תחנת הרכבת ירושלים – מלחה

תחנות רכבת היסטוריות בישראל רכבת ישראל
ירושלים – מלחה
תחנת הרכבת ירושלים-מלחה, ינואר 2023
תחנת הרכבת ירושלים-מלחה, ינואר 2023
נגישה לבעלי מוגבלויות
מידע על הבנייה
חנוכת התחנה 9 באפריל 2005
סגירת התחנה מרץ 2020
מיקום
מיקום מלחה, ירושלים
מדינה ישראלישראל ישראל
קואורדינטות 31°44′53″N 35°11′16″E / 31.7479178°N 35.1879112°E / 31.7479178; 35.1879112
אתרים סמוכים אצטדיון טדי, פיס ארנה, קניון מלחה, הגן הטכנולוגי מלחה
תחנות סמוכות תחנת הרכבת ירושלים – גן החיות התנ"כי, תחנת הרכבת ירושלים—החאן עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע על התחנה
בעלים רכבת ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
רציפים 4
קווים העוברים בתחנה מסילת הרכבת יפו-ירושלים
(למפת ירושלים רגילה)
 
תחנת הרכבת/ירושלים – מלחה
תחנת הרכבת
ירושלים – מלחה
למידע מקיף על רכבת ישראל עיינו גם בפורטל רכבת ישראל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תחנת הרכבת ירושלים – מלחה הייתה תחנת רכבת בדרום העיר ירושלים בשכונת מלחה. התחנה נפתחה ב-9 באפריל 2005 ושימשה כתחנת קצה על אף שתוואי המסילה שעליה היא נמצאת ממשיך עד לתחנת הרכבת הישנה של ירושלים (אך המסילה אינה במצב תפעולי). התחנה מוקמה בקילומטר ה-76.269 מתחנת תל אביב דרום, או בקילומטר ה-175.029 מתחנת חיפה מזרח. התחנה נסגרה במרץ 2020 עקב מגפת הקורונה ומאז לא נפתחה מחדש, על חניון התחנה וסביבתו נבנה דפו לקו הכחול של הרכבת הקלה[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנת הרכבת ואצטדיון טדי ברקע, ינואר 2023
תחנת הרכבת מלחה ורציפיה, ינואר 2023

קו הרכבת לירושלים החל לפעול בשלהי התקופה העות'מאנית, בשנת 1892. מסילת הרכבת עברה בסמוך לאל-מאלחה, באותה עת כפר ערבי מדרום-מערב לירושלים. הקו המשיך לפעול עד ה-14 באוגוסט 1998. בשנת 2000 הוחלט על חידוש ושיפוץ הקו, אך עיריית ירושלים (אז בראשות אהוד אולמרט) התנגדה לפתיחתה מחדש של תחנת הרכבת הישנה על רקע כוונה להפוך את התחנה הישנה למתחם נדל"ן, ורצון למנוע מעבר של רכבות בשכונות המושבה הגרמנית ובקעה. כתחליף הוחלט על בניית תחנה באזור מלחה, מחוץ למרכז העיר[2][3].

פיצול הקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשהושלם הקו עד ירושלים ב-9 באפריל 2005, שירות הרכבות בקו תל אביב - ירושלים הופעל על ידי רכבות IC3 בלבד, מפני שרכבות מסוג זה היו בעלות מרחק הקטן ביותר בין החוגונים. בעקבות סדקים רבים שנגלו בחוגוני הרכבות כתוצאה מהעיקולים והשיפועים במסילה ומחיר תפעול גבוה לצורך תיקון החוגונים, הוחלט להשתמש בקו לבית שמש בשני מערכי IC3 בלבד. בשנת 2006 פוצל הקו לשניים: תל אביב - בית שמש ובית שמש - ירושלים לתקופת ניסיון. לאחר הפיצול היה ניתן להפעיל רכבת נוסעים דו-קומתית בין בית שמש לתל אביב ומבית שמש עד ירושלים על ידי מערכי IC3. בגלל זמן ההמתנה הממושך בבית שמש - 45 דקות לכיוון תל אביב ו-15 דקות לכיוון ירושלים - ירד באופן ניכר מספר נוסעי הרכבת אל ירושלים וממנה[4].

בשנת 2007 הוחלט להעביר את מפגש הרכבות של הקו תל אביב - בית שמש לתחנת הרכבת נחל שורק, במקום המפגש בתחנת הרכבת נען. כתוצאה מכך התארך זמן הנסיעה בשלוש דקות לכל כיוון בקו בית שמש-תל אביב, אך זמן ההמתנה להחלפת הרכבת בתחנת בית שמש אל ירושלים וממנה צומצם לחמש דקות.

