הפלישה לנורמנדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
הפלישה לנורמנדי (מבצע אוברלורד)
מערכה: החזית המערבית במלחמת העולם השנייה
מלחמה: מלחמת העולם השנייה
1944 NormandyLST.jpg
חיילים אמריקנים נוחתים בחוף אומהה, (בצילום הקרוי "אל תוך מלתעות המוות")
תאריך התחלה: 6 ביוני 1944
תאריך סיום: 30 ביוני 1944
משך הסכסוך: 3 שבועות ו-4 ימים
קרב לפני: קרב אנציו
קרב אחרי: מבצע דרגון
מקום: נורמנדי, צרפת
תוצאה: ניצחון לבעלות הברית
הצדדים הלוחמים
מפקדים

Flag of German Reich (1935–1945).svg גרד פון רונדשטט (החזית המערבית)
Flag of German Reich (1935–1945).svg ארווין רומל (קבוצת ארמיות B),
Flag of German Reich (1935–1945).svg פרידריך דולמן (הארמייה השביעית)

US flag 48 stars.svg דווייט אייזנהאואר (כוחות בעלות הברית באירופה)
Flag of the United Kingdom.svg ברנרד מונטגומרי (כוחות יבשתיים)
US flag 48 stars.svg ברטרם רמזי (כוחות ימיים)
US flag 48 stars.svg טראפורד לי מלורי (כוחות אוויריים)
Canadian Red Ensign 1921-1957.svg הארי קרראר (הארמייה הקנדית הראשונה)
US flag 48 stars.svg עומר בראדלי (הארמייה האמריקנית הראשונה)
Flag of the United Kingdom.svg מיילס דמפסי (הארמייה הבריטית השנייה)

כוחות

Flag of German Reich (1935–1945).svg יחידות מ-3 דיוויזיות חי"ר באזורי הנחיתה. 3 דיווזיות חי"ר נוספות ודיוויזית פאנצר במרחק קצר מאזורי הנחיתה ובחצי האי קרנטן.

סה"כ 156,000 (ביום הראשון של הפלישה)
US flag 48 stars.svg ארצות הברית - 73,000
Flag of the United Kingdom.svg הממלכה המאוחדת - 62,000
Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה - 21,000

אבידות

Flag of German Reich (1935–1945).svg 6,500 נפגעים

סה"כ 10,260 נפגעים
US flag 48 stars.svg ארצות הברית - 6,600
Flag of the United Kingdom.svg הממלכה המאוחדת - 2,700
Canadian Red Ensign 1921-1957.svg קנדה - 960

נתיבי השיט לקראת הפלישה לנורמנדי
חיילים בדרך לנורמנדי
אספקה לחיילים
רגעי הפלישה
אוניית המערכה "נבאדה" מפגיזה את חוף יוטה בעת הפלישה

הפלישה לנורמנדי (שם קוד: "מבצע אוברלורד"; באנגלית: "Operation Overlord") הייתה פלישה אמפיבית של צבאות בעלות הברית המערביות בחופי נורמנדי, בצרפת הכבושה, שהתחוללה ב-6 ביוני 1944 עד 30 ביוני 1944[1] במסגרת החזית המערבית במלחמת העולם השנייה. ביומה הראשון של הפלישה השתתפו 156,000 חיילים של בעלות הברית, בסיוע 12,000 כלי טיס ו-6,900 כלי שיט, והיא נחשבת למבצע הנחיתה הימי הגדול בהיסטוריה. הפלישה לנורמנדי מסמנת את פתיחתה של חזית שנייה במלחמה נגד גרמניה, ואת ראשית הקץ של גרמניה הנאצית. עד לפלישה לנורמנדי הייתה מעורבותם של כוחות היבשה של צבאות ארצות הברית ובריטניה הגדולה במלחמה נגד גרמניה הנאצית ביבשת אירופה מוגבלת (הפלישה לסיציליה ולאיטליה).

ההכנות לפלישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוף שנת 1943, לאחר ההצלחות הבריטיות בצפון אפריקה, הצלחות של ברית המועצות במזרח אירופה ופלישת בעלות הברית לסיציליה ולאיטליה, תוכננה פתיחת חזית מערבית באירופה כנגד גרמניה הנאצית (שנלחמה במזרח כנגד ברית המועצות) בכוונה למגר את הצבא הגרמני.

