SBS

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שירות הסירות המיוחד
Special Boat Service badge.gif
סמל ה-SBS עם מוטו היחידה
בכח ובערמה
פרטים
מדינה הממלכה המאוחדת
שיוך הצי המלכותי הבריטי
סוג כוחות מיוחדים
בסיס האם פול, אנגליה
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 1940
מקים היחידה רוג'ר קורטני
רוג'ר ג'ליקו
מלחמות מלחמת העולם השנייה
מלחמת קוריאה
מלחמת פוקלנד
מלחמת המפרץ
מלחמת אפגניסטן
מלחמת עיראק
פיקוד
יחידת אם הכוחות המיוחדים של הממלכה המאוחדת

שירות הסירות המיוחד, SBS (אנגלית: Special Boat Service), היא היחידה המיוחדת של הצי המלכותי הבריטי. יחידה זו היא חלק ממערך היחידות המיוחדות של בריטניה, הכולל את ה-SAS, רגימנט הסיור המיוחד ויחידת הסיוע לכוחות המיוחדים (Special Forces Support Group, SFSG). כוחות אלה נמצאים תחת פיקוד מפקד הכוחות המיוחדים במפקדת הכוחות המזוינים של בריטניה.

ה-SBS הוקמה במלחמת העולם השנייה, ונקראה אז "יחידת הסירות המיוחדת". לאחר מלחמת העולם השנייה הפכה היחידה ל"אסקדרון הסירות המיוחד", וב-1980 הוסב שמה ל"שירות הסירות המיוחד".

אנשי ה-SBS הם בעיקר יוצאי חיל הנחתים המלכותי. היחידה ממלאת תפקידים הדומים לאלה של "שירות האוויר המיוחד", ה-SAS, עם דגש ייחודי על לוחמה אמפיבית. שניים מתוך ארבעת הגפים ביחידה, C ו-X, מיועדים לכלל הפעילויות של היחידה. גף S מתמחה בשימוש בצוללות ננסיות וסירות קטנות, וגף M מתמחה בלוחמה נגד טרור ימי. ה-SBS פועל גם ביבשה, ולאחרונה פעל באפגניסטן ובעיראק. משימותיה העיקריות של היחידה הן איסוף מודיעין, לוחמה בטרור (פעילות מודיעינית ומבצעים), חבלה ופגיעה בתשתית של האויב, מבצעי חטיפה כלפי אנשי אויב, הגנה על אישים חשובים, וכן סיור ופעילות קרבית בשטח אויב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידת הסירות המיוחדת הוקמה ב-1940 על ידי קצין קומנדו בשם רוג'ר קורטני. קורטני גויס לכוחות המיוחדים באמצע אותה שנה, ונשלח למרכז האימונים המשולב בסקוטלנד. הוא ניסה לשכנע את אדמירל הצי, סר רוג'ר קיס ואת מפקד מרכז האימונים, אדמירל תיאודור האלט, בצורך להקים יחידה מיוחדת של הצי. הרעיון היה ליצור יחידת קומנדו שתסתייע בקיאקים מתקפלים למשימות מיוחדות, אך הוא לא הצליח לשכנע את הקצינים הבכירים. קורטני החליט להסתנן לנחתת שעגנה בנהר הקלייד, כדי להוכיח את הרעיון הוא חתר אל האונייה, טיפס עליה בלי שנתגלה, חתם את ראשי התיבות של שמו על דלת תאו של הקברניט, וגנב כיסוי של אחד מהתותחים. הוא חזר עם הכיסוי נוטף המים והציג אותו בפני ישיבה של קצינים בכירים שהייתה בסמוך. מעשה זה שכנע את הממונים על קורטני: הוא הועלה לדרגת קפטן וניתן לו פיקוד על שנים עשר איש, שהיוו את ראשית היחידה.

