הכחשת איידס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הגדלה מקרוסקופית של הרטרו וירוס HIV, שמכחישי האיידס מכחישים את הקשר בינו לבין גורמי מחלת האיידס.

קהילת מכחישי האיידס הם קהילת אנשי מדע מצומצמת ביותר, המכחישים את הקשר בין הרטרו וירוס HIV לבין מחלת האיידס[1]. מיעוטם אף לא מוכנים לקבל את קיום הווירוס, אך חלקם הגדול טוענים כי HIV קיים אך לא מזיק למערכת החיסונית, לא גורם למחלה איידס. הקהילה מכירה במחלה, אך טוענת כי רוב גורמיה הם: התנהגות מינית לא נכונה, סמים, אכילה לא נכונה ותת תזונה, המופיליה, או צריכה לא נכונה של תרופות כנגד איידס[2].

הקהילה המדעית רואה ב-HIV כגורם ודאי למחלה[3]. המדענים מתייחסים אל המכחישים כאל פסבדו-מדענים וסותרים בכל תוקף את השערתם. כמו כן הם טוענים שהשערתם אינה אמיתית אלא תאוריית קשר, מצג שווא של נתונים חסרי משמעות.

עקב ההתנגדות לתאוריה, היא מופצת בעיקר באינטרנט. אחד מגדולי המכחישים שמפיץ עשרות מאמרים על הכחשת איידס באינטרנט הוא פיטר דוסברג[4][5].

למרות העדר ההסכמה מהקהילה המדעית, להכחשת האיידס השפעה פוליטית רבה, במיוחד בדרום אפריקה תחת שלטונו של מכחיש האיידס הידוע, תאבו מבקי. מבקי סירב במשך שנים להתיר משלוחי תרופות נגד איידס לארצו, אשר בה כ-12% מן האוכלוסייה נגועה ב-HIV. שרת הבריאות של מבקי, מנטו צ'באללה מיסמנג, אף ניסתה לטפל במגפת האיידס בעזרת ירקות, כמו סלק ושום[6]. רק לאחר מחאות חריפות הוקלו ההגבלות על ייבוא התרופות, ובשנת 2002 הכיר הפרלמנט הדרום אפריקני באופן רשמי בנגיף ה- HIV כגורם לתסמונת האיידס. עד אז, אלפי אמהות בדרום-אפריקה העבירו את המחלה לילדיהן משום שלא קיבלו תרופות[6], ומומחים שונים העריכו את מספר הדרום-אפריקנים שמתו בגלל מדיניות הכחשת האיידס בלמעלה מ-300,000.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.