אדמונד וילהלם ברילנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: יש לבטל חזרות, לארגן מחדש את החומר, להוסיף ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אדמונד וילהלם ברילנט
RNPOFFICER.jpg

תת קצין בצי הבריטי 1942
נולד 1916
נפטר 2004 (בגיל 88 בערך)
חייל
כינוי ברילנט
השתייכות Hahagana.jpg ההגנה
Naval Ensign of the United Kingdom.svg הצי המלכותי הבריטי
IDF new.png צבא הגנה לישראל
Naval Ensign of Israel.svg  חיל הים הישראלי
תקופת שירות 1936 - 1963
דרגה סגן אלוף (ים) סגן אלוף
תפקידים צבאיים

פלוגת הרכבת
מדריך טייס
קצין הנדסה בצי הבריטי
פלוגת הנמל ההגנה
בקרת נזקים חיל הים
אדריכלות ימית בחיל הים
קצין מטה חיל הים

מלחמות וקרבות

המרד הערבי הגדול
מלחמת העולם השנייה
מלחמת העצמאותמלחמת העצמאות מלחמת סינימלחמת סיני

תפקידים אזרחיים

אדריכל ימי קווי אירופה צים

אדמונד וילהלם ברילנט הלוי (30 בנובמבר 1916 - 15 באפריל 2004) היה אדריכל ימי ומראשוני הצי הישראלי ומייסדי חיל הים.

ברלינט בהיותו סטודנט להנדסת מכונות

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברילנט נולד בעיר ירוסלב שבגליציה, והיה בנו הרביעי‏[1] של הרוקח[2][3] ויקטור ברילנט‏[4] ואשתו לאורה לבית שטורמלאוף‏[5] . כבוגר הגימנסיה התיכונית‏[6]‏ Augusta Witkowskiego החל לימודי רפואה, ובשל נטייתו הטכנית עבר ללמוד מכניקה עדינה בעיר לבוב. הוא עלה לארץ ישראל בשנת 1936 באניה פולוניה וגר בעיר חיפה.

בשנת 1936 החל בלימודי הנדסה במגמת מכונות בתכניון העברי חיפה, והתנדב להגנה. ברילנט היה חובב טיסה מנערותו, וכבר בגיל 13 הצטרף למועדון דאייה ובניית דאונים בעירו ירוסלב, שם למד דאייה וטיס ובאופן טבעי ב-1937 הצטרף כחבר "קלוב תעופה" בכפר ילדים שם היה מדריך טייס.

בשנת 1938 התנדב לפלוגת הרכבת של הנוטרים אשר ליוותה רכבות מסמח' עד פורט סעיד, ונפצע במהלך שרותו כאשר הרכבת שליווה עלתה על מוקש. בשנת 1942 היה מבין מתנדבי היישוב לצי המלכותי הבריטי. עם שחרורו חזר להגנה, התגייס לצה"ל ולחיל הים, התחתן והתגורר בחיפה.

צו קריאה של ההגנה למלחמת השחרור

שירותו בצי הבריטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרוץ מלחמת העולם השנייה רצה ברילנט להתגייס ל"באפס", אך לקה במחלת הטיפוס. בשנת 1942 התנדב והצטרף כמכונאי לצי הבריטי בדרגת תת-קצין ERA. עם הזמן הוצב בתפקידי הנדסה וקצונה והגיע לקורס הטיס של הצי. שרת בבסיס הצי הבריטי "בסיס מאסאווה HMS Massawa" בעיר מאסאווה שבחבל אריתריאה לחופו של הים האדום ובבסיסים נוספים.

טרם הגעת בנות הברית שימש הבסיס את הצי האיטלקי. היה בו מעגן ומפרץ טבעי והיווה נקודה אסטרטגית לצי שלחם בגזרת האוקיינוס ההודי. עם נסיגתם מן הבסיס, טיבעו האיטלקים מספר אוניות כדי למנוע מבנות הברית שימוש בו.

הבסיס היה ברשות האמריקאים, כאשר המהנדס היהודי קומנדר אדווארד אלסברג וראש יחידת ה- Salvage של הצי מפנה את כל כלי השיט הטבועים. בסיס מאסאווה הועבר לצי הבריטי.

בהגיעו לבסיס מסאווה, נענה לקריאת הצי שקרא לטייסים מתנדבים. מפקדיו המליצו עליו לקצונה וסייעו לו להגיע בשנת 1944 לקורס טיס של הצי, שם החל באימונים ראשונים עד אשר נודע למפקדת הקורס, כי הוא מתנדב ארצישראלי.

הקורס היה סגור למתנדבים ארצישראלים על פי הנחיות משרד המושבות. ברילנט "הודח" ובתיקו נכתב כי "כישוריו ההנדסים חשובים יותר לצי...".

