יקותיאל יהודה טייטלבוים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים

הרב יקותיאל יהודה טייטלבוים (מכונה: זלמן לייב; נולד כ"ד בכסלו תשי"ב, 23 בדצמבר 1951)‏[1] הוא האדמו"ר מחסידות סאטמר, מנהיג הפלג של החסידות שבסיסו בוויליאמסבורג שבניו יורק.

בחיי אביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב יקותיאל יהודה הוא בנו השלישי של האדמו"ר הקודם מסאטמר, רבי משה טייטלבוים. נישא לבתו של הרב משה שפיץ, אב"ד ביסטריצה.

עד לשנת 1999 נחשב אחיו הבכור, הרב אהרן טייטלבוים, ליורש המיועד של אביו. לרב יקותיאל יהודה ניתנה משרה צדדית יחסית כרב קהילת סאטמאר בירושלים. בשנת 1999 נקרא הרב יקותיאל לשוב לארצות הברית, שם הוכתר כרב בוויליאמסבורג. מאוחר יותר, בצוואה שכתב בשנת 2002, ציווה האב למנות את הרב יקותיאל יהודה לאדמו"ר אחריו.

הכתרתו לאדמו"ר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסוף שנות ה-90 התפלגה למעשה החסידות, בין תומכי הרב אהרן ותומכי הרב יקותיאל יהודה. החסידים התומכים באח הצעיר (המכונים בעגה הסאטמרית "זַלונים", בשל הכינוי "זלמן לייב" של הרב יקותיאל יהודה) טוענים כי מעשי האב בחייו וכן צוואתו אינם מותירים מקום לספק בדבר זהות היורש. הפלג האחר טוען כי האדמו"ר הקודם חלה במחלת אלצהיימר, ולמעשה נשלט על ידי בני ביתו ומשמשיו. בנוסף לכך, טוענים ה"אהרונים" (על שם מנהיגם), כי בצוואה שכתב בשנת 1996 מינה האב את בנו אהרן ליורש, ואף גילה כי זוהי הצוואה המוחלטת והסופית.

מרכז הפלג של הרב יקותיאל יהודה בשכונת וויליאמסבורג בברוקלין שבניו-יורק, בעוד שמרכז הפלג של הרב אהרן הוא בקריית יואל הסמוכה למונרו שבמדינת ניו יורק. שני הפלגים מנהלים מאבק ממושך על השליטה בנכסי החסידות.

בשבט תשע"ג, לראשונה מאז הכתרתו לאדמו"ר, ביקר בארץ ישראל לרגל נישואי נכדתו. במהלך ביקורו נפגש עם רבנים ואדמו"רים, ואף "אגודאים", ובהם הרב שמואל אוירבך, הרב חיים קנייבסקי והאדמו"ר מגור.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיסיו הם רבי מאיר, חתנו של יוסף אשכנזי ואב"ד ביסטריץ; רבי אהרן טוביה, חתנו של האדמו"ר מסערט ויז'ניץ; הרב חיים אריה שפיץ, חתנו של הרב חיד"א וייס, ראש ישיבת עץ חיים ווילרייק; והרב שמואל שלמה ר"מ בישיבת סטמר בקווינס.

ילדיו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אריה ארליך. מלכות של חסד. משפחה, כ"ט בכסלו תשע"ג. עמ' 28.
הקודם:
הרב משה טייטלבוים
אדמו"רי סאטמר הבא:
-