קוקאין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: ערך זה עשוי להיראות מלא ומפורט, אך עדיין חסר בו תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
קוקאין
נוסחת המבנה של קוקאין
Cocaine-from-xtal-1983-3D-balls.png
שם IUPAC
methyl (1R,2R,3S,5S)-3- (benzoyloxy)-8-methyl-8-azabicyclo[3.2.1] octane-2-carboxylate
מזהים
מספר CAS 50-36-2
PubChem 5760
ChemSpider 10194104
נתונים כימיים
נוסחה C17H21NO4 
מסה מולקולרית 303.353 גרם למול
זמן מחצית חיים שעה
הפרשה כלייתי
בטיחות
מעמד חוקי

בישראל נכלל הסם בפקודת הסמים המסוכנים. בארצות הברית מוגדר ב-Schedule II.

קטגוריית סיכון בהריון C
סיכון לתלות גבוה

קוקאין הוא אלקלואיד טרופאני, סם ממכר ביותר, המופק מעלי צמח הקוקה, שגדל בעיקר בדרום אמריקה באזורים ההרריים של קולומביה, בוליביה ופרו.

עלי הקוקה נקטפים, נגרסים, ומושרים בחומר אתרי כמו מדלל צבע, בנזין, סולר ואחרים. לאחר ההשריה מסננים מהנוזל את תמצית העלים. החומר המתקבל עובר תהליכי סינון ומיצוק בעזרת תוספים שונים עד אשר מתקבלת עיסה לבנה שייבושה מביא לקבלת האבקה הלבנה הגבישית של הקוקאין.

השפעות הקוקאין כוללות המרצה של מערכת העצבים המרכזית, דיכוי התיאבון ותחושת אופוריה ומרץ. בנוסף לכך, הקוקאין מחולל אפקט של הרדמה מקומית, והיה בשימוש לצרכים אלה לפני שהתגלה כסם פסיכואקטיבי.

הקוקאין נחשב "סם של עשירים", בשל מחירו הגבוה (כמאה דולר לגרם).

קוקאין משמש ברפואה להרדמה, בעיקר בניתוחי עיניים, אף וגרון, אך בשל היותו חומר רעיל וממכר, הפצתו, אחזקתו וצריכתו שלא למטרות רפואיות אסורות כמעט בכל רחבי העולם.

השפעות פיזיולוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקוקאין פועל ישירות על קולטנים של המוליך העצבי דופמין. קוקאין הוא אגוניסט[דרוש מקור] דופמינרגי, הפועל על ידי חסימת הנשא לספיגה חוזרת של דופמין חזרה לתא הקדם-סינפטי. פעילות היתר של הדופמין היא הגורמת להשפעות הסם. ההשפעות המחזקות של קוקאין נגרמות עקב פעילות היתר של הדופמין בגרעין האקומבנס. קוקאין הוא אחד הסמים הממכרים ביותר, כנראה בשל השפעתו הישירה על מערכת החיזוק. משתמשי קוקאין מייחסים כאבי גב כרוניים לנזק כתוצאה מהשימוש, ואף נטבע מטבע לשון הולם באנגלית[1].

נזקים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבקת קוקאין

חלק מהחומרים המעורבבים עם הקוקאין עלולים להיות קטלניים בפני עצמם, במיוחד לאלה המשתמשים בהזרקה. בדרך כלל השימוש הנפוץ הוא בהרחה (הסנפה) או עישון, זאת על ידי המרת החומר מקוקאין הידרוכלוריד (מלח של קוקאין וחומצת מימן כלורי), שהיא האבקה המסיסה במים ועל כן מתאימה להסנפה והזרקה אך נקודת רתיחתה קרובה מדי לנקודת בעירתה ועל כן אינה מתאימה לעישון, לקוקאין freebase (קוקאין בצורתו הטהורה והפשוטה ביותר כאלקלואיד חופשי), שלו נקודת רתיחה נמוכה בהרבה ועל כן מתאים יותר לעישון ועישונו נעשה בעזרת כלי מתאים (כמו מבחנה או מקטרת זכוכית). צורה זו של קוקאין נקראת ברחוב קראק.

הכנת הקראק מקוקאין הידרוכלוריד מתבצעת לפי הנוסחה:

Coc-H+Cl + NaHCO3 → Coc + H2O + CO2 + NaCl

מכיוון שספיגה בריאות מהירה בהרבה מספיגה דרך ריריות האף, השפעת הקראק מתחילה מהר יותר ונגמרת מהר יותר (לרוב נמשכת כ-10 דקות). בהסנפה, הקוקאין פועל בצורה מתונה יותר מעישון (או הזרקה), ולכן עישון קראק מענג יותר וכתוצאה מכך, ההתרסקות שלאחר ההשפעה קשה יותר והסיכוי לפתח התמכרות גובר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]