הארי פוטר - דמויות משנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סדרת ספרי הארי פוטר, שנכתבה על ידי ג'יי קיי רולינג, מכילה אוסף רב של דמויות הלוקחות חלק בעולם הקסום המתואר בספר. בערך זה יוצג ריכוז של דמויות משניות בספרים.

משפחת ויזלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת ויזלי (מימין לשמאל): ג'ורג' (אוליבר פלפס) פרסי (כריס רנקין) ביל (ריצ'רד פיש) ארתור (מארק ויליאמס) ג'יני (בוני רייט) מולי (ג'ולי וולטרס) צ'ארלי (אלכס קרורפורד) רון (רופרט גרינט) ופרד (ג'יימס פלפס)

משפחת ויזלי היא משפחה טהורת דם, המוצגת כבר בתחילת הספר הראשון. למולי וארתור יש שבעה ילדים, רון הוא חברו הטוב ביותר של הארי פוטר, והבת היחידה ג'יני מתחתנת בסופו של דבר עם הארי פוטר. סימני ההיכר של משפחת ויזלי הם צבע השער הג'ינג'י שלהם, בנוסף להיותם עניים מאוד. המשפחה תומכת במסדר עוף החול ובאופן כללי מתנגדת למטרותיו של וולדמורט, מה שהופך אותה ל"בוגדת דם". כל חברי המשפחה למדו בבית גריפינדור שבהוגוורטס.

המשפחה מתגוררת בבית בשם "המחילה", השוכן בסמוך לכפר הבדיוני אוטרי סנט קצ'פול. ביתם של הוויזלים נחשב למקום השני האהוב ביותר על הארי פוטר, המאמין כי הוא מוחזק בצורתו החריגה באמצעות קסמים. חצר המחילה היא בית גידול עבור להקת נומים[1], ופעם בכמה ימים נאלצים בני המשפחה לפנותם מהחצר. בנוסף, בעליית הגג של המחילה גדל רול, שהוא טרול קטן שמפריע לרוב בבתים, אך משפחת וויזלי דווקא מחבבת אותו

אחד החפצים החשובים ביותר במחילה הוא השעון המשפחתי, הקרוי גם אורלוגין. בשעון זה יש מחוגים עבור כל אחד מבני המשפחה, והוא לא מראה את השעה אלא את מצבם של בני המשפחה השונים (בבית ספר, בעבודה וכו'). השעון הראה כי כל בני המשפחה מצויים בסכנת חיים לאחר שוולדמורט חזר לפעול בגלוי בתחילת הספר השישי.

חברי המשפחה הם:

הורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ארתור ויזלי הוא אב המשפחה, המתואר כאדם מקריח, ממושקף, חביב וטוב לב. ארתור עובד בלשכה לשימוש לרעה בחפצי המוגלגים שבמשרד הקסמים. משרתו נחשבת לנחותה. תחביבו העיקרי של ארתור (המתואר בהרחבה בספרים) הוא אובססיה לכל מה שקשור למוגלגים. תחביב זה מתברר כמסוכן לאחר שבתחילת הספר השני (ספטמבר 1992 בקירוב) הוא נחקר והורשע במשרד הקסמים בכך שכישף מכונית כדי שתעוף. לקראת אמצע שנתו החמישית של הארי (דצמבר 1995) נפצע ארתור לאחר שהוכש בזמן משימה מטעם מסדר עוף החול על ידי נגיני, הנחשית של וולדמורט. ארתור הובהל במצב אנוש לבית חולים, ולבסוף הצליח להתאושש באופן מלא. בתחילת הספר השישי מקודם ארתור על ידי רופוס סקרימג'ר, שר הקסמים החדש. במסגרת תפקידו החדש הוא אחראי על צוות המאתר ומחרים פריטים מזויפים האמורים לשמש להתגוננות מפני וולדמורט ותומכיו. בנוסף, הוא זוכה להעלאה בשכרו.
 • מולי ויזלי (לשעבר פרואט) היא אם המשפחה. מולי מתוארת כאישה שמנמנה, נמוכת קומה ולבבית. מולי היא עקרת בית הנהנית לבשל ולסרוג. בכל חג מולד שולחת מולי לילדיה ולהארי חבילה הכוללת סוודר ודברי מאפה. אהבתה הרבה של מולי לבני משפחתה מתבטאת בצורת הבוגארט שלה, שהיא גופותיהם המתות של משפחתה ושל הארי . למרות שמולי מתוארת כאשה חביבה, היא ידועה גם כאחת שמסוגלת להביע זעם רב ולהפגין יכולות מרשימות בתחום הקסם. בקרב על הוגוורטס, המתרחש בשלהי הספר השביעי, היא פותחת בדו-קרב מול אוכלת המוות בלטריקס לסטריינג', ומצליחה להרוג אותה.

ילדי משפחת וויזלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ביל (ויליאם) ארתור ויזלי הוא בנם הבכור של ארתור ומולי. ביל היה מדריך בהוגוורטס, ובשנתו האחרונה נבחר לכהן כמדריך ראשי אף שלא היה מדריך קודם. לאחר שסיים את לימודיו הוא החל לעבוד במצרים מטעם בנק הקוסמים גרינגוטס. ביל פוגש את פלר דלאקור בסיום הספר הרביעי, מי שלימים תהיה אשתו. לאחר חזרתו של וולדמורט הוא שב לבריטניה על מנת לסייע למסדר עוף החול. בספר השישי משתתף ביל בקרב על הוגוורטס, ובמהלכו פניו מושחתות על ידי זאב האדם ואוכל המוות פנריר גרייבק. בספר השביעי מתוארת חתונתם של ביל ופלר, המופסקת על ידי אוכלי המוות שהצליחו להשתלט על משרד הקסמים. מספר חודשים לאחר מכן מארחים ביל ופלר את רון, הארי והרמיוני שהגיעו אל ביתם כדי למצוא מסתור. לאחר תום אירועי הספר השביעי נולדו לביל ולפלר שלושה ילדים ששמותיהם הם ויקטואר, דומיניק ולואיס.
 • צ'ארלי ויזלי הוא הבן השני של ארתור ומולי. בזמן לימודיו בהוגוורטס הוא היה שחקן קווידיץ' בעמדת המחפש (כמו הארי פוטר), ואף היה הקפטן שהוביל את נבחרתו לזכייה באליפות בית הספר. לאחר לימודיו הוא החל לעבוד בשמורת דרקונים ברומניה. צ'ארלי מוזכר לראשונה בספר הראשון כשסייע להארי ולחבריו להבריח את נורברט (דרקון המחמד של האגריד) מהוגוורטס. תפקידיו בספרים הבאים מצומצמים ביותר, ואזכורו האחרון הוא בסוף הספר השביעי כשהוא והוראס סלגהורן מובילים את כוחות הסיוע בקרב על הוגוורטס.
 • פרסי אינגציוס ויזלי הוא הבן השלישי של ארתור ומולי. פרסי מתואר כאחד שמקפיד בצורה קיצונית על שמירת הכללים. הוא היה מדריך בהוגוורטס, ובדומה לביל היה המדריך הראשי בשנתו האחרונה בבית הספר. לפני תחילת הספר הרביעי הוא מתחיל לעבוד במשרד הקסמים כעוזרו של ברטמיוס קראוץ' האב. לפני תחילת הספר החמישי פורצת מריבה בין פרסי לבין ארתור, כיוון שהוא (פרסי) סירב להאמין לגרסתם של הארי פוטר ודמבלדור על כך שוולדמורט חזר. נתק זה נמשך גם בספר השישי. בסוף הספר השביעי מגיע פרסי זמן קצר לפני תחילת הקרב על הוגוורטס, ומשלים עם משפחתו. זמן קצר לאחר מכן מתואר כיצד הוא מתאבל על כך שפרד נהרג בקרב. לאחר הספר השביעי מתברר כי פרסי התחתן ונולדו לו שני ילדים. בסיפור קצר שפרסמה רולינג ב-8 ביולי מתברר שהוא עומד בראש המחלקה לתעבורת קסם.
 • פרד וג'ורג' ויזלי הם התאומים במשפחה, ומשחק אותם שחקן אחד שנולד ב-1 באפריל 1978. השניים ידועים בכשרונם לבצע מעשי שובבות מוצלחים. בחמשת הספרים הראשונים הם מופיעים מספר פעמים, בעיקר בזמן משחקי הקווידיץ' בהם הם משתתפים כחובטים. בספר השלישי הם מעניקים להארי את מפת הקונדסאים שהייתה שייכת לאביו של הארי (ג'יימס) ולחבריו. בספר החמישי מתואר כיצד הם מפתחים את רעיונותיהם על מוצרים בתחום התעלולים והמתיחות לכדי משהו שניתן להתפרנס ממנו, במקביל לחברותם בצבא דמבלדור. לקראת סוף הספר הם בורחים מבית הספר לאחר שנתפסו בכוונה בזמן ביצוע תעלול שנועד לאפשר להארי פוטר לשוחח עם סיריוס בלק. בספר השישי מתוארת החנות שלהם, הנחשבת להצלחה גדולה בעולם הקוסמים. בתחילת הספר השביעי ג'ורג' מאבד את אוזנו בזמן הניסיון להעביר את הארי פוטר מבית משפחת דרסלי למחילה, ובקרב על הוגוורטס פרד נהרג כתוצאה מפיצוץ.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
משפחת בלק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ספטימוס ויזלי
 
סדרלה בלק
 
גברת פרואיט
 
אדון פרואיט
 
איגנציוס פרואיט
 
לוקרציה בלק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אפולין דלאקור
 
מיסייה דלאקור
 
ביליוס ויזלי
 
ארתור ויזלי
 
מולי פרואיט
 
גידעון פרואיט
 
פביאן פרואיט
 
לילי אוואנס
 
ג'יימס פוטר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גבריאל דלאקור
 
 
צ'ארלי ויזלי
 
 
פרד ויזלי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פלר דלאקור
 
ביל ויזלי
 
פרסי ויזלי
 
 
ג'ורג' ויזלי
 
אנג'לינה ג'ונסון
 
הרמיוני גריינג'ר
 
רון ויזלי
 
ג'יני ויזלי
 
הארי פוטר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ויקטואר ויזלי
 
דומיניק ויזלי
 
לואיס ויזלי
 
 
פרד ויזלי
 
רוקסן ויזלי
 
רוז ויזלי
 
הוגו ויזלי
 
ג'יימס סיריוס פוטר
 
אלבוס סוורוס פוטר
 
לילי לונה פוטר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מולי ויזלי
 
לוסי ויזלי


תלמידים בהוגוורטס[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמידי גריפינדור[עריכת קוד מקור | עריכה]

