ג'ון לסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן חסר מידע על פעילותו בפיקסאר. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
ג'ון לסטר, 2009

ג'ון אלן לסטראנגלית: John Alan Lasseter; נולד ב-12 בינואר 1957) הוא אנימטור אמריקאי, במאי ומנכ"ל של חברת פיקסאר ואולפני ההנפשה של וולט דיסני.

ב-1 בנובמבר 2011 קיבל לסטר כוכב בשדרת הכוכבים של הוליווד.

שנים ראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסטר נולד בהוליווד שבקליפורניה, בן לג'ול מאה, מורה לאמנות, ופאול איואל לסטר. לסטר גדל בוויטאר שבקליפורניה. עיסוקה של אמו תרם להתעמקותו באנימציה. מדי פעם היה מצייר קריקטורות בטקסי כנסייה שבהם השתתפו הוריו. כילד, היה לסטר רץ הביתה לראות סדרות מצוירות של צ'אק ג'ונס בטלוויזיה. השכלתו התחילה באוניברסיטת פפרדין. אולם, הוא שמע על תוכנית חדשה להפוך לאנימטור. אמו עודדה אותו להתחיל קריירה באנימציה, וב-1975 הוא נרשם כתלמיד לקורס החדש לאנימציה במכון לאנימציה בקליפורניה. את לסטר לימדו שלושה חברים מ"התשיעייה הזקנה של דיסני"- אריק לרסון, פרנק תומאס ואולי ג'ונסון. בין חבריו לכיתה היו בראד בירד, ג'ון מסקר וטים ברטון.

דיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם סיום הלימודים הצטרף לסטר לאולפני וולט דיסני כרב-חובל ב"מסע בג'ונגל" בדיסנילנד באנהיים. כעבור זמן, קיבל לסטר משרה של אנימטור באולפני וולט דיסני, אבל הרגיש שמשהו חסר; אחרי "על כלבים וגנבים", שלפי דעתו היה הסרט שבו דיסני הגיעו לשיא של העדר התקדמות, האולפנים החלו לגווע כשהם חוזרים על עצמם בלי הוספת שום רעיונות חדשים או חדשנות. ב-1980 או ב-1981 הוא נתקל במקרה בקלטות וידאו באחד מחדרי הועידות של גרפיקה ממוחשבת, שהראו חלק מהאנימציה הממוחשבת הראשונה, כמו כדור צף וכדומה, מה שלפי דעתו היה חשיפה. באותו הזמן, הוא הוזמן על ידי חבריו ג'רי ריס וביל קרויר לראות את העלילה לסרט הבא, "טרון", שיוצג על ידי Computer-generated Imagery. באותו רגע הבין את הפוטנציאל של הטכנולוגיה הזאת באנימציה. לסטר הבין שמחשבים יכולים לשמש לעשיית סרטים עם רקעים בעלי שלושה ממדים וליצור עומקים ויזואליים כמו שלא נראה לפני כן.

פרישה זמנית מתפקידו בפיקסאר ובדיסני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב 21 בנובמבר 2017, הודיע לסטר על פרישה זמנית של 6 חודשים מתפקידו בפיקסאר ובדיסני, לאחר פרסום האשמות על הטרדות מיניות מצדו. תחקיר של המגזין הוליווד ריפורטר הביא עדויות של עובדים בפיקסאר הטוענים כי הוא ידוע במנהגו "לנשק ולגעת". עובדים בחברה סיפרו כי לסטר היה נוהג "לתפוס, לנשק, ולהעיר על מאפיינים פיזיים". נטען בתחקיר כי "חלקן השתמשו בשיטה אותה כינו 'הלסטר', כדי למנוע מהבוס שלהן להניח את ידיו על רגליהן". לפי הצהרתו של המנכ"ל, "זה אף פעם לא קל להתמודד עם הטעויות שלך, אבל זאת הדרך היחידה ללמוד מהם". עובדים אחרים סיפרו לעיתון שלאסטר נוהג לשתות בכבדות באירועים חברתיים של החברה, כגון מסיבות של פרמיירות, אולם על פי המקור אלה לא היו ההזדמנויות היחידות שבהן לאסטר הפגין התנהגויות כאלה. מאז שפורסמה הידיעה על עזיבת התפקיד, יצאו ידיעות רבות על התנהגותו לכאורה, ובמגזין "הוליווד ריפורטר" פורסמו שמועות הטוענות כי "צעדים מיניים לא רצויים" מצד לסטר גרמו לשחקנית והכותבת ראשידה ג'ונס (מחלקת גנים ונוף) לעזוב את תפקידה כתסריטאית בהפקת צעצוע של סיפור 4. עם זאת, בהצהרה שמסרו לניו יורק טיימס, ג'ונס ושותפה לכתיבה הכחישו את הדיווח ומסרו שהפסיקו לעבוד על התסריט בגלל היחס הכללי של החברה לנשים ובני מיעוטים. דובר חברת דיסני מסר בתגובה: "אנחנו מחויבים לשמירה על סביבה בה כל העובדים מקבלים כבוד ומועצמים לעשות את העבודה הטובה ביותר. אנחנו מעריכים את ההתנצלות הכנה של ג'ון ותומכים באופן מלא בשבתון שלקח".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]