דרגון 2.0 (חללית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דרגון 2.0 (נקראת גם Crew Dragon) היא חללית מאוישת לשימוש חוזר שפותחה ונבנית על ידי חברת ספייס איקס, היא מיועדת לשאת צוותים של עד 4 אסטרונאוטים אל תחנת החלל הבינלאומית ובחזרה לכדור הארץ. היא תשוגר על גבי טיל פאלקון 9 (של אותה חברה) ובחזור תצנח במימי האוקיינוס. נאס"א חתמה על חוזה לרכישת עד שש טיסות צוותים לתחנת החלל הבינלאומית, תמורת 380 מיליון דולר לטיסה.

החללית דרגון 2, עומדים לידה ארבעת האסטרונאוטים הראשונים שיטוסו עליה. (אוגוסט 2018)

שיגור ניסוי ראשון ללא אנשים התקיים במרץ 2019 בהצלחה, במקור תוכנן שיגור מאויש בזוג אסטרונאוטים כמה חודשים מאוחר יותר - ביוני 2019, אלא שבניסוי שנערך באפריל 2019 שבדק את התמודדות החללית עם תקלה באמצע השיגור החללית התפוצצה. עקב כך נדחה תאריך השיגור המאויש הראשון לא לפני אמצע נובמבר 2019.

לדברי אילון מאסק במהלך 2020 החללית תחליף את הגרסה הלא מאוישת ותשמש הן למטען והן לשליחת אסטרונאוטים.

מאפיינים ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החללית מבוססת על דרגון 1.0, אך שונה ממנה בהרבה, בשונה מקודמתה יש לה חלונות גדולים, מחשבי טיסה ומערכות אוויוניקה חדשות, מערך סולארי מובנה, ומגן חום משודרג שיוכל לעמוד גם במהירויות חדירה של טיסות השבות מהירח. היא מצוידת בארבעה זוגות מנועי סופר-דראקו המיועדים למילוט חירום תוך כדי השיגור (במקור הם יועדו גם לנחיתה יבשתית בחזרה מטיסה, אך אופציה זו בוטלה ונשארה רק כאמצעי חירום במידה ולא תתאפשר נחיתה באוקיינוס[1]).

להבדיל מהגרסה הקודמת והלא מאוישת שעגנה בתחנת החלל רק באמצעות הזרוע הרובוטית שלה, דרגון 2.0 מצוידת במערכת עגינה מסוג NDS‏ (NASA Docking System ) המאפשר לה לעגון באופן עצמאי ואוטומטי.

החללית מסוגלת לשאת עד שבעה אסטרונאוטים או כ-6 טון מטען למסלול לווייני נמוך ובחזרה לכדור הארץ (אם כי במשימות עבור נאס"א יהיו 4 מושבים בלבד) אך עם שינויים מסוימים היא תוכל להרחיק אפילו עד הקפת הירח ולשוב ארצה.

היסטוריית הפיתוח והבדיקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החללית דרגון 2 כפי שהוצגה לראשונה בשנת 2014.

החללית נחשפה לראשונה ב-29 במאי 2014, באירוע השקה שהתקיים במשרדי SpaceX בהות'ורן, קליפורניה.

מאז נעשו לה כמה ניסויים ובדיקות, בין השאר ניסויי הפלה מגובה רב לבדיקת פריסת המצנחים, ניסוי מערכת מילוט החירום, בדיקה בתא ואקום שמדמה את תנאי החלל ועוד.

בתחילת מרץ 2019 שוגרה לראשונה דרגון 2 על גבי טיל פאלקון 9 אל תחנת החלל הבינלאומית, היא לא נשאה אסטרונאוטים בשיגור זה אלא רק בובת ניסוי לבושה בחליפת החלל של החברה וכן מטען בן כמה מאות ק"ג, כעבור כיממה מהשיגור היא עגנה שם וכעבור חמישה ימים התנתקה ונחתה באמצעות ארבעה מצנחים גדולים באוקיינוס בהצלחה.

ב-20 באפריל 2019, בזמן שנערך ניסוי שבדק את התמודדות החללית עם תקלה באמצע השיגור החללית התפוצצה. אירוע זה גרם לדחיה של השיגור האנושי המתוכנן לאמצע נובמבר 2019, כפוף לתוצאות בדיקת הסיבה להתפוצצות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דרגון 2.0 בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "אילון מאסק: החללית דרגון 2 לא תוכל לבצע נחיתה ממונעת - הידען". הידען (בעברית). 24 ביולי 2017. בדיקה אחרונה ב-19 באוגוסט 2018.