באפקון, שנוסדה ב־1945 עובדים היום 1,250 עובדים. קבוצת "אפקון" כוללת את חברות אפקון התקנות ושירותים, אפקון בקרה ואוטומציה, אפקון בנייה ותדיראן טלקום. משנת 2019 הקבוצה הקימה את "אפקון תחבורה חשמלית" לשם קידום ובנייה של תשתיות עבור רכבים חשמליים.

פעילותה של אפקון מתקיימת ברחבי תבל לרבות ברומניה, גרמניה, סין, הודו, ארצות הברית ורוסיה. לאפקון החזקות גם חטיבת בנייה השותפה בהקמת מרכז הפיתוח הבינלאומי של חברת אינטל בפתח תקווה.[19] חברת "אפקון" נסחרת בבורסת תל אביב.[20]

ש.י.ר שלמה נדל"ן[עריכת קוד מקור | עריכה]

"שלמה נדל"ן" הוקמה בשנת 2007, כחברה העוסקת בתחום הנדל"ן המניב וייזום לנדל"ן מניב בישראל ובמערב אירופה. הפעילות של החברה כוללת בעיקר השבחת נכסים, כאשר היא רוכשת נכסים ומשביחה אותם על ידי שיפוץ, שינוי דיירים, הוספת שימושים, הגדלת זכויות וכיוצא בזה, לרבות בתי מלון ומבני מסחר ומשרדים. בתום תקופת ההשבחה, חלק מהנכסים מוצעים למכירה וחלקם משמש למטרת השכרה לצדדים שלישיים. שווי תיק הנכסים של "שלמה נדל"ן" נאמד ב־2 מיליארד ש״ח וההון העצמי מוערך בכ-600 מיליון ש"ח. לחברה נכסים בשטח להשכרה בהיקף כולל של כ-154 אלף מ"ר בישראל ו-90 אלף מ"ר באירופה. מטות החברה הן ב"קריית שלמה" בצריפין, ובפרנקפורט, גרמניה.

עסקאות בולטות שביצעה שלמה נדלן בשנים האחרונות הן: עסקת מכירה של 50% מהזכויות במתחם גדול בקריית אריה בפתח תקווה לקבוצת רוגובין בו יוזמת שלמה נדלן יחד עם קבוצת רוגובין פארק תעסוקה מודרני לחברות טכנולוגיה, וכן עסקה במסגרתה רכשה שלמה נדלן את זכויותיה של חברת ECI Telecom בשטח גדול בפתח תקווה וגבעת שמואל בו יוזמת שלמה נדלן מתחם עירוב שימושים.

מאז שנת 2013 מתמחה החברה בתחום ההתחדשות העירונית במסלולי פינוי בינוי ומסלולי תמ"א 38/2, עם מספר פרויקטים באישראל ובגרמניה. פרויקט הדגל של החברה הוא מתחם בגבעתיים אשר עתיד לכלול למעלה מ-1,000 דירות. [21]

מספנות ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מספנות ישראל" היא המספנה הגדולה בישראל ואחת מהמספנות בבעלות פרטית הגדולות במזרח התיכון.

החברה פועלת בתחום הצבאי בתכנון ובנייה של ספינות טילים עבור משרד הביטחון, בנייה ותחזוקה של כלי שיט וספינות עבור משמר החופים וכספקית שירותי תיקונים לספינות חיל הים הישראלי ולמדינות נוספות.

בתחום האזרחי החברה פועלת במתן שירותי לוגיסטיקה לתחומי היבוא והייצוא ושירותי תיקוני ספינות. מתקני החברה ומשרדיה ממוקמים בחלקו המזרחי של נמל הקישון בחיפה על שטח של 335 דונם שנחכר מרשות הנמלים והרכבות ומשמשים בתור נמל פרטי. לרשות החברה רציף באורך של 900 מטרים עם מים בעומק של 12 מטרים.

בנוסף, החברה מבצעת עבודות מתכת תעשייתיות ומבני פלדה גדולים, כמו ייצור עגורנים, מתקני התפלת מים, מתקני גז טבעי ועוד. בנוסף, המספנה מייבאת מלט עבור ענפי הבנייה והתשתיות [22].

גולד בונד[עריכת קוד מקור | עריכה]

"גולד בונד" שבבעלות קבוצת שלמה היא למעשה קבוצה נוספת המחזיקה במספר חברות, עיקר פעילותה באזור אשדוד. פעילות זו כוללת את התחומים הבאים:

 • פעילות מסוף מכולות: כוללת מתן שירותי מסוף ואחסנת מכולות מלאות ליבוא ויצוא, לרבות מכולות קירור ומכולות ריקות.
 • פעילות מסוף מטענים: כוללת קליטת מכולות ריקות, פריקת וריקון המכולות ופיצול המטענים לפי הלקוחות.
 • פעילות חופשית: כוללת שירותי אחסנה למכולות ומטענים לאחר שחרורם מהמכס, טיפול במטענים, פריקת מכולות ומתן שירותים לוגיסטיים (לרבות הובלת מטענים).
 • השכרת שטחי אחסון ומחסנים.

ברשות "גולד בונד" תחנת רכבת בבעלות החברה המאפשרת שינוע מטענים וסחורות מאשדוד לשאר חלקי הארץ.

