מפלצות בע"מ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפלצות בע"מ
Monsters inc Heb.jpg
עטיפת ה-DVD העברית
שם במקור: Monsters, Inc
בימוי: פיטר דוקטר
לי אנקריץ'
דייוויד סילברמן
הפקה: דרלה אנדרסון
ג'ון לסטר
אנדרו סטנטון
קורי ריי
תסריט: ג'יל קולטן
פיטר דוקטר
רלף אגלסטון
ג'ף פיטגון
אנדרו סטנטון
דניאל גרסון
רוברט ל. ביירד
רט ריס
ג'ונתן רוברטס
שחקנים ראשיים: ג'ון גודמן
בילי קריסטל
סטיב בושמי
ג'יימס קובורן
ג'ניפר טילי
חברת הפצה: חברת וולט דיסני וחברת פיקסאר
הקרנת בכורה: 2 בנובמבר 2001
משך הקרנה: 94 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב: 115,000,000‏$
הכנסות: 526,366,597‏$
פרסים: פרס אוסקר בקטגוריית "השיר המקורי הטוב ביותר"
הסרט הבא בסדרה: בית ספר למפלצות
דף הסרט ב-IMDb

מפלצות בע"מ הוא סרט אנימציה ממוחשבת שיצרו במשותף החברות וולט דיסני ופיקסאר. הסרט יצא לאקרנים בשנת 2001 והיה סרטה הראשון של פיקסאר שהיה מועמד לפרס אוסקר לסרט המונפש הטוב ביותר. שיר הנושא של הסרט (אם לא היה לי אותך) זכה באוסקר בקטגוריית "השיר המקורי הטוב ביותר".

בראשית 2013 יצאה לאקרנים גרסה של הסרט בתלת ממד ואילו ביוני אותה שנה יצא פריקוול בשם "בית ספר למפלצות".

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתרחש בעולם מקביל לעולם בני האדם, בעיר ששמה מפלצופוליס, בה חיות מפלצות. המפלצות מפחדות מבני האדם, כיון שהן מאמינות כי המגע הקל ביותר עם יצור אנושי עלול להורגן. עריהן דומות לערים בעולמנו, אך החשמל שם מקורו בצרחות אימה של ילדים. החברה שעוסקת באיסוף הצעקות והמרתן לאנרגיה נקראת "מפלצות בע"מ". היא מעסיקה צוותי "מפחידנים" אשר תפקידם להפחיד ילדים על־מנת להפיק מהם את הצרחות. למפחידנים ישנם עוזרים, ואלו מגישים דו"חות־הפחדות ומזמינים באמצעות כרטיסים מגנטיים דלתות חשמליות פלאיות הנעות על מסילות מתוככי המפעל אל "אולם הפחדות" גדול - שחיבורן לזרם חשמל מאפשר מעבר לדלתות ארונות בעולם האנושי, כדי להפחיד ילדים. "מפחידנים" אלה הנם גיבורי העיר כיוון שהם אחראים על אספקת האנרגיה, ואף אמיצים מספיק להיכנס לחדריהם של ילדים אנושיים.

בראש הסרט מתוודעים למשבר האנרגיה הפוקד את עולם המפלצות. גיבורי הסיפור סאלי ומייק הם צוות העובד יחד באיסוף צרחות. סאלי הוא ה"מפחידן" המצליח ביותר במפעל ומייק הוא עוזרו. לסאלי ישנו יריב, "מפחידן" בדמות לטאה בשם רנדל, המנסה בכל מאודו להשיג יותר נקודות־צרחות ממנו, אך ללא הצלחה יתרה. עוזרו של רנדל הוא ג'ף.

