הקוסם מארץ עוץ (אנימה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקוסם מארץ עוץ
WizardofOzcast.jpg
オズの魔法使い‏
(הקוסם מארץ עוץ)
סוגה אנימה, קודומו, פנטזיה
אנימה
אורך פרק 24 דקות.
במאי נאיישו טונוגאווה
סטודיו Panmedia
רשת שידור TV Tokyo (יפן)
הטלוויזיה החינוכית, ערוץ ג'וניור (ישראל)
מדבבים בשפה העברית אורנה לביא פלינט, אבי פניני, יוני חן, ניקו בר, לימור רוזנר מוג'ה, גדי רייק, יהויכין פרידלנדר, שרית סרי, אסתי קוסוביצקי, שמעון כהן, עירית שילה, אסף כחולי, יפה גבאי, ענת צחור, ג'יל בן דוד
תקופת שידור מקורית 6 באוקטובר 1986 - 28 בספטמבר 1987
מספר העונות 2
מספר הפרקים 52

הקוסם מארץ עוץ (יפנית: オズの魔法使い , אנגלית: The Wonderful Wizard of Oz) היא סדרת אנימה יפנית המבוססת על ארבעה מסדרת ספרי עוץ המקוריים מאת ליימן פרנק באום ומרחיבה מעבר לסיפור המקורי כולל את ההתרחשויות אשר קרו לאחר שדורותי עזבה את ארץ עוץ. הסדרה בת ה-52 פרקים שודרה במקור ברשת הטלוויזיה היפנית TV Tokyo בין השנים 1986 - 1987. בשנת 1987 נרכשו זכויות השידור של הגרסה האנגלית לסדרה על ידי רשת HBO האמריקנית. את הדיבוב באנגלית הפיקה חברת סינאר (Cinar) הקנדית.

אף על פי שבשנות השמונים הסדרה שודרה בארצות הברית במלואה ברשת HBO, פרקי הסדרה נערכו מחדש ונמכרים כיום בגירסת ארבעה סרטי DVD. בגירסת הסרטים חלקים נרחבים מהעלילה המקורית הושמטו בניסיון להפוך את עלילת הסדרה שתהיה מקבילה ככל האפשר לתוכן הספרים. נכון להיום, לא יצאה עדיין לשווקים בארצות הברית הגרסה המקורית והמלאה של הסדרה ל-DVD.

בישראל הסדרה שודרה בתחילה בטלוויזיה החינוכית בדיבוב לעברית בסוף שנות השמונים ובשידורים חוזרים לאורך כל השנים.

את שיר הפתיחה של התוכנית בגירסתה העברית ביצעה אילנית.

עלילת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסדרה מבוססת על ארבעה חלקים אשר כל אחד מבוסס ברובו על ארבעה מספרי סדרת ספרי עוץ המקוריים של ליימן פרנק באום.

הקוסם מארץ עוץ (פרקים 1 - 17)[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק הראשון של הסדרה מבוסס על סמך ספר עוץ הראשון בסדרה, "הקוסם מארץ עוץ". העלילה עוקבת אחר הרפתקאותיה של דורותי, ילדה יתומה שחיה בערבות האפורות של קנזס יחד עם דודתה אמי, הדוד הנרי וכלבה טוטו. יום אחד, כאשר הדודה אמי והדוד הנרי יוצאים ומשאירים את דורותי לבדה בחווה, מופיעה סופת ציקלון אשר עוקרת את בית החווה מיסודותיו ונושאת עמו את דורותי וטוטו הרחק אל "ארץ עוץ".

בארץ עוץ היא פוגשת את הקוסמת הטובה מהצפון, אשר מבשרת לה ביתה נחת מהשמיים ישירות על המכשפה המרשעת מהמזרח ומחץ אותה למוות. כמו כן היא מסבירה לה שבעקבות מותה של המכשפה, דורותי שיחררה את האוזנקים מעבדות. היא גם מידעת אותה כי האדם היחיד בארץ עוץ אשר יהיה מסוגל להחזיר אותה לביתה בקנזס הוא הקוסם של עוץ אשר שוכן בעיר הברקת. דורותי מקבלת את נעלי הקסם של המכשפה המרשעת מהמזרח ויוצאת לדרך לאורך דרך האבנים הצהובות בדרכה אל הקוסם.

