קרקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כרזת פרסומת לקרקס משנת 1900
לולין בקירקס בסין

קרקס הוא מופע בידור הניתן באוהל, ובדוכנים הסובבים אוהל זה על ידי חבורת בדרנים נודדת.

התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית עשויה לכלול פעילויות רבות:

את הקירקס מלווה בדרך כלל תזמורת. המופעים המשניים בקרקס מכונים מופעי שוליים.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור המילה "קרקס" מהמילה "סירקוס" (Circus) שפרושה מעגל או טבעת. בהמשך נכללה המילה לכל מופע נודד שנערך בדרך כלל במתחם עגלגל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקירקסים התקיימו לפני המצאת הקולנוע, הטלוויזיה, הרדיו וגני החיות. הם התקיימו עוד כאשר התחבורה המודרנית לא התקיימה והתיאטראות, אולמות הקונצרטים ותחרויות הספורט המקצועיות היו רק בערים הגדולות. עבור תושבי מרבית הכפרים והעיירות, הביקור השנתי של הקירקס הנודד היה אחד מאמצעי הבידור היחידים, אם לא היחיד. הגעת הקירקס הייתה מעין פסטיבל.

עם התפתחות התחבורה, אמצעי התקשורת והבידור, הקהל מאבד עניין בחלק גדל והולך מהצע הקירקס. הדוגמה הבולטת ביותר למופע שהיה מקובל בעבר בקירקסים וכיום אינו קיים בהם כלל הוא תצוגה של אנשים עם נכויות נדירות ובולטות לעין.

במדינות קומוניסטיות נבנו מבני קבע עבור מופעי קרקס. כך נעשה נסיון למסד אותם כמו מיסוד של התיאטראות.

חיות בקרקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרקסים התקיימו לפני שנוסדו גני חיות בעולם ובעבר הוצגו בהם חיות בשני אופנים: חיות לא מאולפות הוצגו בכלובים מחוץ לאוהל הקרקס ובאוהל עצמו היו מופעי קרקס שהרבו לכלול בעלי חיים מאולפים. אך החל מסוף המאה התשע עשרה הצגת החיות הלא מאולפות מחוץ לאוהל הקרקס הפכה למיותרת והחל מסוף המאה העשרים צומצמו, ולעתים נאסרו, מופעים כאלה, משיקולים של זכויות בעלי חיים. בעיה נוספת עם שיתוף חיות בקרקסים נודדים היא העברה של מחלות מהן יכולות לסבול חיות חקלאיות.

תפעול[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבורת בדרני הקרקס, בהרבה מקרים, מורכבת מבני מיעוטים (למשל צוענים) או ממהגרים נודדים שאינם שולטים היטב בשפה המקומית. לכן עיקר המיצגים בקרקס הם תנועתיים ולא מילוליים.

קרקס פועל, בדרך כלל, כגוף עסקי, ובכל מופע צופה קהל רב. לרוב הקרקס, על הסגל שלו ומתקניו, נודד ממקום למקום במטרה להגיע ליותר קהל. לעתים סגל הקרקס מורכב ממשפחות בהן רוב המשפחה או אף המשפחה כולה עובדים בקרקס בתפקידים שונים.

הקירקסים שוכרים לרוב עובד מקומי אחד - קריין השולט היטב בשפת המקום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]