יום אחד, מבקש מייק מסאלי לטפל בדו"חות אותן הוא חייב להגיש למזכירה הקפדנית - מפלצת בשם רוז - כיון שהוא ממהר לדייט עם חברתו סיליה, מזכירה אף היא - שזהו יום הולדתה. סאלי שב לאולם ההפחדות, שם הוא מבחין לתדהמתו בדלת ששכחו להחזירה למקומה. הוא נכנס אליה ולא מוצא דבר. כשהוא יוצא ממנה, הוא מגלה לחרדתו שילדה קטנה עברה יחד אתו. הוא מנסה להחזיר אותה לחדרה אך שובבותה מכשילה אותו שוב ושוב. לאחר נסיונות מספר, הוא מבחין ברנדל המתקרב מעבר לדלתות האולם ועמו מארז סוללות. סאלי נמלט מן המקום, ולאחר שלוכד את הילדה במזוודה קטנה שב הוא לאולם. הוא מבחין כי "דלת החדר" נפתחת ורנדל יוצא ממנה מאוכזב משהו. רנדל עוזב עם מארז הסוללות לאחר שמחזיר את הדלת בלחיצת כפתור למקומה.
סאלי שנכשל שוב בהחזרתה, ממהר בדהרה החוצה מן המפעל אל המסעדה בה נמצא מייק. כשמגיע, הוא מפריע למייק בדייט, מה שמכעיס את סיליה. סאלי מספר לו על מעשיו של רנדל מבלי להזכיר את אשר קרה עם הילדה, ומייק מסיק מיידית כי רנדל עשה כן כדי לצבור נקודות ולנצח בתחרות במרמה. ואז, יוצאת הילדה מן התיק בטעות ונוצרת מהומה. בתוך כך מזעיק בעל המסעדה את ה-CDA (סוכנות להגנה מילדים) ואלה פושטים על העיר בכוחות אויר ויבשה ופותחים בסריקות. סאלי ומייק נמלטים אל ביתם עם הילדה, שם היא זורעת בלגן עם הריהוט, וכאשר חוטף מידיה מייק בובה שלו היא פורצת בבכי היסטרי, הגורם לעומס חשמל בדירה. הם מנסים להרגיעה, אך כאשר היא צוחקת - מתרחש לפתע עומס יתר בעיר כולה, והחשמל קופץ. כעבור זמן קצר, מצליח סאלי להעסיק את הילדה ומשכיב אותה לישון. אז עולה בדעתו מחשבה כי הילדה בכלל לא נראית מסוכנת, והוא מספר זאת למייק, העסוק בתכנונים כיצד להיפטר ממנה מהר ככל האפשר. סאלי מעיר לפתע כי אם יחזירוה לביתה האנושי, הרי שהכל ישוב על מקומו כמקודם.

למחרת, לוקחים סאלי ומייק את הילדה בתחפושת מפלצת אל המפעל. מייק פונה אל המזכירה הראשית כדי להשיג את כרטיס הדלת של רנדל, אך זו משלחת אותו בהנף־יד בכעסה עליו משום שלא החזיר את הדו"ח מיום האתמול. סאלי נשאר להשגיח על הילדה, ואז היא צריכה להתפנות. בחדר השירותים היא מהתלת בסאלי ומתחבאת לו. כשהוא מחפש אחריה, היא מגיחה ממקומות לא צפויים וצועקת "בּוּ!!!". סאלי מחליט לקרוא לה כך. מייק חוזר, ומספר רגעים לאחר מכן שומעים הם את רנדל מתקרב - ומסתתרים בתא השירותים. רנדל מופתע לפתע על ידי עוזרו ג'ף, כשעיתון בידו, ומשוחח עמו אודות הילדה. רנדל גוער בו ואומר שחיפש אחריה כל הלילה, ומצווה עליו להתנהג כביכול לא קרה דבר עד שתימצא, ויכין את ה"מכונה" - פרט אותו מעמיד סאלי המאזין בסימן שאלה.