בדרכה אל הקוסם פוגשת דורותי בדחליל העשוי כולו קש שמשאלתו היא לקבל מוח, באיש הפח העשוי כולו פח שמשאלתו היא לקבל לב, ובאריה הפחדן שרוצה לקבל אומץ לב. הם מצטרפים אליה בתקווה כי הקוסם יוכל למלא את משאלותיהם. המכשול הראשון בו נתקלת החבורה הוא בתהום עמוק אותו הם נאלצים לעבור בטרם הדובנמרים יתפסו אותם (בעלי חיים בעלי גוף של דוב וראש של נמר). כחלק מתוכנית אותה הגה הדחליל, האריה והדחליל מסיטים את תשומת לבם של הדובנמרים בעוד איש הפח חוטב עץ אשר מאפשר לחבורה לחצות את התהום בשלום. לאחר שהצליחו לחמוק מהדובנמרים מוצא עצמו הדחליל תקוע על רפסודה בנחל גועש לאחר שתוכניתו השתבשה בעוד הוא נסחף הרחק מדרך האבנים הצהובות, אך למזלו חסידה מצילה אותו. בהמשך עוברת החבורה דרך שדה פרג קטלני אשר גורם לדורותי, לטוטו ולאריה להירדם, אבל הם מצליחים לצאת מהשדה, הודות למלכת עכברי השדה ונתיניה אשר עוזרים לחבורה לאחר שאיש הפח והדחליל הצילו את חייה מחתול בר. הם מגיעים לעיר הברקת למחרת, והודות לנשיקתה של המכשפה הטובה מהצפון (על מצחה של דורותי) הם מקבלים רשות להיכנס בשערי העיר.

לאחר שהם נכנסים לעיר, הם מבקשים לפגוש את הקוסם. הקוסם מסכים להיפגש עמם, אחד אחד במסדרון חשוך כאשר דמותו של הקוסם משתנה בכל מפגש – הוא פוגש את דורותי כראש ענק, את הדחליל כמלאכית עדינה, את איש הפח, כחיה אימתנית, ואת האריה בתור כדור אש. הוא אומר להם שהוא יעזור להם אך ורק אם הם יהרגו את המכשפה המרשעת מהמערב.

בעקבות כך, החבורה יוצאת לדרך במטרה להרוג את המכשפה המרשעת מהמערב. בינתיים המכשפה המרשעת מהמערב עסוקה בבניית ארמון חדש לעצמה בעזרת העבדוקים (העבדים שלה) בו היא מתכוונת להשתמש כדי לכבוש את ארץ עוץ. לאחר שהיא חשה כי החבורה מתקרבת ולאחר שהיא מוודאת זאת בעזרת ראי הקסם שלה, היא שולחת זאבים, עורבים וצבא חיילים שיתפסו אותם. דורותי וידידיה מביסים אותם בקלות יחסית. הידידים פוגשים עבדוק זקן, ראש העיר הקודם של העבדוקים, אשר מעדכן אותם על כוונותיה של המכשפה המרשעת מהמערב. המכשפה משתמשת בפקודה האחרונה שנשארה לה מכובע קסם זהוב בעזרתו היא שולטת על הקופים המכונפים (קופים מעופפים אשר נתונים למרותה של המכשפה). הקופים מצליחים לפרק לגורמים את הדחליל ואיש הפח, וללכוד את האריה אבל הם לא נוגעים בדורותי וטוטו הודות לנשיקת הקסם של המכשפה הטובה מהצפון. המכשפה המרשעת מהמערב מחזיקה באריה בתא נעול, ומנסה להשתמש בו כדי שישא אותה במרכבה שלה. המכשפה אשר חושקת בנעלי הקסם של דורותי מפחדת להתעמת עם דורותי בשל נשיקת הקסם של המכשפה מהצפון על מצחה של דורותי ולכן היא מחזיקה בדורותי בתור המשרתת האישית שלה ומנסה בעורמה להשיג את נעלי הקסם שלה. דורותי לבסוף משתמשת בצנצנת מים גדולה, אותה היא שופכת על המכשפה בטעות, וגורמת לה להתמוסס לגמרי. לאחר שהעבדוקים (ששמם שונה לחופשוקים) משוחררים מעבדות הם עוזרים לשקם את איש הפח והדחליל. החבורה יוצאת חזרה אל עיר הברקת, אך מאבדים את דרכם ביער ונאלצים להיאבק בעכביש ענק. דורותי משתמשת בכובע הקסם הזהוב בעזרתו היא יוצרת קשר עם הקופים המכונפים אשר מצילים אותם ומחזירים אותה ואת ידידיה לעיר הברקת.