הגרמנים, ששלטו בצרפת משנת 1940, ידעו כי בחופי הממלכה המאוחדת רוכזו כוחות אדירים הממתינים לפקודה כדי לפלוש לצרפת. לכן, הם הקימו ביצורים ומכשולים רבים לאורך חופיה המערביים של צרפת, וכינו אותם בשם החומה האטלנטית. הגרמנים ציפו, בין היתר בזכות מבצעי הטעיה מורכבים של בעלות הברית - מבצע פורטיטיוד (Fortitude) - שבעלות הברית יפלשו לצרפת במצר דובר (Dover) - הנקודה הצרה ביותר של תעלת למאנש בין הממלכה המאוחדת לצרפת. וכך, העיר קאלה (Calais) בוצרה והשטחים מדרום לה הוצפו במים, כדי להופכם לביצות טובעניות שיקשו על צנחני בעלות הברית, אם וכאשר יתקפו. ההטעיה המרכזית כללה הקמת ארמיית רפאים שלמה בראשותו של ג'ורג' פטון.

ההכנות לפלישה נמשכו כשנתיים והיו כרוכות בהתארגנות לוגיסטית בהיקף עצום, שכללה בניית כלי שיט ומטוסים, והבאת גייסות רבים מארצות הברית, מקנדה וממדינות נוספות. הכוחות הפולשים עברו אימונים מפרכים בתנאים שדימו את גזרת הלחימה שלה יועדו. כל ההכנות האלה נעשו תוך שמירה קפדנית על ביטחון שדה והסתרת המועד והיעד של הפלישה מן הגרמנים. גולת הכותרת של אותן הכנות היו אולי שני נמלים מלאכותיים נגררים (שכונו נמל "תות עץ", ובאנגלית נמל מאלברי, Mulberry), שנועדו לאספקת הכוחות הלוחמים בשלבים הראשונים של שהותם באירופה, עד לכיבוש והשמשת נמלים מקומיים, שכן צפוי היה שנמלים שיפונו מכוחות גרמניים - יחובלו קודם פינוים.

בראש מבצע הפלישה עמד המפקד העליון של הכוחות האמריקניים באירופה, הגנרל דווייט אייזנהאואר, וסגנו היה הפילדמרשל הבריטי ברנרד לו מונטגומרי.

הפלישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלות הברית לא נחתו בנקודה בה ציפו להם הגרמנים, באזור קאלה, אלא בחופי חצי האי נורמנדי, בצפון מערב צרפת, שהיה מרוחק יחסית מחופי אנגליה.

יום הפלישה לנורמנדי (D-DAY) נקבע בתחילה ל-5 ביוני, אולם עקב מזג אוויר סוער הוחלט ברגע האחרון לדחות את המבצע. ההחלטה להוציא את המבצע לפועל ב-6 ביוני התקבלה על ידי איזנהאואר על סמך תחזיות מזג אויר שעות ספורות לפני תחילתו בפועל.
בלילה שבין 5 ל-6 ביוני 1944 הוצנחו עשרות אלפי צנחנים, ומאות דאונים נושאי ציוד וגייסות במרחק קצר מחופי הנחיתה המיועדים בנורמנדי במטרה לתפוס נקודות מפתח ביציאות מהחופים, להגן על ראשי הגשר של בעלות הברית מפני התקפות נגד גרמניות, לשבש את קווי התקשורת והאספקה הגרמניים ולזרוע בלבול והרס. הכוחות המוצנחים שהופעלו כללו את הדיוויזיה המוטסת ה-6 הבריטית והדיוויזיות המוטסות האמריקניות ה-82 וה-101.

לשם הטעיה אף הוצנחו בובות גומי המתפוצצות ויוצרות אשליית ירי כאשר הן פוגעות בקרקע. בובות אלו הוצנחו בנקודות רחוקות מן החזית כדי להטעות את הגרמנים לגבי מקום התקיפה. באותו הלילה הפציצו כעשרת אלפים מטוסים של בעלות הברית יעדים גרמניים בכל רחבי צרפת. בדיעבד התברר שחלק מההפצצות על העמדות הגרמניות, שהגנו על חופי הנחיתה המיועדים, לא היו מדויקות, רוב הבונקרים הגרמניים שהגנו על החופים לא נפגעו, וגרמו לאחר מכן לאבידות קשות בקרב כוחות בעלות הברית, שביצעו את הגל הראשון של הנחיתות. כוחות המחתרת הצרפתיים, שקיבלו את ססמאות הפלישה דרך רדיו המחתרת המשדר מלונדון, חיבלו במסילות רכבת ובמחנות צבא מקומיים.