דין תומאס (אלפרד אינוק)
שיימוס פיניגן (דוון מאריי)
 • נוויל לונגבוטום לומד באותה שיכבה עם הארי. מתואר כחסר ביטחון עצמי ומזל. הארי גילה שהוריו מאושפזים ב"קדוש מנגו" בעקבות תקרית עם בלטריקס שעינתה אותם. לא טוב בכישוף, אמר בספר השני כשהיה את התקיפות של הבסיליסק שאותו בטוח יתקיפו כי הוא "כמעט סקיב" לפי ידיעתו. השיעור היחיד שבו הוא מוצלח זה תורת הצמחים. בספר החמישי הלך ביחיד עם הארי וכל השאר למשרד הקסמים, בספר השביעי הוא ממלא תפקיד פעיל יותר בקרב על הוגוורטס ומפעיל ביחד עם לונה וג'יני את צבא דמבלדור, מצא לכל המורדים מחבוא בהוגוורטס בחדר הנקרא "חדר הנחיצות" באפילוג הוא מוזכר בתור המורה לתורת הצמחים.
 • שיימוס פיניגן לומד באותה שכבה עם הארי, ומוצאו הוא מאירלנד. שיימוס מתואר כאוהד קווידיץ' נלהב. שיימוס לא מאמין להארי הטוען בספר החמישי שוולדמורט חזר, ובין השניים פורץ ריב עז. לאחר מספר התרחשויות שלא מוסברות על ידי רשויות עולם הקוסמים הוא מתחיל לפקפק בגרסה ה"רשמית", ולבסוף חוזר להאמין להארי ומצטרף לצבא דמבלדור. שיימוס סובל מאוד תחת משטרו של סוורוס סנייפ בהוגוורטס בספר השביעי, והוא נוטל חלק פעיל בקרב על הוגוורטס.
 • דין תומאס הוא חברו הטוב ביותר של שיימוס פיניגן. דין מתאר את עצמו כבן מוגלגים. ג'יי. קיי. רולינג אמרה שאביו של דין לא סיפר לאימו שהוא קוסם על מנת להגן עליה, ונרצח על ידי אוכלי מוות לאחר שסירב להצטרף אליהם. בספרים הראשונים תפקידו של דין מצומצם מאוד, אך מנגד יש מספר התייחסויות לכך שהוא חובב כדורגל ובמיוחד את קבוצת ווסטהאם. בספר החמישי הוא מצטרף לצבא דמבלדור, למרות ששיימוס טוען שהארי משקר. בסוף הספר הוא מתחיל לצאת עם ג'יני ויזלי, מה שגורם לקנאתו של הארי (המאוהב בה) בספר השישי. בספר השביעי דין ממלא תפקיד יותר משמעותי. הוא מוגדר כבן מוגלגים על ידי משרד הקסמים, ונאלץ לחיות במחתרת. בסופו של דבר הוא נלכד על ידי אוכלי המוות, אך משוחרר מאחוזת מאלפוי על ידי גמדון הבית דובי.
 • לי ג'ורדן לומד באותה שכבה עם פרד וג'ורג' ויזלי, והוא חברם הטוב ביותר. ג'ורדן הוא הפרשן במשחקי הקווידיץ' עד הספר החמישי. בספר השביעי הוא יורד למחתרת בגלל רדיפות משרד הקסמים, ומנחה את תוכנית הרדיו המחתרתית "מבט לפוטר".
 • אוליבר ווד הוא תלמיד הלומד בבית גריפינדור במהלך שלושת הספרים הראשונים. הוא כיהן כקפטן והשומר של קבוצת הקווידיץ' של הבית, ובספר הראשון לימד את הארי כיצד לשחק. הוא נלהב מאוד בכל הנוגע לקווידיץ'. בשנתו השביעית והאחרונה הוא הוביל את הקבוצה לזכייה בגביע הקווידיץ' של הוגוורטס. לאחר שסיים את לימודיו חתם בקבוצת המילואים של פאדלמיר יונייטד. הופיע שוב בספר השביעי במהלך הקרב על הוגוורטס.
 • אנג'לינה ג'ונסון היא תלמידה המבוגרת מהארי ומחבריו בשנתיים. היא אחת מהרודפות בקבוצת הקווידיץ', והיא גם חברתן הטובה של קייטי בל ואליסיה ספינט. לאנג'לינה אין תפקיד משמעותי בספרים מלבד הקווידיץ'. בספר החמישי היא נבחרת לתפקיד קפטן קבוצת הקווידיץ' של גריפינדור, ומצטרפת לצבא דמבלדור. לאחר אירועי הספר השביעי היא מתחתנת עם ג'ורג' ויזלי, ולשניים נולדים שני ילדים (רוקסן ופרד).
 • קייטי בל מבוגרת מהארי פוטר ומחבריו בשנה אחת. הופעותיה בספרים הן בגלל היותה אחת הרודפות בקבוצת הקווידיץ' של גריפינדור, ומלבדן יש לה תפקיד מצומצם ביותר. עם זאת, בספר השישי היא נפגעת מקללה אפלה חזקה לאחר שנגעה בטעות בשרשרת שנשלחה על ידי דראקו מאלפוי והייתה אמורה להגיע אל אלבוס דמבלדור.
 • פרוואטי פאטיל לומדת באותה שכבה עם הארי, והיא אחותה התאומה של פדמה פאטיל מרייבנקלו. פרוואטי היא בת זוגו של הארי פוטר בנשף חג המולד. חברתה הטובה ביותר היא לבנדר בראון, ובדרך הכלל הן מוזכרות בספרים ביחד. בסוף הספר השישי היא עוזבת את הוגוורטס (ביחד עם אחותה) בהוראת הוריה, החוששים מהמצב הבטיחותי בעקבות רציחתו של דמבלדור.
 • לבנדר בראון לומדת באותה שכבה עם הארי. היא חברתה הטובה ביותר של פארווטי פאטיל, ובדומה לה מעדיפה את מקצוע הלימוד גילוי עתידות. לבנדר מחבבת מאוד את רון ויזלי, ובמשך תקופה קצרה בספר השישי הם יוצאים. בזמן שהם יוצאים מתואר כיצד היא מתנהגת ברכושניות רבה כלפי רון, שלבסוף מואס בה ומחליט להיפרד. בספר השביעי מותקפת על ידי פנריר גרייבק בקרב על הוגוורטס וכתוצאה מכך מתה.
 • קולין קריווי לומד באותה שכבה עם ג'יני. הוא בן להורים מוגלגים, ואחיו הגדול של דניס הלומד גם כן בגריפינדור. קולין מעריץ את הארי, ונפגע מכך בספר השני כאשר הוא מאובן על ידי בסיליסק בזמן שרצה לבקר את הארי במרפאה. בספרים הבאים אין לו תפקיד משמעותי, והוא מתואר בעיקר בזמן שהוא מנסה לדבר עם הארי. בספר השביעי הוא משתתף בקרב על הוגוורטס למרות שהוא צעיר מדי, ונהרג במהלכו על ידי אוכל המוות פנרייר גרייבק.
  קולין קריווי (יו מיטשל)
 • קורמק מקלאגן מבוגר מהארי ומחבריו בשנה אחת. הוא אחד התלמידים המועדפים על פרופסור סלגהורן בגלל קשריו הענפים במשרד הקסמים. לאחר הרעלתו של רון הוא מוחלף על ידי מקלאגן בתפקיד השומר של קבוצת הקווידיץ' של גריפינדור, אך כבר במשחקו הראשון מפגין יכולת חלשה ופוצע את הארי בטעות. הוא מתואר כאדם שתלטן.
 • רומילדה ויין לומדת שכבה מתחת ג'יני ויזלי. היא לא מוזכרת כלל בחמשת הספרים הראשונים, ורק בספר השישי מתואר כיצד היא זוממת לגרום להארי להתחיל איתה, למרות חוסר רצונו המופגן של הארי. היא רוקחת להארי שיקוי אהבה מוסווה בשוקולד כדי לפתות אותו, אך הארי לא בוטח בה ולא אוכל אותם. מספר חודשים לאחר מכן רון אוכל מהשוקולדים, ולוקה בהרעלה חריפה כיוון ששתה יין מורעל לאחר שסלגהורן טיפל בו כדי לבטל את השפעת שיקוי האהבה.
 • דניס קווירי אחיו הקטן של קולין, כמעט ואינו מוזכר בספרים, כמו אחיו גם הוא מעריץ את הארי פוטר.

