לדלג לתוכן

מפלצות בע"מ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפלצות בע"מ
.Monsters, Inc
כרזת הסרט העברית
כרזת הסרט העברית
בימוי דייוויד סילברמן, לי אנקריץ', פיט דוקטר עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי דרלה אנדרסון
ג'ון לאסיטר
אנדרו סטנטון
קורי ריי
תסריט אנדרו סטנטון, רט ריס, דן גרסון, ג'ונתן רוברטס עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים ג'ון גודמן
בילי קריסטל
סטיב בושמי
ג'יימס קובורן
ג'ניפר טילי
מדבבים ג'ון גודמן (James P. Sullivan)
ג'ניפר טילי (Celia Mae)
סטיב בושמי (Randall Boggs)
ג'יימס קובורן (Mr. Waternoose)
בילי קריסטל (Mike Wazowski)
מרי גיבס (Boo)
פרנק אוז עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה רנדי ניומן עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה אולפני ההנפשה של וולט דיסני ופיקסאר
חברה מפיצה בואנה ויסטה
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 2 בנובמבר 2001
ישראלישראל21 בפברואר 2002
משך הקרנה 94 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט חבר'ה, סרט פנטזיה, סרטי מפלצות, סרט ילדים, סרט קומדיה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב $115,000,000[1]
הכנסות $526,366,597[1]
הכנסות באתר מוג'ו monstersinc
פרסים פרס אוסקר לשיר המקורי הטוב ביותר עריכת הנתון בוויקינתונים
סרט הבא בית ספר למפלצות
אתר רשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מפלצות בע"מאנגלית: .Monsters, Inc) הוא סרט אנימציה ממוחשבת משנת 2001 אשר בוים על ידי פיט דוקטר. הופק על ידי הסטודיו פיקסאר והופץ ברחבי העולם על ידי וולט דיסני. זהו הסרט הרביעי המופק על ידי הסטודיו האמריקאי פיקסאר. הסרט יצא לאקרנים בשנת 2001 והיה סרטה הראשון של פיקסאר שהיה מועמד לפרס אוסקר לסרט המונפש הטוב ביותר. שיר הנושא של הסרט ("בלעדיך, חבר") זכה בפרס אוסקר לשיר המקורי הטוב ביותר.

בראשית 2013 יצאה לאקרנים גרסה של הסרט בתלת־ממד, ואילו ביוני אותה שנה יצא פריקוול בשם "בית ספר למפלצות" אשר ביים דן סקנלון. בשנת 2021 עלתה לדיסני+ סדרת ההנפשה "מפלצות בע"מ בעבודה" אשר משמשת כספין אוף לסרט.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתרחש בעולם מקביל לעולם בני האדם, בעיר ששמה מפלצופוליס, בה חיות מפלצות. המפלצות מפחדות מבני האדם, כיוון שהן מאמינות כי המגע הקל ביותר עם יצור אנושי עלול להורגן. עריהן דומות לערים בעולמנו, אך החשמל שם מקורו בצרחות אימה של ילדים. החברה שעוסקת באיסוף הצעקות והמרתן לאנרגיה נקראת "מפלצות בע"מ", בראשות מר הנרי ווטרנוס. היא מעסיקה צוותי "מפחידנים" אשר תפקידם להפחיד ילדים על־מנת להפיק מהם את הצרחות. למפחידנים ישנם עוזרים, ואלו מגישים דו"חות הפחדות ומזמינים באמצעות כרטיסים מגנטיים דלתות חשמליות פלאיות הנעות על מסילות מתוככי המפעל אל "אולם הפחדות" גדול – שחיבורן לזרם חשמל מאפשר מעבר לדלתות ארונות בעולם האנושי, כדי להפחיד ילדים. "מפחידנים" אלה הם גיבורי העיר כיוון שהם אחראים על אספקת האנרגיה, ואף אמיצים מספיק להיכנס לחדריהם של ילדים אנושיים.

בראש הסרט מתוודעים למשבר האנרגיה הפוקד את עולם המפלצות. גיבורי הסיפור סאלי ומייק הם צוות העובד יחד באיסוף צרחות. סאלי הוא ה"מפחידן" המצליח ביותר במפעל ומייק הוא עוזרו. לסאלי ישנו יריב, "מפחידן" בדמות לטאה בשם רנדל, המנסה בכל מאודו להשיג יותר נקודות ממנו, אך ללא הצלחה יתרה.

