דוד (גופן)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גופן "דוד"
שטר נסיוני של 50 פרוטה מ-1952 בעיצוב איתמר דוד עם אות דוד
גופן "דוד" על שטר של 20 שקלים חדשים

דוד הוא גופן עברי שעוצב על ידי איתמר (איסמר) דוד (בהתייעצות עם ד"ר משה שפיצר) בשנת 1952 ונמצא בשימוש נרחב גם היום.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1932 עלה איתמר דוד לארץ. משנת 1934[1] החל דוד לפתח את הקונספט לגופן "דוד". בזמן זה המגוון הטיפוגרפי העברי בפלסטינה היה מצומצם: מגוון הגופנים מסוג "אות ספר" כלל רק את "מרובע" הישן וב"פרנק ריהל" שפורסם בשנת 1910. מגוון הגופנים מסוג "אות כותרת" כללו רק את "חיים" ו"מרים" במשקל אחד. דוד החליט לפתח גופן נקי, מודרני, קריא, ומתאים לדרישות הדפוס. את ההשראה לעיצוב שאב מכתבים שמיים עתיקים.

ב-1939, בזמן שהותו בניו יורק, החל דוד במשא ומתן עם תאגיד אינטרטייפ להפקת והפצת הגופן, אך המלחמה קטעה את התהליך. ב-1951-1950 נחתם ההסכם עם תאגיד אינטרטייפ אשר כלל את הגרסה הרגילה (המוכרת לנו כיום ומוכרת בתור "גרסת הספר") ואת הגרסה הנטויה. כל גרסה כללה שלושה משקלים. דוד עבד שוב על ששת המשקלים וסיים את הציורים הסופיים בשנת 1952. למעשה, הגרסה נטולת העוקצים לא זכתה להתגשם מן הרעיון לפועל, והופיעה רק במאמר תאורטי שכתב ד"ר משה שפיצר עבור ספר היובל של חברת שוקן.

בשנת 1954 הפיק ושיווק תאגיד אינטרטייפ את הערכות הראשונות של הגופן לבתי דפוס ומכונות כתיבה. הגופן כלל את גרסאות ה"ספר" וה"נטוי", ורק באותיות בגדלי 12 נקודות. מאז נוספו גדלים רבים. הספר הראשון שהודפס עם הגופן היה "כלב חוצות" של הסופר ש"י עגנון (הייתה זו בחירתו של ד"ר משה שפיצר להשתמש בגופן זה)[2].

ב-1984 הזמינה חברת הגופנים "שטמפל" מאיתמר דוד ביצוע מחודש של האות עם ניקוד, על מנת ליצור גרסה דיגיטלית של הגופן. עד ליום הזה, הגופן "דוד עברית" נפוץ מאוד ומועתק רבות. צורתו הקלילה של הגופן נבחרה על ידי מעצבים רבים לסדר של שירה, מידע בקטלוגים של תערוכות, ספרים ליודעי ח"ן ואפילו עיתונים.[3]

אופי האות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניגודים משלימים מאפיינים את הגופן "דוד"; האות נושאת אופי קליגרפי (כאשר ה"ציפורן" הקליגרפית מונחת בזווית משוערת של 45° ומשיכת הקו משמאל לימין), והאותיות כוללות עוקצים ("סריפים" או "תגים") אך עם זאת האות איננה מסורתית ויש בה שינויים גרפיים שאינם נמצאים באות קליגרפית גרידא. התנועה הקליגרפית של קווי האות רכה וגמישה, אך קצות הקווים נגמרים בחיתוך חד. עם ה"זיכרון הקליגרפי"[4], מתאפיין "דוד" בניקיון מינימליסטי, בצמצום צורני מדויק, ובנטייה להתקרבות לצורות בסיסיות ובכך לאזכר אותיות עבריות עתיקות שנחצבו באבן. גופנים עבריים שנוצרו באירופה במאה ה-19 כגון "פרנק ריהל" ו"דרוגולין" שאבו את מקורם מן האות הקליגרפית ומן הקונטרסט בין עובי הקווים האופקיים לאנכיים, כפי שנהוג באותיות לטיניות. קונטרסט זה יוצר לעתים מצב שבו הקווים הדקים אינם נראים כאשר מדפיסים אותם בגדלים קטנים, ובכך מקשים על קריאות האות. בניגוד למגמה זו בעיצוב האות, עיצוב האות יכול להיחשב כמודרני מכיוון שבדומה לגופנים לטיניים ועבריים מפורסמים שעוצבו במחצית הראשונה של המאה העשרים[5], "דוד" מתאפיין בעובי קו הנראה אחיד (אך עם זאת גם גמיש), ובהתקרבות לצורות יסוד (כגון מרובע ומשולש). עם זאת, האותיות אינן מכניות ונוקשות. אופי זה הקנה ברבות הימים לגופן שיוך "ישראלי / עברי" ומודרני המנוגד לגופנים בעלי אופי הנחשב "יהודי" מסורתי.