תלמידי הפלפאף[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדריק דיגורי (רוברט פטינסון)
 • סדריק דיגורי מבוגר מהארי בשלוש שנים. הוא משחק קווידיץ' בעמדת המחפש, והוא גם הקפטן של נבחרת הבית. בספר השלישי מתואר כיצד הוא מפגין הגינות רבה בכך שביקש משחק חוזר בעקבות התעלפותו של הארי כתגובה לסוהרסנים. סדריק מתואר כנער יפה תואר המצטיין בלימודים, מכהן כמדריך בהפלפאף, וזוכה להערצת התלמידות בהוגוורטס. בספר הרביעי הוא מנהל מערכת יחסים קרובה עם צ'ו צ'אנג (ובכך גורם להארי לקנא בו) ומשתתף בטורניר הקוסמים המשולש, אך בסיום הטורניר הוא נרצח על ידי פיטר פטיגרו בהוראת וולדמורט.
 • ארני מקמילן לומד באותה שכבה עם הארי. בספר השני הוא טוען שהארי אחראי לתקיפות התלמידים המתרחשות בטירת הוגוורטס, אך לאחר שגם הרמיוני גריינג'ר מותקפת הוא חוזר בו ומאמין להארי. חברו הטוב ביותר הוא ג'סטין פינץ' פלצ'לי, והשניים מצטרפים לצבא דמבלדור בספר החמישי. התנהגותו של ארני מתוארת כפומפוזית, אך הוא נאמן מאוד לחבריו ולדמבלדור. בספר החמישי הופך להיות מדריך
 • ג'סטין פינץ' פלצ'לי לומד באותה שכבה עם הארי, והוא בן לזוג מוגלגים. בעקבות תקרית בספר השני שבה הארי מפגין את יכולתו לדבר בלחשננית (שפת הנחשים) הוא חושש שהארי מעוניין לתקוף אותו, ולבסוף אכן מותקף על ידי ג'יני ויזלי שנשלטת על ידי טום רידל (וולדמורט). חברו הטוב ביותר הוא ארני מקמילן.
 • זכריה סמית' מתואר כתלמיד מעצבן ויהיר שמצטרף לצבא דמבלדור בספר החמישי. סמית' מחליף את לי ג'ורדן במשחק הקווידיץ' הראשון בספר השישי, ונותן פרשנות מוטה נגד שחקני גריפינדור. הוא משחק בקבוצת הקווידיץ' של הפלפאף בתפקיד רודף.
 • חנה אבוט לומדת בשכבה של הארי. היא מוזכרת לראשונה בספר השני כשהיא מדברת עם ארני מקמילן ועוד כמה תלמידי הפלפאף על התקריות של ההתקפות על הילדים של המוגלגים, ונראה שארני הצליח לשכנע לגבי העניין שהארי אשם. בספר החמישי הופכת למדריכה.

תלמידי רייבנקלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לונה לאבגוד (אוונה לינץ')
צ'ו צ'אנג (קייטי לאונג)
 • לונה לאבגוד לומדת באותה שכבה עם ג'יני ויזלי. היא מתוארת כבעלת עיניים בולטות המשוות לה הבעה של הפתעה קבועה. לונה מאמינה לדברים המוזרים ובלתי מוכחים הנאמרים על ידי אביה, שעורך צהובון בשם "הפקפקן". לונה לא מקובלת בקרב התלמידים האחרים בהוגוורטס, שחלקם מכנים אותה במגוון שמות גנאי ("לונה המג'נונה"). בספר החמישי היא מצטרפת לצבא דמבלדור, ומתיידדת עם הארי וחבריו. לונה היא אחת מחברי צבא דמבלדור שהצטרפו להארי במשרד הקסמים כדי להילחם באוכלי המוות, והיא הייתה היחידה שלא נפגעה. בספר השישי מתואר כיצד מצבה החברתי משתפר במקצת. בספר השביעי היא נחטפת ונכלאת באחוזת מאלפוי כיוון שאביה תמך בעיתונו בהארי פוטר בניגוד לעמדת משרד הקסמים הנשלט על ידי וולדמורט. היא משוחררת על ידי דובי, המביא אותה אל ביתם של ביל ופלר ויזלי. היא משתתפת בקרב על הוגוורטס ומגלה להארי על עטרת רייבנקלו, ואף נאבקת בבלטריקס לסטריינג' ביחד עם ג'יני והרמיוני גריינג'ר. לאחר אירועי הספר השביעי היא מתחתנת עם רולף סלמנדרה (נכדו של חוקר יצורים קסומים ידוע בשם ניוט סלמנדרה). היא מתוארת כנערה ישרה הנוהגת לומר אמיתות מביכות, ובינה לבין הארי מתפתחים יחסים טובים וחבריים.
 • צ'ו צ'אנג היא תלמידה המבוגרת מהארי בשנה, שניהלה עמו מערכת יחסים רומנטית לאחר שנפגשו לראשונה במשחק קווידיץ' בספר השלישי. בשני הספרים הבאים הארי מראה כלפיה סימני חיבה רבים, ואף מנסה להזמין אותה לצאת איתו לנשף בספר הרביעי. אולם, בעקבות מריבה הנגרמת מפעילותה של מריאטה אדג'קום, חברתה של צ'ו, הם נפרדים לקראת סוף הספר החמישי. צ'ו הצטרפה לצבא דמבלדור בספר החמישי, למרות התנגדותם של הוריה, ולמרות שאמה היא עובדת במשרד הקסמים. לאחר הספר השישי היא כמעט ולא מוזכרת, אם כי היא לוקחת חלק בקרב על הוגוורטס.
 • פדמה פאטיל לומדת בשכבה של הארי. היא אחותה התאומה של פרוואטי פאטיל מגריפינדור. הן מתוארות כתאומות זהות והרמיוני השתמשה בזה כדי להסביר לרון שלא תמיד אחים יבחרו לאותו בית. בספר הרביעי בת הזוג של רון בנשף. בספר החמישי הופכת למדריכה.

תלמידי סלית'רין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מימין לשמאל: פנסי פרקינסון (ג'נביב גונט) וינסנט קראב (ג'מי ויילט) דראקו מאלפוי (טום פלטון) וגרגורי גויל (ג'ושוע הרדמן)
 • וינסנט קראב וגרגורי גויל לומדים באותה שכבה עם הארי פוטר, והם חבריו הטובים ביותר של דראקו מאלפוי. גויל וקראב מלווים את מאלפוי בקביעות, ומשמשים עבורו כמעין שומרי ראש. הם מתוארים כבריונים שמנים ושתקנים וכתלמידים לא מוצלחים. בספר השני הארי ורון מתחזים אליהם באמצעות שיקוי פולימיצי, על מנת לברר האם דראקו מאלפוי הוא היורש של סלית'רין. בספר השביעי הם מצטיינים בלימודי קסמים אפלים, המועברים על ידי אוכלי מוות שהשתלטו על הוגוורטס. האבות של שניהם היו אוכלי מוות. בסיום הספר קראב מנסה לרצוח את הארי, רון והרמיוני בחדר הנחיצות באמצעות "שלהבת שדים" (קסם אפל מסוכן), אך גויל ניצל ממוות הודות לרון ויזלי. קראב, לעומת זאת, לא מצליח להימלט ונהרג כתוצאה מהקסם שלו עצמו.
 • פנסי פרקינסון לומדת באותה שכבה עם הארי פוטר, והיא מחזיקה בדעות זהות לאלו של מאלפוי. היא מאוהבת בו בגלוי, ומתוארת כ"בעלת פרצוף של בולדוג". לפנסי אין תפקיד משמעותי בספרים, אך היא מתוארת בעיקר כאשר היא לועגת לאחרים ומשמיצה אותם. בספר השביעי היא אף מנסה להסית את התלמידים להסגיר את הארי לוולדמורט, אך במקום זאת רוב התלמידים מאיימים עליה בשרביטיהם.

אנשי הוגוורטס[עריכת קוד מקור | עריכה]

דולורס אמברידג' (אימלדה סטאונטון)
גילדרוי לוקהארט (קנת' בראנה)

מקום העלילה המרכזי בו מתרחשת סדרת ספרי הארי פוטר הוא בית הספר לקוסמים הוגוורטס. מסיבה זו, העלילה כוללת מורים רבים הלוקחים חלק פעיל בעלילה.

ראשי בתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פיליוס פליטיק הוא המורה ללימוד לחשים, ומשמש כראש בית רייבנקלו. לפליטיק יש שורשים גובליניים, וכתוצאה מכך הוא נמוך מאוד ונאלץ להשתמש באמצעי עזר על מנת להגביה את עצמו. הוא מתואר בספרים כמורה טוב שבדרך כלל מצליח ללמד את תלמידיו את החומר הנדרש ולגרום להם לעבור בהצלחה את הבחינות. הוא רוכש חיבה רבה להארי פוטר.
 • פומונה ספראוט היא המורה לתורת הצמחים וראש בית הפלפאף. היא אישה לבבית המעבירה את רוב זמנה בחממות של הוגוורטס, וברוב הזמן בגדיה מלוכלכים בעקבות המגע עם הבוץ והאדמה.
 • הוראס סלגהורן הוא מורה לשיקויים. הוא איש הצוות המבוגר ביותר בהוגוורטס אחרי דמבלדור. הוא אף לימד את הוריו של הארי והפסיק ללמוד כנראה בגלל מלחמת הקוסמים הראשונה. דמבלדור השתמש בפרסום של הארי כדי שיחזור להוגוורטס. להוראס היה זיכרון שבו הסביר לטום רידל (לורד וולדמורט) מהם הורקרוקסים. סלגהורן היה המורה לשיקויים לאחר סוורוס סנייפ קיבל את משרת ההתגוננות מפני כוחות האופל בספר השישי. בספר השביעי הוא הופך להיות ראש בית סלית'רין, לאחר שסנייפ בוגד בהוגוורטס.
 • מינוורה מקונגל היא ראש בית גריפינדור וסגנית המנהל ומכל המורים הכי נאמנה