הצוות שהוקם נקרא תחילה "יחידת פולבוט" (Folboat Troop), על שם טיפוס הקנו המתקפל בו השתמשו בפשיטות. מאוחר יותר שונה השם ל"מחלקת הסירות המיוחדת מס' 1". היחידה צורפה ל"כוח ליי" (Layforce), יחידה אד הוק שנבנתה מיחידות קומנדו שונות. מאוחר יותר פעלה היחידה יחד עם שייטת הצוללות הראשונה, שבסיסה היה באלכסנדריה. מכאן פעלה היחידה בפשיטות ברודוס, פינוי חיילים בריטיים מכרתים, ועוד מבצעים שונים. בדצמבר 1941 שב קורטני לבריטניה, כדי לארגן את מחלקת הסירות המיוחדת מס' 2. יחידה מס' 1 צורפה ל-SAS, והוגדרה מחלקת פולבוט. ביוני 1942 השתתפה היחידה בפשיטה על שדות תעופה בכרתים, כדי למנוע ממטוסים גרמניים לסייע לקורפוס אפריקה. במהלך הפשיטה נהרסו 45 מטוסים גרמניים ו-29 מטוסים נוספים ניזוקו, ו-200 טון של דלק הושמדו. 12 חיילים גרמניים נהרגו. הכוחות הפושטים איבדו חייל אחד. בספטמבר 1942 השתתפה היחידה בפשיטה נוספת על שדה תעופה, הפעם ברודוס. בפשיטה הושמדו לפחות 33 מטוסים גרמניים, אך הפעם שילמה הSBS מחיר יקר, כאשר מתוך 12 הפושטים נלכדו 10. שני הנותרים חולצו בידי צוללת בריטית. בשל האבדות הכבדות אוחדו הנותרים עם הSAS.

היחידה נוצרה מחדש ב-1943, כאשר חלק מה-SAS פוצל, וצורף ליחידת קומנדו נוספת, יחידת הקומנדו 62 (שנקראה גם כוח פשיטות זעירות, Small Scale Raiding Force). היחידה החדשה נקראה "אסקדרון הסירות המיוחד", ומפקדה היה הרוזן ג'ורג' ג'ליקו (בנו של מפקד הצי המלכותי הבריטי במלחמת העולם הראשונה, אדמירל ג'ון ג'ליקו). בסיסה של היחידה החדשה היה בחיפה, ומשם פעלה בים האגאי עם יחידת הקומנדו היוונית הרגימנט הקדוש (יוונית: Ιερός Λόχος). היחידה לחמה באיים הדודקאנסיים והקיקלאדיים במהלךמערכת הדודקאנס, והשתתפה בקרבות באיים קוס ובלרוס. באוגוסט 1944 צורפה היחידה לקבוצת המדבר ארוכת הטווח, ופעלה עמה במבצעים בים האדריאטי, בפלופונסוס, באלבניה, ולבסוף באיסטריה. היחידה הייתה יעילה מאד, ועל פי ההערכות במהלך 1944 הביאה לריתוקן של שש דיוויזיות גרמניות.

SBS‏2 נקראה "מחלקת הסירות המיוחדת" במהלך המלחמה, ולא "אסקדרון". היחידה סייעה למבצע לפיד, הנחיתה בצפון אפריקה בנובמבר 1942. מחלקה אחת של היחידה ביצעה סיורים מקדימים לקראת פלישת בעלות הברית לאיטליה ופשיטות בכרתים. מאוחר יותר עברה היחידה לציילון, שם פעלה עם כוחות מיוחדים אחרים. חלק אחר של היחידה פעל בדרום-מזרח אסיה, לאורך הנהרות צ'ינדווין ואירוואדי, ובמהלך המערכה על בורמה.

לאחר המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1946 פורק ה-SBS, גם היחידה שפוצלה מ-SAS וגם היחידה שהוקמה על ידי קורטני. השם "שירות הסירות המיוחד" נותר בחיל הנחתים המלכותי, והיה שמה של יחידה בבית הספר למבצעים ייחודיים, בפיקודו של הרברט האסלר ("בלונדי"), מן המפקדים הנועזים של הנחתים בזמן המלחמה. משימותיה הראשונות של יחידה זו היו בארץ ישראל המנדטורית, שם טיפלו בסילוק פצצות ובהסרת מוקשי עלוקה בנמל חיפה. היחידה השתתפה במלחמת קוריאה, שם פעלה במבצעים לאורך החוף של קוריאה הצפונית, ובמבצעים מאחורי קווי האויב. המבצעים כללו איסוף מודיעין, פגיעה בקווי תקשורת וחבלה במתקני אויב. במהלך מלחמה זו פעלה היחידה לראשונה מצוללות.