יום אחד מבקש מייק מסאלי לטפל בדו"חות אותן עליו להגיש למזכירה הקפדנית רוז, מפני שהוא ממהר לדייט עם חברתו סיליה. סאלי שב לאולם ההפחדות, ושם הוא מבחין לתדהמתו בדלת ששכחו להחזירה למפעל. הוא נכנס אליה כדי לברר מי המפחידן האחראי אך לא מוצא איש. כשהוא יוצא מן הדלת הוא מגלה לחרדתו כי ילדה קטנה עברה יחד אתו. הוא מנסה להחזיר אותה לחדרה אך שובבותה מכשילה אותו שוב ושוב. כעבור רגעים אחדים הוא מבחין ברנדל המתקרב מעבר לדלתות האולם ועמו מארז סוללות. סאלי נמלט מן המקום, ולאחר שלוכד את הילדה בתיק קטן הוא שב לאולם כדי להחזירה לחדרה. אך בטרם מספיק הוא לעשות זאת יוצא רנדל מן החדר ומשיב את הדלת למפעל.

סאלי ממהר בדהרה עם התיק אל המסעדה בה נמצאים מייק וסיליה, ומפריע למייק בדייט כאשר הוא מספר לו על מעשיו של רנדל. מייק מסיק מכך כי רנדל מנסה לצבור נקודות במרמה ולנצח בתחרות. בתוך כך יוצאת הילדה מן התיק בטעות ונוצרת מהומה רבתי, ובעל המסעדה מזעיק את ה-CDA (סוכנות להגנה מילדים) ואלה פושטים על העיר בכוחות אוויר ויבשה ופותחים בסריקות. סאלי ומייק נמלטים אל ביתם עם הילדה, ומנסים ככל האפשר להימנע ממגע אתה. אך כאשר היא צוחקת החשמל קופץ לפתע בעיר כולה כתוצאה מעומס יתר. חרף זאת מצליח סאלי להעסיק את הילדה ומשכיב אותה לישון, ואט אט מבין כי הילדה אינה מסוכנת כלל.

למחרת לוקחים סאלי ומייק את הילדה בתחפושת מפלצת אל המפעל כדי להשיבה לחדרה. מייק פונה אל המזכירה רוז כדי להשיג את כרטיס הדלת של רנדל, אך זו משלחת אותו בהינף יד בכעסה עליו משום שלא החזיר את הדו"ח מאמש למרות אזהרותיה החוזרות ונשנות. סאלי נשאר להשגיח על הילדה, ובתוך כך מחליט להעניק לה את השם בוּ לאחר שהיא משתעשעת אתו במשחק מחבואים בחדר השירותים. השלושה שומעים את רנדל משוחח בחשאי עם עוזרו על כך שהוא חיפש כל הלילה אחר הילדה, וסאלי חושש כי יש דברים בגו. לאחר מכן נעלמת הילדה שוב בתעלוליה וסאלי ממהר לחפש אחריה בדאגה, למורת רוחו של מייק. השנים נתקלים ברנדל, השואל אותם כבדרך אגב אם ראו משהו מהמתרחש אמש, ומייק משיב בשלילה מוחלטת. רנדל מציץ בעיתון היומי ומגלה תצלום בזק של רגעי המהומה במסעדה ואת פניו המבוהלים של מייק מופיעים בה, כלומר יש למייק מה להסתיר. הוא ממהר לרדוף אחר מייק המסתתר מפניו במסדרון נטוש במפעל, ודורש את הילדה בתוקף. מייק בזעמו גוער ברנדל שהסיפור כולו היה נמנע לו לא היה רנדל מרמה בנקודות. רנדל מעמיד פנים כמסכים עם דבריו, ומציע לו באיום להחזיר את הילדה לחדרה בזמן ארוחת הצהרים, כאשר אולם ההפחדות ריק והדלת הנכספת תמתין לו שם.

מייק ממהר אל סאלי אשר בינתיים מוצא את הילדה החמקמקה לאחר מרדף ממושך. באולם ההפחדות הם מבחינים בדלת הממתינה להם, ומייק מסביר לו כי רנדל בטובו השאיר אותה עבורם. סאלי נבהל וחושש ממארב, לאחר שנזכר בשיחתם הקודמת של רנדל ועוזרו, ומסרב להכניס אותה לחדר. מייק מתרגז ונכנס בעצמו לחדר החשוך קמעא כדי להראות לו שהוא ריק, אך כעבור שניות מעטות נופל עליו ארגז והוא נחטף. רנדל יוצא ומשיב את הדלת למפעל ועוזב את המקום. סאלי והילדה עוקבים אחריו אל מסדרון נטוש, שם הם מגלים דלת סודית ומאחוריה מנהרה חשוכה המובילה אל חדר סודי תחת המפעל. הם מגלים כי רנדל חטף בטעות את מייק, ולמעשה ארב לילדה כפי שחשש סאלי. רנדל ועוזרו כובלים את מייק ומעוניינים לבחון עליו בעינויים משאבת צרחות מיוחדת – במקור עבור הילדה – כדי לפתור את משבר האנרגיה החמור על חשבון בריאותם של הילדים. סאלי מחלץ את מייק תחת אפו של רנדל, והשנים ממהרים לספר את כל המתרחש למר ווטרנוס. לתדהמתם הרבה, ווטרנוס משליך אותם דרך דלת מיוחדת אל הרי ההימלאיה בעולם האנושי, לאחר שחשפו את מזימתו.

