הדיוויזיה המוטסת ה-82

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הדיוויזיית המוטסת ה-82
82 Airborne Patch.svg
סמל הדיוויזיה המוטסת ה-82
"All The Way
(כל הדרך)"
פרטים
כינוי All American
('כלל אמריקאי')
מדינה Flag of the United States.svg ארצות הברית
שיוך Emblem of the United States Department of the Army.svg צבא ארצות הברית
יחידת אם הקורפוס המוטס ה-18
סוג דיוויזיה
בסיס האם פורט בראג, צפון קרוליינה
תאריכים וזמנים
הקמה אוגוסט 1917 (חי"ר)
יולי 1942 (מוטסת)
מלחמות

מלחמת העולם הראשונה, מלחמת העולם השנייה, מלחמת וייטנאם, הפלישה לגרנדה, הפלישה לפנמה, מלחמת המפרץ, הפלישה האמריקאית לאפגניסטן, מלחמת עיראק

פיקוד
מפקדים מייג'ור גנרל ג'ון ניקולסון (נוכחי)

הדיוויזיה המוטסת ה-82 הינה דיוויזיית צנחנים תחת הפיקוד של הקורפוס המוטס ה-18, בצבא ארצות הברית. הדיוויזיה הוקמה לראשונה באוגוסט 1917 בתור דיוויזיית חיל רגלים, והוסבה לדיוויזיית צנחנים עם אימוץ התפיסה בדבר חשיבותו של חיל רגלים מוצנח בצבא ארצות הברית, במהלך 1942 בשיא מלחמת העולם השנייה. לדיוויזיה ניתן הכינוי All American, שראשי התיבות של כינוי זה מייצגים את סמל היחידה ('AA'). כינוי זה ניתן ליחידה עוד בהקמתה בתור דיוויזיית חיל רגלים, כאשר התברר שבין חייליה יש נציגים של כל 48 המדינות בארצות הברית דאז.

הדיוויזיה מוכרת במיוחד בתפקיד שביצעה במהלך הנחיתות וההצנחות שבוצעו בעומק קווי האויב בפלישה לנורמנדי. במהלך מלחמת העולם השנייה השתתפה היחידה בפיקודו של מייג'ור גנרל ג'יימס גאווין במספר מערכות וקרבות ביניהם הפלישה לסיציליה, הפלישה לנורמנדי, מבצע מרקט גארדן וקרב הבליטה. לוחמי הדיוויזיה המתמחים בביצוע איגוף אנכי הן בצניחה והן בנחיתת סער באמצעות מסוקי סער. הדיוויזיה שירתה במערכות השונות של צבא ארצות הברית החל ממלחמת העולם הראשונה ועד היום.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדיוויזיה המוטסת ה-101

T-34 76 Westerplatte p d.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.