ב-1952 היו צוותים של SAS ו-SBS בכוננות במהלך המהפכת הקצינים החופשיים במצרים, כדי להתערב אם המהפכה תהפוך אלימה מדי, דבר שלא אירע בסופו של דבר. היחידה הייתה בכוננות גם במהלך מבצע מוסקטר, ב-1956, וגם במהלך ההפיכה בלוב ב-1959. גם במקרים אלה לא השתתפה היחידה בפעילות מבצעית בסופו של דבר. ב-1961 ביצעה היחידה משימות איסוף מודיעין במהלך מלחמת אינדונזיה-מלזיה. באותה שנה איימה עיראק לראשונה לפלוש לכווית, וצוות של היחידה הוצב בבחריין בכוננות. ב-1972 התפרסמה היחידה, כאשר צוותים של SBS ו-SAS הוצנחו אל אוניית הפאר קווין אליזבת 2, לאחר שנתקבל איום טלפוני של פצצה שהוטמנה בה. לאחר סריקה קפדנית לא נתגלה דבר, והסתבר כי האיום היה תעלול בלבד.

הקמת היחידה העצמאית מחדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1977 שונה שם היחידה לאסקדרון הסירות המיוחד. במסגרת הארגון מחדש הועברו כמה מתפקידי היחידה ליחידות אחרות של הנחתים. אחד מתפקידים אלו היה ההגנה על אסדות קידוח הנפט הבריטיות בים הצפוני, שהועברה לאחריות קבוצת הקומנדו 43 להגנת הצי ‏(Commando Fleet Protection Group). אסקדרון הסירות המיוחד השתתף במלחמת פוקלנד, לאחר שארגנטינה השתלטה על איי פוקלנד. אנשי האסקדרון השתתפו בשלב הראשון בכיבושם מחדש של איי דרום ג'ורג'יה ואיי דרום סנדוויץ', ולאחר מכן נטלו חלק במשימות איסוף מודיעין באיי פוקלנד עצמם. האבדות היחידות שספגה SBS במלחמה היו שניים מאנשיהם שנורו בטעות על ידי אנשי סיור SAS, שטעו בזיהוים וסברו שהם חיילים ארגנטינאיים.

ב-1987 שונה שוב שם היחידה, הפעם לשירות הסירות המיוחד. היחידה הפכה להיות חלק לקבוצת הכוחות המיוחדים של בריטניה, לצד שירות האוויר המיוחד ופלוגת המודיעין 14. במלחמת המפרץ ביצעה SBS את אחד ממבצעיה הידועים, כאשר אנשי היחידה השתלטו מחדש על השגרירות הבריטית בכווית, על ידי גלישה ממסוקים שריחפו מעל הבניין. ב-23 בינואר 1991 הונחת כוח מן היחידה ממסוק צ'ינוק וחיבל בקו תקשורת עיראקי שקישר בין המפקדה העליונה של הצבא העיראקי לכוחות הצבא הפרושים בשדה[1]. אנשי היחידה ביצעו משיטות הסחה לאורך החוף, כדי להסיח את דעתם של העיראקים מהמאמץ העיקרי של כוחות הקואליציה. ב-1999 השתתף צוות מהיחידה בלוחמה במזרח טימור.

פעולות במאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספטמבר 2000 השתתפה היחידה בחילוץ בני ערובה שנחטפו בסיירה לאון על ידי אחת המיליציות החמושות באזור. בני הערובה היו חיילים בריטיים מהרגימנט האירי המלכותי, שהיו במקום כחלק מכוח משקיפים של האו"ם. מבצע החילוץ עלה יפה, והחיילים החטופים חולצו תוך גרימת אבדות כבדות לחוטפים.

בנובמבר 2001 השתתפה היחידה בפלישה לאפגניסטן, ונטלה חלק חשוב במבצעים השונים. לוחמי היחידה השתתפו בקרב טורה בורה בדצמבר 2001, בו תקפו כוחות הקואליציה את אזור טורה-בורה במטרה לפגוע בלוחמי הטליבאן וללכוד את מנהיגם, אוסמה בין לאדן. הטליבן ספג מכה קשה, אך בין לאדן הצליח להימלט. צוות של SBS השתלט על שדה התעופה בבאגראם, בצפון מזרח אפגניסטן, שהפך לאחר מכן לאחד הבסיסים העיקריים של כוחות הקואליציה. פעולה נוספת של היחידה הייתה דיכוי מרד אסירים ליד מאזאר א-שריף, בנובמבר 2001. ב-12 במאי 2007 הרג כוח משותף של SBS ויחידת הסיוע לכוחות המיוחדים (SFSG) את אחד ממנהיגי הטליבן, מולא דאדואללה, במהלך פשיטה על מתחם בו שהה עם כמה מעמיתיו. ב-18 בפברואר 2008 הרג צוות של היחידה מנהיג נוסף של הטליבן, מולאעבדול מטין, יחד עם אחד מסגניו. השניים נסעו על אופנועים, ונתקלו במארב של אנשי ה-SBS שהונחתו מקום על ידי מסוק. היחידה גם ספגה מספר הרוגים, בקרבות עם אנשי הטליבן. גם בעיראק, שם נטלה היחידה חלק במלחמת עיראק מאז 2003, ספגה היחידה אבדות.

