ברכיה (מושב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ברכיה
Berekhya.JPG
מחוז הדרום
מועצה אזורית חוף אשקלון
גובה ממוצע[1] ‎43 מטר
תאריך ייסוד 1950
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
מוצא המייסדים חצי האי ג'רבה בתוניסיה
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 1,274 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 0.1% בשנה עד סוף 2019

בֶּרֶכְיָה הוא מושב השוכן במישור החוף הדרומי, כ-4 ק"מ מזרחית לאשקלון, ומשתייך למועצה אזורית חוף אשקלון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המושב נוסד בחורף 1950, על ידי עולים מהאי ג'רבה שבדרום תוניסיה, על אדמות הכפר הערבי ג'וליס, בקרבת צומת הודיה של היום. השם סמלי המבטא את כמיהתם של המתיישבים הראשונים לברכת האל. כמו כן הוא מציין שושלת כוהנים בימי נחמיה, שם הולם ליישוב שכשליש ממשפחותיו הן משפחות "כהן".

רב היישוב המפורסם היה הרב רחמים חי חויתה הכהןה'תשי"ד (1954) עד ה'תשי"ט (1959)), אחריו כיהן הרב סאסי כהן[2], לאחריו כיהן כרב המושב חתנו של רבי רחמים חי חויתא הכהן, (נפטר ב-1 בפברואר 2021), מחבר הספרים "מלכי תרשיש".

גרעין המייסדים התגבש במחנה העולים שבפרדס חנה. המושב מונה כ-90 משקים חברי אגודה.

רוב התושבים עובדי חוץ, ומיעוטם עוסקים בייצור חלב וביצים וגידול עופות. חלק קטן מאוד עוסק בגידול פרחים בחממות, ובגידול תבואות ושחת לבהמות.

מוסדות חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1950 עם הקמת המושב הוקם בית ספר יסודי הנקרא "מורשה" על ידי הרב שלום חדד תושב המקום . בית הספר הראשון במועצת "חוף אשקלון". בית הספר מונה כ-230 תלמידים שרובם ממושבי המועצה.

הרב חיים כהן, נכדו של הרב רחמים חי חויתה, ייסד במושב את מוסדות "חכמת רחמים" על שם סבו, הכוללים ישיבה לצעירים, ישיבה גבוהה ועוד. הוא עמד בראשם עד לפטירתו בשנת ה'תשס"ט. כיום מנהל אותם אחיו הרב חננאל כהן.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2019, אוכלוסייה במועצות אזוריות לפי טבלת רשויות מקומיות של למ"ס נכון לסוף 2018
  2. ^ ראו פה