השוואה בין "פרנק ריהל" ל"דוד"

הניקיון הצורני, ההצמדות לצורה הבסיסית ובעיקר לקווים החיוניים של האות הקנו לגופן קריאות וקצב קולח גם כאשר הטקסט מודפס בגדלים קטנים. דוגמה טובה לכך אפשר למצוא כאשר משווים בין האות א' של הגופן פרנק ריהל, לבין אותה האות בגופן "דוד" בגדלים קטנים; ייתכן כי קו ה"גג" מימין למעלה בגופן "פרנק ריהל" יוצר תוספת צורנית שאינה נמצאת בגופן דוד, וכי "עומס" זה מפריע לעין לזהות את האות בקריאה מהירה בגודל קטן. עם זאת, רצוי לציין כי "פרנק ריהל" נותר הגופן המודפס ביותר בשפה העברית.

"משפחת" הגופנים "דוד" כללה שלוש גרסאות בעלות מקור סגנוני משותף ואופי שונה, מהן שתיים מוכרות הנמצאות בשימוש עד היום: אות ספר, אות נטויה או "איטאליק" (הקרוי גם "אדי"), ואות סאנס סריפית נטולת עוקצים הרחוקה באופיה מן המקור הקליגרפי. כל גרסה כללה שלושה משקלים.

גרסת "האות הנטויה" היא ניסיון עברי לתרגם את תופעת כתב ה"איטאליק" הלועזי, אך בניגוד למקור, האותיות אינן מתחברות. ייתכן שגרסה זו נועדה לצורך הדגשת טקסט או ציטוט, שכן שלוש הגרסאות במשפחת "דוד" עוצבו על מנת להשתלב אחת עם השנייה באותה שורה. מבנה האותיות משלב בין אותיות מרובעות (הנקראות "אותיות דפוס") לבין דינאמיות וצורניות של אות קורסיבית (הנקראת "כתב יד"). האותיות נוטות קדימה על מנת לחקות את האופי של המקור הלועזי ולדחוף את העין עם הטקסט קדימה, אם כי הן נוטות לצד שמאל עם כיוון הקריאה העברית ולא לימין כמקובל בכתב האיטאליק הלועזי.

בניגוד לגופנים רבים שעוצבו ללא סט מתאים של סְפַרות וחוברו עם ספרות מעוצבות השייכות לגופן אחר, הסְפַרות אחידות בעיצובן עם האותיות, ולכן ייחודיות בפרשנותן העברית (למשל בספרות 5 וְ7 בגרסת ה"ספר" אשר כוללות גם עוקץ (או "תג") עברי. אי לכך אפשר להניח כי משפחת הגופנים כללה גם סטים של סְפַרות שעוצבו במיוחד, כפי שאפשר לראות בקטלוג הגופנים של בצלאל[6].

תהליך העבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתוך המכתבים הנוגעים לעיצוב הגופן מעזבונו של איתמר דוד[7], מצטיירת גישה חדשה ושונה לעיצוב הגופן ומקור השראתי לא צפוי.

