ג'ון באגוט גלאב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סיר ג'ון באגוט גלאב
גלאב פאשה
Glubb pasha 1954.jpg
ג'ון באגוט גלאב במושבה האמריקאית בירושלים, 1954
נולד 16 באפריל 1897
מקום לידה Flag of the United Kingdom.svg פרסטון, לנקשייר
נפטר 17 במרץ 1986 (בגיל 88)
מקום פטירה Flag of the United Kingdom.svg מייפילד, סאסקס
השתייכות Flag of the British Army.svg  הצבא הבריטי
ArabLegn.gif הלגיון הערבי
תקופת שירות 1915-1930 (הצבא הבריטי)
1930-1956(הלגיון הערבי)
דרגה לוטננט גנרל (צבא בריטניה) לוטננט גנרל
מלחמות וקרבות

מלחמת העולם הראשונה
מלחמת העולם השנייה
מלחמת העצמאות

עיטורים

מסדר האמבט  מסדר האמבט
מסדר מיכאל הקדוש וג'ורג' הקדוש  מסדר מיכאל הקדוש וג'ורג' הקדוש
מסדר ההצטיינות  מסדר ההצטיינות
מסדר האימפריה הבריטית (צבאי) מסדר האימפריה הבריטית

תפקידים אזרחיים

סופר

ג'ון באגוט גלאב בעמאן, 1940

סר ג'ון באגוט גלאב (אנגלית:John Bagot Glubb) ידוע גם כ"גלאב פאשה" (או פחה) או כ"אבו חניק" (16 באפריל 1897 - 17 במרץ 1986), לוטננט גנרל בריטי אשר פיקד על הלגיון הערבי, צבאה של ממלכת ירדן.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלאב נולד במחוז לנקשיר בבריטניה. במלחמת העולם הראשונה שירת בחזית צרפת, ולאחר מכן, בשנת 1920 הוצב בעיראק, באותה העת תחת שלטון בריטי. בעיראק חי בין הבדואים, למד את שפתם ואת תרבותם, והשתתף בקרבות ביניהם. שם קבל את הצלקת בפניו אשר הקנתה לו את הכינוי "אבו חניק" - בעל הצלקת.

בשנת 1930 הועבר לשרת כסגן מפקד הלגיון הערבי, בה הקים גדוד סיור מדברי כדי להאבק נגד הפשיטות של הבדואים על מקומות יישוב. בתוך כמה שנים הצליח לפתור בעיה זו ופשיטות של שבטי בדואים נודדים בממלכה היו לנחלת העבר.

בשנת 1939 קיבל גלאב את הפיקוד על הלגיון מידי פרדריק פיק (Frederick Peake), מקים הלגיון ומפקדו עד אז. בתקופה זו פרצה מלחמת העולם השנייה והלגיון השתתף בדיכוי מרד רשיד עלי אל-כילאני בעיראק ובלחימה באנשי צרפת של וישי בסוריה וכן במשימות שיטור בשטח ארץ ישראל שממערב לירדן.

כבר לאחר הכרזת האו"ם על חלוקת ארץ ישראל בנובמבר 1947 השתתף הלגיון בפעולות נגד היישוב העברי. גלאב עמד אז בראשו של כוח הכפוף למלך ירדן, המלך עבדאללה הראשון. חלק ניכר מן הקצונה של הלגיון הייתה בריטית, חימושו ואימונו של הלגיון היו בריטים אף הם. גלאב לא נחשב כחלק מן הצבא הבריטי, אלא שירת לפי הסכם עם עבדאללה, אשר הקנה לו דרגת לויטננט גנרל, ואשר נתן לו יד חופשית לפעול כרצונו כאשר ידיו של הצבא הבריטי היו כבולות. עם הכרזתה של מדינת ישראל במאי 1948, קיבל גלאב מעבדאללה את הפקודה להשתתף בפלישת צבאות ערב אל המדינה הצעירה. הלגיון השתתף בלחימה שהביאה לנפילת גוש עציון, ובלחימה באזור ירושלים, במיוחד בלטרון וברובע היהודי שבעיר העתיקה, שאותו כבש. היהודים שחיו ברובע היהודי ונפלו בשבי הלגיון קיבלו טיפול הומני, והושבו לידי מדינת ישראל בתום המלחמה.

גלאב לא הצליח להדק את המצור על ירושלים העברית ולגרום לנפילתה. כן נכשל כאשר כוחות צה"ל כבשו את רמלה ולוד שבהן היה פרוש הלגיון. עם זאת היה גלאב נאמנו האישי של המלך עבדאללה, וזה קירב אותו אליו ושמר על כוחו. יחסים אלה סופם שהיו לרועץ לשני האישים.

בשנים שלאחר מלחמת העצמאות היה עיקר תפקידו של הלגיון מלחמה במסתננים הפלסטינים שהפכו את אזור הספר שבין ישראל וירדן לאזור קרבות מחד גיסא, והדיפת פשיטות צה"ל אל שטח הממלכה מאידך גיסא.

על אף שהלגיון הערבי השתתף כיתר חילות ערב בלוחמה נגד מדינת ישראל, והיווה למעשה את כוחה המזוין של ממלכת ירדן, שהיה לכוח המאומן והמיומן ביותר בין חילות מדינות ערב באותה התקופה, היה פיקודו של גלאב על הכוח כסמל לאימפריאליזם הבריטי. הייתה זו תקופה שבה התפרקה בריטניה מנכסיה בעולם, ובה התנער העולם הערבי מן המעצמות הקולוניאליות ברוחו של גמאל עבד אל נאצר שעלה לשלטון במצרים.

עבדאללה, שתוצאות מלחמת העצמאות גרמו לכך שהרוב בממלכתו יורכב מתושבים פלסטינים, נחשד באהדה יתרה לישראל ובהיותו בובה של האימפריאליזם הבריטי ועושה דברו באמצעות גלאב פאשה. אווירה זו הביאה לרציחתו של עבדאללה ב-20 ביולי 1951.

עם עליית נכדו של עבדאללה, חוסיין מלך ירדן לשלטון, בשנת 1953 (לאחר תקופת שלטון של אביו של חוסיין, טלאל, אשר לקה בנפשו), עמד המלך הצעיר בפני אותן הבעיות שגרמו למותו של סבו. חוסיין ראה בגלאב פשה איום, וב-2 במרץ 1956, זימן אותו ונתן לו שעתיים לעזוב את שטח הממלכה.

גלאב בילה את שארית חייו בבריטניה, במחקר ובכתיבת ספרים, בהם הביע דעות פרו ערביות, על אף ניסיונו המר עם חוסיין. בשנת 1956 הוא עוטר בתואר אבירות מן המלכה אליזבת השנייה, אחד מכמה תארים לשם כבוד שהוענקו לו בימי חייו. בשנת 1986 נפטר בביתו אשר במחוז סאסקס.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]