בעיר הברקת הם מבקשים להיפגש עם הקוסם אשר להפתעתם מסרב להפגש עימם ולהגשים את משאלותיהם. טוטו מגלה לחבורה את מחבואו הסודי של הקוסם ולאחר שנתפס בשקרו, חושף בפניהם הקוסם את זהותו האמיתית, ומחליט להגשים את משאלותיהם וכמו כן הוא ממנה את הדחליל כשליט של עיר הברקת במקומו.

לרוע מזלה של דורותי, כאשר הקוסם מנסה לעזור לה לטוס חזרה לקנזס איתו בכדור פורח גדול, טוטו קופץ מהבלון אחרי עכבר ודורותי מנסה לתפוס אותו ובכך מפספסת את ההזדמנות שלה לחזור הביתה.

דורותי מיואשת ובעקבות כך ידידיה מנסים לעזור לה למצוא דרך אחרת לחזור הביתה. החבורה מחליטה לנסות להתייעץ עם גלינדה, הקוסמת הטובה מהדרום. בדרכם אל גלינדה הם נאלצים לעבור בארץ החרסינה בו התושבים הזעירים עשויים חרסינה, כמו כן הם נאלצים לעבור בארץ הקפצוצים האיומים ולחצות מערות תת-קרקעיות אותן בנו המערונים (גמדים החיים במערות) אשר מכילות יצורים משונים.

גלינדה, אשר בתחילה רצתה להפוך את דורותי לנסיכה של ארץ עוץ מחליטה לבסוף לעזור לדורותי ולטוטו לחזור הביתה לקנזס. כמו כן גלינדה ממליכה את הדחליל למלך החדש של עיר הברקת, את איש הפח לשליט של החופשוקים ואת האריה למלך חיות היער. דורותי נפרדת מידידיה לשלום, וחוזרת לביתה בקנזס עם טוטו שם היא פוגשת בדודה אמי ובדוד הנרי.

ארץ עוץ המופלאה (פרקים 18 - 30)[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק השני של הסדרה מבוסס על סמך הספר "ארץ עוץ המופלאה". הדודה אמי והדוד הנרי מסיימים לבנות את בית החווה החדש שלהם (לאחר שביתם הקודם נלקח לארץ עוץ על ידי סופת הציקלון) כאשר טוטו ודורותי מופיעים לפתע. דורותי מספרת להם על הרפתקאותיה בארץ עוץ. על אף שהם מתקשים להאמין לה, הם שמחים כי היא בחיים וחזרה אליהם בריאה ושלמה.

דורותי מחפשת אחר אחת מנעלי הקסם שלה אשר אבדה לה כאשר חזרה לקנזס, אך היא לא מצליחה למצוא את הנעל בשום מקום. בהמשך המשפחה יוצאת לערוך קניות בעיירה הסמוכה שם דורותי היא נפגשת במקרה שוב עם הקוסם מארץ עוץ אשר חזר לעבוד בקרקס. לבסוף, דודה אמי מוצאת את הנעל החסרה, ודורותי בהתלהבות ובאופן מאוד בלתי-זהיר משתמשת בנעלי הקסם בשביל לחזור לארץ עוץ, כאשר היא משאירה את טוטו ואת נעלי הקסם בקנזס, אבל גם משאירה את הדודה אמי והדוד הנרי המומים ולא מאמינים למראה עינהם.