בין השנים 2008 ל-2017 פעל שירות ישיר בין ירושלים לתל אביב, ללא צורך בהחלפת רכבות בתחנת בית-שמש.

עם פתיחת קו הרכבת המהיר לירושלים העובר במסילת ירושלים - גנות בספטמבר 2018 ירדה תדירות הרכבות לתחנת מלחה לאחת לשעתיים לכל כיוון.

במרץ 2020, עקב התפרצות מגפת הקורונה בישראל, נסגרו זמנית כל תחנות הרכבת במדינה, וזו בכללן. מאז נפתחו בהדרגה כל התחנות, מלבד תחנות מלחה וגן החיות התנ"כי. מאז פתיחת הקו המהיר בין תל אביב וירושלים ירד באופן ניכר מספר הנוסעים בתחנה (ירידה של עשרות אחוזים בשנה), ומשרד האוצר הביע רצון לסגור את הקו על מנת לחסוך בהוצאות. עד כה לא פורסמה עמדה סופית בנוגע לפתיחה מחדש או לסגירה מלאה של שתי התחנות, והן עדיין מופיעות בתרשימי הקווים של רכבת ישראל וכיעדים אפשריים באתר האינטרנט שלה על אף שבפועל, הקו והתחנה אינם פעילים ואין בהם תנועת רכבות סדירה.

כיום (2023) התחנה עומדת שוממה עם שתי רכבות IC3 אשר חונות בה. חניון התחנה נהרס ובונים עליו ובסביבת התחנה דפו לרכבות קלות. מאז הסגירה ב-2020 הכניסה לשטח התחנה אסורה. רכבות אינן נוסעות בתוואי בין בית שמש לירושלים אך רכבת ישראל משמרת את התוואי[5], ורכבות יכולות לנוע עליו

חניון תחנת הרכבת מלחה,ינואר 2023

פיתוח עתידי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרק זה עוסק במיזם עתידי
ייתכן שנכללים בפרק פרטים שהם בגדר הערכה, או כאלה שעשויים להשתנות עם התקדמות המיזם.

כיום מקימים על חניון וסביבת התחנה של הרכבת חניון (דפו) לקרונות הקו הכחול והקו הירוק של הרכבת הקלה בירושלים, החניון יכלול שני מפלסים עם כ-102 מקומות חנייה לקרונות, מתקן שטיפה לקרונות, מוסך תחזוקה, בתי מלאכה, בניין משרדים ומאגר מים[1].

מסילת רכבת קלה לבית שמש[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיים תכנון ראשוני להפעיל על תוואי קו הרכבת הקיים קו רכבת קלה לבית שמש וביתר עילית. תוואי הרכבת הקלה לא יסתיים בתחנת הרכבת בית שמש אלא ימשיך לתוך העיר[6]. לרכבת קלה לא יהיו אותן בעיות ושחיקה של הקרונות כפי שקורה לקרונות הרכבת הכבדה אשר נוסעים בתוואי[7][8].

מסוף מטענים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית נוספת היא הקמת מסוף מטענים לצד תחנת הנוסעים, שדרוג המסילה המובילה לבית שמש בתוואי חדש (שאמור לכלול גם תחנה בצור הדסה) ושאף תתפצל בבית שמש לכיוון קריית גת, מה שיאפשר הובלת רכבות מטען (ונוסעים) גם מבאר שבע וקריית גת אל ירושלים.

חיבור אל מסילת ירושלים - גנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשקלת הארכת המסילה התת-קרקעית ממרכז העיר כך שתתחבר לתחנת הרכבת מלחה, תוך בניית תחנה נוספת, תת-קרקעית, בקרבת תחנת החאן (ירושלים ההיסטורית)[9]. פרויקט זה יאפשר לרכבת ישראל לתת שירות טוב יותר בתוך העיר וגם יאפשר גמישות תפעולית ושטחי דיור נוחים לרכבות בתחנת הרכבת מלחה. הפרויקט אינו מתוקצב כרגע ועלויותיו גדולות מאוד; בנוסף קיימים תחליפים באמצעות רשת הרכבת הקלה בעיר.

מלבד זאת הרשות לפיתוח ירושלים הזמינה תוכנית פיתוח למתחם מלחה הכולל תוספת של עשרות אלפי מ"ר בנייה למשרדים, מלון ושטחי מסחר מעל מסילות התחנה שעדיין נמצא בהליכי אישור.