הם פוגשים ביטי, שגורש אף הוא בעבר מעולם המפלצות, וזה מזמין אותם למערתו. היטי מציין כי לרגלי ההר שוכן כפר אנושי, וסאלי ממהר לבנות מזחלת מהירה ונפרד בעצב ממייק המסרב לבוא עמו. סאלי מגיע לכפר ושב אל עולם המפלצות דרך אחד הארונות של ילדי הכפר. הוא ממהר אל החדר הסודי ולתדהמת ווטרנוס ורנדל הוא מנפץ לרסיסים את משאבת הצרחות, רגעים ספורים בטרם יספיקו לבחון אותה על הילדה האומללה. מייק מגיח אף הוא לפתע ומתנצל בפני סאלי על התנהגותו. השנים ממהרים לרדוף אחרי הדלת הנכספת עמוק בקרבי המפעל הענק ובין מיליארדי דלתות אחרות, כאשר רנדל דולק אחריהם. בעזרתה של הילדה הם מצליחים לבסוף להשתלט על רנדל, משליכים אותו לעולם בני האדם – שם הוא מוכה למוות בידי אנשים החושבים אותו לתנין – וליתר ביטחון מנפצים את הדלת.

כאשר השניים חוזרים עם בו למפעל הם נאלצים להימלט ממר ווטרנוס ומעובדי הסוכנות לאיתור ילדים. סאלי טומן מלכודת למר ווטרנוס ומצליח לסחוט ממנו הודאה לפיה יהיה מוכן לסכן גם 1000 ילדים לטובת החברה שלו, תוך השתקת כל מי שיעמוד בדרכו. סוכני ה-CDA פורצים לחדר ובראשם רוז, ומתברר שהיא ראש הסוכנות. בעקבות הצגת ההודאה (שמייק דאג להקליט) נעצר מר ווטרנוס ומורחק מן המפעל. רוז דורשת להחזיר את הילדה לעולם בני האדם. מייק נפרד ממנה וסאלי מלווה אותה לחדרה ונפרד גם הוא ממנה. לאחר מכן מרסקים הסוכנים את דלת חדרה.

סאלי הופך להיות מנהל המפעל, ופותר את בעיית האנרגיה של העיר באמצעות שליחת מפלצות להפקת צחוק מן הילדים – לאחר שנזכר בעומס היתר שנגרם כתוצאה מצחוקה של הילדה. בסוף הסרט מייק מכין הפתעה לסאלי – הוא מצליח להדביק בחזרה את דלתה של הילדה. סאלי נכנס לחדר שלה ומחייך למראיה.

דמויות ומדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם הדמות תיאור הדמות מדבב/ת בשפה האנגלית מדבב/ת בשפה העברית
ג'יימס פ. סאליבן המפחידן המוביל בחברת מפלצות בע"מ, חברו הטוב ביותר ושותפו לדירה של מייק. הגיבור הראשי של הסרט. ג'ון גודמן נתן דטנר
מייק ווזאווסקי מפלצת קטנה וירוקה בעלת עין אחת. חברו הטוב ושותפו לדירה של סאלי. בן זוגה של סיליה. הגיבור המשני של הסרט. בילי קריסטל תומר שרון
בו פעוטה שנכנסת לעולם המפלצות. לאורך כל הסרט סאלי ומייק מנסים להחזיר אותה לחדרה. הגיבורה השלישית של הסרט. לפי תאוריית פיקסאר בו היא המכשפה מהסרט "אמיצה". מארי גיבס שירה זמק
סיליה המזכירה הראשית בחברת מפלצות בע"מ. חברתו של מייק. ג'ניפר טילי רמה מסינגר
רנדל בוגס מפחידן מוביל בחברת מפלצות בע"מ בעל יכולת הסוואה. מנסה לפתח מכונה חדשנית לשאיבת צרחות. הנבל המשני של הסרט. סטיב בושמי אוהד שחר
הנרי ג' ווטרנוס השלישי מנכ"ל חברת מפלצות בע"מ. רוצה שהחברה תצליח גם אם זה כרוך בחטיפת ילדים אנושיים. הנבל הראשי של הסרט. בסוף הסרט הוא נעצר בידי "הסוכנות לאיתור ילדים". ג'יימס קובורן דב רייזר
ג'ף פונגוס עוזרו חלש האופי של רנדל. משתף אתו פעולה בכל מזימותיו מחוסר ברירה. פרנק אוז מומי לוי
רוז עובדת רגזנית בחברת מפלצות בע"מ. בסוף הסרט מתברר שפעלה כסוכנת סמויה והיא ראש "הסוכנות לאיתור ילדים". בוב פיטרסון עדי לב