מורים להתגוננות מפני כוחות האופל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גילדרוי לוקהרט הוא סופר והמורה להתגוננות מפני כוחות האופל בשנתו השנייה של הארי בהוגוורטס. לוקהרט קנה לעצמו מוניטין של גיבור ואמיץ, אך ללא בסיס ממשי כיוון שהוא רמאי המתפאר במעשיהם של אחרים ומוחק את זכרונותיהם. לאורך כל הספר השני הוא מתואר כקוסם כושל, ובסיום הספר מאבד את זיכרונו בזמן שניסה למחוק את אלו של רון והארי. לאחר מכן הוא מאושפז במחלקה הסגורה של בית החולים על שם הקדוש מנגו, לצידם של פרנק ואליס לונגבוטום (הוריו של נוויל).
 • קוויריניוס קווירל היה המורה להתגוננות מפני כוחות האופל בספר הראשון. לפני הספר הראשון הוא היה המורה לחקר המוגלגים, אך בזמן שהיה בלימודי שטח באלבניה הוא פגש את וולדמורט, השתכנע לעבור לצד האפל וניסה לסייע לו להשיג את אבן החכמים. וולדמורט נכנס לתוך גופו כדיבוק, לאחר שקווירל נכשל בכך בפעם הראשונה. הביטוי החיצוני לכך הוא פניו של וולדמורט הצומחים מצדו האחורי של הראש של קווירל. בסוף הספר הראשון הוא ננטש על ידי וולדמורט ומת.
 • דולורס אמברידג' היא עוזרת בכירה לשר הקסמים קורנליוס פאדג'. אמברידג' הגיעה להוגוורטס בספר החמישי כמורה להתגוננות מפני כוחות האופל, בהמשך מונתה למפקחת עליונה על בית הספר הווגורטס, ולקראת סוף השנה החמישית של הארי בבית הספר אף החליפה כמנהלת את אלבוס דמבלדור. במהלך שהותה בבית הספר היא מקימה ארגון בשם "פלוגת הפיקוח" שעוזרים לה לרגל על הנעשה בהווגורטס. אמברידג' מתוארת כחסרת לב, מתנשאת, מושחתת, חנפנית, תאבת כוח, וגזענית. בסוף הספר מובלת אמברידג' ליער האסור על ידי תחבולה של הרמיוני, נשבית על ידי הקנטאורים, אך מחולצת מהיער על ידי אלבוס דמבלדור ומובאת למרפאה בבית הספר הוגוורטס. אחרי תקרית זו אמברידג' עוזבת את הוגוורטס. היא ממשיכה לעבוד במשרד הקסמים גם לאחר חשיפת מעשיה, ובספר השביעי מקבלת את הסמכות לשפוט בני מוגלגים ולהחליט האם לשלוח אותם לאזקבאן בעוון "גניבת כוחות קסם". המראה של אמברידג' מתואר על ידי כולם כ"קרפדי", תמיד שמה סרט קטיפה בשערה (לרוב בצבע ורוד) ויש לה חיבה רבה לחתולים ותחרה.

אנשי צוות אחרים בהוגוורטס[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ארגוס פילץ' הוא שרת בית הספר הוותיק. פילץ' הוא סקיב, ובגלל תכונה זו הוא מקנא בתלמידים ועושה כל שביכולתו על מנת לגרום לסילוקם מהוגוורטס. לפילץ' יש חתולה בשם גברת נוריס אותה הוא מאוד אוהב, והיא משמשת עבורו כעוזרת אישית וכמרגלת אחרי התלמידים.
 • פופי פומפרי היא אחות בית הספר. פומפרי נחשבת כאחות טובה מאוד, אם כי במקרים קשים היא מעבירה את החולה לבית החולים על שם הקדוש מנגו. היא ידועה בכך שאינה מרבה לשאול שאלות, גם כאשר ברור כי התלמיד נפצע בפעילות המפרה את כללי בית הספר. היא קפדנית מאוד באשר לשלומם של חוליה.
 • סיביל טרלוני מלמדת גילוי עתידות. היא עובדת לאורך כל שנותיו של הארי בהוגוורטס, למעט תקופה של חודשים אחדים בשנתו החמישית שבהן פוטרה על ידי דולורס אמברידג' והוחלפה בפירנזה הקנטאור. טרלוני מתוארת על ידי הארי, רון והרמיוני כשרלטנית וכמורה גרועה. היא הייתה זו שניבאה את הנבואה שגרמה לוולדמורט לרדוף ולרצוח את הוריו של הארי, ולנסות לרצוח את הארי עצמו. על מנת להגן עליה החליט דמבלדור להעסיק אותה בהוגוורטס.
 • רולנדה הוץ' היא מורה לתעופה על מטאטאי קסומים (שיעורים שמועברים רק לתלמידי השנה הראשונה). בנוסף לכך היא השופטת במשחקי הקווידיץ' שנערכים בהוגוורטס לאורך כל הסדרה. דמותה מתוארת כבעלת שיער קצר וקוצני, עם עיניים נוקבות שעליהן היא מרכיבה משקפי מגן. הופעותיה בספרים מועטות יחסית, ומלבד משחקי הקווידיץ' היא מסייעת לפרופסור פליטיק לבדוק את מטאטא אש המחץ של הארי בספר השלישי, ומשגיחה על אימוני קבוצת הקווידיץ' של גריפינדור באותו ספר. בסרטים היא הופיעה רק בסרט הראשון, בו גולמה על ידי זואי וונמייקר
 • ארמנדו דיפט הוא המנהל הקודם. לפי הסרט השני נולד ב-1/10/1637 ועדיין חי, למרות שתמונה שלו מופיעה במשרד המנהל. בזמנו נפתח חדר הסודות לראשונה. הפסיק את עבודתו בסביבות 1956.

רוחות רפאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניק כמעט בלי ראש (ג'ון קליז)

בית הספר הוגוורטס נרדף על ידי רוחות רפאים רבות. אחדות מהן משתייכות לבתי התלמידים השונים, ותפקידן העיקרי הוא לסייע לתלמידים במקרים שונים. רוח רפאים כזאת שייכת לאדם שלמד באותו בית כשהיה בחיים.

 • סר ניקולס דה מימזי פורפינגטון (ידוע כניק כמעט-בלי-ראש) הוא רוח הרפאים של בית גריפינדור. ניק הוצא להורג באמצעות עריפת ראש ב-1492, אך בצורה לא תקינה שגרמה לכך שראשו נותר מחובר בפיסת עור לצווארו. ניק מאוד רגיש למאפיין זה, ונעלב מאוד כשמזכירים זאת. הוא נחשב לרוח רפאים ידידותית מאוד, ונוהג לסייע רבות לתלמידי גריפינדור. במהלך הספר השני הוא מותקף על ידי בסיליסק (ביחד עם ג'סטין פינץ' פלצ'לי מהפלפאף), אך לבסוף מושב למצבו הקודם הודות לטיפולה של פופי פומפרי. תלמידים החווים אובדן נוהגים לפנות אליו כדי לקבל עצה ונחמה. בספר החמישי מספר ניק להארי שרוחות רפאים הן אנשים שפחדו מהמוות והעדיפו להישאר בעולם הגשמי.
 • הברון המגואל הוא רוח הרפאים של בית סלית'רין. לא ידוע מה שמו הפרטי, אך בספר השביעי מתברר כי הוא היה מאוהב בגבירה באפור (הלנה רייבנקלו) והרג אותה בהתקף של זעם. כעונש הוא עונד על עצמו את השלשלשאות המאפיינות אותו. הברון המגואל הוא הדמות היחידה שפיבס פוחד מפניה.
 • הלנה רייבנקלו (הגבירה באפור) היא רוח הרפאים של בית רייבנקלו. בספר השביעי מתברר כי הגבירה באפור היא בעצם הלנה רייבנקלו, הבת של אחת מארבעת המייסדים רוונה רייבנקלו. היא גנבה את העטרת הקסומה של אמה, מתוך תקווה שהעטרת תתן לה שכל וחוכמה רבים משל אמה, וכך היא תהפוך לחכמה מכול. רוונה רייבנקלו מחליטה להסתיר את המעשה משאר העולם, כולל המייסדים האחרים, אך בעקבות בגידתה של בתה היא נולת למשכב. היא שולחת את הברון המגואל, שהיה מאוהב בהלנה, לנסות לשכנע אותה להחזיר את העטרת. היא מסרבת, ובהתקף של זעם נרצחת מידיו. וולדמורט הנער חילץ ממנה את מיקום העטרת, ולאחר מכן הפך את העטרת להורקרוקס. הארי פוטר מסיק על מיקומו של ההורקרוקס בעקבות שיחה עמה.
  מירטל המייללת (שירלי הנדרסון)
 • הכומר השמן הוא רוח הרפאים של בית הפלפאף. למעט מילים אחדות בספר הראשון הוא כמעט ולא מדבר.
 • מירטל המייללת היא רוח רפאים שבימי חייה למדה ברייבנקלו והייתה בת להורים מוגלגים. בעקבות התעללותה החוזרת ונשנית של חברתה לספסל הלימודים, אוליב הורנבי, היא הסתתרה בשירותי הבנות בקומה השנייה ושם היא נרצחה בידי הבסיליסק. מירטל רודפת את השירותים שבהם נרצחה, וידועה ברגישות רבה מאוד לעובדת היותה מתה. מראה סימני חיבה להארי.
 • פיבס הוא פולטרגייסט שייעודו היחיד הוא זריעת הרס, חורבן והתנכלות. פיבס לא מקשיב לאיש, למעט אלבוס דמבלדור והברון המגואל, למעט פעם אחת בספר החמישי שבה מילא את בקשתם של פרד וג'ורג' ויזלי והטריד את דולורס אמברידג', ופעם נוספת בספר השביעי בקרב על הוגוורטס שבו השליך על אוכלי המוות הפולשים צמחים טורפים ומסוכנים.
 • קאת'ברט בינס הוא רוח רפאים שמלמד את תולדות הקסם. בינס נחשב למורה המשעמם ביותר בהוגוורטס, והוא ידוע בכך שאינו מראה שום סימן של התרגשות. יתר על כן, בדרך כלל הוא לא מצליח לזכור את השמות של תלמידיו. הוא נוהג להיכנס לכיתה דרך הלוח.

דיוקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם הקוסמים אנשים יכולים לצייר דיוקן של עצמם שיזוז וידבר. בהוגוורטס משתמש בהם כדי לשמור על הכניסות לחדרי הבתים.