מבנה התחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוף הנוסעים בתחנה בנוי בשלושה מפלסים. הכניסה לתחנה נמצאת במפלס ביניים. מדרגות, דרגנועים ומעלית מובילים מהכניסה אל המפלס העליון שבו ממוקמות קופות ומכונות אוטומטיות לרכישת כרטיסי נסיעה. מן המפלס העליון יש לרדת אל מפלס הרציפים באמצעות מדרגות, מעלית או דרגנועים.

התחנה כוללת שני איי רציפים המוקפים בארבע מסילות.

שירות הרכבת בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

2005-2006, 2014-2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר שימשה תחנה זו כתחנת הקצה של קו י"ם - בית שמש - ת"א - הרצלייה. בזמן שהקו היה מאוחד, הקו כבר היה מוגדר כשימושי משום שלא היה צורך להחליף בתחנת בית שמש. אולם החיסרון היחידי היה התחזוקה והחולשה של החוגונים, דבר שגרם לפיצולו הראשון והשני של הקו בשנים 2006–2014 ו-2017 ומאז. לולא הפיצול השימוש בתחנה היה נשאר גבוה או בינוני, אך החוגונים היו מגיעים לשפל מדבר זה.

2006-2014, 2017-2020[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2017 הקו פוצל לשני קווים שונים. החלק המזרחי של הקו (מתחנת מלחה ועד בית שמש) נשאר בידי הקו הישן. החלק המערבי של הקו (מבית שמש) חובר לקו החדש שהוארך לנתניה, ופעיל כיום בתור קו בית שמש - ת"א - נתניה. זמני ההחלפות ברכבות השפיעו לרעה על השימוש בתחנה, דבר שגרם לירידה ניכרת בשימוש של החלק המזרחי הישן של הקו. נכון ל-2023 החלק המזרחי של הקו מושבת עד להודעה חדשה, וייתכן שלא יופעל בזמן הקרוב, בעקבות השימוש הגבוה בתחנת נבון והוצאת כלל מערכי ה-IC3 משימוש.

קו הרכבת בית שמשירושלים – מלחה (מושבת)
בית שמשירושלים – גן החיות התנכ"יירושלים – מלחה


קווי אוטובוס אל התחנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אל הכניסה לתחנה מגיעים שני קווים פנימיים.

 • קו 18: מתחנת הרכבת לתחנה המרכזית דרך הקטמונים, המושבה הגרמנית, מורשה ונחלאות.
 • קו 35: מתחנת הרכבת לביטוח לאומי דרך שכונת מלחה, קריית יובל, הר הרצל, יפה נוף וקריית הממשלה.

על דרך מודעי בצד של הקריה הטכנולוגית ישנם קווים נוספים העוברים על רחוב מודעי לכיוון אחד בלבד, כיוונם הנגדי עובר ליד קניון מלחה.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 monimono, דיפו קרונות עבור הקו הכחול של הרכבת הקלה, ירושלים, באתר INPROJECT, ‏2021-07-20
 2. ^ גל ניסים, ‏הקו המשודרג: התחנה הסופית תהיה במלחה ולא בחאן, באתר גלובס, 2 ביוני 2002
 3. ^ אליסה אודנהיימר, מנכ"ל הרכבת: נשקלת מחדש ההסכמה להקים תחנה במלחה שבי-ם - במקום בחאן, באתר הארץ, 16 בנובמבר 2002
 4. ^ שרון קדמי, מנכ"ל הרכבת מודה: הקו הנוכחי מתל אביב לירושלים שעלה 540 מיליון שקל - כישלון: עופר לינצ'בסקי, שהחליט על פיצול הקו לפני כמה שבועות: "הקו לא מוכיח את עצמו ולא כדאי", באתר הארץ, 8 בינואר 2007
 5. ^ "הרכבת האחרונה לירושלים עברה כאן לפני שנתיים. הגיע הזמן לשינוי". הארץ. נבדק ב-2023-03-18.
 6. ^ הרכבת הקלה תמשיך מירושלים עד לבית שמש?, באתר JDN‏, 15 באוקטובר 2017
 7. ^ "במקום לבזבז מיליארדים על מטרו – לחדש את המסילה הנטושה לירושלים". TheMarker. נבדק ב-2022-03-07.
 8. ^ ליאור גוטמן, כץ מקדם רכבת קלה מירושלים לבית שמש על התוואי הישן, באתר כלכליסט, 17 בינואר 2018
 9. ^ אורן דורי, תוכנית חדשה: הרכבת מתל אביב תגיע למרכז ירושלים - במקום לכותל, באתר TheMarker‏, 22 בדצמבר 2016