ב-8 במרץ 2012 ניסה צוות משולב של SBS וSFSG לחלץ שני בני ערובה שהוחזקו על ידי קבוצת חמושים בניגריה, הקבוצה, ארגון בוקו חראם, היא ארגון הקשור לארגון אל-קאעידה. שני בני הערובה נהרגו בידי החוטפים לפני או במהלך החילוץ. כל החוטפים נהרגו אף הם במהלך המבצע.

היחידה כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה וארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוות מאסקדרון M של שירות הסירות המיוחד, SBS, על סירה מתנפחת קשיחה, במהלך אימונים ללוחמה ימית נגד טרור

משרד ההגנה הבריטי אינו מפרסם מידע על הכוחות המיוחדים של בריטניה, ולכן לא ידוע הרבה על היחידה. יחד עם זאת, ידוע כי היחידה שייכת טכנית לזרוע הים הבריטית, אך נמצאת תחת פיקוד מפקד הכוחות המיוחדים (Director Special Forces), כחלק מפיקוד היחידות המיוחדות של הכוחות המזוינים של בריטניה[2]. בסיס היחידה הוא במחנה האמוורט'י (Hamworthy), בדורסט[3].

על היחידה מפקד קצין בדרגת לוטננט קולונל[א]. מפקדי האסקדרונים ביחידה (ראו להלן) הם בדרגת מייג'ור בחיל הנחתים המלכותי, או בדרגה המקבילה בצי המלכותי הבריטי, לוטננט קומנדר (דרגה המקבילה בצה"ל לרב-סרן). היחידה בנויה בדומה ל-SAS בצוותים של 16 איש, ובסך הכל משרתים בה בין 200 ל-250 איש. לאחר סיום הכשרתם נקראים הלוחמים שחיינים-שייטי קנו. הם מתמחים בשחיה, צלילה, צניחה, ניווט, חבלה ואיסוף מודיעין. על צוות כזה מפקד לוטננט. הצוותים מחולקים לקבוצות קטנות יותר, על פי המשימה: פטרולים שבהם 4 לוחמים, צוותי קנו של 2 לוחמים, או צוותי סירה שבהם 8 לוחמים.

ביחידה ארבעה אסקדרונים פעילים.

  • אסקדרון C ואסקדרון X מכונים האסקדרונים ה"ירוקים", המבצעים את הפעילות הגלויה יחסית של היחידה. אסקדרונים אלה מתמחים בלוחמה משולבת בים וביבשה, אך הם בעלי כשירות גבוהה לביצוע מגוון פעילויות יבשתיות.
  • אסקדרון M אחראי על לוחמה ימית נגד טרור, כולל השתלטות על כלי שיט. חלק מאסקדרון M היא "הקבוצה השחורה", המתמחה בלוחמה נגד טרור באמצעות תקיפה ממסוקים.
  • אסקדרון Z[4] מתמחה בכלי שיט קטנים ובצוללות ננסיות.

בנוסף לאסקדרונים אלה, ישנן כמה מסגרות נוספות ביחידה:

  • אסקדרון SBS R הוא אסקדרון העתודה. האסקדרון אינו פועל בפי עצמו, אלא מהווה מאגר של לוחמים עבור היחידות הפעילות.
  • אגף אימונים והכשרות - אחראי על כל שלבי האימונים ביחידה, לאחר שלב המיון הראשוני (ראו להלן).
  • מחקר ופיתוח מבצעי - אחראי על פיתוח ציוד חדש והערכתו.

גיוס, גיבוש ואימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההר פן א פאן, שעליו עוברים המועמדים במסע "ריקוד הפאן" (Fan Dance)

רוב לוחמי שירות הסירות המיוחד בעבר היו יוצאי חיל הנחתים המלכותי, אך כיום ניתן למצוא בין הלוחמים מתנדבים מכל זרועות הכוחות המזוינים של בריטניה. למרות זאת, רוב לוחמי היחידה עודם יוצאי חיל הנחתים. תהליך המיון של היחידה היה עצמאי עד לאחרונה, אך שולב כעת בתהליך אחד המשותף לכל היחידות המיוחדות של בריטניה. ישנם שני גיבושים ליחידות אלה, בקיץ ובחורף, והם מועברים על ידי אנשי סגל משורות ה-SAS.

