לדלג לתוכן

אוקספם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אוקספם
Oxfam
מסע של ארגון אוקספם להגברת המודעות למלחמה בכולרה, מבנדנקה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
מסע של ארגון אוקספם להגברת המודעות למלחמה בכולרה, מבנדנקה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
מסע של ארגון אוקספם להגברת המודעות למלחמה בכולרה, מבנדנקה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
מדינה הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון אוקספורד עריכת הנתון בוויקינתונים
עובדים 5,033 (נכון ל־2021), 4,747 (נכון ל־2018), 4,727 (נכון ל־2019), 4,658 (נכון ל־2020), 4,986 (נכון ל־2017) עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1942–הווה (כ־82 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה מדליית תיאודור הויס (2010) עריכת הנתון בוויקינתונים
www.oxfam.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אוקספםאנגלית: Oxfam) היא קונפדרציה בינלאומית של 15 ארגונים הפועלים ב-98 מדינות בעולם במטרה למצוא פתרון בר קיימא לעוני ולבעיות חוסר צדק נלוות. הארגון שואף לכך שעניים יוכלו לשפר את פרנסתם ואת חייהם ויוכלו להשמיע את דעתם ביחס לתהליכי קבלת החלטות שמשפיעים עליהם.

הארגון הוקם באוקספורד שבממלכה המאוחדת ב-1942 על ידי קבוצה של קווייקרים, פעילים חברתיים ואנשי אקדמיה מאוניברסיטת אוקספורד. התארגנות זו הפכה לבסיס של הסניף הבריטי של אוקספם. ההתארגנות הייתה אחת מכמה ועדות מקומיות שקמו על מנת להילחם ברעב. המשימה שראו לנגד עיניהם הייתה לשכנע את ממשלת בריטניה לאפשר העברת מזון לאזרחי יוון שגוועו מרעב, מבעד למצור שהטילו בעלות הברית על יוון במלחמת העולם השנייה.

הסניף הראשון של אוקספם מעבר לים הוקם בקנדה ב-1963. הארגון שינה את שמו לכתובת הטלגרפיה שלו, Oxfam, ב-1965.

היסטוריה ומקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ועד אוקספורד הראשון להקלה ברעב הורכב מקבוצה של אזרחים מודאגים כמו פרופסור גילברט מארי ורעייתו, ססיל ג'קסון קול וסר אלאן פים. הוועד נפגש בספרייה הישנה של אוניברסיטת כנסיית סנט מרי הבתולה שבאוקספורד ומטרתו הייתה להקל על הרעב ששרר ביוון עליה הוטל מצור ימי על ידי בעלות הברית. עד 1960 הפך הוועד לארגון חוץ-ממשלתי גדול. הארגון נרשם על פי החוק הבריטי ב-1943. הקונפדרציה הוקמה בשנת 1995 על ידי קבוצה של ארגונים לא ממשלתיים עצמאיים. קרן אוקספם אינטרנשיונל רשומה בהאג, הולנד, כמוסד ללא כוונות רווח.

אוקספם אינטרנשיונל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מזכירות אוקספם אינטרנשיונל מתאמת מסעות הסברה, תוכניות פיתוח ומתן מענה למצבי חירום.

המזכירות הבינלאומית כוללת את המנכ"ל, יו"ר כל אחד מהשותפים ויו"ר אוקספם אינטרנשיונל. היושבי ראש של הסניפים השותפים עושים עבודתם ללא תגמול, אולם יש להם זכות הצבעה. הדירקטורים ויו"ר אוקספם אינטרנשיונל הם חברים ללא זכות הצבעה. מועצת המנהלים גם בוחרת סגן יו"ר וגזבר מקרב החברים בעלי זכות הצבעה.