 • האישה השמנה היא הדיוקן ששומר על הכניסה לחדר של גריפינדור, ולכן מן הסתם למדה שם כשהייתה בחיים. בספר השלישי הושחתה תמונתה על ידי סיריוס בלק, ולזמן מה החליף אותה סר קאדוגן. היא נוזפת בתלמידים שנכנסים לחדר בשעה מאוחרת, מה שקרה להארי רון והרמיוני בספרים הרביעי והחמישי. היא מתידדת בספר הרביעי עם דמות מתמונה אחרת, ויולט. בספר השישי משקרת להארי שהסיסמה הוחלפה, והוא בתגובה הולך לצד השני.
 • לפיניאס ניגלוס בלק יש שני דיוקנים: אחד בהוגוורטס במשרד המנהל (לצד תמונותיהם של כל מנהלי העבר של הוגוורטס), ואחד בבית בלק. פיניאס ניגלוס הוא סב-סבו של סיריוס. בספר החמישי תמונתו היא מבין החפצים שסיריוס לא מצליח לזרוק מבית בלק. בספר השביעי הארי משתמש בו כדי להשיג מידע פנימי על סוורוס סנייפ.
 • ויולטה היא דיוקן של אישה זקנה. בספר הרביעי הופכת להיות חברה טובה מאוד של דיוקן האישה השמנה. בטחד הפרקים היא משתכרת וחושבת שכשהארי אומר את הסיסמה לכניסה חדר המועדון של גריפינדור ("שטויות במיץ עגבניות") הוא מעליב אותה.
 • סר קאדוגן הוא דיוקן של אביר. הארי פוגש אותו לראשונה בספר השלישי, בדרך לשיעור גילוי עתידות. מאוחר יותר הוא נבחר להחליף את דיוקן האישה השמנה, כשסיריוס בלק משחית את תמונתה (מה שמעיד על כך שכנראה בצעירותו למד בגריפינדור).
 • וולבורגה בלק היא דיוקן אימו של סיריוס, למעשה הנינה של פיניאס ניגלוס בלק. וולבורגה בלק שונאת קוסמים תומכים בבני מוגלגים ולא טהורי דם, למשל, בכינוסי מסדר עוף החול הא קראה לחברי המסדר "בוצדמים", "טינופת", "בוגדי דם, וכדומה. היא אחד החפצים היחידים של משפחת בלק שסיריוס לא הצליח להיפטר מהם.

מסדר עוף החול[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסדר עוף החול הוא ארגון סודי שבראשו עומד אלבוס דמבלדור. מטרתו של הארגון היא להילחם בלורד וולדמורט ובתומכיו, אוכלי המוות. מסדר עוף החול הוקם במהלך שנות הטרור של וולדמורט, והתפרק לאחר נפילתו. המסדר חזר לפעול בשנית לאחר עלייתו המחודשת של וולדמורט, כאשר הוא שומר על עצמו בסוד גם מפני משרד הקסמים, שכן זה סירב להכיר בעובדה שוולדמורט חזר. המסדר השתמש בביתו של סיריוס בלק שבכיכר גרימלד מספר 12 בתור מפקדה.

פלר דלאקור (קלמנס פואסי)
 • סיריוס בלק הוא חברו הטוב ביותר של ג'יימס פוטר, שמינה אותו ביחד עם לילי לסנדקו של הארי. סיריוס היה חבר בחבורת הקונדסאים מכונה רך-כף כיוון שצורת האנימאגוס שלו הייתה כלב שחור גדול(גרים). בספר השלישי סיריוס בורח מאזקאבן, לאחר שהואשם לא בצדק במותם של חבריו גיימס ולילי פוטר, הוריו של הארי. סיריוס אף הדחית את תמונת האישה השמנה הארי פוחד שסיריוס יהרוג אותו כמו הוריו, אך מגלה שסיריוס לא היה אשם במות הוריו, ושהנאשם בזה היה חבר אחר שלהם, פיטר פטיגרו. הוא זה שהביא להארי את המטאטא החדש שלו "אש המחץ". סיריוס נרצח בקרב במחלקת המסתורין על ידי בת-דודתו בלטריקס לסטריינג'.
 • רמוס לופין הוא החבר השקדן בחבורת הקונדסאים, ומכונה שם ירחוני כיוון שהוא אדם זאב החושש מהירח המלא. לופין נחשב לשקול והגיוני, ובדרך כלל הוא היה זה שניסה לרסן את ג'יימס וסיריוס מלבצע תעלולים. לאורך כל חייו הוא היה מנודה מקהילת הקוסמים בגלל מחלתו, אך לבסוף התקבל על ידי דמבלדור לתפקיד מורה להתגוננות מפני כוחות האופל. הוא לימד את הארי בשנתו השלישית, ונחשב למורה האהוב ביותר בתפקיד זה. לופין מספר להארי על ג'יימס ולילי, ומשמש לו דמות שעליה הוא יכול לסמוך. כמו כן, בשנה השלישית הוא מלמד אותו כיצד לבצע את קסם הפטרונוס, המשמש את הארי רבות בהמשך דרכו. לפני תחילת הספר השביעי הוא נישא לנימפדורה טונקס, ובמהלך הספר נולד לשניים בן בשם טדי. לופין וטונקס נהרגו בקרב על הוגוורטס, אך חודשים אחדים קודם לכן הם מינו את הארי פוטר לסנדק של בנם היחיד.
 • אלאסטור "עין הזעם" מודי הוא ההילאי (צייד קוסמי אופל) הטוב ביותר שעבד במשרד הקסמים, ומי שהיה אמור ללמד התגוננות מפני כוחות האופל בספר הרביעי. אולם, הוא נשבה על ידי אוכל המוות ברטמיוס קראוץ' הצעיר כחלק מהתוכנית להשיב לוולדמורט את גופו. הוא הצטרף מחדש למסדר עוף החול שהוקם בתקופה שבין הספר הרביעי לחמישי, והיה מרכיב חשוב במאבק נגד וולדמורט. בתחילת הספר השביעי הוא נרצח על ידי וולדמורט בזמן המשימה להעביר את הארי למקום מבטחים. מודי הוא פרנואיד באופיו, וחושש כל הזמן ממזימות לרציחתו
  • נימפדורה טונקס (מכונה טונקס על ידי חבריה ודורה על ידי הוריה) היא הילאית במשרד הקסמים ואחייניתן של בלטריקס לסטריינג' ונרקיסה מאלפוי. טונקס היא אישה מגושמת, ופעמים רבות מתואר כיצד היא נתקלת בדברים בלא כוונה תחילה. היא מגלה עניין רב בהארי פוטר, וחשה דאגה רבה לגורלו. טונקס נולדה מטמורפמגוס, כלומר יש לה יכולת לשנות את המראה החיצוני שלה בלי עזרת קסמים לשינויי צורה. היא מאבדת את היכולת הזו באופן זמני בספר השישי, בעקבות אהבתה אל לופין אשר לא נענית, אך בסוף הספר השישי היא מתוודה בפומבי על אהבתה לרמוס לופין, וזמן קצר לאחר מכן השניים נישאים. במהלך הספר השביעי נולד בנם היחיד טדי (על שם אביה של טונקס שנרצח על ידי אוכלי מוות), אך בקרב על הוגוורטס שמתרחש זמן קצר לאחר מכן היא מוצאת את מותה מידיה של דודתה בלטריקס לסטריינג'.
   נימפדורה טונקס (נטליה טנה)
 • פלר דלאקור הייתה תלמידה בבית הספר הצרפתי בובאטון. פלר היא ויליה באופן חלקי, וכתוצאה מכך היא נחשבת לבחורה יפה מאוד. הופעתה הראשונה בסדרה היא בספר הרביעי, שם היא משתתפת בטורניר הקוסמים המשולש כנציגת בית הספר שלה. פלר לא מפגינה יכולת מרשימה, ובמשימה האחרונה של הטורניר משותקת על ידי ברטי קראוץ' הצעיר שהתחזה לאלאסטור מודי. לפני המשימה האחרונה היא פוגשת את ביל ויזלי, לימים בעלה ואבי ילדיה. קינגסלי שאקלבולט הוא הילאי במשרד הקסמים וחבר במסדר עוף החול. קינגסלי הוא איש גבה-קומה ממוצא אפריקאי, קרח ובעל קול עמוק. בספר החמישי הוא משתתף ונפצע במהלך הקרב מול אוכלי המוות במחלקת המסתורין של משרד הקסמים. בספר השישי הוא משמש כמאבטחו של ראש ממשלת בריטניה לפי הוראה של רופוס סקרימג'ר (שר הקסמים החדש). בספר השביעי הוא נאלץ לרדת למחתרת בעקבות נאמנותו למסדר עוף החול, אך בסוף הספר חוזר להוגוורטס ומשתתף בקרב מול אוכלי המוות של וולדמורט. בסוף הספר השביעי הוא מתמנה לתפקיד שר הקסמים במקומו של פיוס ת'יקנס שנשלט על ידי אוכלי המוות.
 • מנדנגוס פלצ'ר הוא גנב ופושע המגויס על ידי דמבלדור למסדר עוף החול. פלצ'ר מתמחה בהסוואה עצמית ובהתחפשות למגוון אנשים ונשים, והוא משמש מרגל עבור המסדר. לאחר הירצחו של סיריוס בלק מידי בלטריקס לסטריינג' הוא פושט על בית משפחת בלק (ששימש את המסדר), וגונב משם חפצים רבים ובהם את התליון של סלית'רין ששימש את וולדמורט להכנת הורקרוקס. בתחילת הספר השביעי הוא "יוזם" את השיטה שבאמצעותה יעבירו את הארי מבית הדרסלים אל "המחילה" של הוויזלים, אך הוא עשה זאת בעקבות כישוף שהוטל עליו על ידי סוורוס סנייפ.
 • ארבלה דוֹרין פיג, המכונה גברת פיג, מופיעה לראשונה בתחילת הספר הראשון בתפקיד השמרטפית חובבת החתולים של הארי פוטר. בספר החמישי מתברר כי היא סקיבית, והיא מסייעת להארי בהוכחת חפותו מול האשמות משרד הקסמים שטען כי הוא השתמש בקסם פטרונוס בניגוד לחוק.

דוגמאות לחברי מסדר עוף החול המוזכרים בספרים: אלבוס דמבלדור, רובאוס האגריד, מינרווה מקגונגל, ג'יימס ולילי פוטר, קינגסלי שאקלבולט, ארתור ומולי ויזלי, פרנק ואליס לונגבוטום, סוורוס סנייפ, ביל ויזלי וצ'ארלי ויזלי, אמליין ואנס ואלפיאס דודג'.