דורותי חוזרת בחזרה לארץ עוץ ופוגשת בילד בשם זיק אשר מכין דמות של ילד דלעת כדי להפחיד את המכשפה מאמבי. הוא מצליח להפחידה ובעקבות כך מאמבי מפיחה בילד הדלעת חיים בעזרת "סם החיים" (אבקת קסם מיוחדת שמפיחה חיים בחפצים דוממים). מאמבי מחליטה כי היא רוצה להפוך את דורותי לפסל שיש. זיק ודורותי מחליטים לברוח ממאמבי יחד עם ילד דלעת לעיר הברקת לאחר שהם גונבים את סם החיים ממאמבי. בדרכם הם בונים בובת עץ בדמות סוס ומשתמשים בסם החיים, שזיק גנב מאמא מאמבי כדי להחיותו. דורותי וזיק פוגשים בדרכם בפפריקה, מפקדת צבא הכפריות העומד להשתלט על עיר הברקת בשביל אבניה היקרות. לאחר שהשומר של שערי עיר הברקת מובס על ידי חייליה של פפריקה, דורותי וזיק מזהירים את הדחליל מן הפלישה הקרבה, ויחד הם נמלטים מעיר הברקת לפני שמאמבי מספיקה להגיע לעיר הברקת. מאמבי חוברת לפפריקה. החבורה הולכת מערבה (חרף רגלו השבורה של סוס העץ) ומבקשת את עזרתו של איש הפח. אמא מאמבי מטילה כישוף אשר מאיים לעכב את החבורה בדרכה אך הכישוף פג הודות לפפריקה אשר מפריעה למאמבי. מלכת עכברי השדה נקראת לעזור לחבורה במשימתם והיא נותנת להם את הנשק הסודי שלה. מאמבי מנסה להביס את החבורה בעוד כישופים שכושלים כגון, קיר לבנים ענקי ומעגל אש. החבורה לבסוף מצליחה לחזור לעיר הברקת אותה הם מוצאים במצב רע מאוד, בעקבטות שלטונם של מאמבי ופפריקה בעיר כעת כל הגברים בעיר עושים את העבודות הקשות בעוד שהנשים יכולות לעשות מה שהם רוצות. בחדר המלוכה פפריקה, מאמבי והצבא מצליחים לסגור על דורותי וידידיה, אך הם לא מצליחים לעמוד מול הנשק הסודי של מלכת עכברי השדה. פפריקה מנסה לתקוף אותם, בעוד שהדחליל מחליט כי עליהם לברוח בעזרת אבקה הקסם.

ילד דלעת משתמש בתכסיסיו הישנים של הקוסם ומצליח להפחיד ולהסיח את דעתם של הבנות בעוד חבריו מרכיבים מיטת צבי מעופפת בה הם מפיחים חיים. כאשר המיטה מוכנה החבורה מצליחה לברוח על גבי הצבי המעופף מעיר הברקת ברגע האחרון משם הם עפים דרומה אל גלינדה. אך מאמבי מצליחה לחבל בתוכניותיהם ולגרום למיטת הצבי להיסחף לעמק אפל שם הם נתקלים ונאלצים להחלץ מלטאה מעופפת ענקית. הם מגיעים אל ארמונה של גלינדה שם הם פוגשים את גלינדה אשר כבר מודעת לדילמה שלהם. התוכנית של גלינדה לפתרון כל הבעיות טמון בהמלכתה של היורשת האמיתית של ממלכת עוץ, בתו של המלך הקודם של ארץ עוץ: הנסיכה ברקת, אשר נעלמה בהיותה תינוקת. בעוד הם מנסים למצוא מידע אשר יגלה להיכן נעלמה הנסיכה, הם מגלים שרק מאמבי יודעת את מקום הימצאה של הנסיכה ברקת.

גלינדה מתעמתת עם מאמבי ופפריקה. לאחר מכן מאמבי משתמשת בכישוף על מנת לשנות את צורתם שלה ושל פפריקה על מנת שלא ימצאו אותם אך הכישוף לא מחזיק מעמד זמן רב - החבורה אשר מחפשת את מאמבי ברחבי הארמון מוצאת אותם בקלות לאחר שמאמבי מתווכחת עם פפריקה, וכך שיתוף הפעולה ביניהן מסיים, ומאמבי הופכת עצמה לדרקון אימתני. גלינדה מופיעה ומצליחה להביס את מאמבי ובעזרת קסמיה גלינדה גורמת למאמבי לגלות מה עלה בגורלה של הנסיכה ברקת, היא מחזירה את הנסיכה ברקת לכס המלכות ומונעת ממאמבי ופפריקה להמשיך לגרום לצרות ומפצה את החבורה בכך שהיא מחיזירה את כולם לביתם.