זכיינית BYD Auto בישראל וברומניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2017 רכשה קבוצת שלמה את הזיכיון של התאגיד הסיני BYD Auto שתקף ברומניה ובישראל. חברה BYD Auto היא חברה רב לאומית, הוקמה במחוז שנזן, סין. מאז הקמתה בשנת 1995, BYD Auto פיתחה מומחיות בסוללות נטענות. בשנת 2016, BYD Auto מכרה 114,315 כלי רכב חשמליים חדשים, גידול של 70% מהשנה שקדמה לה, גבוה יותר מאשר שיעור הצמיחה הממוצע של רכבי אנרגיה חדשה בתעשיית הרכב בסין (כ-53%). חברת BYD Auto הרחיבה את פתרונות האנרגיה המתחדשת ברחבי העולם עם פעילות ביותר מ-50 מדינות ואזורים. לאחר 23 שנים של פיתוח, BYD יצרה מערכת אנרגיה נקייה, כוח סולארי זמין וזול, מערכת אחסון אנרגיה אמינה כל זאת כחלק מקידום תוכניות לתחבורה חשמלית מתקדמת. BYD נסחרת בבורסה לניירות ערך בשנזן ובהונג קונג. בישראל מספקת קבוצת שלמה אוטובוסים חשמליים באורך של 12 מטר. בעתיד צפויים להציג גם אוטובוסים חשמליים באורך של 18 מטרים, מיניבוסים ומכוניות נוסעים המבוססות כולן על חשמל.

פעילות בינלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לישראל, מוקד פעולה משמעותי של קבוצת שלמה הוא ברומניה. "קבוצת שלמה" היא אחת משתי חברות השכרת הרכב הגדולות היום ברומניה. הקבוצה מחזיקה בנתח השוק הגדול ברומניה בתחום ההשכרה והליסינג. נדבך מרכזי בפעילות הקבוצה הוא במכירת רכבים מיד ראשונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 4 5 קבוצת שלמה: נתונים כספיים באתר מאי"ה.
 2. ^ שלמה Sixt - שלמה שמלצר, www.shlomo.co.il
 3. ^ מספנות ישראל: לא קנינו בזול; לקחנו סיכון אדיר, ynet, ‏2004-06-02
 4. ^ אפקון מערכות חשמל – Afcon
 5. ^ בן גדליהו, דובי (3 בינואר 2011). "קבוצת שלמה משיקה מחדש את המותג אופל בישראל". Globes. בדיקה אחרונה ב-29 בספטמבר 2020. 
 6. ^ מגן, הדס (12 ביוני 2016). "המפתחות בפנים: מה עומד מאחורי רכישת השליטה ב-UMI". Globes. בדיקה אחרונה ב-8 באוקטובר 2020. 
 7. ^ "קבוצת שלמה פותחת את מרכז המכירה והשירות בצריפין לקהל הרחב". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-7 באוקטובר 2020. 
 8. ^ המשרד להגנת הסביבה קונס יבואני רכב ב-1.5 מיליון שקל: לא פרסמו מידע על זיהום
 9. ^ "לאחר 22 שנים: מנחם עינן עוזב את קבוצת עזריאלי עם 70 מ' ש'". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-25 באוקטובר 2020. 
 10. ^ ליאור גוטמן ומיקי גרינפלד, לאחר פטירתם של מובילי העסקה: בוטלה מכירת סונול מעזריאלי לשלמה החזקות, כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2014-07-09
 11. ^ גולן חזני, עתליה שמלצר הופכת לבעלת השליטה בקבוצת שמלצר, כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2014-12-01
 12. ^ גולן חזני ותומר הדר, שלמה רוכשת את כלל מוטורס וזיכיון ליבוא רכבי BYD מסין, כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2017-06-08
 13. ^ האוטובוסים מסין שייסעו בירושלים | כל העיר, כל העיר ירושלים, ‏2019-06-30
 14. ^ אופל עוברת מקבוצת שלמה לקבוצת לובינסקי, Cartube, ‏20 בינואר 2020
 15. ^ בשעה טובה: קבוצת שלמה אחזקות נכנסת שותפה בתלמה תיירות בכ-25%, PassportNews, ‏29/9/2020
 16. ^ Save Big on Long Term Car Rental – Sixt Rent a Car, www.sixt.com (באנגלית)
 17. ^ דו"ח מיידי בדבר אישור הסדר פשרה בבקשה לתובענה ייצוגית נגד החברה וחברות בנות שלה, באתר "מאיה", 26 במאי 2020;
  תצ (ת"א) 6658-12-15 פולר מערכות אלקטרוניות בע"מ נ' ש. שלמה החזקות בע"מ, ניתן ב-25 במאי 2020
 18. ^ דו"ח מיידי בדבר הפסקת הליכים משפטיים המנוהלים על-ידי רשות המסים נגד החברה ונושאי המשרה בה, באתר "מאיה", 26 במאי 2020;
  אלה לוי-וינריב, ‏פרשת העלמת המס של חברת שלמה Sixt: תשלם כופר של 400-500 אלף שקל, באתר גלובס, 26 במאי 2020
 19. ^ העתיד כבר כאן - אינטל בונה את הבניין החכם בעולם בפתח תקווה, באתר יוטיוב
 20. ^ TASE, דף הבית – מאיה – מערכת אינטרנט להודעות | הבורסה לניירות ערך, מאיה
 21. ^ שלמה נדל, nadlan.shlomo.co.il
 22. ^ "שחקן חדש בשוק המלט: חברת מספנות ישראל". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-8 באוקטובר 2020.