מין בטוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גלויה משנת 1909, ובה הכיתוב: "התנהגו יפה, ואם אינכם יכולים להתנהג יפה, היזהרו".

מין בטוח או מין מוגן הוא כינוי לפעילות מינית בין אנשים שנקטו אמצעי בטיחות כדי להגן על עצמם מפני היריון או מפני מחלות מין כגון איידס. בניגוד למין מוגן, מתאר הביטוי "מין לא מוגן" פעילות מינית ללא נקיטת אמצעי בטיחות.

מין בטוח הוא למעשה מין "כמעט בטוח", מאחר שהאפשרות להיכנס להיריון או להידבק במחלות מין עדיין קיימת, אם כי בסבירות נמוכה.

מניעת היריון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מניעת היריון

ניסיונות למניעת הריונות ביחסי מין התקיימו לכל אורך ההיסטוריה. הקונדוםעברית: כובעון) בגרסאות פרימיטיביות היה ידוע למצרים כבר באלף השני לפני הספירה, ואילו האוננות או המשגל הנסוג, בה אין מקיימים שפיכה בעת יחסי המין, מוזכרים כבר בתנ"ך.[1]

הגלולה למניעת היריון יצאה לשוק באופן מסחרי בשנות ה-60. הגלולה הפחיתה באופן משמעותי (עד 98.7%) את האפשרות להיכנס להיריון.[דרוש מקור] הגלולה ניתנת רק במרשם רופא, ויש לה תופעות לוואי שונות. אמצעים נוספים למניעת היריון הם התקן תוך רחמי, שפותח בשנות ה-70 ודיאפרגמה.

בין האמצעים הניתוחיים למניעת היריון ניתן למצוא קשירת החצוצרות אצל נשים, וחיתוך או חסימת צינור הזרע אצל גברים. שניהם בטוחים וכוללים התערבות כירורגית. חיתוך צינור הזרע אינו הפיך.

הגנה מפני מחלות מין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מחלות מין

מחלות מין (באנגלית: STD – Sexually Transmitted Disease) הן מחלות מידבקות, המועברות בעת קיום יחסי מין מכל סוג שהוא. מחלות המין יכולות להיות ויראליות, בקטריאליות, זיהומיות, או מבוססות על טפילים.[2] אף כי קיומן של מחלות מין ואופן העברתן היה ידוע גם בעבר, הפכה הפרקטיקה של מין מוגן לחיונית בעיקר בשנות ה-80, עם התפרצות מחלת האיידס, המועברת גם ביחסי מין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מין בטוח בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ המונח "אוננות" בעברית (ובשפות נוספות) נגזר משמו של אוֹנָן, בנו של יהודה, הנזכר בספר בראשית כמי ש "שִׁחֵת אַרְצָה לְבִלְתִּי נְתָן זֶרַע לְאָחִיו" (בראשית ל"ח, ט). לדעת המפרשים מעשיו של אונן אינם בגדר מה שמוכר כיום כ"אוננות", אלא הכוונה היא למשגל נסוג.
  2. ^ כגון גרדת וכיני ערווה.


ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.