עוצמה מלכת עוץ (פרקים 31 - 41)[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק השלישי של הסדרה מבוסס על סמך הספר "עוצמה מלכת עוץ". חלק זה מתחיל בכך שהדוד הנרי, הדודה אמי, דורותי וטוטו ישנים בשלווה במיטותיהם בביתם בקנזס, אבל כאשר נעלי הקסם של דורותי מתחילות לנצנץ הן גורמות לדורותי לחזור לארץ עוץ בעודה מותירה את טוטו ונעלי הקסם בקנזס. היא מגיעה לארץ הסבסבים כאשר שלישיית סבסבים מעירים אותה בגסות ומאשימים אותה שהיא מכשפה. דורותי בורחת מהסבסבים, ומוצאת רובוט מכני קטן וזהוב בשם רובוטק אותו היא מטעינה בעזרת סיבוב מחוגה בגבו. היא לומדת שרובוטק נשלח תחת משימה סודית על ידי הנסיכה שושילה לשחרר את הנסיך פז, אבל הוא הסתבך עם הסבסבים ולכן לא השלים את משימתו. וכך דורותי מחלצת את רובוטק מהסבסבים וביחד הם חוזרים לפגוש את הנסיכה שושילה.

שושילה כולאת את דורותי ורובוטק בצינוק. דורותי ורובוטק מצליחים להזעיק עזרה בעזרת עכבר אשר מידע את האריה ובעקבות כך הנסיכה ברקת, הדחליל, איש הפח וילד דלעת מגיעים לחלץ את דורותי. לאחר שהם משתחררים החבורה מחליטה להתפצל - הנסיכה ברקת וילד דלעת חוזרים חזרה לעיר הברקת בעוד דורותי, רובוטק, האריה ואיש הפח יוצאים לארץ הננסים להציל את הנסיך פז מידיו של מלך הננסים. הקבוצה חוצה בדרכה מדבר מסוכן, סופת חול, נתקלת בצמחים מוזרים ובחיפושית ענקית ולבסוף מגיעה לנווה מדבר שם הם מוצאים עצמות של חייה ענקית ואוניה טרופה אשר מובילה אותם למסקנה כי המדבר היה בעבר ים שהתייבש מסיבה לא ידועה. החבורה מחליטה לישון באוניה הטרופה ללילה. בבוקר למחרת הם פוגשים את סולת התרנגולת המדברת (שמתנהג כמו תרנגול), אשר הייתה בעבר התרנגולת של מלך הננסים. היא מורה להם את הדרך לארץ הננסים ונותנת לרובוטק ביצה שהטילה אותה הוא מניח בתא פנימי. בדרך לארץ הננסים, החבורה חוצה אזור הררי שם הם נתקלים ומצליחים לחמוק משני ענקי סלע ועיר סלע הרוסה. הם מגיעים לבסוף לכניסה שמובילה אל העיר התת-קרקעית של ממלכת הננסים. לאחר שהם הולכים לצד נהר לבה, אותו הם נאלצים לחצות, הם עוברים דרך מסדרון מלא בפסל ברזל ופוגשים לבסוף את מלך הננסים.

מלך הננסים אשר יודע מדוע החבורה הגיעה, מספר להם על עוצמתו וכי הוא זה שייבש את הים הגדול מאחר שגודלו הרגיז אותו. בנוסף הוא מסביר להם כי הנסיך פז לא כלוא אלא הפך לפסל ברזל. אם ברצונם להצילו עליהם לגעת בפסל של הנסיך פז שצורתו שונתה ומי שטועה ונוגע בפסל הלא נכון הופך הוא בעצמו לפסל ברזל. לאחר שרובוטק הופך בטעות לפסל הראשון, שר החצר מרמה את האריה, איש הפח והדחליל בניחושים שלהם, וגורם להם להפוך לפסלים. דורותי לעומת זאת מצליחה לערום על הננסים, למצוא את הנסיך ולשחרר את ידידיה מהכישוף. אבל כאשר הם מנסים לעזוב, מלך הננסים מנסה להפחידם וכמעט מצליח לעצור אותם עד שהוא משתגע לאחר שבמקרה הוא מבחין בביצה שרובוטק החביא, אשר מפחידה אותו פחד מוות.