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון לסרט נהגה ב-1994, בארוחת צהריים משותפת של המפיק ג'ון לאסיטר, התסריטאי אנדרו סטנטון והאנימטורים פיט דוקטר וג'ו ראנפט במהלך הפקת "צעצוע של סיפור"[2]. הארבעה ניסו למצוא בסיעור מוחות משותף את הרעיונות לסרטים הבאים של "פיקסאר", ודוקטר העלה את האפשרות לסרט על מפלצות[3]. דוקטר החל לעבוד על פיתוח הסרט ב-1996, זמן לא רב לאחר היציאה לאקרנים של "צעצוע של סיפור", בזמן שהאחרים התמקדו בהפקת "באג לייף" ו"צעצוע של סיפור 2"[4]. בתחילת פברואר 1997, החל דוקטר לנסח טיוטה לסרט יחד עם הארלי ג'סאפ, ג'יל קולטון וג'ף פידגון. ב-4 בפברואר 1997 הגיש דוקטר לדיסני טיוטה של סיפור העלילה עם מעט תמונות סטוריבורד. ב-30 במאי 1997 אשרו דיסני בפגישה את הפקה הסרט תחת השם "מפלצות בע"מ"[5].

כתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון המקורי של דוקטר עבר שינויים רבים מאז נהגה, אך הרעיון של מפלצות שחיות בעולם משלהן נשאר כבסיס עלילת הסרט[6]. רעיון העלילה המקורי של הסרט היה על איש בשנות השלושים לחייו שמפלצות שצייר כילד מטרידות אותו בבגרותו, כל מפלצת מייצגת פחד מסוים אך לבסוף הוא כובש את כל פחדיו[7]. מאוחר יותר וויתר דוקטר על רעיון העלילה המקורי ושינה אותו, העלילה עסקה בסיפור של מפלצת וילד שבו מפלצת בשם סאלי (אז נקרא ג'ונסון) פגש ילד במקום העבודה שלו שהוא הפחדת ילדים[6][8]. במהלך שנות ההפקה התבצעו שינויים קיצוניים בהתפתחות סיפור העלילה, ככל שהסיפור התפתח יותר התגוונו יותר הדמויות[6]. הרעיון לדמותו של מייק הגיע במקור ב-6 באפריל 1998 על ידי אחד האנימטורים של אולפני ההנפשה[9], תחילה היה מייק יצור ירוק וגדול עם עין אחת עם רגליים וללא ידיים אך בשל קשיים טכניים נוספו בהמשך זרועות[3].

ב-1999 הצטרף דן גרסון לפיקסאר ועבד עם יוצרי הסרט על תסריטו במשך כמעט שנתיים על בסיס יומי, הוא אמר על כתיבת הסרט כי "ישבתי פשוט עם פיט ודייוויד סילברמן והיינו מדברים על סצנה והם היו אומרים לי מה הם רוצים, נתתי כמה הצעות ואחרי שהחלטנו הלכתי לכתוב. היינו נפגשים שוב ושוב, זה היה תהליך שיתופי מאוד קשה"[6].

הנפשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2000, תחילת הפקת הסרט, עברה חטיבת ההנפשה של פיקסאר בפעם השנייה מאז שנות לוקאס פילם שלה[10]. 500 עובדי החברה פוזרו בשלושה בניינים שהופרדו על ידי כביש סואן[10].

בניגוד לסרטים אחרים של פיקסאר, ב"מפלצות בע"מ" כל אנימטור עבד על דמות משלו[11].

קבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכנסות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מפלצות בע"מ" היה להצלחה קופתית גדולה. בסוף השבוע הראשון שלו גרף הסרט $62,577,067 ודורג ראשון בקופות, בסוף השבוע השני שלו חלה ירידה של 27.2% הכנסות הסרט כשגרף $45,551,028, בסוף השבוע השלישי שלו חלה ירידה של %50.1 בהכנסותיו כשהרוויח רק $22,716,685, בסוף השבוע הרביעי שלו חלה עלייה של 5.9% בהכנסותיו כשהרוויח $24,055,001[12]. הסרט גרף $289,916,256 בצפון אמריקה, $272,900,000 בשאר העולם ו-$562,816,256 ברחבי העולם כולו[1]. הסרט הוא התשיעי המרוויח ביותר של פיקסאר בעולם והשישי המרוויח ביותר בצפון אמריקה[13].

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מפלצות בע"מ" זכה לביקורות חיוביות רבות.

בישראל כשהוקרן לא היו אתרי ביקורות כמעט, ולכן רק מעטים ביקרו את הסרט. באתר יעל מבקרת בקולנוע קיבל הסרט ארבעה כוכבים ובאתר עין הדג שובח הסרט[14].

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט זכה בפרסי אוסקר בקטגוריית "השיר המקורי הטוב ביותר" (על השיר "אם לא היה לי אותך") שכתב ויצר רנדי ניומן. הוא היה מועמד לפרס אוסקר בשלוש קטגוריות נוספות: הסרט המונפש הטוב ביותר (הפסיד ל"שרק"), הפסקול הטוב ביותר (הפסיד ל"שר הטבעות: אחוות הטבעת") וכן על עריכת הסאונד.

פסקול[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל המוזיקה של הסרט הולחנה בידי רנדי ניומן.

בית ספר למפלצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – בית ספר למפלצות
פוסטר-לוגו של בית הספר למפלצות

"בית ספר למפלצות" הוא סרט פריקוול ל"מפלצות בע"מ" אשר יצא ב-21 ביוני 2013.

הסרט תוכנן מאז 2005. חברת דיסני הודיעו שיהיה סרט המשך ל"מפלצות בע"מ" ושדיסני תפיק את הסרט בלי פיקסאר, אך פיקסאר תהיה שותפה ביצירת סרט זה. (בהתאם לתנאי העסקה המקורית של דיסני ופיקסאר) יו"ר דיסני מייקל אייזנר החליט להפיק את הסרט באמצעות הסטודיו החדש של דיסני, "Circle 7 Animation" (בסטודיו זה עבדו גם על טיוטה מוקדמת של "צעצוע של סיפור 3") והם התחילו לכתוב תסריט לסרט, ובנוסף פרסמו את שם הסרט: "מפלצות בע"מ 2: אבודים בעולם האנוש". העלילה הייתה שהסרט יתחיל בנקודת הסיום של הסרט הקודם, כשסאלי (שהפך למנהל חברת ההפחדות במקום ווטרנוז) ומייק מצאו את בו בעולם האנוש, "נתקעו" בתוכו, וכעת הם מנסים לחזור לעולם המפלצות. אבל כיוון שדיסני רכשה את פיקסאר, סרטי ההמשך כבר לא היו בהפקת דיסני בלבד, ובמרץ 2006 ג'ון לאסיטר החליט לסגור את Circle 7 Animation, וסרט ההמשך בוטל. כשנה לאחר הביטול החליטו דיסני לחדש יחד עם פיקסאר הפקת המשך, והחליטו כי במקום סרט המשך יפיקו השניים פריקוול, וזה יספר כיצד הגיעו מייק וסאלי לחברת ההפחדות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מפלצות בע"מ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 מפלצות בע"מ, באתר Box Office Mojo
 2. ^ David Price, ‏The Pixar Touch: The Making Of A Company, ‏New York: Alfred A. Knopf, ‏2008; עמ' 157
 3. ^ 1 2 מפלצות בע"מ - מהדורת DVD, פרשנות הסרט
 4. ^ Price, עמוד 195
 5. ^ Price, עמוד 197
 6. ^ 1 2 3 4 Monsters Inc: Production Notes, באתר Culture
 7. ^ Erik Davis, ‏The Original Pitch for 'Monsters, Inc.'‎, באתר Cinematical, ‏13 בנובמבר 2009
 8. ^ Prince, עמוד 196
 9. ^ Prince, עמוד 180
 10. ^ 1 2 Price, עמוד 198
 11. ^ Price, עמוד 199
 12. ^ מפלצות בע"מ - הכנסות בסופי שבוע, באתר Box Office Mojo
 13. ^ הכנסות סרטי פיקסאר, באתר Box Office Mojo
 14. ^ לונג ג'ון, מפלצות בע"מ, באתר עין הדג, 23 בפברואר 2002