השירות ביחידה פתוח לגברים בלבד. ניתן להתנדב ליחידה לאחר שירות סדיר בן 18 חודשים לפחות, כאשר למועמד יתרת שירות של שלש שנים לפחות. הגיבוש ליחידה נערך בדרום ווילס, מדרום לעיירה סניברידג' (Sennybridge)[5]. ביומיים הראשונים נבחנים כישוריהם הבסיסיים של המועמדים בקריאת מפה ובשחייה, והם עוברים מבחן כושר גופני בסיסי ומבחן כושר קרבי לחיילי חי"ר.

לאחר יומיים אלה נפתח שלב בן ארבעה שבועות, הבוחן את כושר הסבל ויכולת העמידה של המועמדים. במהלך ארבעה שבועות אלה עושים המועמדים סדרה של מסעות שאורכם עולה מיום ליום, כאשר הם נושאים משא שמשקלו עולה גם הוא מיום ליום. עליהם לנווט דרך סדרה של נקודות ציון בשטח, תוך התמודדות עם קשיים פיזיים, שטח קשה להליכה ולניווט, ומזג אוויר קשה. אחד המסעות הקשים ביותר והמפורסמים ביותר נקרא "ריקוד פאן" (Fan dance), במהלכו נדרשים המועמדים לעבור מסלול באורך 23 קילומטרים, הכולל טיפוס על פסגת ההר פן א פאן (Pen-y-Fan)[6], שגובהו 886 מטרים. המועמדים אמורים לסיים את המסע תוך ארבע ורבע שעות, כשהם נושאים עליהם תרמיל גב שמשקלו 18 ק"ג ורובה שמשקלו 5 ק"ג נוספים. השלב השני מסתיים במסע באורך 64 קילומטרים, אותו עליהם לסיים תוך 20 שעות, כשהם נושאים תרמיל גב שמשקלו 25 ק"ג, לא כולל מים, מזון ונשק. בסיום השלב אמורים המועמדים לרוץ 4 מייל (6.43 ק"מ) בשלושים דקות, ולשחות 2 מייל (3.21 ק"מ) בתשעים דקות.

בשלב השלישי עוברים המועמדים (שהצליחו לסיים את השלב השני) הכשרה בסיסית במיומנויות של יחידות מיוחדות: תפעול כלי נשק, סיור וחבלה. לאחר שלב זה יוצאים המועמדים לאימון בלוחמת ג'ונגל, המתקיים בבליז, ברוניי או מלזיה. האימון כולל ניווט, סיור, לוחמה והישרדות בתנאים של ג'וגל סבוך וקשה לתנועה. האימון בסביבה כה תובענית מביא את המועמדים לקצה גבול היכולת שלהם, ובוחן שוב את כושר הסבל והעמידות שלהם, כמו גם את יכולתם ליישם את העקרונות שלמדו.

בשלב החמישי לומדים המועמדים טכניקות של בריחה והתחמקות מלכידה. הם עוברים אימון שבו הם צריכים להימלט מכוחות הרודפים אחריהם (בדרך כלל צנחנים או נחתים). לאחר לכידתם, הם עוברים הדמיה של שבי וחקירות ("סדרת שבי"), הכוללת מניעת מזון, מים ושינה, חקירות מדומות, וכדומה. עם סיום שלב זה נבחנים כישוריהם של המועמדים לשירות הסירות המיוחד בפעילות במים, והם מתחילים בקורס ייחודי המכשיר אותם לצלילה תנאים שונים, שיט בקנו למרחקים ארוכים, חבלה תת-מימית, סיור ואיסוף מודיעין על חופים, וכדומה. עם סיום שלב זה נחשבים המועמדים כלוחמים מן השורה ביחידה, אך הם עדיין בתקופת ניסיון.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא SBS בוויקישיתוף

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ישנם הבדלים בשמות הדרגות בין הזרועות השונות של הכוחות המזוינים של בריטניה. דרגת לוטננט קולונל היא דרגה של הצבא הבריטי, שגם חיל הנחתים המלכותי עושה בה שימוש. דרגה זו מקבילה לדרגת קומנדר בצי המלכותי הבריטי, ומקבילה לדרגת סגן-אלוף בצה"ל.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]