איתמר דוד קיווה לתרום לפיתוח הדפוס העברי על ידי פיתוח גופן בעל השפעה תרבותית-היסטורית ברורה המשולב עם מה שהוא החשיב כהבעה אישית עכשווית. הוא חש שיש צורך בגופן בסיסי חדש, ה"חופשי מעיוותים צורניים שהשפיעו לרעה על התפתחות האות העברית במאות האחרונות"[8]. גופן זה אמור לגלם באופן הרמוני את הרוח המודרנית[9]. ייתכן שכוונתו של איתמר דוד היא להשפעות הלטיניות על הטיפוגרפיה העברית שהתבטאה בגופנים עבריים בסגנון דידו (1780)[1]. לשם כך הבין דוד שעל העיצוב להיות קרוב יותר ברוחו לעברית "מזרחית" (וייתכן שכוונתו לכתבי יד עתיקים ולצורות כתב שמיות עתיקות), מאשר לגופנים עבריים ולטיניים קיימים שפותחו באירופה. גישה זו הנה מפתיעה, שכן גופנים כגון פרנק ריהל ודרוגולין (או וילנא) עוצבו על בסיס אותיות דפוס קיימות. דוד מעיד שהסביבה החדשה (דהיינו הארץ שעלה אליה לא מכבר, נוף מדבר יהודה, צורת החיים המזרחית, והאקלים החברתי החדש) השפיעה עליו ובאופן ישיר גם על עיצוב הגופן, והשכיחה ממנו דרכי חשיבה אחרות. במובן זה, רק ההיבטים הטכניים של הטיפוגרפיה המערבית השפיעו על עיצובו. דוד החליט לקרב את הצורות הבסיסיות שבכתב העברי בחזרה אל "אבותיהן המזרח־תיכוניות" ואל "הצורות השמיות הישנות והאמיתיות", ולהרחיקן מן הפיתוחים האירופאים. בנוסף, החליט דוד להגדיר את הפרופוציות של האותיות בצורה שתיצור טקסטורה אחידה יותר: כחלק מתהליך העבודה חילק דוד את אותיות האלף בית לשלוש קבוצות: קבוצה ראשונה כללה את האותיות הצרות (כגון ן,ו,י), השנייה כללה אותיות ברוחב בינוני שכללו רק קו אנכי אחד (כגון ב,ר,ך), והקבוצה השלישית כללה את מעט האותיות שיש להן רוחב גדול ו/או שני קווים אנכיים ויותר (כמו האות ש', ם', ס' וכיוצא בזה). שיטה זו עזרה לדוד להבין את הפרופורציות בין האותיות ובכך להשיג דרגה גבוהה של מבנה וטקסטורה אחידה.

הקונספט לגופן נדרש להיות בסיסי ככל האפשר על מנת שיוכל לשמש ליותר מוואריאציה אחת. הגופן כלל משפחה של תשעה משקלים המורכבים משלוש וואריאציות בסיסיות הקשורות בבסיס צורני דומה - ספר (עם עוקצים או תגים), נטוי (הקרוי גם "אדי"), ונטול עוקצים (גרסה זו לא זכתה להפקה בתחילה, ולכן היא פחות מוכרת). לכל וואריאציה נוצרו שלושה משקלים - קל, רגיל, ושמן. עיקר העבודה על הגופן נמשכה מ-1934 עד ל-1950. האותיות עוצבו במיוחד על מנת להתאים למטריצות (או התבניות) של תאגיד אינטרטייפ (חברה שייצרה מכונות המפיקות אותיות יצוקות ממתכת נוזלית לסידור בדפוס בלט), כך שניתן בנקל להציב אותיות מוואריאציות שונות ומשקלים שונים בשורה אחת. דוד חלם לאפשר לכל בית דפוס בפלסטינה הפקת דפוס מאורגן ומתוכנן למען ספרים ומסחר באופן השווה לאסתטיקה של הדפוס עם האותיות הלטיניות.

את האותיות החדשות שפיתח, שיבץ דוד בכיתובים קצרים במודעות (כמו המודעה שעיצב עבור סיגריות "שרון"[10]) ובשלטי חוצות שעיצב בעצמו. עם הזמן צבר דוד ביטחון לאחר שקיבל תגובות חיוביות לאותיות. אחד מן השימושים המוכרים והמוקדמים בגרסה מוקדמת של הגופן הוא בשטרות הכסף של מדינת ישראל[11].

ביקורת ועיבודים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגופן התקבל באופן נרחב בקרב הקהל הישראלי, ואף השתרש בקרב מוסדות מסוימים. "דוד" יצא לאור גם כאותיות מעתק. 2 משקלים בחברת Letraset ו-6 משקלים (המקוריים שעיצב איתמר דוד עצמו) בחברת Transfertech[12]. החל משנות ה-80 של המאה ה-20 התגלה שהגופן מתאים וקריא במיוחד כאשר מודפס במדפסות מטריצה שהיו נפוצות באותה עת. גם במדפסות בעלות איכות נמוכה נראה הגופן קריא היטב ולפיכך נעשה בו שימוש רב בתוכנות עיבוד תמלילים. עם שיבוצה של גרסה דיגיטלית של "דוד" בתוכנות "Office" במערכת ההפעלה "Windows", הפך הגופן למוּכּר בכל בית ישראלי. חרף העובדה כי "דוד" לא החליף את מעמדו השלט של הגופן "פרנק ריהל" בקרב העיתונאות והספרות, הגופן צבר מעמד תקני בקרב מוסדות אקדמיים, מוסדות ממלכתיים (כגון משרדי הממשלה) והוצאות לאור, אשר מבקשים לרוב הגשת טקסטים מודפסים בגופן "דוד" (או בגופן "פרנק ריהל", לרוב בגודל אות 12). בנוסף, נמצא הגופן כמתאים להדפסת ספרי שירה, בשל אופיו הקליל והקל לקריאה.