החבורה מצליחה לברוח יחד עם הנסיך פז כאשר מלך הננסים בעקבותיהם. מלך הננסים מנסה להטביע אותם בנהר הלבה ומשגר לעברם סלעים בעזרת קטפולטות, אך במקום לפגוע בהם הסלעים יצרו סדק בתקרה אשר נותן לחבורה פתח מילוט מן המנהרות התת-קרקעיות. הננסים לא יוצאים בעקבותיהם משום שהם רגישים לאור השמש. החבורה מודה לסולת התרנגולת על העזרה אבל אז האוניה הטרופה והחול המקיף אותה מתחילים לשקוע. החבורה מצליחה לברוח והאריה מפגין אומץ רב ומציל את הדחליל מטביעה בחול. החבורה מצליחה לחמוק ממלך הננסים וחוזרת לעיר הברקת.

עיר האיזמרגד של עוץ (פרקים 42 - 52)[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלק הרביעי והאחרון של הסדרה מבוסס על סמך הספר "עיר האיזמרגד של עוץ". מלך הננסים מתכנן את נקמתו בחבורה. בינתיים, דורותי עדיין נמצאת בארץ עוץ. היא, הדחליל והנסיכה ברקת משחקים בתופסת ברחבי עיר הברקת ובמהלך המשחק הם מגלים חדר סודי בהיכל מדרגות חשוך אשר משמש כלב של עיר הברקת ומראה בפניהם את ההיסטוריה של עוץ, ומראה לנסיכה ברקת כי היא חייבת להכתיר עצמה כמלכה של ארץ עוץ. בינתיים בממלכה התת-קרקעית של הננסים, מלך הננסים מאתר את גופי הננס הקטן והחכם אשר קובע כי לאור חולשתם של הננסים לאור היום, הדרך היחידה לכבוש את עיר הברקת תהיה על ידי חפירת מנהרה תת-קרקעית אשר תוביל את צבא הננסים הישר אל תוך עיר הברקת. בעזרת התולעת אוכלת האדמה הענקית של גופי, הננסים חופרים את המנהרה ומצליחים לחצות את המדבר הקטלני.

בינתיים, הדחליל מגלה בחדר של הקוסם קופסה אשר משגרת את דורותי והנסיכה ברקת אל ארץ חיילי הנייר שם הן פוגשות בגברת ניירת, מלכת הנייר ולבסוף הבנות חוזרת חזרה. דורותי והנסיכה ברקת מתאמנות על כוחות הקסם שלה ברקת כאשר הן יוצרות ציפור נייר ענקית בה הן מפיחות חיים ולאחר מכן הן טסות בעזרתה בשמי הממלכה. משום שהוא מודע לחולשה של הננסים, גופי מגייס גם את עזרתו של מפלצת ענקית בשם בינג בונג כדי להבטיח את ניצחונם. בעודה מתאמנת לטקס ההכתרה של עצמה, הנסיכה ברקת מגלה בעזרת קוסמות היכן נמצאת מעיין השיכחה אשר היא זקוקה למיימו כחלק חשוב מן ההכתרה.

בינג בונג מגיח מן המערב ומתחיל לזרוע הרס בממלכת עוץ. החופשוקים המפוחדים מיידעים את מלכם איש הפח על המפלצת, וכמו כן גם דורותי מיודעת על כך. איש הפח נלחם בבינג בונג אבל הוא נרטב ממי הנהר ומחליד מיד. דורותי מגיעה ומחלצת את איש הפח. בינתיים מתחת לעיר הברקת, תולי התולעת לא מצליח לחפור את הדרך מתחת לעיר עצמה (הוא לא יכול לחפור דרך ברזל) ובשל כך נפתח ויכוח בין גופי למלך הננסים. גופי מצליח להתגנב אל עיר הברקת כדי לגבש תוכנית פעולה אך כאשר מרוב הליכה דרך מדרגות ודלתות רבות כל כך בארמון מרוב חיפושים הוא נותר תשוש ועל מנת להרוות את צימאונו הוא שותה ממי מעיין השכחה אשר גורמים לו להתנהג באופן מוזר. ההכתרה של ברקת עוברת בהצלחה.

באותו הלילה, בינג בונג מוביל את הננסים בפלישה לתוך עיר הברקת. בעוד איש הפח מצליח לעכב את צבא הננסים מעט, החבורה מנסה להילחם בצבא הננסים על ידי זריקה של ביצים עליהם בעוד האריה שומר על המלכה ברקת בחדרה, אך לבסוף צבא הננסים מצליח לפרוץ קדימה ולהשתלט על הארמון. המלכה ברקת משתמשת בשביל להציל את תושבי עיר הברקת ומרמה את הננסים כאשר היא מובילה אותם היישר לתוך מעיין השיכחה מה שגורם להם לחזור לארצם. בהמשך גלינדה מופיעה ומברכת את המלכה ברקת על עבודתה. לאחר שדורותי נפרדת בפעם האחרונה מידידיה, היא חוזרת לקנזס.