אוכלי מוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

וולדמורט. מאחוריו עומדים לוציוס מאלפוי, בלטריקס לסטריינג' ושלושה אוכלי מוות עם מסכה

אוכלי המוות הם תומכיו של לורד וולדמורט. הם פועלים במסגרת האידאולוגיה הגזענית של שמירת טוהר הדם, ורואים כנחותים את כל שאר האנשים. באמצעות אידאולוגיה זו הם מצדיקים את עינויים ורציחתם של מתנגדיהם. הם לא מהססים לעשות שימוש בקללות שאין עליהן מחילה. לאוכלי המוות ולוולדמורט יש סימן המכונה האות האפל. סימן זה מורכב מגולגולת אדם שמתוך פיה בוקע נחש במקום לשון. הסימן משוגר לשמים כאשר אוכלי המוות מבצעים זוועה כלשהי.

בלטריקס לסטריינג' (הלנה בונהם קרטר)

משרד הקסמים נלחם באוכלי המוות בעיקר באמצעות ההילאים, שהם ציידי קוסמי האופל.

 • בלטריקס לסטריינג' (לשעבר בלק) היא מכשפה טהורת דם. בלטריקס היא בת דודתם של סיריוס ורגולוס בלק, ואחיותיה הן נרקיסה מאלפוי ואנדרומדה טונקס. גם בעלה (רודולפוס) ואחיו (רבסטאן) הם אוכלי מוות. לסטריינג' נחשבת לאוכלת המוות הנאמנה ביותר לוולדמורט, ולמכשפה בעלת כוחות כישוף אפלים חזקים ביותר, שנייה אך לוולדמורט. בלטריקס היא מכשפה סדיסטית ביותר, היא הייתה בין אוכלי המוות שעינו את הוריו של נוויל לונגבוטום עד שיצאו מדעתם, ובשל כך נדונה למאסר עולם בבית הכלא אזקבאן. היא שהתה שם במשך 14 שנים, וברחה במהלך הבריחה הגדולה שתוארה בספר החמישי. בסוף הספר הזה היא מצליחה לרצוח את בן דודה סיריוס בלק. מאז היא עסקה בזריעת הרס ופחד לפי פקודתו של וולדמורט. במהלך הספר השביעי היא רוצחת את גמדון הבית דובי, לאחר שזה הציל מידיה את הארי, רון והרמיוני, אותה עינתה בבית משפחת מאלפוי. בסוף הספר היא נוטלת חלק פעיל בקרב על הוגוורטס, והורגת את אחייניתה נימפדורה טונקס. בחלק השני של הקרב היא מנסה לרצוח את ג'יני ויזלי, מה שמעורר את זעמה של מולי ויזלי (אמה של ג'יני) שמתעמתת עם בלטריקס בדו-קרב ומצליחה להרוג אותה.
 • לוציוס מאלפוי הוא קוסם טהור דם. אביו של דראקו מאלפוי ובעלה של נרקיסה מאלפוי. בספר השני הוא הבעלים של גמדון הבית דובי, ומאבד אותו כאשר הארי זורק את יומנו של טום רידל (וולדמורט) בגרבו, ולוציוס זורק אותה מרוב כעס לדובי ובכך משחרר אותו בטעות . בספר החמישי ניסה לגרום להארי להביא לו את הנבואה לגבי הארי ווולדמורט, כיוון שהוא אינו יכול להוציא אותה ממקומה, אך הארי שובר אותה. הוא התגלה כאוכל מוות למעשה כבר בספר הרביעי, אך רק בספר החמישי זה מתגלה גם למשרד הקסמים, אשר כולא אותו באזקאבן כעונש. בספר השישי בנו דראקו מאלפוי מחליף אותו עד לשובו. לוציוס משתחרר בספר השביעי על וולדמורט, אשר מתנהג אליו ואל אשתו ברשעות ולוקח באיומים את ביתם כמפקדה. במהלך הספר הוא ונרקיסה כמעט מאבדים את בנם דראקו. לאחר מפלתו של וולדמורט מתאחד עם בנו ואשתו. לא מובן עם לאחר נכנס לכלא לאחר מכן, אך ידוע שבנו לא, כך שיכול להיות שהארי התערב במשפט שלהם וביקש לקצר את זמנן שם, או שביקש שלא יהיו בכלא בכלל. נשוי לנרקיסה מאלפוי (לשעבר בלק), מה שאומר שהוא גיסן של בלטריקס לסטריינג' ואנדרומדה טונקס ודודה של נימפדורה טונקס.
 • פיטר פטיגרו היה החבר החלש בחבורת הקונדסאים, המכונה זנב-תולע כיוון שידע להפוך את עצמו לעכברוש. אוכל המוות היחיד שידוע כבוגר גריפינדור ולא סלית'רין. פטיגרו מתואר כטיפוס בוגדני הנוטה להתחבר עם אנשים חזקים ממנו כדי לזכות בחסותם. לאחר תום לימודיו הצטרף פטיגרו לשורות אוכלי המוות של וולדמורט, והוא היה זה שהסגיר לוולדמורט את מיקומם של ג'יימס ולילי פוטר. ב-2/11/1981 סיריוס בלק תפס אותו ברחוב מוגלגי אך פיטר פוצץ את הרחוב, הרג 12 מוגלגים וברח לביוב כעכברוש. לאחר מכן פטיגרו הגיע אל משפחת ויזלי בצורת עכברוש וכונה סקאברס. בספר השלישי, לאחר שנודע שסקאברס הוא פטיגרו, הארי מונע מסיריוס ולופין לחסל אותו; כתוצאה מכך, פטיגרו נותר בעל חוב כלפיו, בניסוחו של דמבלדור. פטיגרו נרצח על ידי היד הקסומה שוולדמורט יצר עבורו, לאחר שריחם על הארי שהיה כלוא באחוזת מאלפוי, ובכך בגד בוולדמורט.
 • פנריר גרייבק הוא אדם זאב אכזרי המנהיג אנשי זאב רבים שנודו מקהילת הקוסמים. הוא נוהג לנשוך ילדי קוסמים ולגדלם כך שישנאו קוסמים. גרייבק היה זה שנשך את רמוס לופין. בנוסף לכך הוא קניבל. הוא מצטרף לשורותיו של לורד וולדמורט, אך לא "זוכה" לכך שהאות האפל ייצרב בבשרו (מה שמעיד על מעמדו הנחות יחסית). בספר השישי הוא משתתף בפלישה להוגוורטס, ובמהלכה תוקף את ביל ויזלי ופוצע אותו אנושות. בספר השביעי הוא מצטרף לחבורות קוסמים המנסות לצוד קוסמים המבוקשים על ידי משרד הקסמים, ותוך כדי כך מצליח ללכוד את הארי, רון והרמיוני. בסוף הספר הוא משתתף בקרב על הוגוורטס, ובסופו מובס על ידי רון ויזלי ונוויל לונגבוטום.
 • רגולוס ארקטורוס בלק הוא אחיו הצעיר של סיריוס בלק. רגולוס הצטרף לאוכלי המוות עם תום לימודיו בהוגוורטס, אך כשגילה את אחד ההורקרוקסים של וולדמורט הוא התחרט והחליט לנטוש, לא לפני שינסה להשמיד את ההורקרוקס שגילה. הוא נהרג במהלך הניסיון, ומותיר את המשימה לגמדון הבית קריצ'ר, שנכשל בה. הוא מותיר אחריו קמע מזויף, וחותם עליו בראשי התיבות רא"ב, המתבררים רק בתחילת הספר השביעי.
  ברטי קראוץ' ג'וניור (דייוויד טננט)
 • איגור קרקרוף היה המנהל של בית הספר לקוסמים דורמשטרנג. לאחר שנתפס על ידי ההילאים הוא משתף פעולה עם משרד הקסמים, ובכך גורם לתפיסתו של אוגוסטוס רוקווד שעבד במשרד הקסמים. בגלל בגידתו זו הוא רוכש לעצמו שונאים רבים. הוא נמלט והסתתר לאחר חזרתו של וולדמורט בסיום טורניר הקוסמים המשולש, אך לבסוף מאותר על ידי וולדמורט ומשלם בחייו על בגידתו.
 • אלקטו ואמיקוס קארו הם אח ואחות אוכלי מוות המופיעים לראשונה בספר השישי, בסצנה שבה סנייפ הורג את דמבלדור בראש מגדל האסטרונומיה. שניהם מתוארים כנמוכים, שמנים ואכזריים. בספר השביעי הם מתמנים בהוראת משרד הקסמים (הנשלט על ידי וולדמורט) לתפקידי המורים לחקר המוגלגים (אלקטו) והתגוננות מפני כוחות האופל (אמיקוס). שיעוריהם מתנהלים מתוך נטייה לטובת כוחות האופל ונגד המוגלגים. בסוף הספר הם נתפסים על ידי הארי פוטר ולונה לבגוד, ונאסרים על ידי מינרווה מקגונגל.
 • ברטמיוס (ברטי) קראוץ' הבן הוא אחד מאוכלי המוות הנאמנים ביותר לוולדמורט. הופעתו היחידה היא בספר הרביעי, בו הוא משתלט על ההילאי בדימוס אלאסטור מודי ומתחזה לו במהלך שנת הלימודים. קראוץ' הוא אחד מהגורמים הראשיים לאירועים השונים בספר, ובעיקר בטורניר הקוסמים המשולש, אליו הוא דואג שהארי ייכנס ואף מושיט לו עזרה בדרכים ערמומיות. מטרתו של קראוץ' היא להביא את הארי פוטר לידיו של לורד וולדמורט, ולאחר שהארי נמלט הוא מנסה לרוצחו. הוא נלכד על ידי דמבלדור, מקגונגל וסנייפ לפני שהוא עושה זאת, ומאוחר יותר מקבל את נשיקת הסוהרסנים השואבת ממנו את נשמתו. במהלך הספר מתברר גם כי הוא אחד מאוכלי המוות שעינו את הוריו של נוויל לונגבוטום.