בספרו "The Book Jackets of Ismar David"[13] כתב מישה בלצקי ש"המחסור בגופנים עבריים איכותיים אילץ את דוד להתחיל במסע ליצירת גופן חדש. עיצובו פורץ הדרך לא היה החייאה של גופן קיים, אך קיבל השראה מתנועות קליגרפיות היסטוריות, המזוקקות להבעה הטהורה ביותר. הגופן "דוד עברית" הפך לאחד מהגופנים הפופולרים ביותר כיום, וייתכן שהגופן נחשב למורשתו המוכרת ביותר בתחום העיצוב. אפשר לייחס את הצלחתו לגישת העיצוב החדשנית, אך קרוב לודאי שהצלחתו קשורה לבהירות, לחן, וליופי האותיות יוצאות הדופן."

לעומתו, ד"ר צבי רייך, חוקר תקשורת באוניברסיטת בן-גוריון, כינה את האות "טכנוקרטית" וקרה משום נפוצותה הרבה במסמכים "יבשים" המודפסים באמצעים זולים יחסית (מדפסות, בניגוד לדפוס), בפסקי דין, מכרזים ומסמכים משפטיים והנדסיים.[14]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 גדעון שטרן, על טיפוגרפיה ואותיות דפוס, רעננה: אבן חושן, 2004.
 2. ^ מכתבים מעזבונו של איתמר דוד, אתר "טיפוגרפיה עברית, פרופ' סיון טולדו, http://www.tau.ac.il/~stoledo/fonts/articles_david.html
 3. ^ איתמר דוד, מאמר מתוך בלוג "גאות ושפל", http://cafe.themarker.com/review/1570808
 4. ^ ביטוי של עדי שטרן, מתוך הרצאתו בכינוס הפתוח ללשון העברית ולספרותה: העברית החדשה ומורשת הדורות http://www.youtube.com/watch?v=gmcQboWfPO0
 5. ^ גופנים לטיניים כגון גיל סאנס, פוטורה, וגם בטיפוגרפיה של תנועת הבאוהאוס. בין הגופנים העבריים שבישרו מגמה זו עד לשנות החמישים אפשר למנות את "אהרוני", "מרים", ו"חיים".
 6. ^ מולכו, אילן, "טיפוגרפיה עברית", בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים, 1980
 7. ^ מכתבים מעזבונו של איתמר דוד, אתר "טיפוגרפיה עברית, פרופ' סיון טולדו, http://www.tau.ac.il/~stoledo/fonts/articles_david.html
 8. ^ מתוך מכתב שכתב איתמר דוד, באתר "טיפוגרפיה עברית". http://www.tau.ac.il/~stoledo/fonts/articles_david.html
 9. ^ Colodny, Susan, The Work of Ismar David at the Cary Collection, thesis project, Rochester Institute of Technology, http://library.rit.edu/cary/sites/library.rit.edu.cary/files/files/IsmarDavid.pdf
 10. ^ אפשר לראות דוגמה לתהליך העבודה על המודעה באתר המוקדש לעבודותיו של איתמר דוד: http://www.shunammite.com/idea/?p=418
 11. ^ דוגמאות ניתן לראות באתר "העוקץ" של מאיר סדן http://www.oketz.com/51.html
 12. ^ מתוך שיחה אישית עם מעצב הגופנים שמואל סלע. (ירון צור).
 13. ^ "The Book Jackets of Ismar David", RIT Cary Graphic Arts Press, march 2011, ISBN 978-1-933360-51-5., Beletsky
 14. ^ בכנס "האות העברית - דו"ח מצב" שנערך בבצלאל בדצמבר 2006. חלק מדבריו מובאים במאמר הגמיש, הפטיש ובת הים הקטנה .