מועצת המנהלים אחראית על הבטחת השקיפות, החבות ועל עמידתו של אוקספם במטרותיו. חוקת הארגון והתוכנית האסטרטגית שלו, מאושרים אף הם ברמת הדירקטוריון. מועצת המנהלים מקבלת המלצות מהדירקטורים בשאיפה להבטיח כי הקונפדרציה פועלת בהתאם למטרות המוסכמות שלה. מועצת המנהלים גם מסכימה על החברות בקונפדרציה, ובוחרת את נשיא הכבוד ואת היועץ לשם כבוד, את חברי הוועד ואת מנכ"ל אוקספם אינטרנשיונל. למספר ועדות משנה המורכבות ממומחים ישנו מנדט לסייע בתחומים ספציפיים.

שפתו הרשמית של אוקספם היא אנגלית והשפות בהן הוא פועל הן אנגלית, ספרדית וצרפתית. מימון הארגון מגיע מהארגונים השותפים.

שיטות פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכניות אוקספם פונות לטפל בסיבות המבניות של העוני. הפעילות מתבצעת בעיקר באמצעות ארגונים מקומיים המבקשים לשפר את האפקטיביות שלהם או סיוע ישיר לאנשים ישירות במקומות בהם היכולות המקומיות אינן הולמות או שהן בלתי מספקות מבחינת יעדיו של אוקספם. בנובמבר 2000 אימץ אוקספם גישה מבוססת זכויות כמסגרת לכל פעולותיה של הקונפדרציה ושותפיה. אוקספם מכיר באוניברסליות של זכויות האדם.

אוקספם מאמין שחוסר אונים ועוני ניתנים למניעה וניתן לחסלם על ידי פעולה אנושית ורצון מדיני. הזכות לפרנסה בת קיימא והזכות להשתתף בתהליכים חברתיים ולבצע שינויים חיוביים בחייהם של אנשים הן זכויות וצרכים בסיסיים אשר ניתן לספקם. אוקספם מאמין ששלום והפחתה בתפוצת כלי נשק הם תנאי הכרחי לפיתוח ושניתן לצמצם בצורה משמעותית את אי השוויון, הן בין המדינות העשירות לעניות, הן את אי השוויון בתוך המדינה.

פועלו של אוקספם[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאגתו הראשונית של אוקספם הייתה אספקת מזון. עם השנים החל הארגון לספק גם תרופות וכלים שיאפשרו לאנשים לפרנס את עצמם והוא פותח בעבורם שווקים של סחר בינלאומי.

לתוכנית של אוקספם שלושה מוקדים עיקריים:

הארגון פועל בין היתר בתחומי הסחר ההוגן, חינוך, סיוע בינלאומי, קיימות, בריאות, איידס, שוויון מגדרי, אסונות טבע וסכסוכים (קמפיין לקידום הסכם בינלאומי בנוגע לסחר בנשק), דמוקרטיה וזכויות אדם ושינויי אקלים.

הארגון מספק סיוע הומניטרי לנפגעי הרעב שהכה ב-2011 בקרן אפריקה - בקניה, אתיופיה וסומליה.

גיוס כספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאוקספם מספר ערוצים לגיוס כספים, נוסף על חנויותיו. מעל חצי מיליון אנשים בבריטניה תורמים לו בקביעות, והוא נהנה מהורשת כסף בצוואות. מתחרים רבים משתתפים במרתון לונדון לצורך גיוס כספים לארגון והוא זוכה גם למשאבים בתמורה לסיוע שהוא מגיש לארגון פסטיבל גלסטונברי. בשילוב עם גופים נוספים הארגון מפעיל מספר אירועי הליכה שנתיים בהונג קונג, אוסטרליה, ניו זילנד, בריטניה, יפן ומדינות נוספות.

בכל שנה ב-8 במרץ, יום האישה הבינלאומי, מבקש אוקספם בריטניה מאנשים להתאסף ולארח את חבריהם ועמיתיהם לצורך גיוס כספים.

פרסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דו"ח שנתי, תוכנית אסטרטגית, מסמכי מחקר ומדיניות http://www.oxfam.org/en/about/annual-reports.
פרסומים מדיניים ומחקריים אשר ניתן לסנן לפי נושא ו/או תאריך https://www.oxfam.org/en/policy.

מחלוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסכסוך עם סטארבקס על ייצור קפה באתיופיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-26 באוקטובר 2006 האשים אוקספם את סטארבקס שביקש מהאגודה הלאומית לקפה לחסום רישום שלושה זני קפה אתיופים מובחרים כסימנים מסחריים בארצות הברית. התוכנית הייתה מאפשרת לאתיופיה לזכות בנתח גדול יותר מהרווחים במסחר בקפה, באמצעות שליטה בשימוש שנעשה בו בשווקים הבינלאומיים. נטען, שהתוצאה עלולה להיות שלילת הכנסות בסך 47 מיליון אירו לשנה ממגדלי קפה אתיופים.

נוכח יותר מ-90,000 מכתבים שהביעו דאגה, הניחה סטארבקס בסניפיה עלונים בהם האשימה את אוקספם ב"התנהגות מוליכת שולל" ודרשה שהקמפיין של אוקספם ייפסק.

ב-7 בנובמבר טען האקונומיסט שעמדת אוקספם פשטנית, שממשלת אתיופיה סובלת מאנאלפביתיות כלכלית ושהגישה מבוססת הסטנדרטים של סטארבקס תפעל בסופו של דבר לטובת החקלאים.

אף על פי כן, ב-20 ביוני 2007 הודיעו נציגים בכירים של אתיופיה ושל סטארבקס כי הגיעו להסכם בדבר הפצה, שיווק ורישוי אשר מבטיח הגנה על זכויות עובדים ועל סימן המסחר של המגדלים.

הסכסוך הישראלי-פלסטיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2003 פרסם אוקספם-בלגיה כרזה של תפוז ישראלי נוטף דם. הכיתוב שנלווה לפוסטר היה: "לפירות הישראלים יש טעם מר". המודעה כוונה להביא להחרמת פירות וירקות ישראלים בשל שליטת ישראל בשטחי יהודה ושומרון. על אוקספם נמתחה ביקורת רחבה בשל המסר הפוליטי האנטי-ישראלי של הכרזה. בעקבות לחץ מצד NGO Monitor הסיר אוקספם את הכרזה מאתר האינטרנט שלו ויאן אנדרסון, יו"ר אוקספם אינטרנשיונל, פרסם מכתב התנצלות. עם זאת, אוקספם ממשיכה לתמוך בחרם על מוצרי ההתנחלויות.

ב-7 באוגוסט 2009 ויתר אוקספם על שירותיה של השחקנית האמריקנית קריסטין דייוויס אשר שימשה כדוברת של הארגון, בשל חוזה פרסום שחתמה דייוויס עם חברת הקוסמטיקה הישראלית AHAVA. החברה ממוקמת באזור יהודה ושומרון המוגדר על ידי אוקספם כ"שטח במחלוקת".

בינואר 2014 התפטרה כוכבת הקולנוע סקרלט ג'והנסון מתפקידה כשגרירת הארגון בשל תמיכתו בחרם על ההתנחלויות והלחץ שהפעיל עליה עקב כך, לעזוב את תפקידה כפרזנטורית של מפעל סודהסטרים שמעבר לקו הירוק.[1]

במרץ 2014 פרסם "שורת הדין" דו"ח המאשים את אוקספם בתמיכה ארגונית וכספית בארגונים הפלסטיניים UHWC ו-UAWC המופעלים על ידי ארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין", ובכך למעשה מסייע ותומך בטרור, דבר המהווה עבירה על החוק.[2]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אוקספם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר למנויים בלבד רונית דומקה, הגרדיאן, סקרלט ג'והנסון לא נכנעת ללחץ: ניתקה קשר עם אוקספם, באתר TheMarker‏, 30 בינואר 2014
  2. ^ OXFAM Report, ארגון שורת הדין, מרץ 2014.