אוכלי מוות נוספים הם אנטונין דולוחוב, יאקסלי (ששימש בספר השביעי כראש המחלקה לאכיפת חוקי הקסם), אוגוסטוס רוקווד (מרגל במחלקה למסתורין עד 1981), רודולפוס לסטריינג', רבסטאן לסטריינג' ות'ורפין ראול.

דמויות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משרד הקסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מר אוליבנדר (ג'ון הרט)
 • קורנליוס אוסוולד פאדג' מכהן בתפקיד שר הקסמים בין הספר הראשון לספר החמישי. הוא מתואר כבעל מראה עגלגל וכלובש בגדים בצבע ירוק לימון וחובש כובע באולר. פאדג' רוחש חיבה רבה להארי בתחילת הסדרה, אך זו מתחלפת באיבה בסוף הספר הרביעי בגלל חששו שהארי ודמבלדור זוממים להדיחו. בספר החמישי הוא עומד ביחד עם דולורס אמברידג' בראש הקמפיין להכחשת שובו של וולדמורט, אך נאלץ להכיר בכך לאחר שוולדמורט מופיע בהיכל הכניסה של משרד הקסמים. בעקבות חשיפת מחדליו הוא מאולץ להתפטר מתפקידו, ומוחלף על ידי ההילאי לשעבר רופוס סקרימג'ר. ההופעה האחרונה שלו בסדרה היא בהלוויה של דמבלדור בסוף הספר השישי, ולא ידוע מה עלה בגורלו לאחר מכן.
ריטה סקיטר (מירנדה ריצ'רדסון)
 • רופוס סקרימג'ר
  קורנליוס פאדג' (רוברט הארדי)
  ג'ר היה ראש מחלקת ההילאים שהחליף את קורנליוס פאדג' בתפקיד שר הקסמים. סקרימג'ר מתואר כאדם קשוח שלא מהסס לנקוט באמצעים שנויים במחלוקת כדי להילחם בוולדומרט. לקראת אמצע הספר השביעי הוא נרצח על ידי חבורת קושרים הנשלטת באמצעות קללת אימפריוס.
 • ברטמיוס (ברטי) קראוץ' האב היה ראש המחלקה לשיתוף פעולה בין קוסמים במשרד הקסמים. הוא דוגל בצורה קיצונית בשלטון החוק, ולא מהסס להפעיל אמצעים נוקשים ביותר כנגד אלו שלדעתו עלולים לסכן את השלטון. הוא נקט ביד קשה כלפי אוכלי המוות ומשתפי הפעולה שלהם, כולל בנו היחיד אותו שלח לאזקבאן. אשתו הגוססת של קראוץ' משכנעת אותו להוציא את בנם אל מחוץ לאזקבאן, ומאותה עת הוא כלוא בבית המשפחתי תחת גלימת היעלמות. בסופו של דבר הבן מחולץ על ידי וולדמורט, שמטיל על קראוץ' האב את קללת אימפריוס. קראוץ' האב מצליח להשתחרר מהקללה, אך נרצח על ידי בנו כשהיה בדרך להזהיר את דמבלדור מפני הסכנה.
 • לודוביץ' (לודו) בגמן היה ראש המחלקה למשחקי ספורט במשרד הקסמים. הופעתו היחידה היא בספר הרביעי. בגמן מכור להימורים, ולאחר גמר גביע העולם בקווידיץ' הוא מפסיד את כל הזהב שלו לגובלינים. כדי לכסות את חובו הוא מהמר שהארי יהיה המנצח היחיד בטורניר הקוסמים המשולש, אך מפסיד פעם נוספת כיוון שהארי וסדריק דיגורי מנצחים ביחד ומסיימים בתיקו.

יצרני שרביטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גאריק אוליבנדר הוא יצרן השרביטים המפורסם ביותר בבריטניה, ומי שיצר את שרביטיהם של הארי פוטר ולורד וולדמורט. אוליבנדר מתואר כאדם חכם ובקיא בתחום אמנות הכנת השרביטים, והוא זה שמספר להארי על המקור הזהה של ליבת השרביט שלו וליבת השרביט של וולדמורט. לפני תחילת הספר השישי הוא נחטף על ידי וולדמורט, המעוניין לחלץ ממנו מידע כיצד להביס את השרביט של הארי פוטר. הוא מחולץ על ידי דובי במסגרת הבריחה מכלאו באחוזת מאלפוי בספר השביעי
 • גרגורוביץ' הוא יצרן שרביטים בולגרי מפורסם, שייצר בין השאר את שרביטו של ויקטור קרום. שנים רבות לפני התרחשות אירועי סדרת הספרים הוא החזיק ברשותו את שרביט הבכור, אך זה נגנב ממנו על ידי גלרט גרינדלוולד שבתורו הפסיד את השרביט לאלבוס דמבלדור. גרגורוביץ' נרצח על ידי וולדמורט בזמן שהאחרון חיפש אחר השרביט.
  קסנופיליוס לאבגוד בסרט השביעי (ריס איפנס)

עיתונאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קסנופיליוס "קסנו" לאבגוד הוא אביה של לונה לאבגוד והעורך של הצהובון "הפקפקן". הצהובון נחשב לנחות בעולם הקסמים שיצרה רולינג, ולפי המתואר בספרים הכתבות המתפרסמות בו הן בדיה מוחלטת שרק לונה ואביה מאמינים לתוכנן. קסנופיליוס מתואר בספרים כאדם בעל מראה שונה וחריג. האובססיה העיקרית שלו בחיים היא למצוא את אוצרות המוות. קסנופיליוס הוא זה שמספר להארי, רון והרמיוני על קיומם של האוצרות ועל חשיבותם כחפצי קסם רבי עוצמה. עם זאת, הוא היה נתון לשליטתם של אוכלי המוות שחטפו את לונה, וניסה בלא הצלחה להסגיר את השלישייה לאנשי משרד הקסמים הנשלט על ידי וולדמורט.
 • ריטה סקיטר היא כתבת בעיתון "הנביא היומי". סקיטר לא נצמדת לאמת, ואת הכתבות שהיא מכינה על המרואיינים שלה היא שוזרת בשקרים ובדיות שהיא המציאה. סקיטר היא אנימאגית לא רשומה שיכולה להפוך לחיפושית, דבר המהווה עבירה על חוקי הקוסמים. בסוף הספר הרביעי היא נלכדת על ידי הרמיוני גריינג'ר, המאלצת אותה להתחייב להפסיק להשמיץ אנשים בכתבות שלה במשך שנה אחת. מיד בתום השנה היא חוזרת לסורה, ובמהלך הספר השביעי היא מפרסמת ביוגרפיה משמיצה על אלבוס דמבלדור.

אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מאדאם אולימפה מקסים היא מנהלת בית הספר הצרפתי בובאטון. מאדאם מקסים מתוארת כמכשפה מוכשרת מאוד וכבעלת ברית נאמנה של דמבלדור, האגריד ומסדר עוף החול. היא אף מתלווה להאגריד שנשלח על ידי דמבלדור כדי לפייס את הענקים. מאדאם מקסים מתוארת כאישה גדולת ממדים, ובמהלך הספר הרביעי מועלה החשד כי היא ענקית למחצה (בדומה לרובאוס האגריד), למרות הכחשותיה הנמרצות.
 • גרעפ הוא ענק. הוא חצי אח של רובאוס האגריד. לאחר שאימם הענקית נטשה את מר האגריד ובנם רובאוס, בגלל שהתביישה בבנה בגלל גובהו, היא חזרה לחיות עם הענקים והולידה מענק, ששמו לא ידוע, את גרעפ. אך גם גרעפ היה בעיניה נמוך, אפילו שגובהו היה 5 מטרים. האגריד, החל מהספר החמישי, מחליט לעזור לו לאחר שהענקים האחרים זרקו אותו.
 • ויקטור קרום הוא שחקן קווידיץ' בולגרי שהופיע לראשונה בספר הרביעי. קרום הוא תלמיד השנה השביעית בדורמשטרנג. הוא הגיע לאנגליה ביחד עם משלחת מבית ספרו המשתתף בטורניר הקוסמים המשולש, ונבחר לייצג את בית הספר. הוא מפגין יכולת גבוהה בטורניר, ואף מתיידד עם הרמיוני גריינג'ר. השניים ממשיכים להתכתב גם לאחר אירועי הספר הרביעי, וכתוצאה מכך רון ויזלי (המאוהב בסתר בהרמיוני) חש רגשות קנאה. בספר השביעי הוא מופיע בפעם האחרונה במסגרת החתונה של ביל ויזלי ופלר דלאקור.
 • מאדאם רוזמרטה היא בעלת פונדק "שלושת המטאטאים" בהוגסמיד. היא מתוארת כאשה נאה הזוכה לתשומת לבו של רון ויזלי. בחמשת הספרים הראשונים לרוזמרטה יש תפקיד מצומצם ביותר, למעט הסצנה בספר השלישי שבה היא שומעת על בגידתו כביכול של סיריוס בלק בהוריו של הארי. בספר השישי דראקו מאלפוי מטיל עליה קללת אימפריוס, וכופה עליה לסייע לו במזימתו לרצוח את דמבלדור.
 • גלרט גרינלוולד הוא קוסם אפל, נחשב לשני רק ללורד וולדמורט עצמו. גנב מיצרן השרביטים גרגורוביץ' את שרביט הבכור, ובהמשך הפסיד אותו לידידו לשעבר, אלבוס דמבלדור בקרב המפורסם שנערך ביניהם. ג'יי קיי רולינג אמרה בריאיון כי דמבלדור היה הומוסקסואל, וכי היה מאוהב בגרינלוולד. את שארית חייו בילה גרינלוולד בבית הכלא נירמנגרד, אותו בנה בתחילה במטרה לכלוא את מתנגדיו. נרצח בנירמנגרד על ידי לורד וולדמורט, כשהוא הגיע אליו במהלך חיפושו אחרי שרביט הבכור.