עם עלות השחר פתחו ספינות בעלות הברית בהפגזה כבדה לאורך כל חופי נורמנדי. לאחר הריכוך הארטילרי הייתה כל ספינה אחראית לקו החוף שלה, וספינות קטנות יותר הוקצו לסיוע ישיר לגיסות, כך שכל גדוד קיבל אש סיוע ממשחתת לפחות.

כוחות בעלות הברית נחתו בחמישה חופים, שקיבלו את שמות הקוד הבאים (ממערב למזרח):

עשרות אלפי חיילים נחתו באמצעות נחתות בחופי נורמנדי והחלו קרבות קשים. ציוד הפריצה של חילות ההנדסה של הכוחות האמריקאיים כלל טנקים אמפיביים מדגם שרמן DD, דחפורים משוריינים לפריצת מכשולים ומטעני "בנגלור" לפיצוץ ביצורים. הבריטים פיתחו את טנק המחבט - ההולם בקרקע לפניו, מפוצץ את המוקשים בה וקורע את גדר התיל.

במבצע, שנחשב לצליחה הגדולה ביותר בהיקפה בהיסטוריה הצבאית המודרנית, היו גם אלמנטים של מזל ושל עיתוי נכון, שסייעו לכוחות בעלות הברית. יומיים בלבד לפני הפלישה פוזרו מטוסי הלופטוואפה, חיל האוויר הגרמני, ברחבי צרפת מחשש להפצצות. הגרמנים לא יכלו להשתמש במטוסים אלו מכיוון שלא היו מרוכזים (היו בקבוצות של שניים-שלושה מטוסים) והאספקה המיועדת להם אמורה הייתה להגיע לבסיסים החדשים רק כמה ימים לאחר הפלישה. בנוסף, מהלכי ההסחה של בעלות הברית גרמו לערפל קרב כבד ולדיווחים סותרים ומשונים בצד הגרמני, כך שהקצינים לא ידעו כיצד לפעול, הואיל ולא הצליחו לגלות את מוקד המאמץ העיקרי של בעלות הברית. הגרמנים לא הפעילו את כוח השריון שלהם באזור נורמנדי (דיוויזית הפאנצר ה-21), כיוון שההוראה להפעלת הדיוויזיה יכלה לבוא מאדם אחד בלבד, אדולף היטלר, ובאותו בוקר, בטרם התברר האם מדובר בפלישה הצפויה, היססו המפקדים האם להעיר אותו. מעבר לכך, במפקדה הראשית (OKW) (בראשות היטלר) הוטעו לחשוב שמדובר בפעולת הסחה בלבד לפלישה העיקרית שתבוא בקאלה, אשר לא התקיימה. אם לא די בכך, ארווין רומל, הגנרל שהיה אחראי לחומה האטלנטית, הוזמן בערב הפלישה לארוחת ערב הרחק מאוד מהחזית.

בשלושת הימים הראשונים פעלו 38 שיירות ובהן 745 אוניות, כשהן נתמכות על ידי 4,066 נחתות ו-347 שולות מוקשים. 42 הדיוויזיות של חיל היבשה נתמכו על ידי 13,175 מטוסים. בתוך חודש ימים הונחתו בחוף כ-1.1 מיליון חיילים, 200 אלף כלי רכב ו-750 אלף טונות של ציוד. ביום הפלישה ספגו כוחות בעלות הברית למעלה מעשרת אלפים נפגעים, מתוכם כ-2,500 הרוגים.

תוצאות הפלישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפלישה לנורמנדי (והקרב על קן שלאחריה) הצליחה לפתוח חזית מערבית באירופה, ואילצה את גרמניה לפצל את כוחותיה בין שלוש חזיתות - כנגד ברית המועצות וכנגד בעלות הברית המערביות (ארצות הברית, הממלכה המאוחדת והדומיניונים שלה, קנדה וכוחות צרפת החופשית), הן באיטליה והן בצרפת, דבר שהחליש את כוח עמידתה. היה זה ציון דרך חשוב בדרך לכניעתה של גרמניה הנאצית במאי 1945.

הפלישה לנורמנדי באמנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפלישה לנורמנדי והקרב על נורמנדי זכו לאזכורים רבים באמנות, בהם:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]