לאחר מכן, באולם ההפחדות, מחליט מייק לעצמו להיפטר מהילדה בכל מחיר - לאור כשלונו אצל המזכירה - ושולף כלאחר־יד כרטיס מתיקו של "עוזר מפחידן" אחר. לסאלי הוא מספר כי השיג את הכרטיס הנדרש. כשהדלת מגיעה, מזהה סאלי את הדלת כלא־נכונה (ללא ידיעת כוונת התרמית של עמיתו). במהלך ויכוח ביניהם נעלמת הילדה שוב בתעלוליה. סאלי עוזב את האולם במרוצה כדי לחפש אחריה, ומייק דוהר אחריו ומנסה לטעון כי עכשיו היא אינה באחריותם ומבחינתו הסיפור הסתיים. ביציאה מהאולם הם נתקלים ברנדל, השואל אותם כבדרך־אגב על המקרה אם ראו משהו. הם משיבים בשלילה מוחלטת. סאלי ממשיך משם בחיפושיו, ומייק עוצר מלכת כשמופיעה סיליה - חברתו - כשכולה זועמת עליו בגלל נטישתו אותה במסעדה.
באותם רגעים, רנדל שב לעיין בעיתונו, כשלפתע מבחין הוא כי מייק מופיע בקצה התמונה של הילדה, שצולמה בתוך המהומה במסעדה. מייק יודע מזאת!!! רנדל מבין כי יש לו מה להסתיר ומתכוון לעצור אותו, אך מבחין כי מייק נעלם מן המקום לפתע. רנדל משיג אותו כשהוא מתחבא באחד המסדרונות הצדיים שבמפעל, ודורש את הילדה בתוקף. מייק רוטן ואומר לו שכל זה לא היה מתרחש לו לא היה רנדל מרמה בנקודות. רנדל מבין את המהלך, ומציע לו באיום להחזיר תוך חצי שעה את הילדה לחדרה.
מייק, בחשבו שהסיפור יסתיים כך, ממהר אל סאלי שבינתיים מצא את הילדה לאחר מרדף ממושך, ואומר לו כי מצא דרך לסיים את כל הסאגה הזאת. הוא ממהר עמו לאולם ההפחדות, שם הוא מבחין בדלת הנכספת, וצוהל: "הנה היא - בדיוק כפי שאמר רנדל!!!" בו ברגע עולה חשד בליבו של סאלי, ששמע את רנדל אומר קודם לכן לעוזרו כי הוא מחפש אחריה, ומשהו אינו מריח לו טוב מכיוון שחושש שרנדל מחכה לילדה מסיבות אחרות - לא כמחשבתו של מייק. סאלי מסרב להכניס אותה לדלת, ומייק לא מבין את התעקשותו ונכנס לחדר החשוך קמעא כדי להראות לו שאין בו אף אחד. סאלי מבחין לפתע בארגז הנופל על מייק בחשכה, ומסתתר. כעבור שניות מעטות מגיח רנדל כשהארגז בזרועותיו, וניגש אל מארז סוללות שמתברר לסאלי הנדהם כארגז נוסף בפני עצמו - ובתוכו מניח את ארגז החטיפה. רנדל עוזב את המקום מבלי לדעת כי סאלי והילדה בעקבותיו.

הם רואים שרנדל וג'ף רוצים לשים את מייק במכונה לשאיבת צרחות. מסתבר שרנדל רצה להשתמש במכונה על הילדה. הם רצו לנסות לפתור את משבר האנרגיה החמור על חשבון בריאותם של הילדים. הם מספרים את כל מה שקרה למנהל המפעל ואז מתברר שהוא ידע על תוכניותיו של רנדל ועל כן הוא משליך את השניים להרי ההימלאיה, בעולם בני האדם. סאלי נעזר ביטי על מנת להגיע לכפר שממנו הוא מצליח לחזור לעיר המפלצות. מייק הולך בעקבותיו והשניים מחלצים את בו מידי רנדל ומר ווטרנוז ומנסים להחזיר אותה לדלת שלה, תוך שהם מחפשים את הדלת בין כל דלתות המפעל ורנדל בעקבותיהם. לבסוף הם מצליחים, בעזרתה של בו, להשתלט על רנדל, משליכים אותו לעולם בני האדם ושוברים את הדלת כדי שלא יוכל לחזור.