השוואה עלילות הסדרה לספרים המקוריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה אמנם שמרה על רעיון עלילתי הקרוב לזה המתואר בספרים. אולם, במהלך החלקים השלישי והרביעי, התרחקה העלילה מרחק רב מזו הספרותית:

 • ההבדל העיקרי בין החלק השני של הסדרה לספר "ארץ עוץ המופלאה" הוא שדמותו של חיפוּשׁ-הבית (Wogglebug) לא היה נוכח בעלילה ואילו דורותי שאינה מופיעה כלל בספר "ארץ עוץ המופלאה" שובצה בעלילה.
 • החלק השלישי של הסדרה התרחק מאוד מן העלילה של הספר "עוצמה מלכת עוץ" עליה היא מתבססת, כאשר סיפורים שונים בעלילה שונו ואף הושמטו. לדוגמה, מלך הננסים עוצב כנמוך קומה ושמנמן בדומה לדמותו כפי שאויירה בספרים המקוריים, מלבד העובדה שבספרים לא היה לננסים כובעים גבוהים וחדים בדומה לסדרה. בעוד שבספר המקורי הופיעה דמותו של ענק בעל פטיש גדול, בסדרה המצוירת הופיעו שני ענקים עשויים אבן. דמויות הסבסבים (The Wheelers) שונו מקבוצה גדולה של אנשים בעלי לבוש מהודר וגלגלים במקום רגליים וידיים לשלושה סבסבים בלבד אשר חזותם דומה לאנשי מערות הרוכבים על חד אופן עשוי אבן. הבדל מהותי נוסף הוא דמותה של שושילה אשר הושפעה מדמותה הספרותית של אמא מאמבי (בספר אמא מאמבי מסוגלת להחליף ראשים בהתאם למצבי רוחה ואילו בסדרה הנסיכה שושילה מחליפה כובעים בהתאם למצבי רוחה).
 • על אף שהחלק השלישי והחלק הרביעי של הסדרה המצוירת מבוססים על הספרים המקוריים "עוצמה מלכת עוץ" ו"עיר האיזמרגד של עוץ", העלילה בסדרה בחלקים הללו התרחקה מאוד מהמקור. שמות דמויות שונו באופן מהותי מהאופן בו הופיעו בספרים (לדוגמה: הנסיך פז, הנסיכה שושילה, שר החצר, בינג בונג, גופי ותולי התולעת) או שכלל לא נכללו. העלילה שונתה רבות גם כן - הדמויות בסדרה המצוירת מסוגלות לחצות את "המדבר שלא ניתן לחצותו" בלי פגע, סולת התרנגולת לא הגיעה במקור מקנזס כלל, דמותו של המפלצת בינג בונג שובצה בסדרה במקום צבא של אנשים גבוהי קומה אך כחושים בהם נעזרים הננסים בפלישה וכן דמויות הננסים שונו באופן מהותי מהאופן שבו הן מופיעות בספרים. הבדל מהותי נוסף קיים בין הגרסה שבסדרה לבין עלילת הספר "עיר האיזמרגד של עוץ": הגעתם של הדוד הנרי והדודה אמי לארץ עוץ הושמטה כליל מעלילת הסדרה וכן בסופה דורתי שבה לבסוף לקנזס.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • המכשפה המרשעת מהמערב (עירית שילה)
 • המכשפה המרשעת מהמזרח
 • הקופים המכונפים (מדבב ראשי: יוסי טימן)
 • אמא מאמבי (גלית מואב)
 • בינג בונג
 • גופי הננס החכם (ניקו בר)
 • שר החצר (גדי רייק)
 • תולי התולעת
 • פפרקיה (דורין כספי)
 • מלך הננסים (יהויכין פרידלנדר)
 • הסבסבים (ז'יל בן דוד)
 • הקפצוצים
 • הדובנמרים

הקוסם מארץ עוץ בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדיבוב המקורי לעברית לשתי העונות הראשונות הופק בסוף שנות השמונים אותו ביימה אורנה לביא פלינט.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]