קרב מייסלון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב מייסלון
בצרפתית: Bataille de Khan Mayssaloun
בערבית: معركة ميسلون
מלחמה: מלחמת הממלכה הערבית של סוריה-צרפת
Maysalun3.jpg
אנרי גורו על סוסו, סוקר את הכוחות הצרפתיים במייסלון
מקום: מעבר מייסלון, הרי מול הלבנון (סוריה)
33°35′44″N 36°03′53″E / 33.59555556°N 36.06472222°E / 33.59555556; 36.06472222 
תוצאה: ניצחון צרפתי
הצדדים הלוחמים

צרפתצרפת צרפת

מפקדים
כוחות

9,000 (כולל טנקים ומטוסים)

3,000 (ציוד מיושן וקל יותר)

אבדות

42 הרוגים, 154 פצועים

400 הרוגים

קרב מייסלוןצרפתית: Bataille de Khan Mayssaloun, בערבית: معركة ميسلون; מכונה גם "קרב מעבר מייסלון") הוא קרב שנערך ב-23 ביולי 1920 בין כוחות הממלכה הערבית של סוריה לצרפתים, כ-20 קילומטר ממערב לדמשק. הקרב התרחש כחלק מהמאמץ הצרפתי להפיל מכיסאה את הממשלה הלאומנית עליה הכריז האשם אל-אתאסי תחת שלטונו של המלך פייסל.

ממלכת סוריה העצמאית הוכרזה כאשר צבא ערבי, תחת פיקודו של הקולונל הבריטי לורנס איש ערב, הביס את העות'מאנים וכבש את דמשק. אולם, עקב השיחות בין המעצמות בוועידת סן רמו, והסכם סייקס–פיקו הסודי בין צרפת לבריטניה, קיבלו הצרפתים מנדט על סוריה מטעם חבר הלאומים, שפייסל וממשלתו סירבו להכיר בו. פייסל גם סירב להכיר בעצמאותה של לבנון מ"סוריה הגדולה". הצרפתים, בתגובה, הקימו רפובליקה על שרידי פרובינציה אוטונומית שאוכלסה ברובה בנוצרים. כוחות הצבא הצרפתי יצאו מביירות בראשות הגנרל גורו. אליהם הצטרפו לבנונים מארונים, שלא רצו להצטרף לממלכת סוריה המוסלמית.

המלך פייסל פקד על הצבא הסורי לא להתנגד למתקפה הצרפתית, אך שר ההגנה הסורי הגנרל יוסוף אל-עזמה (בתעתיק מדויק מערבית: יוסף אלעט'מה) התעקש לעמוד בראש כוחותיו אל מול המתקפה. הצרפתים הביסו בקלות את הכוחות הסוריים (שכללו כמה מאות חיילים של הצבא שהוקם בחופזה, ומתנדבים מקרב אזרחי דמשק שגויסו בבהילות). אל-עזמה נהרג בקרב, והצרפתים נכנסו לדמשק למחרת. גורו עלה לקברו של צלאח א-דין, בעט בקבר, ואמר "חזרנו, צלאח א-דין". המלך פייסל הוגלה, והמארונים חגגו את ניצחון הצרפתים. הקרב סימן את תחילת העידן הקולוניאליסטי הצרפתי במזרח התיכון, ואחריו היו מרידות נוספות בצפון סוריה ובדמשק.

השפעה על התנועה הלאומית הפלסטינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הקרב הכירה המנהיגות הערבית בארץ ישראל באי היתכנות חזון "סוריה הדרומית" האוטונומית במסגרת סוריה הגדולה, ומוסא כאזם אל-חוסייני הצהיר: "עתה, לאחר המאורעות האחרונים בדמשק, עלינו להנהיג שינוי מוחלט בתוכניותינו, סוריה הדרומית אינה קיימת עוד. על פלסטין עלינו להגן".[1]

מיתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרב מייסלון הוא מיתוס סורי בן זמנו של מיתוס תל חי ומקביל לו בתוכנו, המשמר רגע טראומטי בהיסטוריה של סוריה בו הקריבו מעטים מול רבים - המערב הבוגדני, שלא קיים את הבטחותיו וכפה את מרותו על סוריה המתעוררת מן החנק העות'מאני. ומן השפל וההשפלה מתחיל מאבק בן רבע מאה לעצמאות סורית. בנות ערביות רבות, מאז ועד היום, נושאות את השם 'מייסלון'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרב מייסלון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אילן פפה, אצולת הארץ: משפחת אל-חוסייני, עמודים 231-232
חיילים סורים במייסלון