גמדוני בית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גמדוני בית הם יצורים בדיוניים המשרתים כעבדים לאורך כל חייהם את אדוניהם הקוסמים. הגמדונים נאמנים מאוד לבעליהם, יעשו הכל למענם, לא יחשפו את סודותיהם, לא ידברו סרה באדוניהם, יפנו אל אדוניהם בתואר אדונילי או גבירתילי, ולא ישתמשו בכוחות הקסם המיוחדים שלהם (כגון היכולת להתעתק גם באזורים אשר מוטל עליהם כישוף המונע התעתקות) ללא אישור. בדרך כלל הם לובשים בלויי סחבות, והם יכולים להשתחרר מעבדותם רק אם אדוניהם יתנו להם בגדים חדשים. גמדונים נמצאים בדרך כלל בבתים עתיקים של משפחות עשירות וטהורות דם. הגמדונים הם יצורים גאים מאוד ומתביישים מכל חריגה מנורמות העבדות המקובלות אצלם.

גמדוני בית מאופיינים בחזות מכוערת: יש להם עיניים גדולות, אוזניים ארוכות ומחודדות כמו אוזני עטלף, הם נמוכים מאוד והם מדברים בצורה עילגת (כגון קוסמימים במקום קוסמים).

החל מהספר הרביעי חל שינוי במעמדם עם הקמתו של הארגון למען רווחת גמדוני הבית (אלרג"ה) על ידי הרמיוני גריינג'ר. הרמיוני ניסתה ללא הצלחה רבה לפעול למען הגמדונים בעת שלמדה בהוגוורטס, וכשהחלה בקריירה במשרד הקסמים לאחר הספר השביעי היא זכתה להצלחה רבה בשיפור מעמדם.

דובי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דובי (הסרט השני)

דוֹבּי הוזכר לראשונה בתחילת הספר השני, כשהגיע לחדרו של הארי על מנת למנוע ממנו להגיע להוגוורטס. הארי מסרב, ובתגובה גורם דובי להפלת עוגה שהכינה פטוניה דרסלי, ובכך גורם לדרסלים לגלות כי הארי לא רשאי לבצע קסמים מחוץ להוגוורטס, ולנעול את הארי בחדרו. הארי הצליח להימלט מכלאו, אך דובי לא ויתר על רצונו. הוא מנע מהארי ומחברו רון ויזלי לעלות על הרציף בקינגס קרוס, גרם למרביצן לרדוף ולפצוע את הארי במהלך משחק קווידיץ', ואף ביקר בו במרפאת בית הספר בעת ששכב שם והחלים מפציעתו.

בסוף הספר התברר כי דובי ניסה למנוע מהארי להגיע להוגוורטס כיוון שידע כי אדוניו, לוציוס מאלפוי, החליט להחדיר את יומנו של טום רידל לחפציה של ג'יני ויזלי, ובכך לגרום לפתיחת חדר הסודות והפללתו של אביה, ארתור ויזלי. הארי ריחם על דובי לאורך כל הספר, ובסופו החליט לשחרר את דובי. הוא הכניס את יומנו של רידל לתוך גרב מלוכלכת והושיט אותו למאלפוי, שבתגובה זרק את הגרב לכיוונו של דובי לאחר שהוציא ממנה את היומן. כשלוציוס הבין את שעשה הוא ניסה לפגוע בהארי, אך נהדף על ידי דובי שהשתמש בכוחותיו המיוחדים. לאחר מכן הפך דובי לגמדון חופשי, ובניגוד לשאר בני מינו הוא החל לדרוש תנאים סוציאליים.

בספר הרביעי החל דובי לעבוד במטבחים של הוגוורטס. תפקידו היה קטן יחסית, ולפני המשימה השנייה בטורניר הקוסמים המשולש הוא נתן להארי אצות זימיזים שייסעו לו לעבור את המשימה בהצלחה. בסוף הספר התברר כי מי שנתן לו את המידע על האצות היה ברטי קראוץ' הבן שהתחזה למורה להתגוננות מפני כוחות האופל אלאסטור מודי.

לדובי יש תפקיד קטן בספר החמישי, בו הוא מראה להארי את חדר הנחיצות ששימש למפגשי צבא דמבלדור, והתריע בפני חברי הקבוצה על חשיפתה. בספר השישי הוא עוקב אחרי דראקו מאלפוי לבקשתו של הארי, והביע את שאט נפשו מהתנהגותו של מאלפוי. באמצעות המידע שסיפק דובי הצליח הארי לנחש נכונה מה מעשיו של מאלפוי כשהוא לא מוצא אותו. במהלך הספר השביעי הוא חילץ את הארי וחבריו מבית משפחת מאלפוי, אך במהלך הבריחה נרצח על ידי בלטריקס לסטריינג'. הוא נקבר בחצר ביתם של ביל ופלר ויזלי. לאחר מותו הארי התעצב והחליט לתת כבוד וקבר אותו בלי קסמים ועל מצבתו נכתב:

"כאן קבור דובי,

גמדון בית חופשי"

ווינקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ווינקי היא גמדונת בית המשתייכת למשפחת הגמדונים ששירתה את משפחת קראוץ'. היא הופיעה בעצמה רק בספר הרביעי, והוזכרה בספרים הבאים. בתחילת הספר היא שמרה לבעלים שלה על מקום ביציע המכובדים באצטדיון שבו נערך גמר אליפות העולם בקווידיץ', ומאוחר יותר התברר כי היא השגיחה על ברטי קראוץ' הבן שהוסתר מתחת לגלימת היעלמות. קראוץ' הבן הצליח לגנוב את שרביטו של הארי פוטר, שיגר לשמים את האות האפל, ובכך גרם לפיטוריה של וינקי. היא קיבלה זאת באופן קשה, ולאחר שהחלה לעבוד בהוגוורטס סבלה מהתמכרות למשקה המשכר (עבור גמדונים) בירצפת. רולינג אמרה בעבר כי חל שיפור קטן במצבה הנפשי של וינקי, אך אמרה גם כי היא מעולם לא התאוששה מההלם שבפיטורים.

קריצ'ר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריצ'ר (הסרט החמישי)

קריצ'ר הוא גמדון בית המשתייך למשפחת הגמדונים ששירתה את משפחת בלק. בדומה לבעליו הוא חש תיעוב כלפי קוסמים שאינם טהורי דם, והיה נאמן מאוד לאמו של סיריוס בלק (מתואר בכריכה האחורית של הספר החמישי כ"גמדון-בית ממורמר ונוטף ארס"). בספר החמישי נאמר כי שאיפת חייו היא שלאחר מותו יערפו את ראשו ויתלו אותו לצד אוסף ראשי הגמדונים שבבית משפחת בלק בלונדון. למרות שתיעב את סיריוס, שלא הלך בדרכי הוריו, הוא נאלץ לציית לו. הוא זכה ליחס מזלזל מצד האנשים שהתגוררו באופן זמני או קבוע בבית משפחת בלק, בשל ההערות הגזעניות שהיה ממלמל כשחשב שלא שומעים אותו. היחידה שהתייחסה אליו בכבוד הייתה הרמיוני גריינג'ר, שהאמינה בשוויון זכויות לגמדונים, למרות שכינה אותה בוצדמית.

קריצ'ר היה מודע למערכת היחסים הקרובה בין סיריוס לבין הארי, וכיוון שלא נאסר עליו לדבר על כך הוא העביר את המידע לאוכלת המוות בלטריקס לסטריינג', שהייתה הקרובה היחידה של סיריוס שחש כלפיה הערכה גבוהה. לאחר שהארי ראה חיזיון שבו וולדמורט עינה את סיריוס במשרד הקסמים הוא יצר קשר עם בית משפחת בלק, אך קריצ'ר בגד באדוניו, שיקר להארי שסיריוס לא נמצא, ובכך הוביל בסופו של דבר למותו של סיריוס.

בתחילת הספר השישי עבר קריצ'ר לחזקתו של הארי שירש את כל רכושו של סיריוס. הארי ציווה על קריצ'ר לא ליצור קשר בכל צורה שהיא עם אוכלי המוות, וקריצ'ר נאלץ לציית. הוא גם שלח אותו לעבוד בהוגוורטס ביחד עם גמדוני הבית הקבועים של בית הספר. בהמשך הספר הורה לו הארי לעקוב אחרי דראקו מאלפוי ביחד עם דובי, אך קריצ'ר הביע את חוסר שביעות רצונו ותיאר באורח מופלג את הערצתו למשפחת מאלפוי טהורת הדם.

בספר השביעי והאחרון התברר כי וולדמורט ניצל את קריצ'ר על מנת לבחון את ההגנות סביב התליון של סלזאר סלית'רין, אותו הפך להורקרוקס. לאחר שסיים את הבדיקה נטש את קריצ'ר במערה עם החיז"לים, אך קריצ'ר ניצל כיוון שאדונו רגולוס בלק (אחיו הקטן של סיריוס) זימן אותו בחזרה והוא היה מחויב לבצע את הפקודה. לאחר מכן הוא קיבל מהארי את התליון שהיה שייך לרגולוס, ובשל כך חל מהפך ביחס שלו להארי, לרון ואפילו להרמיוני. בסוף הספר הוא הוביל את מתקפת גמדוני הבית בחלק השני של הקרב על הוגוורטס מול אוכלי המוות.

הוקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוקי היא גמדונת בית זקנה המוזכרת בספר השישי כמי ששירתה אישה זקנה בשם חפציבה סמית'. הופעתה היחידה היא בזיכרון שהארי ראה בהגיגית של אלבוס דמבלדור, ובו היא נראית משרתת את גבירתה בזמן שטום רידל (וולדמורט) מבקר בבית שלה. לאחר שסיימו לצפות בזיכרון סיפר דמבלדור להארי על כך שהוקי הרעילה את גבירתה בטעות מספר ימים לאחר המפגש בו צפו, אך טען כי יש סבירות גבוהה שוולדמורט השתיל במוחה זיכרון כוזב במטרה להסתיר את הרצח שביצע על מנת לגנוב את אוצרותיה של משפחת סמית'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ המקור באנגלית הוא Gnome, וההגייה המקורית היא נום