אהבה רומנטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אהבה רומנטית היא תחושה אקספרסיבית ונעימה של משיכה רגשית לאדם אחר, הקשורה לעיתים קרובות למשיכה מינית.

בהקשר של יחסי אהבה רומנטיים, אהבה רומנטית כוללת בדרך כלל הבעת רגשות רומנטיים או רצון רגשי עמוק וחזק להתחבר לאדם אחר באופן ישיר או רומנטי. מבחינה היסטורית המונח אהבה רומנטית מקורו באידיאלים של אבירות מימי הביניים שנקבעו בספרות הרומנטיקה האבירה.

לאנשים נטייה טבעית ליצור קשרים זה עם זה באמצעות אינטראקציות חברתיות, בין אם מדובר בתקשורת מילולית ובין אם מדובר בתקשורת בלתי-מילולית.

בשנת 2000 קיבלה קבוצת מדענים כימאים (דונטלה מרצי, אלסנדרה רוסי וג'ובאני בטיסטה קסאנו מאוניברסיטת פיזה והאגופ סורן אקיסקל מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו) את פרס איג נובל הפרודי לכימיה על כך שגילו כי אי אפשר להבדיל בין אהבה רומנטית ברמה הביוכימית מהפרעה טורדנית-כפייתית קשה [1] .

הגדרות כלליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיונים על ההגדרה המדויקת של אהבה רומנטית ניתן למצוא בספרות, כמו גם ביצירותיהם של פסיכולוגים, פילוסופים, ביוכימאים ומומחים אחרים. אהבה רומנטית היא מונח יחסי, אך לרוב היא נלקחת כהגדרה המאפשרת להדגיש רגעים ומצבים במערכות יחסים אינטימיות כאשר אחד המשתתפים במערכות יחסים אלו תורם להם תרומה מוסרית.

 1. הוספת דרמה למערכת יחסים של אהבה קרובה, עמוקה וחזקה.
 2. הפסיכולוג צ'ארלס לינדהולם הגדיר את האהבה הרומנטית כ"...משיכה חזקה, הכוללת אידיאליזציה של אחרים, כולל בהקשר ארוטי, עם ציפייה לדימוי זה להישמר בעתיד" [2] .

הגדרה היסטורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריונים מאמינים כי המילה האנגלית בפועל "רומנטיקה" התפתחה מהניב בצרפתית ופירושה "סיפור בפסוק" - מתייחסת לסגנון הדיבור, הכתיבה והאמנות בכיתות האליטה של מוסדות החינוך של אז. בתחילה, מילה זו היא פתגם ממוצא לטיני "רומניקוס", כלומר "סגנון רומאי". ראוי לציין כי סיפורי עם אירופיים מימי הביניים, ככלל, דיברו על הרפתקאות אבירות, שלא כללו את רעיון האהבה, עד סוף המאה ה-17.

המילה רומנטיקה מפותחת על בסיס משמעויות אחרות בשפות אחרות, למשל, ההגדרות הספרדיות והאיטלקיות של "הרפתקנים" ו"להטות" בראשית המאה ה-19, לפעמים כוללות את המשמעות של "רומנטיקה" או "איכות אידיאליסטית".

בחברויות פרימיטיביות קיים מתח רומנטי ביחסים בין נישואים לבין קיום יחסי מין, אך הדבר בא לידי ביטוי בעיקר בטאבו הנוגע למחזור החודשי וללידה [3] .

ברנגר פון הורהיים (אנ') בקודקס מאנסה (ראשית המאה ה-14)

אנתרופולוגים כמו קלוד לוי-שטראוס מראים שישנן צורות מורכבות של חיזור בחברות קדומות כמו מודרניות. עם זאת, אין שום עדות לכך שבני חברות בחברות כאלה יוצרים יחסי אהבה השונים ממנהגיהם הקבועים, קרוב לאהבה רומנטית מודרנית [4] .

בוני סמית' מאוניברסיטת ראטגרס, בעבודתה "גבירות ממעמד הפנאי", מציגה טקסי שידוכים ונישואין, שניתן לראות בהם מדכאים יתר על המידה עבור אנשים מודרניים. היא כותבת: "כשהצעירות ממחוזות הצפון [של צרפת] נישאו, הן עשו את זה ללא אשליות של אהבה ורומנטיקה. הם פעלו במסגרת גידול ושמירה על טוהר הדם לטובת אינטרסים כלכליים, מקצועיים ולעיתים פוליטיים."[5] המהפכה המינית הפחיתה את העימותים שנבעו מליברליזם, אך לא חיסלה אותם.