בשירותו בצי, התעניין בנושאי מנועי דיזל לאניות, עבודה תת-ימית ואדריכלות ימית. תוך כדי שירותו, הציעו לו אנשי הצי האמריקאי לעבור לשרת בצי ארצות הברית כקצין. למרות אכזבתו הרבה מהדחייה מקורס טיס, המשיך בשירותו המסור בצי הבריטי עד למרץ 1946.

בבסיס שרתו גם מספר ארצישראלים. הם היו שותפים להמשך פינוי כלי השיט הטבועים והפיכת הבסיס לבסיס שרות תיקונים עם מבדוקים. תנאי השרות בבסיס היו קשים ביותר. הטמפרטורה על המבדוק החשוף לשמש האפריקאית עברה 50 מעלות צלזיוס. מפקדת הצי הנחתה "חופשה רפואית" של שבוע, אחת לשבועיים באסמרה. אופי השירות הקשה מתואר בספרו של תת-האדמירל היהודי מן הצי האמריקאי אדווארד אלסברג Under The Red Sea Sun אז בדרגת קומנדר.

על אף תנאי העבודה והשירות הקשים, שררו יחסי כבוד בין הארצישראלים לבריטים, לאמריקאים ולאיטלקים. ניסיונו בצי הבריטי סייע לברילנט בהמשך דרכו בתרומתו להקמת חיל הים ובתפקידו בצי הסוחר הישראלי.

בחיל הים הישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמונד קצין חיל הים הישראלי ביום נישואיו

בפלוגת הנמל, ממנה קמה שייטת 13, השתתף ופיקד על כח שנע לתפוס אוניית נשק לבנונית, הכח הותקף על ידי אש ידידותית מחומות עכו שנכבשה באותו הרגע על ידי הפלמ"ח וכן על ידי משחתת בריטית שיצאה את הנמל ללוות ולהגן על האוניה הלבנונית. בנוסף עסק בהכשרת אוניות המעפילים של צי הצללים להפכן כאוניות חיל הים. היה "קצין בודק" של מהלך הקרב לתפיסת המשחתת המצרית איברהים אל אוול במבצע סיני. חקר את תפישת המשחתת וסיכם בדו"ח מנותח את הקרב הימי והתקיפה האווירית בו.

בחיל הים הישראלי שרת ברילנט מיום הקמתו. הוא הקים 'מדור בקרת נזקים' ואת היחידה למשימות תת-מימיות (ילת"ם). במהלך תפקידיו שרת במספנות החיל והיה קצין מטה בענף הנדסה ואדריכלות ימית. בין היתר הנהיג את 'אימון הצפה', שיפר את לוחות המטה להסבת סירות דיג "כאוניות משמר" שנקראה "יחידת סד"ג", ושינה מהותית תהליכים אופרטיביים במהלך ההסבה בכך קיצר את משך העבודה ממספר ימים למספר שעות.

צי הסוחר הישראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תעודת אדריכל ימי

לשם הרחבת צי הסוחר הישראלי הושאל ברילנט מחיל הים לחברת הספנות הישראלית "צים" וצורף לפרויקטים של בניית אוניותיה בצרפת.

הוא השתחרר מחיל הים בשנת 1963 בשגרירות ישראל בפריז דרך הנספח הצבאי שם, למרות בקשת הנספח שימשיך בשירותו, ומאז שימש ארכיטקט ימי בצים בצרפת. בצרפת, במספנות "לשנטייה דה ל' אטלנטיק"‏[7] פיקח טכנית על בניית האוניות "שלום" וב-במספנות שנטייר דה למדטירנה על האוניות "מזל", "קשת "ו-"נגה" .

בשנת 1969, בהיותו מפקח טכני בקווי צים אירופה, תכנן את תדלוק ספינות הטילים ב-"מבצע נועה" (ספינות שרבורג). אלה תודלקו במיצר גיברלטר על ידי "א.מ-לאה" וקיבלו גיבוי על ידי האונייה "א.מ-נהריה" .

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Karol Brillant". Yad Vashem Holocaust Memorial Center Israel. Retrieved 10 May 2013. 
  2. ^ זביגנייב בילינסקי, תולדות הרוקחות בירוסלב, באתר לשכת הרוקחות המחוזית של מחוז התת-קרפטים. (בפולנית)
  3. ^ "Galicja i jej Aptekarze Wiktor Brillant Pharmacy in Jaroslaw a Research about pre WW2 pharmacies in Polish". Podkarpacka Okr´gowa Izba Aptekarskaw Rzeszowie dr n. farm. Aleksander Czarniawy in Polish. 2010. Retrieved May-30-2011.  Check date values in: |accessdate= (עזרה)
  4. ^ "Wiktor Brillant". Yad Vashem Holocaust Memorial Center Israel. Retrieved 10 May 2013. 
  5. ^ "Laura Brillant". Yad Vashem Holocaust Memorial Center Israel. Retrieved 10 May 2013. 
  6. ^ בית הספר באתר הגימנסיה.
  7. ^ הערך Aker Yards France בוויקיפדיה האנגלית