כאשר השניים חוזרים עם בו למפעל הם נאלצים להמלט ממר ווטרנוז ומעובדי הסוכנות לאיתור ילדים. סאלי טומן למר ווטרנוז פח ומצליח לסחוט ממנו הודאה לפיה יהיה מוכן לסכן גם 1,000 ילדים לטובת החברה שלו. אנשי הסוכנות לאיתור ילדים פורצים לחדר ובראשם רוז, ומתברר שהיא ראש הסוכנות. בעקבות הצגת ההודאה (שסאלי דאג להקליט) נעצר מר ווטרנוז ומורחק מן המפעל. רוז דורשת להחזיר את בו לעולם בני האדם. מייק נפרד ממנה וסאלי מלווה אותה לחדרה ונפרד גם הוא ממנה. לאחר מכן מרסקים פועלי המפעל את דלת חדרה.

סאלי הופך להיות מנהל המפעל, כשהוא שולח מפלצות להפיק צחוק מן הילדים. כך גם נפתרת בעיית האנרגיה של העיר (כי צחוק מספק הרבה יותר אנרגיות מצרחות). בסוף הסרט מייק מכין הפתעה לסאלי - הוא מצליח להדביק בחזרה את הדלת של בו. סאלי נכנס לחדר שלה והיא שמחה לראות אותו.

דמויות ומדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם הדמות תיאור הדמות מדבב בשפה האנגלית מדבב בשפה העברית
ג'יימס פ. סאליוון המפחידן המוביל בחברת מפלצות בע"מ, חברו הטוב ביותר ושותפו לדירה של מייק. ג'ון גודמן נתן דטנר
מייקל ווזאבסקי מפלצת קטנה וירוקה בעלת עין אחת. חברו הטוב ושותפו לדירה של סאלי. בן זוגה של סיליה. בילי קריסטל תומר שרון
בו פעוטה שנכנסת לעולם המפלצות. לאורך כל הסרט סאלי ומייק מנסים להחזיר אותה לחדרה. מארי גיבס שירה זמק
סיליה המזכירה הראשית בחברת מפלצות בע"מ. חברתו של מייק. ג'ניפר טילי רמה מסינגר
רנדל בוגס מפחידן מוביל בחברת מפלצות בע"מ בעל יכולת הסוואה. מנסה לפתח מכונה חדשנית לשאיבת צרחות. סטיב בושמי אוהד שחר
הנרי ג' ווטרנוז השלישי מנכ"ל חברת מפלצות בע"מ. בסוף הסרט הוא נעצר בידי "הסוכנות לאיתור ילדים". ג'יימס קובורן דב רייזר
ג'ף פונגוס עוזרו של רנדל. משתף איתו פעולה בכל מזימותיו. פרנק אוז מומי לוי
רוז עובדת רגזנית בחברת מפלצות בע"מ. בסוף הסרט מתברר שהייתה סוכנת סמויה של "הסוכנות לאיתור ילדים". בוב פיטרסון עדי לב

פרסים ומעמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מפלצות בע"מ" זכה להצלחה גדולה גם בביקורות וגם בהכנסות (526,366,597 דולר). הסרט זכה בפרסי אוסקר בקטגוריית "השיר המקורי הטוב ביותר" (על השיר "אם לא היה לי אותך") שכתב ויצר רנדי ניומן. הוא היה מועמד לאוסקר בשלוש קטגוריות נוספות: פרס אוסקר לסרט המונפש הטוב ביותר (הפסיד ל"שרק"), הפסקול הטוב ביותר (אך הפסיד ל"שר הטבעות: אחוות הטבעת") וכן על עריכת הסאונד.

תוספות ה-DVD[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוספות הDVD של הסרט כללו שני סרטונים קצרים של פיקסאר, אחד מהם היה "עבור הציפורים" (זוכה פרס האקדמיה), והשני היה "המכונית החדשה של מייק" (עם הדמויות של הסרט), בנוסף לסרטונים נכללו גם סצנות שנמחקו, הצצה לסרט "מוצאים את נמו", קדימונים, פיספוסים ומשחק (הדלת של בו).

בית ספר למפלצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בית ספר למפלצות

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]