אנתוני גידנס בספרו "טרנספורמציה של אינטימיות: מיניות, אהבה וארוטיות בחברה המודרנית", טוען כי אהבה רומנטית הביאה רעיונות לסיפור סיפורים לחיי אדם. הוא מוסיף כי הסיפור ושעתוקו היו אחד המשמעויות של הרומנטיקה. לדברי גידנס, צמיחת האהבה הרומנטית פחות או יותר חופפת את הופעתו של הרומן. זה נבע מהעובדה שאהבה רומנטית, הקשורה לחופש, ולכן אידיאלים של אהבה, יוצרת קשר בין חופש למימוש עצמי.

"הגבירה היפה חסרת הרחמים"
(La Belle Dame sans Merci) בציורו של ג'ון ויליאם ווטרהאוס (1893)

דייוויד שומוויי, בספרו "רומנטיקה, אינטימיות ומשבר הנישואין", טוען כי שיח האינטימיות התעורר בשליש האחרון של המאה העשרים וכי שיח זה הצליח להסביר כיצד הנישואים ומערכות יחסים אחרות עובדות. עבור שיח אינטימיות, אינטימיות רגשית חשובה הרבה יותר מתשוקה. זה לא אומר שהאינטימיות מחליפה מערכות יחסים רומנטיות. נהפוך הוא, לטענת החוקר, אינטימיות ורומנטיקה מתקיימות יחד. שומוויי טוען גם כי יחד עם צמיחת הקפיטליזם, יחסים חברתיים ישנים יקרסו, כולל נישואים. משמעות הנישואין השתנתה אצל נשים, מכיוון שהפכו לחלופות מקובלות יותר מבחינה חברתית ופחות סיכוי לקבל מערכות יחסים אומללות, ולכן מספר הגירושים התייקר משמעותית.

שיח האהבה הרומנטית ממשיך להתקיים כיום באינטימיות. שומוויי כותב שמצד אחד אהבה רומנטית מרמזת על סוג של הרפתקה ורגשות עזים, המאפשרת למצוא את הנפש התאומה שלו. מצד שני, מערכות יחסים אינטימיות מספקות תקשורת עמוקה, חברות וחילופי דברים ארוכים.

הפופולריות של האהבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושג האהבה הרומנטית פופולרי בתרבות המערבית בעזרת המושג אהבה באדיבות. אבירים בימי הביניים היו בדרך כלל מעורבים בפרשיות לא פיזיות וחוץ-נישואים עם נשים מהאצילים אותם שירתו. מערכות יחסים אלה היו מורכבות מאוד וטקסו במורכבות, היו שקועות במסגרת המסורת הנובעת מתורת הנימוס המבוססת על אבירות, המכונה קוד האתיקה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Kierkegaard, Søren. Stages on Life’s Way. Transl. Walter Lowrie, D.D. Princeton: Princeton University Press, 1940.
  • Lévi-Strauss, Claude. Structural Anthropology. London: Allen Lane, 1968; New York: Penguin Books, 1994. Structural Anthropology. (volume 2) London: Allen Lane, 1977; New York: Peregrine Books 1976.
  • Nietzsche, Friedrich. Human, All Too Human. Transl. R.J. Hollingdale. Cambridge: Cambridge University, 2nd Edition, 1996.
  • Wiseman, Boris. Introducing Lévi-Strauss. New York: Totem Books, 1998.
  • Denis de Rougemont, Love in the Western World. Pantheon Books, 1956.
  • Francesco Alberoni, Falling in love, New York: Random House, 1983.
  • Brad Hayden, «falling in love» Canada, Random place, 2007 Made possible by Cora-lee Reid.
  • de Munck, Victor, and Andrey Korotayev. Sexual Equality and Romantic Love: A Reanalysis of Rosenblatt’s Study on the Function of Romantic Love // Cross-Cultural Research 33 (1999): 265—277.
  • David Shumway, Modern Love: Romance, Intimacy, and the Marriage Crisis, New York: NYU Press, 2003

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אהבה רומנטית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "The 2000 Ig Nobel Prize Winners". Improbable Research. אורכב מ-המקור ב-2012-02-26. בדיקה אחרונה ב-30 באוקטובר 2011. 
 2. ^ In: Daniel Jordan Smith (2001), "Romance, parenthood, and gender in a modern African society", Ethnology, Vol. 40, pp. 129-151
 3. ^ Power and Sexual Fear in Primitive Societies Margrit Eichler Journal of Marriage and the Family, Vol. 37, No. 4, Special Section: Macrosociology of the Family (Nov., 1975), pp. 917—926.
 4. ^ Lévi-Strauss pioneered the scientific study of the betrothal of cross cousins in such societies, as a way of solving such technical problems as the avunculate and the incest taboo (Introducing Lévi-Strauss), pp. 22-35.
 5. ^ Bonnie G. Smith, Ladies of the Leisure Class: Ladies of the Leisure Class: The Bourgeoises of Northern France in the 19th Century, Princeton University Press, 1981